Dizelin Litresi 65 Sentten Daha Az, Yemekler Çok Ama Çok Iyi Ve Gülünç Derecede Ucuz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,671

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Başlığa kafası takılanlar olabilir ama eleştiri anlamında değil. Bu günlerde Türkiye’yi gezen bir Avrupalı karavancı, Alman Karavan Forumda, bu sözlerle karavancıları Türkiye’yi gezmeye çağırıyor. Alman Karavan Forumda „ Wohnmobilforum.de“ Türkiye’yi tanıyan çok karavancı var. Bunların yazdıkları Türkiye gezi anıları binlerce Avrupalı karavancıyı Türkiye’ye çekmiştir.

Türkiye’yi gezmek isteyen Avrupalı karavancıların gezi planları, Gezenbilir’deki bir çok karavancının gezi planına çok benzer. Avrupalı karavancılar da Türkiye’ye gelince kamp dışı konaklamayı tercih ederler. Çünkü kamp dışı tatil yapmak Iskandinavya ülkeleri dışında bir Türkiye’de mümkün.

Son günlerde bazı şehirlerde kamp dışı konaklamada karşılaşılan sorunlardan Avrupalı karavancıların henüz haberi yok.

Avrupalı karavancıların büyük bir kısmının haberi olmadığı bir konu daha var. Özellikle Almanya‘ da araç sigortalarının „büyük bir kısmının“ kasko sigortaları sadece Trakya’da geçerli. En önemi nedeni Türkiye’de araç başı maddi giderin 43.000 TL. (4.300 €) olması (diğer maddi giderlere hiç girmiyorum). Yabancılar araçlarına kaskoyu Türkiye’de yaptırabilirler belki ama, 60.000 € değerindeki bir karavanın kasko sigortası ne kadar olur bilmiyorum.

Bir başka nokta da Türkiye’de yabancıların internet için hazır sim kartı alabilme durumları. Sim kartı almak mümkün ama formalitelerinin çok uzun sürmesinden çok şikayet var.

Yurt dışından gelenlere Türkiye’de bir çok şeyin ucuz olması, ülkeye döviz getirmek için iyi bir fırsat. Turistin bıraktığı döviz, faizsiz döviz kredisi gibidir. Bu nedenle gelecek karavancı turistleri de düşünerek bir an önce atık boşaltma tesislerinin çoğaltılması lazım.

Son düzenleme:

Etiketler

Döviz gelmesi iyi birşey ama ben yine de yağmalanmış gibi hissediyorum.

Ekonomisi gelişmiş ülkelerden gelen turistler için Türkiye’de çok şey, bugünkü kadar olmasa da, eskiden de ucuzdu. Sadece dizel fiyatı daha önceleri Iskandinavya hariç diğer ülkelerden daha fazlaydı. Bu nedenle de Türkiye’ye giriş yapmadan depolar hep dodurulurdu. Şimdi Türkiye’den çıkmadan depolar dolduruluyordur.

Türkiye’ye sık gittiğim yıllarda karavanın bakımını ve tamirini hep Türkiye’de yaptırırdım. Sanıyorum Keşan’daki ustam da bu durumdan memnundu.

Alman Karavan Forumunda bazı tanıdıklarımın kış aylarını Akdeniz kıyılarında çok uygun fiyatlara otellerde (her şey dahil) geçirdiklerini biliyorum.

Ama, sizin bu durumda kendinizi nasıl hissettiğinizi de çok iyi anlıyorum.

Ekonomisi gelişmiş ülkelerden gelen turistler için Türkiye’de çok şey, bugünkü kadar olmasa da, eskiden de ucuzdu. Sadece dizel fiyatı daha önceleri Iskandinavya hariç diğer ülkelerden daha fazlaydı. Bu nedenle de Türkiye’ye giriş yapmadan depolar hep dodurulurdu. Şimdi Türkiye’den çıkmadan depolar dolduruluyordur.

Türkiye’ye sık gittiğim yıllarda karavanın bakımını ve tamirini hep Türkiye’de yaptırırdım. Sanıyorum Keşan’daki ustam da bu durumdan memnundu.

Alman Karavan Forumunda bazı tanıdıklarımın kış aylarını Akdeniz kıyılarında çok uygun fiyatlara otellerde (her şey dahil) geçirdiklerini biliyorum.

Ama, sizin bu durumda kendinizi nasıl hissettiğinizi de çok iyi anlıyorum.
Emeklimiz adına üzülüyorum. Ben iyi kötü biraz geziyorum hiç yoktan.

Esnaf olarak pandemi öncesine göre kazancım yüzde ellinin bile altına düşmüşken hemen herşeye en az yüzde yüz zam geldi. Bunun adı artık ekonomik kriz değil başka bir şey. Bundan sonra eski gezi fotoğrafları ile teselli bulucaz anlaşılan:(

Ben yüksek kamp fiyatları nedeniyle kamp yapmayı bıraktım. Yakın fiyatlara otellerde kalıyorum artık. Ama az sayıda gün olarak tabii ki de... İki gün, üç gün, dört gün falan ama yetiriyorum bir şekilde...

Bu kur olayı artık zenginin malı, züğürdün çenesi olayına döndü.

Youtube'da da aynı şekilde yabancılar alaycı ifadelerle ucuz memleket nidasındalar sanki. Daha 6-7 sene öncesinde 3,40'dan euro mı alınır diyorduk. Ne hale geldik.

Çekme karavan ile yeni yapılan yol ve köprülere girerseniz , 3 .sınıftan haşırt diye geçiriyorlar. Gerçi geçmeseniz de ödüyoruz arası ayrı.
Istanbul'dan Ayvalık'a giderken korkumdan Saroz körfezini dolaştım ama dönüşte mecburen yeni yapılan yollardan geldim.
Saroz körfezini dolaşınca 300 TL az harcadım . ( Saroz'u dolaşmak 700 TL, direkt yeni yollardan gelmek 1000 TL- 12.5 litre/100 km mazot bedeli dahil, toplam 500+400 =900 km )
Kısa süreli yolculuklar , çekme karavan için çok lüks artık.

Son düzenleme:

Çekme karavan ile yeni yapılan yol ve köprülere girerseniz , 3 .sınıftan haşırt diye geçiriyorlar. Gerçi geçmeseniz de ödüyoruz arası ayrı.
Istanbul'dan Ayvalık'a giderken korkumdan Saroz körfezini dolaştım ama dönüşte mecburen yeni yapılan yollardan geldim.
Saroz körfezini dolaşınca 300 TL az harcadım . ( Saroz'u dolaşmak 700 TL, direkt yeni yollardan gelmek 1000 TL- 12.5 litre/100 km mazot bedeli dahil, toplam 500+400 =900 km )
Kısa süreli yolculuklar , çekme karavan için çok lüks artık.
Sayın bartek bır acelenız yoksa maksat gezmekse izmit korfezını dolasarak ayvalık hıc ekstra para odemeden gıder gelırsınız

Sayın bartek bır acelenız yoksa maksat gezmekse izmit korfezını dolasarak ayvalık hıc ekstra para odemeden gıder gelırsınız
Sade araçla giderken genelde körfezi dolaşırım ama cekme karavan ile o yolda ortalama hız 50 km/s i geçmiyor. Zaman çok olduğunda haklısınız da sure kısıtlı ise zor. Ankara ya giden yolu da bu devlet yaptı, yeni yollar sanki euro ile maaş alanlar için yapılmış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR