Çekme Karavan Hevesi :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tilsimonline Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,554

tilsimonline

Yeni Üye
Bugünlerde çekme karavan hevesi ile yıllardır farklı konu başlıklarında gezindiğim bu siteye karavan başlığı altında konu açmak ve fikir alışverişinde bulunmak için kayıt olmuş bulunmaktayım.

Etiketler
Bu süre zarfında forumları okudum youtube videoları izledim sosyal ağları gezdim
Bazı sorular aklıma geldi.
-Karavanı ne zaman alacağım?
Eve yeni katılan aile bireyi olduğu için en erken 2021 baharında
-Karavanı ne için alıyorum ?
Asıl amacım doğayla iç içe olmayı seviyorum fakat gece çadırda kalmak artık çocuğum olduğu için sıkıntı ,
eğer çadıra devam edeceksem çocuğumun büyümesi için 5-6 sene kamp maceralarına ara vermem gerekir.
Bu nedenle geceleri uyumak için karavana bakmaya başlamıştım ki, sonrasında baktım kamp ile karavan belli bir noktadan sonra birbirinden ayrılıyor.
Mesela ben kampinglerden ziyade elektriğin olmadığı ve karavana su çekemeyeceğim yerlerde konaklamak istiyorum
-Ben karavanı senede kaç gün kullanacağım?
şimdilik kafamda belirlediğim 9-10 defa 2-5 günlük turlarda ortalama senede 25 gün kullanacağım.
-Peki hangi karavan
O zamanki maddi durumuma göre iki seçenek çıkacak karşıma
İlk seçenek tasarım olarak beğendiğim ortiz 390
sebebine gelecek olursak
tasarımı güzel ,avrupa karavana göre fiyat uygun
750 kg altı ehliyet değişmesine gerek yok her sene muayene vs uğraşmak istemiyorum.
ikinci seçenek adria aviva 472 pk
sanırım maddi gücüm olursa direk bunu almak isterim.
Sebebi avrupa yapımı ,kalitesi, kullanım kolaylıkları, ısınma sistemi, camlar, içinin ferahlığı ,gerekirse 6-7 kişi aynı karavanda uyku sorununun çözümü, ısı yalıtımı daha iyidir.
Tabi karavan iç hacmi büyüdükçe ısınma ve aydınlatma enerji gereksinimi artacak, bunları düşünmek gerekiyor.
halen araştırmaya devam ediyorum
karavanda sıcak sudan ziyade geceleri serin olan zamanlar karavanın ısıtılması gerekiyor, ortiz alsak üstüne birde vebasto almak gerekecek + maliyet
her iki karavanda solar sistem mecburen eklenecek gibi, örneğin 2x165-180 watt panel + 2 adet 100 amper jell akü + inverter vs
bu araştırmalarım sırasında bazı konularda hiç video çekmemiş youtuber arkadaşlar 
örn;
-karavan içinin ve dışının temizliğinin videosu
-kampa giderken karavanı araca bağlayıp (sinyalizasyon vs) araçla otoparktan çıkana kadar video
-kamp alanına girdikten sonra karavanı kurup elektrik ve temiz-pis su bağlantılarını kurma videosu
-kamptan gelince karavanı otoparka çekerken ve kapıyı kilitlemeden önce yapılan işlerin videosu
-kamp sonu wclerin ve pis su tanklarının boşaltılması temizlenmesi videosu(belki herkes böyle video çekmekten çekiniyor fakat herkesin merak ettiği konulardan biri bu)
-eğimi yüksek olan bir dağ yolunda düşün torklu bir aracın arkasındaki çekme karavanı çekme videosu(araç biraz zorlanacak pik durumları göreceğiz)
-dar bir yolda veya park alanında çekme karavanı geri geri park edip kurma videosu
-çocuklu ailelerde karavanla gidilen parkta anne babayı en çok yoran durumlar ,
-karavanda yemek yapma veya kahvaltı hazırlama videosu
karşıma çıkan güzel bir video :smiley:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=6tpatrlY1IY

(alttaki yorumları okumakta bir o kadar keyifli)
Aklıma gelen bazı soruları sorayım size
-Mesela Solar sistemimiz yok, kışın 3 ay karavanı yatırdık ,kampa gideceğiz araca bağladık karavanı ,çekici aracın enerjisi ile karavanda bulunan üreticinin kodyuğu akü ne kadar zamanda dolar.
Bu akü ile sadece aydınlanma enerjisini kaç gün karşılarız?
-Adira karavanda avia-altea-adora serilerinin farkı nedir? malzeme kalitesimi yoksa yalıtım konusunda farklılıklar varmı ?
-ortiz karavan yalıtım konusunda "tüm duvar aralarında,önde arkada ve tavan da eps (beyaz sert strafor) kullanılmıştır" yazmış; benim bildiğim beyaz sert strafor tanımı hiç olmamış,ek olarak öyle düşünsek dahi beyaz sert strafor yok,
bence kullandığı straforun renginin yerine kalınlığı ve dansitesini yazsalarmış daha açıklayıcı olurmuş.
Birde beyaz köpük kullanmasalarmış ondan daha ucuz başka dolgu-yalıtım malzemesi yok gibi. kısaca ortiz karavanın içinde buluna dolgu maddesini gören varmı(kesme delme sırasında gözükebilir)?
-750kg altı karavanı şirket üstüne alıpta faturasını gider olarak kullanan varmı ,varsa muhasebesel avantaj dezavantaşları nelerdir?
-İneternet sitelerinde fiyatlar bazen + KDV şeklinde gözüküyor, Sıfır karavanı faturasız yada düşün faturalı alan oluyormu ?
-Çoğu üretici alkonun ürünlerini kullanıyor, bu alkonun 750 kg altı için kulalnılan ürünleri tek bir kalitemi ?
-çekici aracın önden çekişli yoksa arkadan itişlimi olması daha iyi ? (4 çeker en iyisi olduğunu biliyorum)
-gezenbilir sitesine girerken bazen zorlanıyorum ,sadece banamı oluyor yoksa herkezdemi aynı ?
teşekkürler

Aslında cevap yazacaktım
Ama 30-40 soru görünce vazgeçtim
Bu kadar çok soruya kimse tek tek cevap vermez
Bence siz sitenin çekme karavan bölümünü bir okuyun
Sonra soruları ilgili başlıklarda tek tek sorun
Ama önce alt bölümler deki tartışmaları okumanız şart
Örneğin izolasyon
Örneğin enerji
O konuyla ilgili başlıktan sorun

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavan aldıktan sonra emin oldum ki ülkemizde iki çeşit insan var. Karavan sahibi olanlar ve karavan sahibi olmak isteyenler.

Umarım siz bir an önce ilk gruba dahil olanlardan olursunuz.

Bu kafa karışıklığını çok iyi bilirim. Sorularınız bana almadan önce benim de sorduğum soruları hatırlattı. Ancak ben bile bu kadar çok soru sormamıştım Bakınız benim sorularım.

Çekme Karavan Hakkında Aklımdaki Sorular

Bir de bir aceminin -yani benim- cekme karavan tecrübeleri diye sabit bir konu var ki okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu süre zarfında forumları okudum youtube videoları izledim sosyal ağları gezdim
Bazı sorular aklıma geldi.
-Karavanı ne zaman alacağım?
Eve yeni katılan aile bireyi olduğu için en erken 2021 baharında
-Karavanı ne için alıyorum ?
Asıl amacım doğayla iç içe olmayı seviyorum fakat gece çadırda kalmak artık çocuğum olduğu için sıkıntı ,
eğer çadıra devam edeceksem çocuğumun büyümesi için 5-6 sene kamp maceralarına ara vermem gerekir.
Bu nedenle geceleri uyumak için karavana bakmaya başlamıştım ki, sonrasında baktım kamp ile karavan belli bir noktadan sonra birbirinden ayrılıyor.
Mesela ben kampinglerden ziyade elektriğin olmadığı ve karavana su çekemeyeceğim yerlerde konaklamak istiyorum
-Ben karavanı senede kaç gün kullanacağım?
şimdilik kafamda belirlediğim 9-10 defa 2-5 günlük turlarda ortalama senede 25 gün kullanacağım.
-Peki hangi karavan
O zamanki maddi durumuma göre iki seçenek çıkacak karşıma
İlk seçenek tasarım olarak beğendiğim ortiz 390
sebebine gelecek olursak
tasarımı güzel ,avrupa karavana göre fiyat uygun
750 kg altı ehliyet değişmesine gerek yok her sene muayene vs uğraşmak istemiyorum.
ikinci seçenek adria aviva 472 pk
sanırım maddi gücüm olursa direk bunu almak isterim.
Sebebi avrupa yapımı ,kalitesi, kullanım kolaylıkları, ısınma sistemi, camlar, içinin ferahlığı ,gerekirse 6-7 kişi aynı karavanda uyku sorununun çözümü, ısı yalıtımı daha iyidir.
Tabi karavan iç hacmi büyüdükçe ısınma ve aydınlatma enerji gereksinimi artacak, bunları düşünmek gerekiyor.
halen araştırmaya devam ediyorum
karavanda sıcak sudan ziyade geceleri serin olan zamanlar karavanın ısıtılması gerekiyor, ortiz alsak üstüne birde vebasto almak gerekecek + maliyet
her iki karavanda solar sistem mecburen eklenecek gibi, örneğin 2x165-180 watt panel + 2 adet 100 amper jell akü + inverter vs
bu araştırmalarım sırasında bazı konularda hiç video çekmemiş youtuber arkadaşlar 
örn;
-karavan içinin ve dışının temizliğinin videosu
-kampa giderken karavanı araca bağlayıp (sinyalizasyon vs) araçla otoparktan çıkana kadar video
-kamp alanına girdikten sonra karavanı kurup elektrik ve temiz-pis su bağlantılarını kurma videosu
-kamptan gelince karavanı otoparka çekerken ve kapıyı kilitlemeden önce yapılan işlerin videosu
-kamp sonu wclerin ve pis su tanklarının boşaltılması temizlenmesi videosu(belki herkes böyle video çekmekten çekiniyor fakat herkesin merak ettiği konulardan biri bu)
-eğimi yüksek olan bir dağ yolunda düşün torklu bir aracın arkasındaki çekme karavanı çekme videosu(araç biraz zorlanacak pik durumları göreceğiz)
-dar bir yolda veya park alanında çekme karavanı geri geri park edip kurma videosu
-çocuklu ailelerde karavanla gidilen parkta anne babayı en çok yoran durumlar ,
-karavanda yemek yapma veya kahvaltı hazırlama videosu
karşıma çıkan güzel bir video :smiley:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=6tpatrlY1IY

(alttaki yorumları okumakta bir o kadar keyifli)
Aklıma gelen bazı soruları sorayım size
-Mesela Solar sistemimiz yok, kışın 3 ay karavanı yatırdık ,kampa gideceğiz araca bağladık karavanı ,çekici aracın enerjisi ile karavanda bulunan üreticinin kodyuğu akü ne kadar zamanda dolar.
-Adira karavanda avia-altea-adora serilerinin farkı nedir? malzeme kalitesimi yoksa yalıtım konusunda farklılıklar varmı ?
-ortiz karavan yalıtım konusunda "tüm duvar aralarında,önde arkada ve tavan da eps (beyaz sert strafor) kullanılmıştır" yazmış; benim bildiğim beyaz sert strafor tanımı hiç olmamış,ek olarak öyle düşünsek dahi beyaz sert strafor yok,
bence kullandığı straforun renginin yerine kalınlığı ve dansitesini yazsalarmış daha açıklayıcı olurmuş.
Birde beyaz köpük kullanmasalarmış ondan daha ucuz başka dolgu-yalıtım malzemesi yok gibi. kısaca ortiz karavanın içinde buluna dolgu maddesini gören varmı(kesme delme sırasında gözükebilir)?
-750kg altı karavanı şirket üstüne alıpta faturasını gider olarak kullanan varmı ,varsa muhasebesel avantaj dezavantaşları nelerdir?
-İneternet sitelerinde fiyatlar bazen + KDV şeklinde gözüküyor, Sıfır karavanı faturasız yada düşün faturalı alan oluyormu ?
-Çoğu üretici alkonun ürünlerini kullanıyor, bu alkonun 750 kg altı için kulalnılan ürünleri tek bir kalitemi ?
-çekici aracın önden çekişli yoksa arkadan itişlimi olması daha iyi ? (4 çeker en iyisi olduğunu biliyorum)
-gezenbilir sitesine girerken bazen zorlanıyorum ,sadece banamı oluyor yoksa herkezdemi aynı ?
teşekkürler

Video da anlatılan tork sizi yanıltmasın daha çok iş makinaları için hazırlanmış. Normal araçlarda bahsedilen tork direk motorun performansını belirtiyor. (Birde arazi araçları var oda ayrı bir konu) Kullanılan şanzıman, diferansiyel üç aşağı beş yukarı hepsi birbirine yakın (aynı segment araçlardan bahsediyorum). Kulanmayı düşündüğünüz aracın kaç kg çekebileceği ile ilgili paylaşımları forumda ve net te bulabilirsiniz.

Geçmiş konuları karıştırdım okudum aklıma takılan çoğu soruya eski konularda yanıt buldum.
Her yerde konu açmayım diye tek bir başlıkta toplamak istemiştim.

Çok soru sormuşsunuz demişsinizde toplam 7 taneci soru sormuşum :smiley:
sorularımı 5 taneye düşürdüm.Belki böyle olunca cevap alabilirim arkadaşlardan :p

1-Mesela Solar sistemimiz yok, kışın 3 ay karavanı yatırdık ,kampa gideceğiz araca bağladık karavanı ,çekici aracın enerjisi ile karavanda bulunan üreticinin kodyuğu akü ne kadar zamanda dolar.

2-Adira karavanda avia-altea-adora serilerinin farkı nedir? malzeme kalitesimi yoksa yalıtım konusunda farklılıklar varmı ?

3-ortiz karavan yalıtım konusunda "tüm duvar aralarında,önde arkada ve tavan da eps (beyaz sert strafor) kullanılmıştır" yazmış; benim bildiğim beyaz sert strafor tanımı hiç olmamış,ek olarak öyle düşünsek dahi beyaz sert strafor yok,

4-750kg altı karavanı şirket üstüne alıpta faturasını gider olarak kullanan varmı ,varsa muhasebesel avantaj dezavantaşları nelerdir?

5-İnternet sitelerinde fiyatlar bazen + KDV şeklinde gözüküyor, Sıfır karavanı faturasız yada düşün faturalı alan oluyormu ?

Geçmiş konuları karıştırdım okudum aklıma takılan çoğu soruya eski konularda yanıt buldum.
Her yerde konu açmayım diye tek bir başlıkta toplamak istemiştim.

Çok soru sormuşsunuz demişsinizde toplam 7 taneci soru sormuşum :smiley:
sorularımı 5 taneye düşürdüm.Belki böyle olunca cevap alabilirim arkadaşlardan :p

1-Mesela Solar sistemimiz yok, kışın 3 ay karavanı yatırdık ,kampa gideceğiz araca bağladık karavanı ,çekici aracın enerjisi ile karavanda bulunan üreticinin kodyuğu akü ne kadar zamanda dolar.

2-Adira karavanda avia-altea-adora serilerinin farkı nedir? malzeme kalitesimi yoksa yalıtım konusunda farklılıklar varmı ?

3-ortiz karavan yalıtım konusunda "tüm duvar aralarında,önde arkada ve tavan da eps (beyaz sert strafor) kullanılmıştır" yazmış; benim bildiğim beyaz sert strafor tanımı hiç olmamış,ek olarak öyle düşünsek dahi beyaz sert strafor yok,

4-750kg altı karavanı şirket üstüne alıpta faturasını gider olarak kullanan varmı ,varsa muhasebesel avantaj dezavantaşları nelerdir?

5-İnternet sitelerinde fiyatlar bazen + KDV şeklinde gözüküyor, Sıfır karavanı faturasız yada düşün faturalı alan oluyormu ?

1- Uzun süre bekleyecekse akü üreticileri pozitif kutup başını sökmenizi öneriyorlar. Bunu yapmadan önce akünün tam şarjda olması gerektiğini de belirtiyorlar. Bu halde dahi en çok 6 ayda bir şarj edilmesi gerekiyor diyorlar. Sorunuzun diğer kısmının cevabı için yeterli argüman vermemişsiniz. Akünüz kaç AH olacak? Aydınlatmanızın çekeceği güç kaç watt olacak vs. gibi bilgiler verilmeden bunlara cevap verilemez. Ancak sadece led aydınlatma için kullanacaksanız bu süre bir hayli uzun olacaktır diye tahmin ediyorum.

Akü Saklama

Ben olsam bu gibi zamanlarda aküyü söker eve götürür ve şarj döngüsünü harici şarj cihazıyla yapar öyle saklarım.

Çekici aracın enerjisi ile karavandaki yaşam aküsünün dolması konusu ise derya deniz bir konu. Uzun uzun okumanız gerekli. Şuradan ilgili konuya ulaşabilirsiniz; Karavanda Araç İle Yaşam Aküsünün Bağlantı Metodları

2- Bu sorunuzun cevabı bir telefon uzağınızda ve aydos karavanın yayınladığı karavan tanıtım videolarında mevcut. Ancak genel olarak konfora katkıları var. Aydos Karavan Çekme Karavan Moto Karavan Adria Türkiye

3- Yorum yapamıyorum. Bilgim yok.

4- KDV oranı %18'dir. Tabi ki kullanabilirsiniz. Amortisman giderleri de şirketin karı olur.

5- Belki olabilir. Tam olarak bilgim yok ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Olası bir anlaşmazlık durumunda tüketici hakem heyeti elinizdeki fatura tutarı üzerinden işlem yapar. Kaldı ki böyle problemlerin yaşanmışlığı da var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR