CJ5 İle Alakalı Sohbet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,358
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
CJ'in en güzel yanı makaslı olmasıdır, aracın yüksekliği ve sertliği ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. "daha büyük lastik takamayız helezonların takozları çok büyük zaten" gibi dertleriniz olmaz. En kötü makaslara biraz kavis verdirir, 33 inch lastik takar diferansiyel yüksekliğinizi 30 cm'e çıkarırsınız... Lastik büyümeden diff yüksekliği artmaz. ah tabi ki CJ esasen şans, sevgi, biraz takıntılı olma meselesidir. Kimse CJ'in luks olduğunu söyleyemez, asfaltta yada arazide helezonlu arabalar gibi gittiğinide....biranızı içip, klimanızı açıkken bir yandan müzik dinleyip offroad yapamazsınız... bence bu offroadda değildir zaten.. ama sınırsız şanzıman şeçenekleri, sınırsız diferansiyel seçenekleri, sınırsız lastik seçenekleri bütçe dahilinde istediğiniz arabayı yapmanızı sağlar.

Sertlik konusunda da ABD'de hala makaslı araçları tercih ediyorlar. Ağır offroad ve güçlü makine şartlarında makas daha iyi ve basit bir sistem. Hatta TJ'leri (95 sonrası Wrangler) makaslıya bile çeviriyorlar...

CJ'i helezona çevirenlerde oldu, özellikle çok bulunduğu ve ucuz olduğu için defender helezonu kullandılar, ama bu seferde yere basmayan fazla hareketli dingiller oldu ve çok iyi neticeler alınamadı. CJ alırken şans dedim birazda araçları tanıyıp doğru arabayı almak lazım, kaporta ile uğraşmamak için düzgün kaportalı camı çerçevesi kapalı aksesuarları üzerinde bir araba alıp.... tanıyana kadar hastalıklarını öğrenene kadar tatlı-sert kullanmak lazım...

Herşey tercihle ve bütçe ile alakalı. Benim canavara 2 sene'de 20.000YTL para harcamışımdır, harcamaya da devam ediyorum, şimdi kanun değişirse V8 motor atmak istiyorum. Bu kar amaçlı bir proje değil, kar edemem zaten ama benim kar ettiğim nokta otoparka her gidişimde ilk günki gibi heyecan duymam. Marşa her basışımda sanki onu ilk çalıştırmamdaki gibi kalbimin kütür kütür atması... Seviyoruz işte...aşk bu....

Etiketler
arkadaşlar ben yeni üyenizim. 6 yıldır 79 model bir cj-5 kulanıcısıyım.  xj ile değişitrmek için çok düşündüm ama arabama bakınca her seferinde aşkım depreşiyor ve vaz geçiyorum. baş edilemeyecek bir sorun yaşamadım. ama bu araçları kullanmak ciddi bir aşk ve uğraşı istiyor.  aranızda olmaktan çok mutluyum.

Aramıza hoş geldin Altuğ...Kendinizi serbest muhabbet ve tanışma köşesinde tanıtırsanız ..herkes sizi bilir..

http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,6081.1540.html

Orkun CJ konusunda sana sonuna kadar katılıyorum. Şu andaki durumlarıyla hepimiz "light" araçlar kullanıyoruz.
Ekibimizdeki tüm araçların yol dışında bir sınırı var, zarar vermemek için dikkat ederek kullanıyoruz.
Ben bu sınırın maksimumda olmasını isterdim. Hangimiz korkmadan aracımızı devirebilir ya da takla atabiliriz.
Off-road aracı denildiğinde aklımıza büyük lastik, kilit, vinç, şinorkel, v.b. şeyler geliyo.
Hangimizde güvenlik açısından gerekli koltuklar ve emniyet kemerleri var...
Kaçımız arazide emniyet kemeri takıyoruz? Rolbar, rolkeycler nerede?
Kaçımız hafifletmek gerektiğinde aracının kapısını söküp naylon gerebilir ya da ön kaputu söküp fiber dökebilir?

Arazide korkmada gidebileyim diye 13 yaşında araç aldım, çizilmesinden falan korkmam diyordum...
Gene de ormana girdiğimde çizilme seslerini duyduğum zaman içim "cız" ediyor...

Bana göre off-road aracı, özel şartlarda kullanılmak için, özel olarak hazırlanmış olmalı.

Konforlu off-road aracı ne demektir anlayamadım...
Nereden geldik bu konulara?... Neyse... İçimden geçenleri yazdım...
Belki gönlümde hep bir CJ olduğundan... Belki de CJ en özgür araç diye düşündüğümden...
Belki de modifiye ederken sınırları çok geniş, kolay ve ekonomik diye düşündüğümden...
Kalın sağlıcakla...

bizdede cj-5 var ama hiç sorun çıkartmıyor valla taş gibi yürüyennde mekaniğinde hiç bir sorun yok alcaksanız kesinlikle tavsiye ederm 79 almaya dikkat edin kesinlikle araz i canavarı çok sağlam araba

m38a1' Alıntı:
aracta bir kaç gıcıklık olarak tabir edecegim sey var.
1.cisi madem cj 5 topluyosunuz arka bagaj kapagını neden iptal ediyolar bütün yapıolar.
2.cisi cadırlı resme bakın.cipin cadır profiline ayrı bir gergi koymuslar. o kocaMANNNNNN BORU NEYE YARIYO SÜS OLSUN DİYEMİ

arka kapağın iptal edilmesine ben de gıcık oluyorum,lpg takarken istemeyerek de olsa ben de iptal etmek zorunda kaldım, yani tüpü arka kapağa sabitlediler, dolayısıyla kapak açılmaz oldu, ama sonradan arabayı toplatırken tüpü öne aldım arka koltuğun altına, arka bagaj kapağını da wrangler gibi yana açılır yaptırdım, harika duruyor şimdi,

branda konusuna gelince,ben de senin gibi düşünüyordum ve geçen kış branda takarken öyle taktım, sonra anladım ki o ilave boruya gerek varmış,çünkü o hayvani kalın boru alçak kalıyor,brandaya insanın kafası değiyor, arka koltukta hiç oturulmuyor, branda gergin durmuyor,gergin durmadığı için üstünde su birikiyor, damlıyor,esniyor,yolda ses yapıyor vs.vs.
bu kış şimdi brandayı takarken oraya o ilave boruyu takıcam, akıllandım :smiley:)

arkadaşlar,nihayet bizim cj5i sanayiden çıkartabildim, ufak tefek birkaç işi kaldı,onun haricinde arab güzel oldu, birkaç resmini buıraya koyacağım,eleştirileri ve tavsiyelerii olanlar buyursun

resim007pu9.jpg

By nakeebo, shot with FinePix A820 at 2007-09-14

Merhaba Ben Gaziantep ten Göktuğ,İnşaat Mühendisiyim, bende de 1980 cj-5 var. Yeni toplattım, arkalarda kilit var, ilave olarak da vinç var.Yorumlarınızı bekliyorum. Neler doğru, neler yanlış olmuş?. Yaklaşık 2500 km yol yaptım şu an bir sorun yok 150 km/h da bir anlık hız yaptım.Resimleri veriyorum. Saygılar..

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

Imageshack de bazen sorunlar olabilmektedir.Bu nedenle Photobucket kullanırsanız fotoğrafları sorunsuz görebiliriz... Photobucket ' a fotoğraf ekleme hakkında : http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,1020.0.html

wallahi gayet güzel olmuş bence, tek hoşuma gitmeyen ön siper siyah renk, bana göre pek yakışmamış, ama sonuçta herkesin zevki kendine

Ön cam çerçevesinden bahsediyorsanız 75 öncesi araçlarda siyah std, 76 ve sonrası gövde rengidir. Aracınızın kaportası düzgün gözüküyor, eğer araziye girecekseniz ön tamponu değiştirin. Paslanmaz çelik tamponlar peynir gibi :smiley:

Arkadaşlar jeep i yaptırdım, ama arazi için fazla lüks olmuş. GAziantep te 4 tane daha cj serisi jeep ile çıktık gezmeye, arkadaşların önceden inip çıktıkları oldukça dik bir yere geldik diğer 3 jeep indi çıktı, bana gelince biraz çekinceden sonra indim ama sonra bu lastiklerle çıkamadım yarıda kaldım. Daha sonra lastikleri değiştirdim. Yeni lastiklerim 31-11-16 maxsis mudzilla (yanlış yazmış olabilirim) Arkadaşların çoğu bu lastiklerin büyük olduğunu devam aks keseceğini söylüyorlar... Bakalım olacakmı?

nakeebo' Alıntı:
wallahi gayet güzel olmuş bence, tek hoşuma gitmeyen ön siper siyah renk, bana göre pek yakışmamış, ama sonuçta herkesin zevki kendine
seninle aynı fikirdeyim, fakat toplaması o kadar uzun sürdü ki. son gün orjinal çerçeveye cam sığmadı. Mecburen yeni çerçeve takıldı, boyamaya zaman yoktu. Yaz gelsin boyatırım artık. Teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri