Direksiyonu çevirirken gelen ses konusunda.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,184

KLL

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.
Yer
Ankara
Arkadaşlar, bir kaç gündür bir ses duyuyorum. Araç çalışırken yada çalışmazken de oluyor. Giderkende ve dururkende. Aracı kaldırınca ses kesiliyor, yani biryerlerde boşluk var gibi.
Direksiyonu durduğu yerden neresi olursa olsun, sağa yada sola çeyrektur kadar çevirince, özellikle sol açevirirken "dınk diye bir ses geliyor. metal kalın bir plakanın gerilimini kaybedip orjinal ayarına dönmesi gibi tarif edebilirim. aracın altına girdim, ses sağ ön tekerleğin içinden geliyor gibi hissettim. tabi ses iletiliyor o hadar demir parça arasında ama sorunun kaynağını görmem mümkün olmadı.

tüm burçlar zaten değişmişti, bu ses yoktu. yol tutuş, bozuk yol konforu gayet düzgün. ses tıkırtı vs yok.

fikri olan varmı?

Etiketler
Ynt: Direksiyonu çevirirken gelen ses konusunda.

İlginç.. Aklıma gelmiyor ne olabilir. Acaba kaliperi koruyan metal plaka bir yeremi sıkışıyor sonra serbest kalıyor?

evet aynı o tarzda bir beklenti oluşuyor insan duyunca sesi. yani bir yere çarpma sesi gibi değil de belki de geniş bir metal plakaya tam sıkılmamış bağlantının cıvatadan 1 mm kada oynamasıyla çıkacak ses gibi birşey. acaba helezondanmı diye bakıyor insan altındayken arabanın. yayılıyor araç gövdesinde. ayağımla hissediyorum mesela aracı sürerken kavşak dönerken. bir kez oluyor sola çevirince. sağa çevirirken olmuyor. yada ben hissetmiyorum. boşluklu eklem sesi gibi de değil. direksiyonun dönmesiyle etki altında kalan birşey yapıyor bunu.

gerilen başka ne olabilir? direksiyonu çevirince aracın burnu sağa sola kayıyor bir miktar dikkat ederseniz. yanal hareketi engelleyen şey track bar ve burulmayı engelleyen sway bar. track bar kaidesinde mi birşey tam sıkılmadı yada gevişedi acaba... onun burcuda değişmişti press te ama ustadan çıkarttığımda ses filan yoktu.

kutudan değil ses. aracın altındayken kafamı neredeyse sağ ön frendiskinin dibine kadar soktum kesin oralardan biryerden geliyor. kutu diğer tekere yakın ve üsttende birşey duyulmuyor.

KLL' Alıntı:
evet aynı o tarzda bir beklenti oluşuyor insan duyunca sesi. yani bir yere çarpma sesi gibi değil de belki de geniş bir metal plakaya tam sıkılmamış bağlantının cıvatadan 1 mm kada oynamasıyla çıkacak ses gibi birşey. acaba helezondanmı diye bakıyor insan altındayken arabanın. yayılıyor araç gövdesinde. ayağımla hissediyorum mesela aracı sürerken kavşak dönerken. bir kez oluyor sola çevirince. sağa çevirirken olmuyor. yada ben hissetmiyorum. boşluklu eklem sesi gibi de değil. direksiyonun dönmesiyle etki altında kalan birşey yapıyor bunu.

gerilen başka ne olabilir? direksiyonu çevirince aracın burnu sağa sola kayıyor bir miktar dikkat ederseniz. yanal hareketi engelleyen şey track bar ve burulmayı engelleyen sway bar. track bar kaidesinde mi birşey tam sıkılmadı yada gevişedi acaba... onun burcuda değişmişti press te ama ustadan çıkarttığımda ses filan yoktu.

kutudan değil ses. aracın altındayken kafamı neredeyse sağ ön frendiskinin dibine kadar soktum kesin oralardan biryerden geliyor. kutu diğer tekere yakın ve üsttende birşey duyulmuyor.

diskin ordan ise acaba abs controller yerinden çıktı yada bir yere takılıp birden serbest kalınca vuruyor olmasın? bana hala o sesin kaliper koruyucusuna çarpan bir şeyden olduğu gibime geliyor

track barın diransiyel kovanına bağlandığı yere bir bakın. track barın bağlantısı gevşemiş ise yada somun giriş yeri büyümüş ise oda ses yapar...

araç duruken ve çalışmazken de gelmesi ilginç...

ön yaylardan, direksiyon mafsalından, akis kafasından yapar... 3 tane neden olabilir...
birde yükseltme ve büyük lastik varsa ön tamponun alt ucuna içe değer...

yay, direksiyon eklemi ve aks kafası...

aks kafasından geliyorsa nasıl anlayacağım?

track bar ın defransiyel tarafından olabilir gibi ama o zaman sağ tekerden geliyormuş gibi duymazdım sanırım altına yatmış ve dibinde dururken.

yükseltme yok büyük lastikte yok sayılır. 30 inç lasitkler takılı. sürtme yoktu şimdide yok. zaten dğeişen birşey yok.

KLL' Alıntı:
yay, direksiyon eklemi ve aks kafası...

aks kafasından geliyorsa nasıl anlayacağım?

track bar ın defransiyel tarafından olabilir gibi ama o zaman sağ tekerden geliyormuş gibi duymazdım sanırım altına yatmış ve dibinde dururken.

yükseltme yok büyük lastikte yok sayılır. 30 inç lasitkler takılı. sürtme yoktu şimdide yok. zaten dğeişen birşey yok.

ararçalrda sağdan gelen ses soldan soldan gelen ses sağdan çıkma ihtimali duyduğunuz yerden çıkma ihtimalinden yüksek nedenini bilmiyorum...vitara da hub ses yapıyordu bariz sol hub u açtık kurcaladık kurcaladık olmadı, yeni 1 takım aldım...bu takımı tek tek taktık 10 gün uğraştığımız sol taraf sağlam sağ taraf bozukmuş...bi kişi arabayı çok yavaş sürüyor 2-3 tamirci dinliyor takır takır atlama sesi geliyordu soldan... demek ki sol iyi bişey değil, dedik :smiley:

ses sağ alttan geliyormuş. track bar ın burçlu tarafındaki vidası gevşemiş :smiley: yanlış alarm. bilginize. işin garibi track bar laçkalaştığında direksiyonda boşluk hissi yaratıyor bilginize. sıkınca direksiyon eskisi gibi oldu.

direksiyon kutusunun civataları çıkmıştır muhtemelen ... civataları tek tek kontrol ettirin, yok değilse kutuda bir problem vardır... iyi günler...

teşekkürler bilgi için. gerçi sizden önceki mesajda track bar vidasının gevişemesinden olduğunu bulduğumuzu belirtmiştim. yinede referans olur okuyanlara.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR