Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezginkopek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,323

Etiketler
Ynt: Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunma?

doğada gerçektende ince bir çizgi var."vahşi yaşam" dediğimiz vahşilik aslında kana susamış yaratıklar gibi algılanıyor sanırım.Oyasa ki onlarda size,sizin onlara zarar vermek istediğiniz kadar zarar vermek istiyor.Yaban domuzlari ile sayısız deneyimim var.Kaza ile köşeye de sıkıştırdım karanlıkta üstlerine sıcak cayımıda döktüm...inanın onlara durumdan çıkmak için minik bir an tanıyın. siz ne olduğunu bile anlmadan kaçar giderler ordan...hayvan hangisi olursa olsun siz yerinizi belli edin çokta yaklaşma heveslisi olmayacaklardır sizlere...

Selamlar arkadaşlar,

Siteye yeni üye oldum.Adım Murat Koçaş.42 yaşında diş hekimi ve avcıyım.Diş hekimliğini 19 avcılığı ise 30 yıldır yapıyorum.Sitede çok güzel bir bilgi paylaşımı ve bilgi aktarımı var.Emeği olanları tebrik ederim.Bu konu vakıf olduğum bir konu olduğu için de çorbaya biraz tuz atayım dedim.

Aslına bakarsanız,bir kampçı için rahatsızlık verici hayvanlar sinekler,böcekler,tilki ve yılandır.Tilki açıkta kalan yiyecek için tehdittir.Sinek böcek bizlere rahatsızlık verir.Yılan ise üstüne basma durumunda bir tehdit oluşturur.Tüm bunlara karşı alınacak tedbirler de belirli ve basit tedbirlerdir.

Domuz,kurt,ayı gibi hayvanlar kamp alanı için tehdit değildir.Zaten kampın varlığından haberdardırlar.Ve en son karşılaşmak isteyecekleri şey ise bir insandır.Dolayısıyla kamp alanına bir hayvan saldırısı söz konusu olamaz.

Yürüyüşler sırasında ise özellikle o hayvanı aramıyorsanız,izleme ve yaklaşma kurallarını uygulamıyorsanız yine bu memelilerle karşılaşmanız çok zordur.Bazan tesadüfi karşılaşmalar olsa da hayvanların derdi size saldırmak değil,kaçıp canını kurtarmaktır.Hayvanın kaçabilmesi için hiç bir şans bırakmadıysanız,saldıracaktır.Bu tesadüfi karşılaşmalar da daha ziyade sabaha karşı hayvanların yaylımdan dönüş saatlerinde olabilir.Bir vahşi memeli hayvandan tedirginseniz yapacağınız şey,orada bir İNSAN olduğunu belli etmektir.Islık ,konuşmak olabilir.Ve hayvanın uzaklaşma yolunu kesmemektir.

Dişi ayı,kaçamayacak kadar (kirpi büyüklüğünde) yavrusu varsa tehlikeli olabilir.Bu durumda da yapılacak en doğru şey yavrularla ilgilenmemektir.Dişi ayı yavrular güvende olana kadar kaçmayacak,yavrular güvene girdiği anda yok olacaktır.

Silah taşımak ve kullanmak gerçek bir deneyim gerektirir.Silaha ve hayvan davranışlarına hakim olmayan biri,çok büyük facialara yol açabilir.Hele bunun nedeni bir hayvandan korunmaksa inanın hiç gerekli değildir.

Kamp yerinde insandan daha tehlikeli bir yaratık,yine başka bir insandır diye düşünüyorum.Silah o zaman gerekli olabilir:smiley:

Murat Koçaş

muratkocas' Alıntı:
Selamlar arkadaşlar,

Siteye yeni üye oldum.Adım Murat Koçaş.42 yaşında diş hekimi ve avcıyım.Diş hekimliğini 19 avcılığı ise 30 yıldır yapıyorum.Sitede çok güzel bir bilgi paylaşımı ve bilgi aktarımı var.Emeği olanları tebrik ederim.Bu konu vakıf olduğum bir konu olduğu için de çorbaya biraz tuz atayım dedim.

Aslına bakarsanız,bir kampçı için rahatsızlık verici hayvanlar sinekler,böcekler,tilki ve yılandır.Tilki açıkta kalan yiyecek için tehdittir.Sinek böcek bizlere rahatsızlık verir.Yılan ise üstüne basma durumunda bir tehdit oluşturur.Tüm bunlara karşı alınacak tedbirler de belirli ve basit tedbirlerdir.

Domuz,kurt,ayı gibi hayvanlar kamp alanı için tehdit değildir.Zaten kampın varlığından haberdardırlar.Ve en son karşılaşmak isteyecekleri şey ise bir insandır.Dolayısıyla kamp alanına bir hayvan saldırısı söz konusu olamaz.

Yürüyüşler sırasında ise özellikle o hayvanı aramıyorsanız,izleme ve yaklaşma kurallarını uygulamıyorsanız yine bu memelilerle karşılaşmanız çok zordur.Bazan tesadüfi karşılaşmalar olsa da hayvanların derdi size saldırmak değil,kaçıp canını kurtarmaktır.Hayvanın kaçabilmesi için hiç bir şans bırakmadıysanız,saldıracaktır.Bu tesadüfi karşılaşmalar da daha ziyade sabaha karşı hayvanların yaylımdan dönüş saatlerinde olabilir.Bir vahşi memeli hayvandan tedirginseniz yapacağınız şey,orada bir İNSAN olduğunu belli etmektir.Islık ,konuşmak olabilir.Ve hayvanın uzaklaşma yolunu kesmemektir.

Dişi ayı,kaçamayacak kadar (kirpi büyüklüğünde) yavrusu varsa tehlikeli olabilir.Bu durumda da yapılacak en doğru şey yavrularla ilgilenmemektir.Dişi ayı yavrular güvende olana kadar kaçmayacak,yavrular güvene girdiği anda yok olacaktır.

Silah taşımak ve kullanmak gerçek bir deneyim gerektirir.Silaha ve hayvan davranışlarına hakim olmayan biri,çok büyük facialara yol açabilir.Hele bunun nedeni bir hayvandan korunmaksa inanın hiç gerekli değildir.

Kamp yerinde insandan daha tehlikeli bir yaratık,yine başka bir insandır diye düşünüyorum.Silah o zaman gerekli olabilir:smiley:

Murat Koçaş

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu derken boşa dememişler. Dağa giden kamp yapan ve hayvanları tanıyan insanla sadece forumun doğada vahşi hayvanlardan korunma kısmına vurun kırın öldürün bombalayın diye yazı yazan forum kampçıları nasıl da belli oluyor.

Teşekkürler Murat Bey.

Murat beyden alıntıdır...

Heee.... Ben de onu demiştim...Yanlız oralarda bir yerde bir erkek te olabilir diye düşünmek doğru olur..

Selamlar...

Yaşar bey,iltifatınız için teşekkürler.

Ayı Ahmet bey,siz yine de rahat olun.Yakınlarda bir erkek ayı olmaz.

Zira,

Ayı ailesi bizim aileler gibi değildir.Anne-baba çocukları birlikte büyütmezler.Erkek ve dişi ayı,çiftleşme zamanı birliktedirler.Küçük yavrusu olan dişi bir ayı çiftleşmeyecektir.Erkek ayının da küçük yavrusu olan bir dişi ayıdan çiftleşmek gibi bir beklentisi olamaz.

Hatta işin daha enteresan bir yanı da var.Dişi ayı,küçük yavruları için insanoğlunu bir tehdit olarak gördüğü gibi,erkek ayıyı da yavruları için bir tehdit olarak görür.Küçük yavruları olduğu dönemde yetişkin bir erkeği yanına yaklaştırmaz.Yavrularıyla birlikte yetişkin bir erkek ayının hakimiyet bölgesine girmez.Dolayısıyla oralarda bir yerlerde bir erkek ayı olmaz.

Av turizminde avcılara rehperlik yapan profosyenel av rehperleri,trofe değeri olan erkek bir ayı arıyorlarsa,bu arama sırasında küçük yavrulu bir dişiye rastladılarsa,bölgeyi taramaktan vaz geçerler.Çünkü yakınlarda trofe değeri olan bir erkek yoktur.Bir iki sırt-vadi ileride,başka bir 50-55 numara ayak izinin sahibini ararlar.

Selamlar, Murat Koçaş

muratkocas' Alıntı:
Yaşar bey,iltifatınız için teşekkürler.

Ayı Ahmet bey,siz yine de rahat olun.Yakınlarda bir erkek ayı olmaz.

Zira,

Ayı ailesi bizim aileler gibi değildir.Anne-baba çocukları birlikte büyütmezler.Erkek ve dişi ayı,çiftleşme zamanı birliktedirler.Küçük yavrusu olan dişi bir ayı çiftleşmeyecektir.Erkek ayının da küçük yavrusu olan bir dişi ayıdan çiftleşmek gibi bir beklentisi olamaz.

Hatta işin daha enteresan bir yanı da var.Dişi ayı,küçük yavruları için insanoğlunu bir tehdit olarak gördüğü gibi,erkek ayıyı da yavruları için bir tehdit olarak görür.Küçük yavruları olduğu dönemde yetişkin bir erkeği yanına yaklaştırmaz.Yavrularıyla birlikte yetişkin bir erkek ayının hakimiyet bölgesine girmez.Dolayısıyla oralarda bir yerlerde bir erkek ayı olmaz.

Av turizminde avcılara rehperlik yapan profosyenel av rehperleri,trofe değeri olan erkek bir ayı arıyorlarsa,bu arama sırasında küçük yavrulu bir dişiye rastladılarsa,bölgeyi taramaktan vaz geçerler.Çünkü yakınlarda trofe değeri olan bir erkek yoktur.Bir iki sırt-vadi ileride,başka bir 50-55 numara ayak izinin sahibini ararlar.

Selamlar, Murat Koçaş

Murat Bey....

Gerçekten doğru olan ansiklopedik bilgilerinize teşekkürler...
Yarı şaka yarı ciddi olarak yazdıklarım insanları mümkün olduğunca ayı ve diğer orman canlılarından uzak tutmak olduğu için ,olayın sizin değerlendirdiğiniz boyutuna inmedik...

Katkınıza teşekkürler...Sevgiler...

konudaki sayfaları okuyup biraz hayl kurdum,şuanda gidecek olsam kampa hafızamda yer eden iki şey kurt,ayı bunların gelip saldırma ihtimalinin yüksek oldugunu düşünerek kampa devam ederim.
korunmak için biber gazı.tabi ayı saldırdıgı anda cebinden çıkarıp sıkmaya fırsatın olursa.tarzan ayağınada yatmak ayıyı nekadar ikna eder bilmem.
kurt,ve ayı kısmı beni korkuttu,tabi tek başına kamp düşündüğüm için olabilr.bi kaç kişi olsa sorun olmaybilr.nöbet falan.

Sayın trou6le,

Ben forum yöneticisi değilim.Belki Yaşar beyle aranızda kişisel bir husumet te olabilir.Böyle birşey varsa buna taraf olmam sözkonusu değil tabi ki...Yanlış anlaşılmamak adına söylemem gerekirse,yazacaklarım direk size değil.Sözlerim ortayadır...

Avcılar ve Av Karşıtları Karşılıklı Tartışamıyorlar:

Avcılar ve av karşıtı doğaseverlerin doğayı tartışmaları,fanatik Fenerbahçelilerle fanatik Galatasaraylıların futbolu tartışmalarına benziyor.Ya da bir müftüyle bir piskoposun dini tartışmalarına...Mutlaka uzlaşılması gereken,bir türlü uzlaşılamayan,hep kavga çıkan bir konu...Uzlaşmak demek aynı fikirde olmak değil ama yine de uzlaşılamıyor.

Avcılıkla ilgili bir sürü web sitesi var.Keza doğa korumacılığını ilke edinmiş ve avcılık karşıtı olan da bir sürü site...Bu sitelere herkes üye olabiliyor.Fakat sanal ortamda maalesef pek çok klavye başı avcısı olduğu gibi çok fazla da klavye başı çevrecisi var.

İşi bilen bir avcı kimin avcılıkla ne kadar alakalı olduğunu ya da kaç kalibre bir avcı olduğunu iki satır yazıdan çözebilir.Eminim işi bilen bir çevreci de iki satır yazıdan kimin kaç kalibre çevreci olduğunu anlayabilir.

Doğa korumacılığını ilke edinmiş ve avcılık karşıtı bir siteye üye olup avcılık probagandası yapan kişinin yaptığı,avcılık sitesine üye olup avcılara psikopatlık yapmayın-hayvanları vurmayın diye yazan kişilerin yaptığıyla aynıdır. Ki bu davranışların her ikisi de Briç kulübünde zorla pişpirik oynamak istemeye benziyor...Haliyle kişi bu durumda Fener türibününe düşmüş Cimbomlu gibi olabilir:smiley: Özetle bence sitelerin genel formatlarına saygılı olmak gerek.Diye düşünüyorum.

Yaban Hayatımız Tükenme Noktasındadır:
Ben aktif olarak yurtiçinde ve yurtdışında avlanan biri olarak farkındayım ki ülkemizin yaban hayatı sıfırı tüketmek üzeredir.Bunun asıl nedeni habitat kaybıdır.Yanlış tarım politikası,yanlış yapılanma,yanlış avcılık,bu sonu hazırlamıştır.Yaban hayatını çökerten nedenleri önem sırasına göre sıralarsak,avcılık çok çok altlarda kalır.

Açıkçası biz avcılar da tüm olumsuzluklara rağmen yaşam savaşını sürdürmeye çalışan,kalan üç-beş hayvanın peşindeyiz...Avcılar açısından bakarsak gidişat şöyle: Ya bu gidişe seyirci kalacağız.Ki bu durumda gidebilen yurt dışında avlanır,gidemeyen tüfeklerini duvara asar.Ya da avlanmak isteyen herkes taşın altına elini sokmak zorundadır.Doğaya koymadan alma devri çoktan bitmiştir.
Av karşıtı doğa severler açısından bakılırsa da bence durum şöyle: Onlar da ya bu gidişe seyirci kalacak.Ki bu durumda doğada vahşi hayvanlardan korunma gibi bir topiğe gerek kalmaz.Ya da onlar da taşın altına ellerini sokacaklar...Avcılar ve av karşıtı doğa severler karşı karşıya durmak yerine omuz omuza gelip örgütlü baskı unsurları oluşturabilirler.

Yaban hayatı yönetimi gelişmiş ülkelerde bu işin nasıl yapıldığı bellidir.Avcılık,sistemin olmazsa olmaz parçasıdır.Çünkü bu sistemin finansının kaynağı avcılıktır.

Bir gün gerçek avcılarla gerçek çevrecilerin sorunları çözmek için birlikte ter dökeceklerine inanıyorum.
Fakat sanırım bu gün henüz o gün değil...

Murat Koçaş

Murat Bey cevap için teşekkürler bana söyleyecek söz kalmamış. Zaten söz bitmişti o nedenle o yazıyı okuduğum halde cevap vermedim. Doğaya 5 verip bir alan avcılara da yaban hayvanlarının sayısının çoğaltılmasına yönelik projelerinde yardımcı olduğumu ispat edebilirim ama klavye avcısı tabir edilen kesim doğayı koruduğuna dair tek satır edebilse şimdiye ederdi. Eğer proje geçerse ereğli merkezli bir avcılık klübü tarafından hazırlanan ve hasbelkader elden geldiğince hazırlanmasına proje yazımı aşamasında katkıda bulunmaya çalıştığım keklik pınarı projesini de burada sizlere tanıtırım.

işte bu yaban hayatı çok güzel ama çadır konaklamasıda bir okadar tehlikeli olsada yaptık kaçkar dağları milli parrkında ama yine de korkuyo insan başım gelmedi ama ne yaparım burayı okuduktan sonra düşünmeye başladım işte.

Konfiçyus demiş ki

Hiç bir şey karanlık bir odada siyah bir kediyi aramaktan zor değildir... Hele bir de odada kedi de yoksa...

Bu topikte hep olmayan kedi arandı sanki...

Tutun ki bir ayı size saldırdı... Ses bombası,sis bombası,sprey,lolipop hiç bir işe yaramaz. Silaha gelince...
Bir silahı iyi kullanabilmenin dünyada bilinen bir tek yolu vardır... o da o silahı defalarca kullanmış olmaktır.Ayı size saldırdığında iyi silah kullanmak ta yetmez.Pozisyona alışık olmanız,alışıklığın verdiği rahatlığa sahip olmanız gerek...Yani silah ta işe yaramaz... Akıbetiniz ayının insafına kalmıştır.İsterse sizi öldürür...En basitinden perte çıkarsınız...

Hayvan saldırdığında ne yapılacağını tartışmak,karayolunda 100 km. süratle giden aracın önüne 10 metreden atladığımızda ne yapabileceğimizi tartışmak gibi birşey...Araba da çarptığında bizi öldürür.Karşıdan karşıya geçmeyi öğrenmişsek sokakta gezmenin bir tehlikesi yoktur.Kendinizi arabaya çiğnetmessiniz olur biter...Bir yaban hayvanı bize saldırmaz... Biz bir hayvanın bize saldırmasına yol açabiliriz.Dolayısıyla kafa yormak gereken konu,hayvanın bize hangi durumda saldıracağını kestirmektir... Daha önce de dediğim gibi hayvanı çaresiz bırakmayın yeter...

Bu site güzel bir site...Doğru teorik bilgi iyidir.Ancak pratikle birleştiğinde bir anlamı olur.Yüzmeyi kitaptan öğrenip te sudan sağ çıkan yoktur sanırım.

Konya Ereğli bölgesinde avlaklardaki su kaynakları insan kullanımı için kapalı sisteme alınarak yerleşim yerlerine götürülüyor. Tabi açıkta su kaynağı kalmayınca alternatif su kaynağı olmayan bölgelerde keklik populasyonu sıfırlanıyor. Bunu tespit için bölgedeki duyarlı avcılar klüp organizasyonu ile bu azalmayı bilimsel yöntemlerle bir kaç yıla yayılan bir çalışmayla sayıp populasyondaki azalmayı tespit ediyorlar, azalmanın sebebinin su kaynakları olduğunu tespit ediyorlar, bu soruna çözüm için o su kaynaklarındaki suyu israf etmeden çok azını kullanacak bir pınar projesi geliştiriyorlar bir sene o pınarın denemesini yapıyorlar ve bu pınarlardan onlarcasını araziye yerleştirirsek populasyon tekrar eski halini alır gibi bir savla proje hazırlıyorlar. Tabi ayağı sağlam basan bir proje olduğundan desteklenmesini bekliyorum. Darısı tüm avcı dostların başına. Gördüğünüz gibi ne avcılarla ne de atıcılarla bir problemim yok ve ortak müşterek değerler olduğu sürece herkesle birlikte çalışırım. Sorun eline silah alan herkesin, yaratmadığı nice hayvan türünü ortadan sonsuza kadar kaldırmaya yönelik girişimleridir ki sadece burada değil herdaim heryerde karşı çıkarım. Ayrıca Allah bütün canlıları insanoğlu faydalansın diye yarattı diyenlere Yüce Rabbim faydalanalım diye yarattı yok edelim diye değil diye hatırlatmak isterim. Çok olduğunda nasıl faydalanıyorsak tükenmeye yüz tuttuğunda da canla başla sürdürmek için çabalamalıyız. Son söz "aslolan sürdürülebilir yaban hayatıdır".

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR