Defender 110 İçİn Yenİ Nesİl Benzİnlİ Motor Ve Şanziman Şeçİmİ Ve Restorasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CAFEIN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,206

CAFEIN

Ana Kamp
Selam arkadaşlar , hobi ve keyf amaçlı bir Defender 110 toplamak ve kusursuz bir restorasyon projesi gerçekleştirme arzum var .Bir kaç gündür ilan sitelerine bakıyorum.2.5 Litre Benzinli bir araç var.Şaseye kadar inerek aracı sıfırlamak hevesindeyim.En büyük ve önemli sorun olarak Motor ve şanzıman konusu kafama takılıyor. Bildiğim kadarı ile Benzinli araçlara Benzinli ,Dizel araçlara Dizel yeni sandık veya çıkma motorlar konulabiliyor. Aracın benzinli olması ve sebebiyle bu araca en uygun ve verimli motor ve onunla uyumlu sorunsuz çalışan şanzıman ne olabilir.Malum yeni nesil Benzinli motorlarda Dizel motorlar kadar geliştirildi .Benim görüşüme göre Dizel araçların ekonomisine yaklaştı. Dizel motorları sesini hiç sevmiyorum .Hem arıza halinde bakım ve onarımının çok pahalı olduğunu duymuştum.Mesala FreeLander lerde kullanılan 2.0 Si motorlar veya başka markaların yeni motorları Jaguar yahut Ford veya başka marka motorlar kullanılabilir mi .Şase ve Kupa buna imkan tanır mı ? Şimdiden bilgi paylaşımında bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim .

Etiketler
Merhabalar, Daha önce bu sitede bir arkadaşın yazısını hatırlıyorum. Kendisi Bulgaristanda olduğunu ve italyadan 2.0 benzinli motoru olan 90'lık defender aldığını yazmıştı. Oyyoo sitesinde de yeni nesil benzinli bir defender gördüm bende. aklıma ilk gelen de hem freelander da hem de disco larda kullanılan 2.0 mpi geldi. Bahsetmiş olduğunuz çalışma olası ve yapılırsa gayet güzel olur. Discolarda ki 2.0 motoru ve şanzımanını inceleme şansınız olursa oradan yürüyün bence.

Kendisini buldum, şöyle bir yazısı olmuş motoru anlatmak için;

"Selam bendeki 1995 model Defender 90 1992-1999 yılları arasında üretilen motordan Discovery1 için ve özel olan üretim yani ısmarlama model Defenderlere uygulanan yine orjinal fabrika montajı bir motor.Araç orjinal İngiliz yapımı 4 silindirli 2000cc DOHC 16 valf MPİ 136 hp(101 kw)@6000rpm motor kodu:T16 otobanda üzerindeki lastiklerle kadranı 150'yi buluyor bugüne kadar Defenderlerde bildiğim ve duyduğum bir motor çeşidi değildi aracı alırken biraz kuşkuyla yanaşssamda arabanın heryerinin el değmemiş kadar temiz olmasına aşık oldum sonradan kullanmaya başladığımda aracın temizliğinden ziyade motorun verdiği muazzam keyif beni daha da etkiledi inşallah bu araç beni yaşlandırır "

@macir_ertan kullanıcı adı.

Bu konuyu araştırıyorum . Yeni araçlarda son derece verimli 2 litre motorlar kullanılmaya başlandı. Hem yeterince güçlü hemde eski motorlara göre oldukça tasarruflu tüketim değerlerine sahipler.Discovery ,Evoque ve FreeLander gibi modellerde kullanılanıldığını görüyoruz. Tabi bunların Defender için ne derece de uygun olup olmadığı uzman konusu . Ben bu konuda teknik bilgiye sahip değilim.Elbet de bir de maliyet unsuru var . Bu motor ve şanzıman yurt dışından sandık motor olarak getirtilse maliyet astronomik olacaktır . Belki kupası sebebiyle pert olmuş olmuş araçlardan temin edilebilir . Kısacası çok fazla soru işareti var . Bizleri böyle şeyleri araştırmaya iten kanun koyuculardan kurtulmaya çalışmak belki daha da kolay olabilir . Başka Milletlerin on yıl evvel hurdalığa attığı araçları yeniden yollara döndürmenin hayallerini kuruyoruz . Büyük zavallılık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benzinli motor degisikliklerinde 2 motor arasında ki güç farkının %30u gecemeyecegini de göz önünde bulundurun.

öncelikle merhaba
başka bir sitede ( site ismi hatırlamıyorum) arkadaşın birisi kendi arabası ile Gürcistan'a gidiyor ve Tiflis'te aracına bazı parçalar taktırıyor kısa bir sure zarfında bu işlemi yapan arkadaşın söylemesine göre çok sağlam pazarlık yapmak gerekliymiş ve Türkiye'de ki fiyatların çeyreğine aracını yaptırmış diye duydum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum
hatta şöyle bir şey diyordu arkadaş orada ki ustalar Türkiye'de ki parça fiyatlarının söyleyince biz o para bura sana arabayı komple yaparız gibi bir konuşmalarının hatırlıyorum bi düşünün isterseniz

Benzinli motor degisikliklerinde 2 motor arasında ki güç farkının %30u gecemeyecegini de göz önünde bulundurun.

Siz konuyu bambaşka bir noktaya taşıdınız . Eğer mevzuat sizin söylediğiniz gibiyse benim bütün düşüncelerim , yazdıklarım ÇÖP .

1996 model bir hobi aracına sahip olmak için bunca mevzuatı ve ağır masrafları aşmaya çalışmaktansa bu ülkeden göçüp başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmek için enerji harcamak sanırım daha akıllıca olacaktır .Ziyan olduk bu ülkede .

Sayın CAFEIN
bende 91 model 2,5 benzinli aracıma v8 motor ve bulabilirsem otomatik şanzımanıyla birlikte revize ettirmek istiyorum. Bu nedenle 3 aydır baya bir araştırdım. Konuyu tam olarak bilmeyen kişilerden aldığım bilgiler benide yıldırmıştı ancak motor değişim projesi ile ilgili bir firmaya sordum konuyu. Değişim oluyor tabi %30 güç farkı olunca tip onay belgesi vs istiyorlar. Eğer %30 u geçmeden şanzımanına uyumlu yeni nesil bir 2,5 benzinli yada 3.0 benzinli takacaksan şu belgeler ruhsat işlemede yeterli ;

İkinci El Motor Alımlarında İstenen Belgeler
1- Aracın Tescil Belgesi
2- Motor Noter Satışı
3- Alınan Motorun Tescil Belgesi
4- Motoru Takan Yerin İşcilik Faturası

Ama benim gibi dersen ki beni kesmez olmuşken v8 olsun biraz daha evraklı ve masraflıdır. ;
Eğer model yılından eski motor taktırmayacaksan daha az yorulursun. Özetle;

4.1.Motor Değişikliği ve Teknik Hususlar:

4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil işlemi yapılmış olan araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.

4.1.2 İmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmış araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.

4.1.3 Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değişiklikleri, tadilat seti kullanımı veya işlemci programlarında değişiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.

Orijinal Tipinin Haricindeki Motor Değişikliğinde;
Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı, dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranmayacaktır.

-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından (modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor için;
-Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
-Araç dış gürültüsü:70/157/AT veya ECE-R 51,
-Motor gücü:80/1269/AT,
-Dizel Egzoz Dumanı:72/306/AT,
Yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik raporu aranacaktır.

Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu, Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)

4.1.4 Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme işlemi yapılmış olanlar dahil, kullanıldığı taktirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değişiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmış olanlar dahil) kullanıldığı taktirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.

Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk belgesi, broşür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma veya hiç kullanılmamış motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

yukarıda altı çizili yazı bizi kapsıyor. Kontak halinde olalım. Bu süreçte karşımıza çıkan zorlukları ve çözümlerini paylaşalım. Kolay gelsin. Hayırlı günler.

Sayın CAFEIN
bende 91 model 2,5 benzinli aracıma v8 motor ve bulabilirsem otomatik şanzımanıyla birlikte revize ettirmek istiyorum. Bu nedenle 3 aydır baya bir araştırdım. Konuyu tam olarak bilmeyen kişilerden aldığım bilgiler benide yıldırmıştı ancak motor değişim projesi ile ilgili bir firmaya sordum konuyu. Değişim oluyor tabi %30 güç farkı olunca tip onay belgesi vs istiyorlar. Eğer %30 u geçmeden şanzımanına uyumlu yeni nesil bir 2,5 benzinli yada 3.0 benzinli takacaksan şu belgeler ruhsat işlemede yeterli ;

İkinci El Motor Alımlarında İstenen Belgeler
1- Aracın Tescil Belgesi
2- Motor Noter Satışı
3- Alınan Motorun Tescil Belgesi
4- Motoru Takan Yerin İşcilik Faturası

Ama benim gibi dersen ki beni kesmez olmuşken v8 olsun biraz daha evraklı ve masraflıdır. ;
Eğer model yılından eski motor taktırmayacaksan daha az yorulursun. Özetle;

4.1.Motor Değişikliği ve Teknik Hususlar:

4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil işlemi yapılmış olan araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.

4.1.2 İmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmış araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.

4.1.3 Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değişiklikleri, tadilat seti kullanımı veya işlemci programlarında değişiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.

Orijinal Tipinin Haricindeki Motor Değişikliğinde;
Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı, dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranmayacaktır.

-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından (modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor için;
-Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
-Araç dış gürültüsü:70/157/AT veya ECE-R 51,
-Motor gücü:80/1269/AT,
-Dizel Egzoz Dumanı:72/306/AT,
Yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik raporu aranacaktır.

Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu, Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)

4.1.4 Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme işlemi yapılmış olanlar dahil, kullanıldığı taktirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değişiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmış olanlar dahil) kullanıldığı taktirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.

Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk belgesi, broşür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma veya hiç kullanılmamış motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

yukarıda altı çizili yazı bizi kapsıyor. Kontak halinde olalım. Bu süreçte karşımıza çıkan zorlukları ve çözümlerini paylaşalım. Kolay gelsin. Hayırlı günler.

Sayın Federer34,
Gerçekten bu konuda bayağı araştırma yapmış , oldukça yol almışsınız . Mevzuat benim gibi konuya yabancı olanlar için fazlaca karmaşık görünüyor. Ben bu konuda bir telefon görüşmesi yaptım . Bana verilen bilgide benzinli motorun benzinli ile dizel motorunda dizel ile değiştirilebileceği şeklindeydi Hiç bir suretle %30 üstüne çıkılamayacağı şeklindeydi. Yukarıda sizin göndermiş olduğunuz metne göre şartlara bağlı olarak bunların aşılabileceği yönünde bilgi edindim .Tabi okuduğumu doğru anladıysam .Mevzuatı iyice öğrenmek lazım .Eğer mümkün olursa yeni nesil şöyle 2.5 yada 3.0 litre benzinli bir motor çok keyifli olacaktır .
Siz hali hazırda 2.5 Litre Benzinli kullandığınızı belirtmişsiniz. Benim kulaktan duyma bilgilerle edindiğim kadarıyla 2.5 litre benzinli 2.5 dizel kadar bile performans açısından tatmin edici değilmiş . Bu söylentiler doğrumu ? Birde yakıt tüketimi 21 -22 litre gibi görünüyor . Yorumlarınızı merak ediyorum.

Bu benimde merak ettiğim bir konu. Aracım 78 model seri 3 ten devşirme 2,5 defender motorlu bir araç. Lpg li fakat lpg çok uzun menziller sağlamıyor malum. Şuan ki halinden daha az yakan bir motor atıp lpg yi tamamen iptal etme düşüncem var. Ek olarak şanzıman seri 3 şanzıman 4 vites bunun yerine de 5 vites bir şanzıman düşüncem var.

Sayın Federer34,
Gerçekten bu konuda bayağı araştırma yapmış , oldukça yol almışsınız . Mevzuat benim gibi konuya yabancı olanlar için fazlaca karmaşık görünüyor. Ben bu konuda bir telefon görüşmesi yaptım . Bana verilen bilgide benzinli motorun benzinli ile dizel motorunda dizel ile değiştirilebileceği şeklindeydi Hiç bir suretle %30 üstüne çıkılamayacağı şeklindeydi. Yukarıda sizin göndermiş olduğunuz metne göre şartlara bağlı olarak bunların aşılabileceği yönünde bilgi edindim .Tabi okuduğumu doğru anladıysam .Mevzuatı iyice öğrenmek lazım .Eğer mümkün olursa yeni nesil şöyle 2.5 yada 3.0 litre benzinli bir motor çok keyifli olacaktır .
Siz hali hazırda 2.5 Litre Benzinli kullandığınızı belirtmişsiniz. Benim kulaktan duyma bilgilerle edindiğim kadarıyla 2.5 litre benzinli 2.5 dizel kadar bile performans açısından tatmin edici değilmiş . Bu söylentiler doğrumu ? Birde yakıt tüketimi 21 -22 litre gibi görünüyor . Yorumlarınızı merak ediyorum.

Merhaba

2.5 dizelin torku daha yüksektir 2.5 benzinlinin beygir gücü daha yüksektir.Dizel arazide 2.5 benziliye karşı avantajlıdır. Ancak arazi değil günlük kullanımsa benzinli daha sessiz ve masrafı azdır. Aracımı almadan önce dizel kullandım 2.5 düz dizel ve 300 tdi. İkiside bende baş ağrısı yapıyor. 2.5 dizel eşşek 300 tdi katır benzetmesi yapıyorum. Bu araçlara binmek istiyorsan kesinlikle v8. Bu yüzden temiz benzinli bulunca v8 revizesi için aldım. Dizelde de gürültü bana vız gelir dersen ve max hız 80-90 bana yeter dersen td5 defdef süperdir. Tabi orjinalinde td5 yok discodan projeli bulabilirsin. Ama baştada dediğim gibi performans hız ivmesi ve şiir gibi sesiyle V8 i tek geçerim. Tabi bunların toplamı sana yakıt faturası olarak geri dönecektir :smiley:)
2.5 benzinli benim ort 20 litre yakıyor. 90 ı geçmiyorum zaten uğultu yapıyor. Trafikte beylikdüzünden avcılara yaktığım yakıtla hadımköyden ormanlı köyüne gidiyorum (60 km) dur kalk yapılmadan fazla aracı sıkıştırmadan gidince yakıt çok fark ediyor bende. Bu aralar boluya gidiyorum uzun yolda kasıyor yol boş hızın ister istemez 100 ü geçiyor. V8 in uzun yolda 100 km hızla yaktığıyla 2.5 benzinlinin yaktığı aynı. Kolay gelsin. Hayırlı günler

Ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler. Bende sizin gibi dizel araçları hiç sevmiyorum. Gürültüsüne hiç tahammül edemiyorum . V8 gerçekten keyifli . Benim hiç yabancısı olduğum bir motor değil ayrıca . Hali hazırda 2001 3.9 V8 DISCOVERY kullanısıyım. Sesi konforu oldukça hoş . Defender da da keyifli olacağından şüphem yok . Bildiğim kadarı ile onda 3.5 V8 oluyor. Burada mühim olan mümkün ise motor değişikliğine gidilecekse daha efektif daha verimli daha yeni teknoloji bir benzinli motor ve ona uygun şanzıman koymak .

Ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler. Bende sizin gibi dizel araçları hiç sevmiyorum. Gürültüsüne hiç tahammül edemiyorum . V8 gerçekten keyifli . Benim hiç yabancısı olduğum bir motor değil ayrıca . Hali hazırda 2001 3.9 V8 DISCOVERY kullanısıyım. Sesi konforu oldukça hoş . Defender da da keyifli olacağından şüphem yok . Bildiğim kadarı ile onda 3.5 V8 oluyor. Burada mühim olan mümkün ise motor değişikliğine gidilecekse daha efektif daha verimli daha yeni teknoloji bir benzinli motor ve ona uygun şanzıman koymak .

Tekrar merhaba
benim istediğim motor , kullanıcısı olduğunuz 3,9 v8.
Bu motor hakkında bilgi verebilir misiniz? Özellikle içeriye verdiği ses tork beygir hızlanma ivmesi yakıt yedek parça vb.
Land rover servisine 3.5 i sormuştum bana 3.9 u önermişlerdi.
Sizinki otomatik mi?

Tekrar merhaba
benim istediğim motor , kullanıcısı olduğunuz 3,9 v8.
Bu motor hakkında bilgi verebilir misiniz? Özellikle içeriye verdiği ses tork beygir hızlanma ivmesi yakıt yedek parça vb.
Land rover servisine 3.5 i sormuştum bana 3.9 u önermişlerdi.
Sizinki otomatik mi?[/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR