CJ5'ime Makas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ardos-der Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,326

ardos-der

Ana Kamp
öncelikle herkeze merhabalar.78 model cj5 aracım var.malum makasları artık dümdüz oldu.makasçıda kavis verdirdim lakin 1 ay anca gitti yine eski konumuna geldi.sıfırını sordum sadece önler için 500 tl fiyat çektiler.ford minibüs makası takmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz.ford takarsam orjinalinden yüksekmi olur alçakmı.veya uygun fiyata orjinalini bulabilirmiyim

Etiketler
Ynt: CJ5'ime Makas

Öncelikle kolay gelsin,sorunun eski makaslara kavis vererek çözülmediğini öğrendiğine göre şimdi de nerede olduğunu yani aracın ve kendin bu ülkenin neresindesiniz onu belirtsen de yakın çevrende yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı görelim.Şayet bana yakınsa senin olduğun mevki sorunu daha ucuza getirebiliriz sanırım.Ford makası ölçü olarak tutuyor mu ,kavis ölçüsü orjinal ölçüye eşdeğer mi yoksa farklı mı?2 cm e kadar sorun olmaz sanırım.Neyse bulunduğun yeri öğrenelim önce...... :smiley:

tarık kardeşiminde dediği gibi artvin in arhavi ilçesindeyim.ölçü olarak ford makası 2 cm uzun vede 1 cm daha geniş.

Boydan 2 cm uzun olması kavisi arttırır ancak genişliğin 1 cm fazla olması makası sert tutar ve esnemeyi azaltır tabiricaizse kütükleşir .Esneme olmalı ki darbeler azalsın.Şayet orjinalini bulamıyorsan bence takılabilir bu makaslar da.Dediğim gibi biraz sert olur süspansiyonun o kadar.Tabii makas kulakları küpelere düzgün oturuyorsa tak derim bunları...... :smiley:

KÜPELER DAR GELECEK OTOMATİKMEN.KÜPELERİ SIFIRDAN YAPACAM.MAKAS ESNEME SIKINTISINA GELİNCE KATTAN ÇALAYIM DİYORUM:smiley:BİDE CJ5 E ŞAPKALI AKS OLUYO DİYOLAR BİLGİNİZ VARMI

Makas küpelerini şekilli yapman gerekecek bu takdirde,alt bağlantı geniş,üst bağlantı dar yani.Orjinal makas katlarının toplam kalınlığı kadar kat koyarsan dengelemiş olabilirsin belki esneme işini.Şapkalı akslar için tadilat gerekir sanırım .Kullananlar var bildiğim kadarıyla.... :smiley:

Merhaba benimde 79 model cj5 im var.ve makas sorunu bendede var.araç virajlarda çok yatıyor.sert makas offroadda avantajmı yoksa dezavantajmı?

bazen sorun amastörlerde olabiliyo barış virajlarda yatıyosa bak bakalım ne takmışsın ... şapkalı aks en doğru karar cj lerde bence

Merhaba ünal abi.Abi amortisorlerdede olabilir ama bilerek 2 amortisor takıyorum yatmasın diye hala aynı problem baş gösteriyor.

2 tane değil önemli olan sert olup olmaması önemli yoksa 22 taksan değişmez ::smiley:)

Yanılmıyorsum sitede bir yerlerde amotisörler üzerine bilgiler olacaktı bir araştırın göreceksiniz.Amotisörlerin görevi darbeleri emerek makasların esneklğini alıp tatlı bir süspansiyon sağlamaktır.Esneklik derken salınımını kasdediyorum.Amotisörün bağlı olmadığı makaslar yay gibi salınıp esner hatta zıplar.Bunu önleme maksadıyla takarız zaten.Takılan ya da takılacak olan amortisörün uzunluğu sertliği çok önemlidir,bu da makasların sertlik oranına bağlı olarak tesbit edilmelidir bence......:smiley:

öncelikle bayağı zamandır siteye girmediğim için özür.lakin bu zaman zarfında aracımla uğraşıyordum.yakında fotolarını koyacam.makasları kardanın üstüne aldım.amortisör ise l200 ön amortisör kullandım.araç çukurları emiyo.süper olsu.tadilat olarak sadece şaftların boyunu uzattım bide kardanın üstüne makasların oturacağı papuçlar yaptım vede otomatikmen difransiyeli biraz şanzumana doğru eğim verdim

Yavaş yavaş SOA yapıyorsun ama bu ince bir iştir,verilecek açıyı nasıl hesapladın ya da ayarladın bilemiyorum.Bu sistemi uygulayanlar pek memnun kalmıyor diye biliyorum,bunun yerine yükseltme kiti kullanmayı tercih ediyorlar.Zira o şekilde yapılan sistemlerde araç normal yolda rahat gidemiyormuş , gezme baş gösteriyormuş yapanlar öyle demişlerdi.Umarım sen ayarları tutturur ve sorun yaşamazsın.Resimlerini bekliyoruz.....

Ynt: Cj5'ime Makas

Arkadaşlar Cj makasları ile çok uğraştım bir sürü formlarda yorumlar okudum ustalarla görüştüm ve en sonunda Cj nin ön makaslarını Ford minibüs yaptım ön küpeleri sabit arka kısmını oynarlı küpe yaptım çok güzel oldu kafa sallama gezme gbi hiçbir sorun kalmadı ilk takıldığında dediğiniz gibi geniş olduğundan biraz sertti kullandıkça sertliğini makaslar takılı iken alt katlarından santim santim sipral taşla keserek istediğim yumşaklığa getirdim bunla beraber de yine ford minibüs amortisörlerinide takmanız gerekiyor rahatlığı yumşaklığı elde ettim ve süper oluyor o kısa jeep eski şavrele arabaları bini yumuşak oluyor denemize tavsiye ederim sonuçta maliyeti az hurdacıdan küpeleri ile birlikte alıp makasçıya taktırın

Ynt: Cj5'ime Makas

ofrood' Alıntı:
Arkadaşlar Cj makasları ile çok uğraştım bir sürü formlarda yorumlar okudum ustalarla görüştüm ve en sonunda Cj nin ön makaslarını Ford minibüs yaptım ön küpeleri sabit arka kısmını oynarlı küpe yaptım çok güzel oldu kafa sallama gezme gbi hiçbir sorun kalmadı ilk takıldığında dediğiniz gibi geniş olduğundan biraz sertti kullandıkça sertliğini makaslar takılı iken alt katlarından santim santim sipral taşla keserek istediğim yumşaklığa getirdim bunla beraber de yine ford minibüs amortisörlerinide takmanız gerekiyor rahatlığı yumşaklığı elde ettim ve süper oluyor o kısa jeep eski şavrele arabaları bini yumuşak oluyor denemize tavsiye ederim sonuçta maliyeti az hurdacıdan küpeleri ile birlikte alıp makasçıya taktırın
yapmış olduğunuz tadilatın fotoğraflarını paylaşırmısınız?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri