Dacia - Duster'de Rüzgar Sorunsalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasinblgc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,111

Etiketler
Konu açıldığından beri yolda giderken kulağım sürekli rüzgar sesinde. :smiley: Bu bir şans mıdır yoksa arıza bende mi bilemedim ancak hem şehir içinde hemde uzun yolda ( Burdur - Mersin 1200- 1300 km. ) denememe rağmen ne ıslık sesi ne de rüzgar sesi pek hissetmedim. 90 - 100 km üzeri kullanımda motor homurtusu net bir şekilde duyuluyor bu konuda arkadaşlara katılıyorum ama rüzgar... ??? bilemedim valahi ..neyse...takip... ;)

100 km degılde 140 km den sonra ruzgar sesı belırgın bır sekılde artıyor. oda tasarımdan dolayı dıye dusunuyorum. eger 100 km de baslıyorsa kapı fıtıllerını bır kontrol ettır.

Ynt: 100 km/saat'den sonra rüzgar sesi bütün Duster'larda varmı?

80 km/s'ten sonra başladığını söyleyenler de var..

Ynt: Dacia - Duster'de Rüzgar Sorunsalı

Benim araçta 80 km'de başlıyor, 110 km'de son buluyor. Maalesef tam yasal gidilebilecek süratler :mad:

Araba işi şans işi sanırım. Ben de şu ana kadar ibreyi 160a kadar vurduğum oldu. Ancak rüzgar sesinden pek rahatsızlık hissetmedim ama evet bir miktar ses var. Belkide kullandığım diğer araçlar da gürültülüydü. Ancak aracın yüksek rüzgar direncinin, karşıdan alınan rüzgarlarda yakıt sarfiyatını yaklaşık 0,5l /100km artırığını tespit ettim. Yandan alınan rüzgarlarda ise yüksek hızda tedirginlik yaşattığını gördüm. Bence bu da normal. Vaktiyle kendince çok satan bir kore binek arabasında aynı hızda uçacakmış gibi olunca... Bence boşverin beyler bu paraya bu araç süper ;) Daha pahalısını da zaten bunun gittiği yerlere biz kıyıp da sokamazdık. Tadını çıkaralım derim.

Paperman' Alıntı:
Araba işi şans işi sanırım. Ben de şu ana kadar ibreyi 160a kadar vurduğum oldu. Ancak rüzgar sesinden pek rahatsızlık hissetmedim ama evet bir miktar ses var. Belkide kullandığım diğer araçlar da gürültülüydü. Ancak aracın yüksek rüzgar direncinin, karşıdan alınan rüzgarlarda yakıt sarfiyatını yaklaşık 0,5l /100km artırığını tespit ettim. Yandan alınan rüzgarlarda ise yüksek hızda tedirginlik yaşattığını gördüm. Bence bu da normal. Vaktiyle kendince çok satan bir kore binek arabasında aynı hızda uçacakmış gibi olunca... Bence boşverin beyler bu paraya bu araç süper ;) Daha pahalısını da zaten bunun gittiği yerlere biz kıyıp da sokamazdık. Tadını çıkaralım derim.

olayın özeti budur. 3 kuruşa 5 köfte olmaz diyenler ama varsa da isterük diyenler duster'a koşsun...
Allah nazardan saklasın, arabbam 6.000km ye geldi, çook memnunum, Allah herkesin gönlüne göre versin...

Diğer markalara ve forumlara bakıldığında rüzgar ve diğer yol sesleri çözüm aranan sorunlar arasında. Linkteki uygulamalar ve önerileri okuyarak amatör olarakta çözümler bulunabilir. Yada aracımızı zaten ucuza aldık birazcık daha masrafla daha pahalı araçların motor-yol- rüzgar sessizliğine geçebilirsiniz. http://www.fordclubtr.com/forum/topic/193046-ses-yalitimi-uygulamasi/page__hl__%20ses%20%20yalıtımı__st__260

merhaba ben 4*2 90 beygir laurent alalı bir hafta oldu. albea sattım eşimde linea var. kapıdaki rüzgar sorununu saymazsak albeadanda liıneadanda daha az yol ve motor sesi alıyor. arabayı hiç kullanmadan aldım açıkçası endişelerim vardı. ama kullanmaya başladığım andan itibaren bu endişelerim kayboldu.rüzgar sorunu kolay çözülebilecek birşey. bu arabayı alırken ne istediğini bilmezsen hayal kırıklığı yaşayabilirsin.ben etiket alıcam diyorsan zaten yaklaşma.ama ihtiyacım olan şeyler olsun yüksek olsun, geniş olsun. ucuz olsun,ekonomik olsun vergisi yakıtı vs. diyorsan piyasada rakibi yok. 03.07.2012 tarihinde 2150 km yolda 360 tl yakıt harcadı başka söze gerek yok. duster bu konuda rakipsiz. kullanımı çok rahat insanı yormuyor. yüksek olduğu için yola daha hakimsiniz buda size güven hissi veriyor. bütçem 40000 civarı diyorsan kesinlikle duster derim. bide binek araçlarla dusterı karşılaştırmak çok saçma. dusterı kendi tipinde araçlarla kıyaslamak lazım. kalkıpta dusterin yol tutuşu golften daha kötü diyen insanlar var. heralde daha kötü olur bu araba nın amacı hız değil

Aracıma ses yalıtımı yaptırmak maksadıyla bir kaportacıya gittim.Nerelere ne yapmak istediğimi anlattım. Şoför bölümünün döşemesinin altını açıp baktı. Abi bu kullanılan malzeme PASSAT ta yok . Senin paran çoksa ver ben harcarım dedi. Gerçekten açtığı bölümdeki malzemeyi görmenizi isterim. Başka forumlarda gösterilen araç tabanına çıplak olarak serilen halıfleks türü malzemeden sonra harika.

Benim kendi aracima denedigim, kapi orjinal fitillerinin altina ev camlari,pencereleri icin fitiller satilmakta, Bunlardan doserseniz sorun bir nebze olsun ortadan kalkacaktir. Kapinin kapanma sesi dahi degisecektir. Bunun haricinde kapinin ustundeki, kapatma-acma mandalinin altini bant ile kaplayin, cam acma butonlarinin altinida ayni sekilde kaplayin, Bu kisimlardanda ruzgar gelmekte. Onun haricinde son olarak eger kapida hoparlor var ise bunun altini ve yanlarinida kaplayin. Ruzgar almasi kesilecektir diye dusunmekteyim.

arkadaşlar ben15 gün oldu 4*2 90 hp duster alalı ıslık sesi bendede var ama beni pek rahatsız etmiyor öte yandan motor,yol vs sesler çok fazla yok ama bu biraz göreceli bişey yani kişiye göre değişir. bende bi test yapmaya karar verdim aynı yolda 100 km hızla camlar,teyp,klima kapalı şekilde desibelmetre ile ölçüm yapıcam. bugün itibariyle dusterla yaptım. aynı yolda sırasıyla linea,fluence, symbol,nissan juke ve mercedes c 180 ile aynı testi yapıcam sonuçları en kısa zamanda paylaşırım. şunu söylemeliyimki sonuçlar sizi şaşırtacak.ölçümü sadece dusterda yaptım ama diğerlerinide sürekli kullanıyorum.hepsinin sesine aşinayım.yakında paylaşıcam sonuçları

Azizim, bunu yaparsan hem müteşekkir oluruz, hem de beni meraktan kurtardığın için bol dua ederim.

Gerçekten de farklı arabalar arasındaki gürültü farkı sayısal değerle belirtilirse, kişilerden kaynaklanan "ses alıyor/almıyor" yargıları rafa kalkar.

Bekliyoruz sevgili burhan arkadaş.

olguncandan' Alıntı:
Azizim, bunu yaparsan hem müteşekkir oluruz, hem de beni meraktan kurtardığın için bol dua ederim.

Gerçekten de farklı arabalar arasındaki gürültü farkı sayısal değerle belirtilirse, kişilerden kaynaklanan "ses alıyor/almıyor" yargıları rafa kalkar.

Bekliyoruz sevgili burhan arkadaş.

+1... Gerçekten büyük sevap işlersin Burhan kardeş.. Merakla bekliyorum.

HERKEZE SELAM ARKADAŞLAR.TESTLERE BAŞLADIM. İŞLERİMİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE DAHA TAMAMLAYAMADIM AMA YAPTIKLARIMI SİZİNLE PAYLAŞAYIM. DAHA ÖNCE YAZDIĞIM GİBİ 100 KM SABİT HIZLA GİDERKEN CAM,TEYP KLİMA KAPALI OLARAK ALINAN ORTALAMA DEĞERLER. YOL YAPISIDA ÖNEMLİ ETKEN AMA HEPSİNİ AYNI YOLDA YAPTIĞIM İÇİN FARKLI YOLLARDADA ARALARINDAKİ FARK AYNI ORANDA DEĞİŞİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

LİSTEYİ GÜNCELLİYORUM

1:MERECEDES C 180 45 DB

2:FLUENCE 45 DB

3:DUSTER 50 DB

4:CAPTIVA 55 DB

5:LİNEA 60 DB

6:SYMBOL 68 DB

TEST YAPACAĞIM BİRKAÇ ARABA DAHA VAR ONLARIDA YAKINDA PAYLAŞIP LİSTEYİ GÜNCELLERİM.

MERCEDES BENZİNLİ YANİ MOTOR DAHA AZ SES ÇIKARIYOR AMA YOLDAN GELEN SES DAHA FAZLA GİBİ GELDİ BANA . BU SONUCU ONA BAĞLIYORUM. PAYLAŞIMLAR DEVAM EDECEK.

NOT: KİMSE DUSTERA KENDİ ARABAM DİYE AYRICALIK YAPTIĞIMI DÜŞÜNMESİN, LİNEA VE FLUENCE DA BENİM. MUTLAKA BİRİLERİ ÇIKIP BUNU İDDİA EDERDE ONLAR SÖYLEMEDEN BEN SÖYLEYEYİM DEDİM.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri