Dijitsu Md50 + Buzdolabı Kullanan Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ege3580 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,596

Ege3580

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Dijitsu MD50+ kullanan var mıdır aranızda? 12v ancak saatte kaç amper çeker bilgi yok malesef.

Birde MN sogutma marka Kayseri üretimi bir dolap var. (MN Soğutma 12 / 24 Volt Arac Yat Marın Karavan Mını Buz Dolap 45 Lıtre ) AÇıklamada "ürünümüz akü deşarj korumalıdır 100 amper akü ile şarj etmeden 168 saat çalışır" ibaresi var. Yani 7 gün boyunca 100AH akü dolabı besler diyor. Bana cok inandırıcı gelmedi acıkcası. Sizin fikriniz nedir?

Etiketler
Merhaba arkadaşlar,
Dijitsu MD50+ kullanan var mıdır aranızda? 12v ancak saatte kaç amper çeker bilgi yok malesef.

Birde MN sogutma marka Kayseri üretimi bir dolap var. (MN Soğutma 12 / 24 Volt Arac Yat Marın Karavan Mını Buz Dolap 45 Lıtre ) AÇıklamada "ürünümüz akü deşarj korumalıdır 100 amper akü ile şarj etmeden 168 saat çalışır" ibaresi var. Yani 7 gün boyunca 100AH akü dolabı besler diyor. Bana cok inandırıcı gelmedi acıkcası. Sizin fikriniz nedir?
7 gün 100% yalan ifade. 100 amper akünün zaten en fazla 50 amper saatini harcamanız gerek, yoksa sürekli akü alırsınız.
Tahmini 5 amper çekse ve günde 10 saat buzdolabı bilfiil çalışsa 1 günde 50amper saati harcar.
Yani 1 gün , akünüze hasar vermeyecek şekilde yeterse siz ona şükredin.
Onların desarj koruması, kaç voltta başlıyor, bilmeniz gerek. % 80 aküyü boşaltıp, koruma yaparsa akünüz hemen ölmez de, çevrim sayısı çok azalır.
Siz çalışma anında kaç amper çekiyor, onu sorun.

7 gün 100% yalan ifade. 100 amper akünün zaten en fazla 50 amper saatini harcamanız gerek, yoksa sürekli akü alırsınız.
Tahmini 5 amper çekse ve günde 10 saat buzdolabı bilfiil çalışsa 1 günde 50amper saati harcar.
Yani 1 gün , akünüze hasar vermeyecek şekilde yeterse siz ona şükredin.
Onların desarj koruması, kaç voltta başlıyor, bilmeniz gerek. % 80 aküyü boşaltıp, koruma yaparsa akünüz hemen ölmez de, çevrim sayısı çok azalır.
Siz çalışma anında kaç amper çekiyor, onu sorun.
telefonla görüştüm. Dolap motorunu 12v motorla değiştiriyorlarmış. Saatte 0,5 Amper çekiyormuş. Sürekli sattıklarını ver şikayet de gelmediğini ilettiler. Gerçekten kafam çok karısık :smiley:

0.5 amperx 12V= 6 Watt

6 watt gücünde buzdolabı sogutma yapmaz zaten.

Ama eğer 220V elektrik alırken 0.5 amper ise 110Watt gücündedir.

110/12=9 amper çeker en az aküden. (Kayıplar hariç. )

Ama dediğim gibi ya yalan, ya da ne sattıklarını bilmiyorlar.

D31D5473 56A6 41AE B9DA 25423168A26D

Bu bir ticaret firması. Ürettiği bir şey yok.
Olsa olsa Çin’den getirttiği malları “Türk malı” etiketliyle satıp algı üretiyordur.
Böyle firmaların sözüne ben güvenmezdim.
Bu kadar farklı eşya üret ama binlerce m2 olması gereken fabrikanın ne adresi ne internette resmî olsun.. Hürriyet bile katakulliye gelmiş üretici diyor.

Onlarca sene evvel İstanbul’da merdiven altı bir firma bu yolla yine böyle Japonca isim verdiği bir fotoğraf makinasıyla milyonları kırmıştı.

Son düzenleme:

Dediğiniz gibi üstü kapalı cevaplar veriyorlar sorduğumda.
Kamp rehberi youtube kanalında 12v buzdolabı testi yaptılar. 90 lt dolap da Detaylı olarak 24 Saat incelemede Agm aküden 36 Ah tükettiğini gösterdi. Baktığımızda 100 Ah bir akü ile haftasonu nu cıkarır güneş paneli olmadan aslında. Ancak haftasonu için böyle bir yatırıma gerek var mı diye de düşünmeden edemiyorum. Strafor koli ile zaten 2 gün buzlar erimeden idare edebildim en sıcak günlerde bile.
Belki 12v ortam sıcaklığının 15 derece altına kadar sogutan ucuz dolaplar bile ufak bir akü ile işimi görür gibi.
Bu tarz 12v dolap kullanan var mıdır?

.
Bahsettiğiniz termo-elektrik sistem buz dolapları, forumda sıklıkla yazıldı, ilk düşündüğünüz kompresörlü tiplerine göre çok daha fazla elektrik tüketirler.

Amacınıza en uygun çözümü zaten yine siz yazmışsınız. 😊
Strafor kutu..
Açık buz yerine kendi donduracağınız yarım litrelik plastik su şişeleriyle hafta sonlarını rahatlıkla geçirebilirsiniz. Masraf etmenize gerek yok.
Ailemle böyle bir kutuyu motellerden parasız aldığım buzlarla doldurarak, yabancı bir ülkeyi beş hafta boyunca gezmiştim. Tek sorun eriyen buz sularını boşaltmak oluyordu.

Son düzenleme:

Merhaba
Bu dolabı 2 sene karavanda kullandım. 100 amperlik yaşam aküsünden sadece o besleniyordu. Seyahate çıkarken çalıştırıyordum, yolda akü panelden şarja devam ediyordu. Kamp alanında eğer panel yeterli ışık almıyorsa yaklaşık 36 saat sonra akü 10 volt seviyesine gelince mppt alarm vermeye başlıyordu. Dışardan 220 ile akü beslemeyi tercih ediyordum. Sık açıp kapatmazsanız soğutma seviyesi başarılı ayrıca buzluk bölümü sabaha kadar buz yapabiliyordu.
İyi günler dilerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR