Deprem Bölgesi Çeki Demiri Ve Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Baycall Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,770
Internette biraz araṣtırdım. Almanya’da çekme karavanlar için elektrik bağlantısının hep 13 pin olduğu yazılı. Ayrıca araçtan karavana devamlı elektrik alma durumlarında 13 pin uygun bulunuyor.

Etiketler
Internette biraz araṣtırdım. Almanya’da çekme karavanlar için elektrik bağlantısının hep 13 pin olduğu yazılı. Ayrıca araçtan karavana devamlı elektrik alma durumlarında 13 pin uygun bulunuyor.

Çeki demiri takma işi tamamlandı.

Evet, ben de 13 pin taktırdım fakat pek takmak istenilmedi (karavanı alınca duruma göre 7 pine dönüştürme adaptörü edineceğim).

Modül, gerek yok denildi (gerek var mıydı yok muydu fikrim yok).

Elektrik sistemi herhangi bir alet ya da çekme karavanla denenmedi (denenmeliydi sanırım).

Not: İleride buzdolabı olan bir karavan alsam halim nice olur bilemiyorum.

Ve en önemlisi Adana’da tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa kesinlikle hem elektrik sistemini hem çeki demirini (tamponu tekrar söktürürek) kontrol ettirmek isterim. Bu haliyle kontrol ettirmeden bir karavan taşımak istemem doğrusu.

Modül , aracın elektrik sistemini korumak ve cekme karavanin sinyal ve lambalarına enerji vermek için kullanılıyor diye biliyorum.
Park sensörü varsa , geri vitese alınca arkada karavan olduğu için sürekli ses vermiyor modül olunca.
Bir de arac beynine müdahale edilmeli diyenler de var, bu konu hakkında bilgim yok.
Buzdolabı işine gelince onu merak etmeyin. 13 pin ve modül bende var ama mesafe çok uzun olduğu için kablo kesiti yetmediğinden yolda giderken buzdolabini araçtan elde edilen enerji ile çalıştırmıyorum. Çoğu kişi de etmiyor.
Modülsüz 13 pin işe ne kadar bilmiyorum. Siz mesela frene bastığınızda, karavanin fren lambası yanacak mi?
Sağ sinyal verdiğinizde karavanin sağ sinyali yanacak mi?
Bu lambalarin karavanda olduğunu varsayıyorum.
Karavan olmadan da voltmetre ile test edilebilinir diye düşünüyorum. Hangi pin ne ise yarıyor belli.

Çeki demiri takma işi tamamlandı.

Evet, ben de 13 pin taktırdım fakat pek takmak istenilmedi (karavanı alınca duruma göre 7 pine dönüştürme adaptörü edineceğim).

Modül, gerek yok denildi (gerek var mıydı yok muydu fikrim yok).

Elektrik sistemi herhangi bir alet ya da çekme karavanla denenmedi (denenmeliydi sanırım).

Not: İleride buzdolabı olan bir karavan alsam halim nice olur bilemiyorum.

Ve en önemlisi Adana’da tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa kesinlikle hem elektrik sistemini hem çeki demirini (tamponu tekrar söktürürek) kontrol ettirmek isterim. Bu haliyle kontrol ettirmeden bir karavan taşımak istemem doğrusu.
Yapılan işçilik içinize sinmemiş galiba. Bu zamanda ustalara güven olmuyor.

Selamlar,
bir araç ve çekme karavan sayesinde en azından deprem kaynaklı gece uyuma problemimizi çözebileceğimizi düşündük . Aracı edindik (Transporter 2022) fakat bilgi eksikliğimizden çeki demiri problemini çözemiyoruz. Bölgemizdeki şehilerde (Adana,K.maraş,Osmaniye,Hatay,Mersin,G.antep) tavsiye edebileceğiniz marka ve/veya takan yer var mı?
Merhabalar,
Ben Adana'da oturduğum ve işim Mersin'de olduğundan bu iki şehri araştırdım. Adana'da Kardeşler Römork firmasına sipariş verdim. Ancak stoklarda olmadığı için çeki demirini bekliyorum. 13 pinli olanlar avrupa ve üst sınıf yerli karavanlara uygun. 7 pin ise daha çok basic karavan ve/veya romörkler için. 13 pinli olanda aracın aküsünden arka sokete kadar ilave kablo çekiliyor. Modül gerekliliiği ise aracınız ve çekeceğiniz karavana bağlı aslında. Ben karavan siparişi verirken sordum ve bana 13 pinli modüllü olmasını söylediler.

Tavsiyeler doğrultusunda sıfır frenli Saly original çekme karavan edinebildim sonunda. Sağolsun Adana bayi bize çok yardımcı oldu.

Agustan edindiğim 13 pini 7 pine dönüştüren adaptör vasıtasıyla 7 pine çevirdim. Sanırım geri vites ışığı hariç hepsi çalışıyor ( geri vites ışığı yanmalı mi bilmiyorum). Elektrik tesisatını kontrol ettirmem gerekecek.

İçinde henüz konaklama şansım olmadı o yüzden ne kadar konforlu bilemeyeceğim. Ama kalitesini çok beğendim.

Akü, sıcak su, ısınma, soğutma, güneş enerjisi vs gibi konular şimdilik ikinci planda (zamanla çözmeyi düşünüyorum).

Hayırlı, uğurlu olsun!
Tavsiyeler doğrultusunda sıfır frenli Saly original çekme karavan edinebildim sonunda. Sağolsun Adana bayi bize çok yardımcı oldu.

Agustan edindiğim 13 pini 7 pine dönüştüren adaptör vasıtasıyla 7 pine çevirdim. Sanırım geri vites ışığı hariç hepsi çalışıyor ( geri vites ışığı yanmalı mi bilmiyorum). Elektrik tesisatını kontrol ettirmem gerekecek.

İçinde henüz konaklama şansım olmadı o yüzden ne kadar konforlu bilemeyeceğim. Ama kalitesini çok beğendim.

Akü, sıcak su, ısınma, soğutma, güneş enerjisi vs gibi konular şimdilik ikinci planda (zamanla çözmeyi düşünüyorum).

Merhaba arkadaşlar, aldığımız Saly Karavan hakkındaki kötü deneyimimi yeni konu açarak paylaştım.
Saly Karavan Deneyimim | GEZENBİLİR FORUM (gezenbilir.com)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri