DODGE FARGO İLE İLGİLİ YARDIM !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cagdasozdemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,446

cagdasozdemir

Yeni Üye
Yer
İZMİR-KARŞIYAKA
Merhaba arkadaşlar,

Aranızda yeni katıldım. Off road konusunda neredeyse hiç bilgim yok fakat yavaş yavaş forumdan bişeyler öğreneceğim. Bir hafta önce bir Dodge Fargo s100 aldım (kapalı kasa).

Aşağıdaki Link teki aracın tip olarak aynısı . (link görünmezse sahibinden ilan no :52105455

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-arazi-araclari-sahibinden-satilik-1984-model-orijinal-s100-dodge-52105455/detay/

Sizlerden ricam bu araç ile ilgili ne yapabilirim ? Dodge kullananlar araçlarında ne gibi sıkıntılarla karşılaştı nelerde değişiklik yaptı ? Ben şahsen başlarda off-road yapmayacağım fakat hastalık derecesinde olan balık avcılığı hobimde teknemi çekmek ve suya atmak için kullanacağım.

Araçta iç dizaynı ve yenilenmesini komple kendim yapacağım. Motorda, yürüyende ve ön düzende neler yapmam konusunda yardımcı olurmusunuz? Şu anda araç yağ değişimi ve motor temizliği, buji değişimi gibi rutin bakımların yapılması için sanayide.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: DODGE FARGO İLE İLGİLİ YARDIM !

Bu arac konusunda tecrubem sadece,camurlu koy yollarinda sase izi yolda cikacak sekilde,surune surune kalmadan batmadan her yere gittigimizdir.Motor,sanziman,kasa cok uyumlu bir ekiptir.Hele bizim o zaman kullandigimiz Koy Hizmetleri'nin araci alti silidir benzinli motor,standart lastiklere ragmen. Jandarmanin CJ6 si bile bazen takilir,Unimoglar onu cekerdi.Pancar bolgenin araci Dodge hic aman yardim dememisti. Modelleri de bir iki yil farkla ayniydi.CJ 75-76 model ise Dodge'lar 76-77 filan bu arada yil da 86 yiliydi.
Tekne vs cekmede de basarili olacagini dusunuyorum.
Lastik konusunda dogru secim cok derde devadir.
Size istediginiz isi ve keyfi verecektir.
Iyi gunlerde kullanin.

ölmeyen arabadır ön arka dana 44 diff'ler , np205 arazi şanzımanı , iki tip olan şanzıman (borg Warner )seri olanı taşımacılıkla uğraşanlar tarafından tutulmaz , ağır devirli olanı çıkma olarak halen 1500 tl nin altında satılmaz ( mercedesin aynı tip şanzımanı çıkma olarak 600 tl dir ,309 lardan çıkma ) Zonguldakta kömür ocaklarında halen tek çalışan araba dodgelerdir.Birçok başka araba dağ yollarında kömür taşımak için denendi ancak hiç biri dayanamadı ,halen dodge ler çalışıyor.Ocak yollarında dağılan ve işe yaramayan arabaların markalarını yazamıyorum çünkü fanatiklerin yoğun saldırısına uğrayacağım kesindir.

Merhabalar,
öncelikle aracınızı güle güle kullanmanızı dilerim.
ilk arazi aracım dodge 4x4 çift kabindi.
1 yıl dağ bayır dolaştım.
6 silindir benzinlisi vardı bende. biraz çok yakar ama arazide bastın mı gaza dur durak dinlemezdi.
özellikle ağır devir kullanmak büyük zevk verirdi bana :smiley:
arkası yüklüyken bile ağır devirde bozuk yollardan bir inişi vardı...
çok sağlam bir araçtır. resmen katır gibi diyebiliriz.
biraz fazla iri olması sebebi ile şehir içinde kullanımı zor olduğu için satıp samuray almıştım.
sizin aracınız dizel mi yoksa benzinli mi?
ben parça konusunda hiç zorluk çekmedim, bol ve de ucuz gelmişti bana.
makaslar aksların altında ise yükselmek için üstüne almanız ve takoz ekletmeniz 10-15 cm kadar yükselmesini sağlar.
diflerin yağlarına baktırın, makasların bakımını yaptırın, zamanla ağırlıktan düzleşirler. gerekiyorsa kavis verdirin tekrar.
ağırlık için yapıldıklarından çok sert ise ve zıplıyorsa 1 er yaprak eksilterek yumuşatabilirsiniz.
burada bir usta bana parabolik yaparsak eski amerikanlar kadar rahat olur demişti ama o an yeterince param yoktu yaptırmadım.
zamanla sert kullanımdan yada zorlamadan şaftlar balans yada boşluk yapabilir. onlara baktırabilirsiniz.
aklınıza başka soru gelirse elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
selamlar

pardon şimdi fark ettim, aracınız benzinli imiş :smiley:
motor orjinal ise 6 silinidir olmalı.
karbüratörleri çok sağlamdır.
ben hiç benzinde kullanmadım.
ayarları iyi ise lpg'de tek marşta çalışırlar.
sadece akünün amperinin yüksek olduğundan emin olun.
bir de ateşlemeyi elektroniğe çeviriseniz iyi olur yağmurlu havalarda sağ ön teker davlumbazının altından su geçişlerinde
distrübütöre su geliyor araç tekleyebiliyor yada stop edebiliyor.
ben elktronik ateşlemeye çevirince rahatlamıştım.
selamlar

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. aracım benzin+lpg dir. Sanayideki usta motorun çok iyi durumda olduğunu söyledi. Resmi kurumda ambulan olarak kullanıldığı için çok yol yapmamış genelde yatmış. İkinci sahibi ise sadece bazı haftasonları tavşan avında kullanmış. Ben her ihtimale karşı periyodik bakımın haricinde diransiyel ve yürüyenide kontol edilsin istedim ve sanayide hepsi kontrol ediliyor şu anda. Motoryağı, difransiyel yağı,frenleri, tekerlek göbek rulmanları ve karbüratör ayarları elden geçecek gereken parçalar değişecek ve yağlanacak. Şu an için sadece jantlarını değiştirmek istiyorum. Lastikler 1 ay kadar kullanılmış yeni lassa ok144. Uzun yolda deneme yapmadım henüz uzun yolda titreşim çok olursa lastikleri asvalt lastiğine çevirmeyi düşünüyorum. İç dizayn ve yenilemeleri kendi garajımda haftasonları yavaş yavaş yapmayı planlıyorum.ön ve atkaya 10mm dkp sac üzeri krom sac kaplama yapmayı düşünüyorum. Ön ve arkaya çekmek için mapa yerleri koyacağım. Yine arka tampona tekne römorkunu çekmek için çeki demiri takılacak. Tavana krom bagaj yaptıracağım.

Boyası şimdilik haki rengi askeri yeşil çizilmez pütürlü boya fakat ben aracı kırmızı veya bordoya boyamayı düşünüyorum. Fakat boya işi sanırım yaza doğru olur.

Sizlerden ricam jant olarak hangi marka ve modeli kullanabilirim bana yardımcı olurmusunuz? (Lastıkler lassa ok144 olacak 16" jant ) Ekonomık bır marka ve model olursa onerınız ıyı olur. 1000 tl gıbı rakamlara malolacaksa kendı jantlarını kromaja vermeyı düşünüyorum.

Iyı günler

Bu konuda sitede naturalist nick li hasan bey var onun doç kamyoneti var idi ona bir sorun isterseniz

http://www.gezenbilir.com/index.php?action=profile;u=17715

arkadaşım aracın hayılrlı olsun...bende doç fanatiği olarak kendi aracımdan örnek vereyim bende as250 4x4 var üzerinde 4000cc perkins motoru orjinal fındık motor dediğimiz.... agır takviyeli orjinal arazi şanzımanı mevcuttur,yine üzeinde özel yaptırdığım 7.50x16 çamur lastikleri mevvuttur bunların bütün kominasyonları birleşince ortaya tam bir canavar arazi kamyonu çıkıyor doçlar çok sağlam üzerine aldığı yükü en zor şartlarda yerine ulaştırıyor,doçların avantajı parçası çok uydundur türkiye genelinde mevcuttur üzerinde emek harcansa doğanın hakkını veren safkan bir arazi canavarına dönüştürülebilir..doçlar sağlam araçlardır...hakkını verene hakkını verecektir doğada...

hayırlı olsun iyi seçim :smiley:

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    156.4 KB · Görüntüleme: 1,588

Öncelikle cevap yazan herkesin önerileri için teşekkür ederim. Aracım dün sanayiden geldi motor yağı ,defransiyel yağı,frenleri, tekerlek göbek rulmanları ve karbüratörü kontrol edildi. Hiçbir sorun olmadığı aracın motorunun çok diri olduğunu söyledi ustamız. 40km lik sanayi yolu dönüşünde beni rahatsız eden tek şey Lassa OK144 serisi arazi lastiklerinin sesi ve titreşimi oldu. Yakın zamanda inşallah bir takım Mangels marka jant almayı düşünüyorum. İnternetteki satış sitelerinden 2. elini araştırıyorum.

Jantlarla ilgili ufak bir problemim var. Aracın şu anki jantları orjinal sac jant. Almayı düşündüğüm çelik jantların bijon ara ölçülerinden emin olamadım. Aracım 5 bijon. İnternetteki bir sitede Dodge s100 lerin 5x120 bijon aralığı ölçüsünde olduğu yazılmış bilgisi olan varmı ? bu ölçü doğru mu ? Araçtaki lastikler Lassa OK144 7,50x16 ölçüsünde.

Arabamın resimlerini de sizlerle paylaşmak isterim. Şu an dışında ve içinde hiçbir işlem yapılmadı. Kilometresi doğruysa şayet şu an 66.000 küsür kilometrede. Kilometre saati çalışıyor fakat düşürülmüşmüdür emin değilim ama Resmi kurumda Ambulans olarak görev yaptığı için orjinal kilometrede olma olasılığı yüksek.

1982 model Chrysler FARGO !!!

479850 10152618957865004 272945537 n

598929 10152618959560004 500302909 n

Ekli dosyalar

• 45384_10152618960195004_1473820916_n.jpg
    45384_10152618960195004_1473820916_n.jpg
    69.9 KB · Görüntüleme: 1,984

bijon aralıkları 5x139.7 dir...piyasada bol çeşit jant vardır bu ölçüde.başka konularda yardımcı olaurum arkadaşım...aracınız restorasyon için doğru seçim takipteyim....

Son Durum: Oto boyacı ile anlaşıldı. Çamurluklardaki 3 adet doğrultma ve boya dahil boya işçiliği için toplamda 900 TL ye anlaştık..Bugün doğrultmaya gönderiyorum sanırım önümüzdeki haftasonuna kadar biter. Renk olarak aklımda kan kırmızı, Bayrak kırmızı var. Bir ihtimal metalik bordo da yapabilirim. Sizin görüşleriniz nedir acaba ?

cagdasozdemir' Alıntı:
Son Durum: Oto boyacı ile anlaşıldı. Çamurluklardaki 3 adet doğrultma ve boya dahil boya işçiliği için toplamda 900 TL ye anlaştık..Bugün doğrultmaya gönderiyorum sanırım önümüzdeki haftasonuna kadar biter. Renk olarak aklımda kan kırmızı, Bayrak kırmızı var. Bir ihtimal metalik bordo da yapabilirim. Sizin görüşleriniz nedir acaba ?

merhabalar,
kayseride geçen senelerde yapılan 35' lastikli 4 kapılı (özel yapım) çift kabin bir doç vardı (forumlarda araştırırsanız kesin bulursunuz)
rengi metalik bordo gibi aklımda kalmış, bu renk için nasıl göründüğüne resimlerinden bakıp fikir edinebilirsiniz.
kolay gelsin

kabasakal73' Alıntı:
merhabalar,
kayseride geçen senelerde yapılan 35' lastikli 4 kapılı (özel yapım) çift kabin bir doç vardı (forumlarda araştırırsanız kesin bulursunuz)
rengi metalik bordo gibi aklımda kalmış, bu renk için nasıl göründüğüne resimlerinden bakıp fikir edinebilirsiniz.
kolay gelsin

bugün sanayide bir Fiat Bravo gördüm. Aynı rengi yakalayabilirsek Lav Kırmızısı ismindeki renkten yapmaya karar verdim

Lav krmz

lav kırmızısı renginin kodunu fiat servisinden öğrenebilirsiniz.
isim yerine kod'dan boyacıya hazırlatmanız daha uygun olur bence.
kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri