Çekme Karavan Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Batuhan26 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,998

Batuhan26

Yeni Üye
Merhaba abilerim aranıza yeni katıldım. öncelikle kendimi tanıtayım 22 yaşımdayım öğrenciyim iş sağlığı ve güvenliği bölümündeyim liseden mekatronik bölümünden mezunum öğrenci olduğum için boş vaktim fazlasıyla var kapalı alanım ve el aletlerimde mevcut bu boş vaktimi karavan yapmak için harcamak istiyorum sayfadan bir abinin paylaştığı çizimleri buldum.
url
4x2x2 m olarak lakin karşılaştığım sorun iskeleti çıktıktan sonra ne ile kaplayacağım kontraplak kullanabilceğimi söylediler ağaç malzemeleri hakkında fazla bir bilgim yok.Kontraplak kapladığımı var sayarak su geçirmemesi için ne yapabilirim alüminyum kompozit panel yapıldığını gördüm bunu kullanamam sandviç panelde istemiyorum estetik açısından kontraplak üzerine bir kaplama ne yapabilirim

Aolzkk

Images

Etiketler
Kontraplak çok sağlam olmuyor. Birkaç yıl sonra ağır bakım ve boya istiyor. Ben bunu ilk karavanımda bizzat tecrübe ettim.
Mümkünse ön arka ve üstü polyester panel yanları da alimünyum gofraj yapın.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kontraplak çok sağlam olmuyor. Birkaç yıl sonra ağır bakım ve boya istiyor. Ben bunu ilk karavanımda bizzat tecrübe ettim.
Mümkünse ön arka ve üstü polyester panel yanları da alimünyum gofraj yapın.

Yanıt için teşekkür ederim yücel bey çelebi çalışmanızı bloğunuzdan incelemiştim. bu polyester panel malzemeyi nereden temin edebilirim ?

Bu malzemeyi Güney karavan kullanıyor. Onlara kesik değil uzun bir rulo halinde geldiğini gördüm. Belki bir karavan veya kasa yapımcısından size lazım olan uzunlukta kestirip kullanabilirsiniz. Bu malzeme gerçekten dış etkilere çok mukavim bir malzeme.
Selamlar.

herkese merhaba,

6 kişilik bir çekme karavan için ekli dosyadaki amatör yerleşimi yaptım.
Mutfağı dışarıda bıraktım.

Ortiz karavanlardaki gibi ön yatağın altına dışarıdan geniş bir kapakla ulaşılabilecek dolap bırakırsam mutfağı camper gibi raylı çekmece , katlanır masa ve portatif nursan ocak ile çözerim diye düşünüyorum.

Özellikle tuvalet lavabo duş kısmını geniş tutmaya çalıştım. WC Lavabonun içindeki mavi çizgi kapı bu arada...

Ranzalardan birinde boyu 1.66 civarı olan kayınvalide ile şu anda 6 yaşında olan oğlum yatacak kısmetse . Dolayısıyla 1.80 boyundaki ranza en az 8 sene gider diye düşünüyorum (oğlan inanılmaz bir boy atmazsa :smiley: )

Ranzalarda Ortiz Çara modeli gibi her katın sürgülü penceresi olacak.

Diğer ranza zaten 1.90 cm boyuyla standart. Kızım ve 6.misafirimiz sıkıntı çekmez. (Kız da aşırı boylanmazsa :smiley: )

Karavanımda farklı diyebileceğim bir nokta yatak odasından dışarı bağımsız bir çıkış olması.

Çizimin sağ alt köşesindeki ölçeğe takılmayın , dosya kayıt formatı değişirken ekranda boyutlar farklılaştı.

Sonuçta iç ölçüleri 535 x 230 cm civarı. 535 fazla olursa çift kişilik yatağı 140dan 130a düşürürüm.
AKÇELİK Sapanca'da tanıştığımızda bu iç ebatları yapabileceğini söylemişti.
ORTİZ de mevcut karavan ebatlarında iç dizayn değiştirebileceğini belirtmişti.

Su depoları , hidrofor vs için birkaç satır açıklama yazdım köşeye.
Sizler bu amatör çizime ne dersiniz ?

6 KLK

çizimi biraz değiştirdim , altı kişi zorlarsanız 7 kişilik olacak şekilde oturma gruplu olarak revize ettim.
580 x 230 iç ölçülere sahip , trafikte biraz zorlu olduğunu biliyorum , belki 220 ye düşürülebilecek şekilde ufak daraltma yapılabilir. Onun dışında geniş ve ayrı duşu olması , yatak odasında yataktan kalkılıp ayakta durulabilmesi ve yatak odasından dışarı çıkan 2.bir kapı olması sebebiyle benim sevdiğim bir tasarım oldu :smiley:

siz ne dersiniz atladığım ne noktalar var acaba ?
(çizimin sağ altındaki ölçeğe takılmayın lütfen.)

fikir ve önerilerinizi rica ediyorum.
KARAVAN 6 KİŞİLİK oturma gruplu 5.80.xlsx

Ekli dosyalar

• KARAVAN 6 KİŞİLİK oturma gruplu 5.80.xlsx
    427.2 KB · Görüntüleme: 327

Kamping dışı konaklamalarda veya kötü hava şartlarında mutfağın dışarda olması sorun yaratabilir. Kamping konaklamalarında mutfak olarak bir çadır kullanılabilir.
https://www.amazon.de/s?k=kamping+küchenzelt&__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&ref=nb_sb_noss
Fakat kampinglerde wc ve duş olduğunu düşünürsek, mutfağın karavanda olması ve duş ile wc için bu kadar yer ayrılmaması daha iyi olur.
Karavanla nasıl (nerede) bir yaşam sizin için uygun olur konusu burada önemli diye düşünüyorum.

sayın Akdeniz teşekkür ederim.

Karavanda yemek konusunda ağırlığın kahvaltı , makarna gibi basit olacağını öngörüyorum. Havalar düzgün olduğu müddetçe zaten dışarıda sorun yok , bir yılda karavanda geçirebileceğim süre sanırım 60 yaşıma kadar senede 15 günü zor geçer ve bunlar da genelde yaz kampları olur. Bu 15 günlerin kaç tanesinde hava kötüye denk gelir , hatta dışarıda tente altında bir kahvaltı hazırlayamayacak kadara denk gelir ? ve yine kaç günü sabah kahvaltı saatine denk gelir ? ben tente altında hazırladıktan sonra zaten içeride masayı kullanır yeriz. hatta o kadar kötüyse içerdeki masanın üzerinde 2 dilim peyniri dilimlemek ve portatif nurgaz ocak ile içeride çay da demledikten sonra sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Fırın gibi bir ekipmanı ben açıkçası karavanda çok kullanmam.

gönderdiğiniz linktekine benzer bir dış mutfak ünitesi decathlonda mevcut.

Kampinglerde wc ve duş zaten rahat aslında dediğiniz gibi ama içişleri bakanı açısından duş ve tuvaletin bize özel ve karavanda , rahat ölçülerde olması önemli :smiley: birkaç sene gezilerde belki kayınvalide de bizimle olacağından duş ve tuvalet ebatlarını geniş tutmak istedim.

Allah ömür verirse çocuklar zaten 15 yaş civarında artık kendi arkadaşlarıyla kamplara gitmek isteyeceklerdir , yani ortalama 8-9 sene içerisinde karavan sanırım 2-3 kişilik olarak da bize yetecek , o zaman oturma grubunun bir tarafı sökülerek , o alan donanımlı bir mutfağa dönüştürülebilir , hem de kamp süreleri uzayacağından denk gelmiş olur.

tekrar teşekkürler

Sayin posovolon haklısnız o yüzden ic tarafa çocukları oturturum saniyorum onlar atlaya ziplaya geçerler henuz 7 ve 9 yaşındalar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR