Discovery 2, 2003-td5 Şanzıman Yağı Boşaldı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yavuzhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,070

yavuzhan

Ana Kamp
Yer
ADANA
Herkese Merhaba, İlk problemim ile karşınızdayım. Yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım aracım ile ilk arızamızı yaşamış olduk. Sabah eşimle evden çıktık. Neşe ile otoyolda seyahat ederken araç vites düşürdü. Aslında devir düşecek kadar rampa yoktu. Hemen dikkatimi çekti. Bir kaç dakika sonra dikiz aynasından duman gördüm. egzozdan geliyor sandım. Yavaşladım. duman azaldı ve durdum. Kontrol için indim ki aracın her tarafı yağ içinde. Yağ filtresi geldi aklıma. Motor kaputunu açtım. Sol tarafta yoğun yağ akmış ABS beyni hidrolik hazneleri yağ içinde. Sol teker iç taraf yağ içinde. Kontrol kontrol ve davam eden kontroller. Akan yağ motor yağı değil. Kokusu hidrolik gibi. Rengi kahverengi. Motor yağını kontrol ettim, normal. Derken radyatörün arasına falan bakarken ucu boş bir hortum gördüm. Muhtemelen şanzıman yağı boşaldı. Ki yağ şanzıman yağına benziyor. Allahtan işyerim yakındı. Personelleri çağırdım aracı çektik. Pazar olduğu için baktıramadım. Sorun ve çözüm önerileriniz nelerdir, tavsiyelerinize ihtiyacım var. Aracımızda şanzıman yağı soğutucusu var heralde. Buna giden hortum olabilir diye aklıma geliyor. Siz ne dersiniz?

Etiketler

Sanırım bahsettigim hortumun fotoğrafını diyorsunuz da o hortumun fotoğrafını çekmek imkansız gibi birşey. Radyatörün arasından görünüyor. Belli belirsiz. Cok dar bir alandan.

Gecmis olsun.
Hortum patladiysa sanayide hortum imalatı yapan atölyeler oluyor. Orijinali bulunmazsa hortum yaptırılır. Rekorlarını da hortum imal edene vermek gerekiyor bazen eskisini kullanıyorlar.
Radyatöre giden hortumsa radyator gövdesi bakır vs metalden yapılmışsa radyatorcude onarımı yapılır.

soğutucu tarafı "şipşak"lı geçmeli sistemdir. temizledikten sonra görürsünüz. hortumu tekrar yerine takın yağı tamamlayıp sanayiye gidin. sonrasında şanzıman tarafınıda söküp soğutucu tarafındaki kauçuk hortumu tekrar bastırın. Benimde başıma geldi. geçmeden atmıştı.

Merhabalar. Yolda kalmak kötü tabi. Yolda kalınca arızadan korkmuştum ama çok da zor bir problem değilmiş Allahtan. Bir arkadaşım sabah geldi hortumu söktü. Yeni hortum ile presini yaptırdı ve taktı. Sorun halloldu. Tabi aracın altı üstü yağ olunca bir güzel yıkattım. 50 km kadar kullanınca tekrar baktım altına. Çok yağ kaçağı var benim araçta. Özellikle arazi şanzımanının altında. Bu yağ kaçaklarını kökten çözmenin bedeli nedir kabaca? Yada şöyle sorayım. Bana en yakın il Ankara. Ankara ya iyi bir servise getirsem aracı. Baştan sona bir bakım yapsalar. Maliyeti ne olur. Halihazırda bir problemi yok aracın ama uzun zamandır detaylı bakım yapılmamış. Adana da bu işleri yapacak kimse yok.

Otomatik şanzumandaki ve arazi şanzumanındaki terleme veya yağ akıntısına sebep conta ve ön arka keçe kaynaklı , keçeler çok para değilde onların değişmesi için hepsinin aşağıya inmesi gerekiyor dolayısıyla işçilik para tutuyor, eğer o işlemi yaptırırsanız motorunda arka keçesini değiştirin mutlaka şanzuman sökülmüşken ,ordanda kaçırıyordur büyük ihtimal

<blockquote class="mce_quote" data-mcequote="true" data-username="yavuzhan" data-post="1441190" data-member="31599" data-attributes="post,member"><p>Merhabalar.&nbsp; Yolda kalmak kötü tabi. Yolda kalınca arızadan korkmuştum ama çok da zor bir problem değilmiş Allahtan. Bir arkadaşım sabah geldi hortumu söktü. Yeni hortum ile presini yaptırdı ve taktı. Sorun halloldu. Tabi aracın altı üstü yağ olunca bir güzel yıkattım. 50 km kadar kullanınca tekrar baktım altına. Çok yağ kaçağı var benim araçta. Özellikle arazi şanzımanının altında. Bu yağ kaçaklarını kökten çözmenin bedeli nedir kabaca? Yada şöyle sorayım. Bana en yakın il Ankara. Ankara ya iyi bir servise getirsem aracı. Baştan sona bir bakım yapsalar. Maliyeti ne olur. Halihazırda bir problemi yok&nbsp; aracın ama uzun zamandır detaylı bakım yapılmamış. Adana da bu işleri yapacak kimse yok.</p></blockquote>

<blockquote class="mce_quote" data-mcequote="true" data-username="yavuzhan" data-post="1441190" Sdata-member="31599" data-attributes="post,member"><p>Merhabalar.&nbsp; Yolda kalmak kötü tabi. Yolda kalınca arızadan korkmuştum ama çok da zor bir problem değilmiş Allahtan. Bir arkadaşım sabah geldi hortumu söktü. Yeni hortum ile presini yaptırdı ve taktı. Sorun halloldu. Tabi aracın altı üstü yağ olunca bir güzel yıkattım. 50 km kadar kullanınca tekrar baktım altına. Çok yağ kaçağı var benim araçta. Özellikle arazi şanzımanının altında. Bu yağ kaçaklarını kökten çözmenin bedeli nedir kabaca? Yada şöyle sorayım. Bana en yakın il Ankara. Ankara ya iyi bir servise getirsem aracı. Baştan sona bir bakım yapsalar. Maliyeti ne olur. Halihazırda bir problemi yok&nbsp; aracın ama uzun zamandır detaylı bakım yapılmamış. Adana da bu işleri yapacak kimse yok.</p></blockquote>

Selamlar.Ben de Adana 'da 2004 Discovery TD5 kullanıyorum ve aynı zamanda LAND-ROVER araçların yedek parçalarını satıyorum. Aracınız ile ilgili usta ve yedek parça konusunda ararsanız yardımcı olabilirim.. LR OTOMOTİV- ZEKİ TAPANYİĞİT - 0532 4451615

Teşekkür ederim Zeki Bey ilginize, sağolun. Problemi halletmiştim. Ayrıca yüzyüze de tanışmıştık. Bir çayınızı içmeye uğrarım. İyi günler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.