Defender Lastik Havası ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dron Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,990

dron

Kamp II
Yer
ANTAKYA
bugün lastikciye gittim ve 45 olan havayı ısrarla 65 e cıkarmaya kalktı sonradan orta yolu bulduk ve 55 bastı bunun normali nedir

Etiketler
Ynt: Defender Lastik Havası ?..

Duruma göre değişir asfalt zeminde uzun yol gidilecekse 65-70 hava sorun olmaz ama çok bozuk kayalık zeminde 40 iyidir hatta çamurdada iyidir
lastiğin hangi çeşit olduğuda önemli
lastik yanağında alt ve üst değerler yazılıdır aracın ağırlıgına göre hesaplanır

Benzincilerdeki hava çizelgelerine göre 65 hatta 68 görünüyor.Bu havayı bastığımda araba inanılmaz sert ve top gibi zıplamaya başladı.Daha sonra havayı 35 e indirdim lastiklerin görüntüsü de normal hende darbe emiş hassasiyeti arttığı için daha rahat bir kullanım sağlıyor.Yanlış hatırlamıyorsam el kitabındaki veriler bu basıncın çok daha altında.
Tabi yük durumuna göre basıncın değişmesi gerekiyor

Benim discositte 235 85 16 MTR lastik var. havayı 32-34 arası tutuyorum... bu bile benim için oldukça sert bir kullanıma sebep oluyor. 65'i düşünemiyorum bile.

edaghan' Alıntı:
Benim discositte 235 85 16 MTR lastik var. havayı 32-34 arası tutuyorum... bu bile benim için oldukça sert bir kullanıma sebep oluyor. 65'i düşünemiyorum bile.
Engin abi bence cok düşük hiç anlamadan lastiğin telleri kırılır dışarıya çıkar ve sonra havayı yükselyetim dersin heran herşey olabilir

çalıştığım yerde transit P100 var sürekli aşırı tonajdan (3ton) daha yeni taktığımız lastiklerin telleri kırıldı
bende zannettim lastiğe tel battı penseyle çıkarıyorum megerse lastiğin telleriymiş iyiki erken farkettik yoksa herşey olabilirdi

ne diyecegimi bilmiyorum ama lastik 750/16 12 kat 55 ps hava ile inanın lastik top gibi ses gelmeyen arabanın her yerinden ses geliyor hissetmeden geçtigim cukurları bırakın asfalt üstündeki cakıl tanesini bile hisseder oldum

dron' Alıntı:
ne diyecegimi bilmiyorum ama lastik 750/16 12 kat 55 ps hava ile inanın lastik top gibi ses gelmeyen arabanın her yerinden ses geliyor hissetmeden geçtigim cukurları bırakın asfalt üstündeki cakıl tanesini bile hisseder oldum
7.50.16 M25 iveco otobüşleri lastiğidir okadar sertlik nolmaldir :smiley: 40ps ye kadar indirebilirsiniz ama direksiyon kuru ise çokdaha zorlaşır

havaya gerek yok yunus abiiiii ;D ;D ;D biz mke dan araşları çekerken dört lastık de havasızzz diz boyu çamurdan diğer araçları çektikk aldık
o zaman aşık oldum ben onaa :eek: :eek: :eek:

Dün ilk kez lastikleri şişirme ihtiyacı duydum. 8,25 x 16 Michelin XZL lastiklerimin üzerinde 65 psi yazıyordu. Patlak olan lastiğim haricindekiler 30 psi civarındaydı :eek: Hava makinasını 50 psi'a ayarladım ve 50 psi'a kadar şişirdim, bana iyi gibi geldi.

yunus bager' Alıntı:
Engin abi bence cok düşük hiç anlamadan lastiğin telleri kırılır dışarıya çıkar ve sonra havayı yükselyetim dersin heran herşey olabilir

çalıştığım yerde transit P100 var sürekli aşırı tonajdan (3ton) daha yeni taktığımız lastiklerin telleri kırıldı
bende zannettim lastiğe tel battı penseyle çıkarıyorum megerse lastiğin telleriymiş iyiki erken farkettik yoksa herşey olabilirdi

dün lastiğin üstüne baktım. bir yazı göremedim... silinmiş de olabilir. kaç deneyeyim? 50?

edaghan' Alıntı:
dün lastiğin üstüne baktım. bir yazı göremedim... silinmiş de olabilir. kaç deneyeyim? 50?
Engin abi bu başlığı bir incelemeni tavsiye ederim belki yanlış yerde arıyor olabilirsin
lastiğin en alt limiti neyse onu kullanabilirsin tahminen 40 ps den aşa olmaması gerekir
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=23923.msg192078#msg192078

Yunus, bilgi için sağol.

Arabamdaki lastiklerin beyaz yazılı tarafı dışa bakıyor. sanıyorum, min-max PSI değerleri de içte kalan yüzdedir. arabanın altına yattım, ama net bir bilgi bulamadım. beyaz yanaklı yüzünde "maksimum 80 PSI'daki yük miktarı" gibi bir yazı vardı. buna istinaden 80 PSI maksimum değeridir diye tahmin ediyorum.

Benzin istasyonuna gidip lastikleri şişirdim. Yaklaşık 5 ay önce 34 PSI'ya ayarlamıştım. O şekilde duruyorlardı. Hepsini 40 PSI yaptım. Deneyeceğim, kademeli olarak 5 PSI daha artırmayı deneyebilirim. 40 PSI'da ilk izlenim iyi. Araç daha rahat hareket alıyor. virajlarda biraz dışa savrulma var, ama bariz değil. frenlemesi iyi. çukur ve tümseklerden geçişteki konforu, 34 PSI'ya göre daha iyi. sanırım araç düşük basınçlı lastikte 85% yanak kalınlığı yüzünden salınıma düşüyordu.

Bir iki hafta 40 PSI'da kullanayım, sonra 45 ya da 50 PSI'yı denerim.

Akaryakıt istasyonlarındaki hava saaetlerine güvenmemek gerekir
lastikcilerin saatleri çok daha hassastır

İyi günler tüm arkadaşlara , bende defender kullanıcısıyım bu araçların en güzel sürüş yapabileceği asfalt ve arazi için ideal lastik havaları ön lastikler için 35 ps arka lastikler için 40 ps olması gerekiyor.

Önde yada arkada farketmez bütün lastik havaları eşit olmalı
land rover defender, disco,RR bu araçlar dengeli araçlardır tekerler arasında yük farkı neredeyse yoktur
bunu öğrenmenin ypluda aracı önder ve arka tekerlerden ayrı ayrı tarttırmak gerekir ve aracın arkası daha hafiftir yanı daha az hava basılsa da olur

Ben 110 aracim icin hemen her arazi kosulunda 40 psi olarak kullaniyorum orta sertlikte iyi geliyor .. Kar ve yogun camurda en az degeri olan 30-35 psi kadar indirilebilir ..
Bizimkilerin tipindeki Askeri araclarin on ve arka lastik camurluklarina bakarsaniz her ikisinede 45 psi yazildigini gorursunuz .. heralde fabrika ve ordu uzmanlari kendi sartlarina ve lastiklerine gore bir standart olusturmuslardir....
Bu arada, asagida bir arkadasin yazdigi gibi Benzincilerde gordugunuz en modern gorunumlu kompresorlere hic guvenmeyin.. lastikleri cok yanlis degerlere getirebiliyor.
slm / Ertugrul

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR