Çekme Karavanımın İlk Muaynesini Yaptırdım...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,147

mustafayetim

Evim Arkamda Dünya Önümde
Yer
Adapazarı
Sevgili karavansever arkadaşlarım.Çekme karavanımın ilk muaynesini 12 gün gecikmeki olarak sakarya tüv istasyonunda bu sabah gecikme cezası ile beraber 162 tl ye yaptırdım.
Sabah sekiz buçuk randevuma rağmen istasyondan çıkışım on buçuğu buldu.Çekme karavanın fren testini yapan cihaz yazılımı böyle bir aracı tanımadığı için fren test değerleri olumsuz çıkınca onay vermediler.Bu durumu İstanbul merkeze sordular önce olumsuz yanıt geldi ve işlemin iptalini istediler.Sonra bizim ısrarımız üzerine tekrar merkez ile görüşüp fren testini gözle yolda kontrol edip onay verdiler.

Etiketler

Gelelim işin komik yanına çekme karavanıma bşlangıcında muayne onayı vermeyen beni iki saat oyalayan tüv kurumunun gezici muayne istasyonunun fotolarını aşağıda yayınlıyorum bakalım çekme karavancılığa gönül veren arkadaşlarımdan hangisi trafiğe çıkması mümkün olmayan bu kusuru bulabilecek......

TÜV' den geçebilmene sevindim Mustafa geçmiş olsun,
bazen pratik zekalı bir çalışanda kendince konuyu halledebilmekte ancak sana standart donanımlısı denk gelmiş ;)

Römorkda resimdeki kaplinlerin kapasitesini aşan yüke maruz kalacağından uygun olmadığını düşünüyorum. Bu römorka
uygun kaplinin nato tipi yada kurt ağzı diye anılan model olması gerekli.

Ynt: Çekme Karavanımın İlk Muaynesini Yaptırdım...!

Levent Abi doğru teşhiste bulunmuşsun kapline gelen yükün maksimum 100 kg olması gerekir.Bu gezici muayne istasyonu sonradan montajlanan trafo ile kapline basacak ağırlık 100kg nun katbe kat üzerinde olacağı için bu hali ile yola çıkması kanunen yasak.
Tüv bu aracını kendi muayneye soksa geçemez.Bu durumu istasyondaki müdürede gösterdim şaşırdı.Ne diyelim imam verir talkını kendisi yer salkımı misali......

Mustafa bey muayeneden (gecikmeli de olsa) geçmenize sevindim. Her işimizin yasal olması tabiki vatandaşlık görevimiz. Fakat maalesef yasaları, uygulamakla görevli kurum ve kuruluşlar genellikle çiğniyor. Bunun gibi çevremizde dikkat etsek pek çok örnek görebiliriz. Vatandaşlık bilincimiz geliştikçe bu tür sorgulamalar artacaktır. Selamlar

Mustafa Bey iyi yakalamışsınız. Önde duran o cihaz bir jeneratör. Kimbilir kaç kilodur. Oraya ancak bir vinçle oturtulmuştur. ???

Hymer artık herşeyiyle Avrupa yollarına çıkmaya hazır desene. Darısı başımıza.

Tipik traji-komik bir Türkiye hikayesi olmuş. Aynı istasyon benim 2008 model olup 2009 Ocak trafiğe çıkışlı arabama onay vermemişti de uğraşmıştım. Aracım dünyaca tanınan bir fiat markası, yani dörtyol sanayide falan arkadaşlarla beraber yapmadık arabayı, buna tip onay ve ruhsatını veren de bakanlık, trafik tescil vs. yani fotoşopla falan da yapmadık ama yine de uğraştırmışlardı. Sonu mutlu ama macera gereksizdi. Geçmiş olsun diyorum, bu istasyon bu tür maceraları seviyor herhalde.

Mustafa Bey vizenizden yüz akıyla çıkmışsınız..))). Geçmiş olsun. İnşallah güler yüzle ve mutlulukla neşeli yolculuklar sizleri bekliyor. Görüşmek dileğiyle İzmirden selamlar sevgiler.

Mustafa bey geçmiş olsun.Keşke tüv aracınıda siz muayeneden geçirseydiniz.))))))))))))

Mustafa Bey geçmiş olsun. Sınıfı geçmişsiniz.Yanlız henüz daha bitmedi.Sizi 20 gün sonra tekrar muayeneye çağaracaklar.Ben 6 yıldan beri 20 günde bir karavanımla muayeneye gidiyorum.Nasıl mı; Ben karavanımı yılda ortalama 20 gün kullanıyorum.750 kg geçen romorkler çekme karavanlar her yıl muayeneye girmek zorunda.Motoru ,direksiyonu,vitesi olmayan (bozulacak muayene gerektirecek aksamı olmdığı halde)çekme karavanımı 20 günde bir muayeneye getirmekten bıktım.Otomobiller 2 yılda bir muayeneye girerler,bence bu gayet normal.iki yılda 700 gün kullnılan bir otomobil. Enazından otomobiller gibi iki yılda bir (40 gün de bir) çağırsalar sevinecem.

Mustafa bey hayırlı olsun. Bende fethi bey gibi yılda 15 gün kullanıyorum her yıl vize isteniyor bunu Tüv merkezinede sordum her yıl diyorlar trafik polisi arkadaşıma sordum 2 yılda bir olması gerekiyor diyor .Sonuçta kanunlara uymak zorundayız ama bazen yanlış olduğunu düşündüğümüz kanunlara gönlümüzden uymak gelmiyor siz ne derseniz deyin ben 2 yılda bir vizeye götürüyorum cezası ile birlikte her sene vizeye girmekten daha ucuza mal oluyor trafik polisleri de sadece çeki demirinin ruhsata işli olup olmadığına bakıyorlar yollarda plakasız bir sürü karavan var belki bende öyle yapacağım plakayı trafiğe iade edip aracın aynı plakası ile dolaşacağım doğru veya yanlış benim düşüncem bu saygılarımla.

Sevgili arkadaşlar kanuna göre çekme karavanlar 2 senede bir muaeyene olması gerekiyor.Ancak TÜV bunu bildigi halde işi yokuşa sürerek 1 sene muayene veriyor .Telefonla ulaşmak çok ama çok zor olsa da ulaştıgım Tüv deki yetkili evet haklısın ama ....... dedi.Karayollarını ankara aradım.Oda evet haklısınız ama ya Tır lagelirseniz dedi.Eger tırla gelirsem ve arkamda küçük karavanım varsa 1 yıl vermek zorundaymış.Tamam dedim Tır la gelirsem 1 yıl verin.Normal binek aracımla gelirsem 2 yıl verin bu benim hakkım dedim.Tamam dedi bana kanun maddelerini yolladı.Yani anlayacagınız gene aynı.Şimdi bu karavan ruhsatını bilen yok soran yok tüv hiç bilmiyor.Mustafa beyin yaşadıgı sorun ortada .Benimde yaşadıgım sorun ortada bu işe el atıcak bir tanıdıgı olan varsa sevirim.Özellikle karayollarında genel müdür veya daire başkanı seviseyınde biri veyahut emniyet genel müdürlüğünde veya tüvün üst yönetiminde .Bu iş ancak tanıdık birini el atmasıyla çözülecek.Umarım bu forumdan biri bu soruna el atar.Saygılarımla..
Alper

Bence çekme karavanlar için hususi ve ticari diye sınıflandırma getirilmeli.Maalesef devletimizin kanunları çok boş, aslında bazı konularda talep olmadığından boş. Bence bu konuda "Bizler şu şekilde bir düzenleme istiyoruz" diye federasyon tarafından üyelerin imzası da toplanarak bir dilekçe yazılmalı ilgili kuruma/kurumlara verilmeli diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri