Çekme Karavan Ve Araç Kombinasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cherokawan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,647

cherokawan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Yıllardır bu forumu takip ederim. 5 yıl önce çadır alarak başlayan kampçılık maceram önümüzdeki günlerde kısmetse karavancılık boyutuna dönüşecek. Bu meselenin iki boyutu var benim açımdan: birincisi karavan çekebilecek ve günlük işlerimi de yapabileceğim bir araç. İkincisi ise hayalimiz olan çekme karavanı almak. Buradaki konuları yıllardır okuya okuya ve bu konulardaki tecrübeli insanları takip ede ede bir fikir oluşturdum kafamda. Ama yine de sizlerin görüşlerini de almak isterim.

Önce çekme karavan ile ilgili fikirlerimi paylaşayım isabetli olup olmadığı hakkında beni yönlendirirseniz de zevkle oturur sizleri dinlerim. Çekme karavan konusunda limitim 220 bin ile 250 bin arasında. 750 Kg. altı olmasına gayret edeceğim ama illa ki böyle olsun diye bir derdim de yok. Ancak temel prensiplerim dışarıya bağımlı olmadan tamamen kendi başıma kalabilecek konforda olması, rahat taşınabilir olması ve mümkünse yakıt ve seyahat gibi konularda çok da yormaması. Evet çok şey istiyorum farkındayım. Ama ailece çok heves ediyoruz yıllardır olmuşken de beklentimizi karşılasın istiyoruz. Marka olarak adaylarımız: özellikle Yücel Bey'in tüm yazılarını dikkatle takip ettiğim için ilk tercihimiz Güney Karavan. Diğer adaylar da Onyx, Saly ve Erba. Aşağıda takip ettiğim karavanların linklerini bırakayım muhtemelen bunlardan biri olacak. Yorumlarsanız çok sevinirim.

Bu karavanlar radarımda. 5.25 karavanlar benim gibi yeni başlayan biri için zorluk çıkarabilecek gibi görünüyor kullanım yönünden. Ama konfor yönünden de çok beğendiğim için ekonomik koşullar ve diğer unsurlar da denk gelirse onlar da olabilir. Bu karavanlar hakkında fikirlerinizi duymayı çok isterim.

Şimdi gelelim bu karavanı çekebilecek araç meselesine :smiley: Benim 2008 bir Berllingom var ama bu sitede konunun uzmanı olmuş arkadaşları okuyarak öğrendiğim ilk şey aracımın bu karavanların hiçbirini çekemeyeceği, çekse de rahat edemeyeceğim oldu. Aracım 1.9 modeli ve 70 hp, 127 nm güç üretebiliyor. Ve dediğim gibi buradaki araştırmalardan anladığım onunla karavan çekemeyeceğim. Bu yüzden onu da satışa koydum hatta 3-4 gün içerisinde satılacak gördüğüm kadarıyla. Araç bu:

Bu konuda da görüşlerinizi duymak isterim. Çünkü çekebilir derseniz ben aracımdan çok memnunum satmayı da hiç istemiyorum. Ama gücü yeterli gelmiyor gördüğüm kadarıyla yanlış mıyım?

Almak istediğim araç ise öncelikle Duster. Çünkü yakıt yönünden en azından beni üzmeyecek gibi duruyor. Mesela bunun gibi;

Aslında yakıt sarfiyatı çok fazla olmasa Kyron istiyorum ben. Mesela bunun gibi:

Ama gerçekten büyük fark var. Ve ben günlük işe gidiş-geliş ve diğer işler için de kullanmak zorundayım. Bu ekonomik şartlarda takdir edersiniz ki büyük fark oluşturuyor. Diğer adaylar da şunlar:

Çok uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın. Keşke bu kadar uzun yazacağıma yıllar içinde sorsaydım ama o zaman farazi şeyler üzerinden sormak mantıklı gelmedi. Şimdi somut adaylar ve örneklerle daha kolay anlatabiliyorum derdimi. Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Selam ve saygılarımla...

Güney karavanın fiyat/ Performansı iyidir.
Aracınız 750 kg civarı bir karavanı çeker ancak azıcık dik bir rampada 2 ye kadar düşersiniz. Bu da yolculukları sıkıcı yapar.
Paylaştığınız çekiciler gördüğüm kadarı ile mukavim araçlar.
Turbo ve diesel'den şaşmayın. 4*4 te olursa çok daha güzel tabii.
Sevgiler.

Güney karavanın fiyat/ Performansı iyidir.
Aracınız 750 kg civarı bir karavanı çeker ancak azıcık dik bir rampada 2 ye kadar düşersiniz. Bu da yolculukları sıkıcı yapa
Paylaştığınız çekiciler gördüğüm kadarı ile mukavim araçlar.
Turbo ve diesel'den şaşmayın. 4*4 te olursa çok daha güzel tabii.
Sevgiler.
İyi günler bende dün bir karavan aldım acıkcası cok arastırmadım bu konuda cokta bir bilgim yok biraz mecburıyetten dolayı bırazda eskıden berı ısteğım uzerıne aldım malesef depremde evım yıkıldıgı ıcın bir sure karavanda yasamayı planlıyorum sorum şu;
Aracım 2021 benzın otomatık focus 1.5 benzın 123 bg 150 tork cekıste cok mu zorlanırım acaba, bu arada cokta yol yapacagımı dusunmuyorum antakyada sabıt genelde yasayacam yada hafta sonları 90 km uzaga gıdecem
2. Sorum aldıgım karavan özel yapım
Ektra olarak 105 amper jel akü 2 adet
105 w 2 adet gunes panelı
Kontol panelı
1000 w inverter
Webosto
Tüplü sofpen var
3.90 lık 750 kg altı karavan dün 199 bine aldım fıyat nasıl bu günes panelı bana yeterlımıdır buz dolabı ıcın en azından?

İyi günler bende dün bir karavan aldım acıkcası cok arastırmadım bu konuda cokta bir bilgim yok biraz mecburıyetten dolayı bırazda eskıden berı ısteğım uzerıne aldım malesef depremde evım yıkıldıgı ıcın bir sure karavanda yasamayı planlıyorum sorum şu;
Aracım 2021 benzın otomatık focus 1.5 benzın 123 bg 150 tork cekıste cok mu zorlanırım acaba, bu arada cokta yol yapacagımı dusunmuyorum antakyada sabıt genelde yasayacam yada hafta sonları 90 km uzaga gıdecem
2. Sorum aldıgım karavan özel yapım
Ektra olarak 105 amper jel akü 2 adet
105 w 2 adet gunes panelı
Kontol panelı
1000 w inverter
Webosto
Tüplü sofpen var
3.90 lık 750 kg altı karavan dün 199 bine aldım fıyat nasıl bu günes panelı bana yeterlımıdır buz dolabı ıcın en azından?
Bana göre donanıma göre fiyat iyi gibi.

Bana göre donanıma göre fiyat iyi gibi.
Aracım konusunda ne dusunuyorsunuz cekersen sıkıntı yasarmıyım suan karavanı afyondan aldım aracı cekerek hatay a goturecem cok zorlanırmıyım acaba deneyım de yok bu arada bu yuzden bır kac gun afyonda yakın bir yerlere gıderek surus deneyımı edınmek ıstıyorum

1.5 Lada Samara 112NM tork aracımla yıllarca her yere karavan çektim. %9-10 eğimli yollardan geçtim. Hiçbir olumsuzluk yaşamadım. Merak etmeyin. Karavanı doğru yükleyin ve 80'i geçmeyin. Yolunuz açık olsun.

1.5 Lada Samara 112NM tork aracımla yıllarca her yere karavan çektim. %9-10 eğimli yollardan geçtim. Hiçbir olumsuzluk yaşamadım. Merak etmeyin. Karavanı doğru yükleyin ve 80'i geçmeyin. Yolunuz açık olsun.
Teşekkürler Yücel Bey. Benim aracımın sıkıntısı turbo olmaması. Özellikle Aydın-Akyaka arası dik yollar gözümü çok korkuttu. Mecburen bu araçlara baktım bütçeme göre. Bir de evet karavan 750 kg altı deniyor ama paneller, şofben, tüp gibi bir çok eklenti olacak gibi bende. Ayrıca bisikletleri de taşımayı düşünüyorum. Çok iyi yerleştirmek gerekecek herhalde. Aracım bu hafta içi gidecek gibi. Hemen önce araç sonra karavan işine girmeyi düşünüyorum. Kısmet artık.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR