Doluluk Oranına Göre Deep Cycle Jel Akü Voltaj Değerleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,161

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Arkadaşlar kusura bakmayın konu karavan değil fakat bu konuda bilgim alabileceğim en uygun yer burayı bulabildiğim için burada konu açtım.
Daha önce desulfatör başlığında da belirttiğim gibi 12 volt 20 amper 4 lü seri bağlı deep cycle jel kurşun asit akü grubuna sahip bir elektrikli mopedim var. Bu aletler ile ilgili ne ithalatçıların siteleri, ne kullanım kılavuzları ne de forumlar sağlıklı bilgiler içermiyor.
Bildiğim kadarıyla deep cycle akülerin en uzun kullanım ömrünü sağlayabilmek için en ideali mümkün olduğunca derin deşarjdan sakınmak, ortalama %50 deşarj ile kullanmak. Bu nedenle bir multimetre ile voltaj düşümünü takip ediyorum.
Ancak tam dolu, %80, %50, %20 gibi deşarj seviyelerinin voltaj değeri olarak karşılığını aradığımda çok farklı değerlerle karşılaşıyorum.
Benim kullandığım mopedin aküleri tam dolu iken akü başına 13.15-13.20 gibi gösteriyor, aküleri kontrol eden beyin 10.5-10.75 civarına kadar kullanıma izin verip sonrasında aküleri kapatıyor. Bu ikisinin (13.2 ile 10.5 voltun) tam ortalamasını mı %50 seviyesi kabul etmeliyim,
ya da bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Doluluk Oranına Göre Deep Cycle Jel Akü Voltaj Değerleri

Daha önce not aldığım gerilim değerleri:
12.70V %100
12.50V %90
12.42V %80
12.32V %70
12.20V %60
12.06V %50
11.90V %40
11.75V %30
11.58V %20
11.31V %10
10.50V %0
Sıcaklık ve akü tipi de bu gerilim değerlerini değiştiriyor. Tam kesin olmasa da yaklaşık değer olarak kullanılabilir.
umarım işinize yarar. :smiley:

fsirin' Alıntı:
Daha önce not aldığım gerilim değerleri:
12.70V %100
12.50V %90
12.42V %80
12.32V %70
12.20V %60
12.06V %50
11.90V %40
11.75V %30
11.58V %20
11.31V %10
10.50V %0
Sıcaklık ve akü tipi de bu gerilim değerlerini değiştiriyor. Tam kesin olmasa da yaklaşık değer olarak kullanılabilir.
umarım işinize yarar. :smiley:
Diğer başlıkta olduğu gibi buraya da ilgi ve hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Benim bu tip tablolarda kafamı karıltıran nokta, benim aküler tam şarj edilip 2 gün bile bekletsem kullanmaya başlamadan ölçtüğüm voltaj 13.15 aracı 10 km kullandıktan sonra 12.7 voltaj ölçüyorum.

Aküye göre farkeden bir değer. O yüksek gerilim değerinin az bir kullanma ile bile hızlı düşüş kaydetmesi lazım. Buna göre 12.70 olan %100 değerini siz isterseniz 13.00V kabul edin %0'ı da 10.5V olarak alın ona göre diğerlerini de oranlayarak bulun. Zaten bu değer yaklaşık ifadedir. Gerçek doluluk oranı gerilimin yanı sıra ancak aküye giren ve çıkan akımları toplayarak bulunabiliyor. :-\

Sanırım doluluk oranı şu şekilde açıklanabilir.

Akünüzü benzin deponuza benzetirsek, onun yarısını çakıl taşı ile doldurmuşsak, deponuzun %50 dolum durumunda göstergeniz hemen tam dolmuş olduğunu gösterir.
Diyelim akünüz 100 Amper ve kapasitesinin yine yarısını zaman ve kullanım yüzünden kaybetmis olsun. Bu durumda akünüzün iki misli hızla boşalması sürpriz olmamalı. Yani 100 yerine toplamda sadece 50 Amperlik verim beklenmeli. Sülfat bu durumda çakıl taşı konumunda.
Üstelik çeşitli nedenlerle voltmetre yerine neredeyse akü kadar pahalı ve bilanz kabiliyeti olan ampermetre yani akü kompüteri kullanmak teoride doğru olsa da, onun bile kalibrasyon sorunu var.

Voltmetre akümün yaşı ve kullanımını da göz önünde bulundurduğumda bana sonuçta ortalama olsa da yeterli bilgi veriyor. (3,5 senelik 140 Amperlik aküm Ferhat beyin yukarıda gönderdiği voltaj değerlerine göre %50 doluluk gösteriyorsa, aslında onun 70 Amperden %15-20 daha az dolu olduğunu düşünüyorum. 55, hep az boşaltarak kullanmışsam 60 Amper falan.)

fsirin' Alıntı:
Aküye göre farkeden bir değer. O yüksek gerilim değerinin az bir kullanma ile bile hızlı düşüş kaydetmesi lazım. Buna göre 12.70 olan %100 değerini siz isterseniz 13.00V kabul edin %0'ı da 10.5V olarak alın ona göre diğerlerini de oranlayarak bulun. Zaten bu değer yaklaşık ifadedir. Gerçek doluluk oranı gerilimin yanı sıra ancak aküye giren ve çıkan akımları toplayarak bulunabiliyor. :-\
Teşekkür ederim. Ben de size alt ve üst değeri yani 13.15 ile 10.5 voltu dikkate alarak yüzdeleri kendim hesaplasam diyecektim. Siz benden önce söylemişsiniz. Bu hesabı yaparken örneğin her %10 luk dilimi eşit olarak mı almalıyım, zannedersem akülerin 12 volttan sonra deşarja devam edilirse öncekine göre daha hızlı bir düşüş yaptığını okumuştum.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sanırım doluluk oranı şu şekilde açıklanabilir.

Akünüzü benzin deponuza benzetirsek, onun yarısını çakıl taşı ile doldurmuşsak, deponuzun %50 dolum durumunda göstergeniz hemen tam dolmuş olduğunu gösterir.
Diyelim akünüz 100 Amper ve kapasitesinin yine yarısını zaman ve kullanım yüzünden kaybetmis olsun. Bu durumda akünüzün iki misli hızla boşalması sürpriz olmamalı. Yani 100 yerine toplamda sadece 50 Amperlik verim beklenmeli. Sülfat bu durumda çakıl taşı konumunda.
Üstelik çeşitli nedenlerle voltmetre yerine neredeyse akü kadar pahalı ve bilanz kabiliyeti olan ampermetre yani akü kompüteri kullanmak teoride doğru olsa da, onun bile kalibrasyon sorunu var.

Voltmetre akümün yaşı ve kullanımını da göz önünde bulundurduğumda bana sonuçta ortalama olsa da yeterli bilgi veriyor.
Teşekkür ederim. Aküde sülfatlanma nedeniyle kapasite kaybı olduğunda tam şarjlı iken okuduğumuz değer yeni aküye göre daha düşük mü olur?

Söylemek istediğim ayni (voltaj) değeri olduğuydu. Yani aktuel dolma kapasitesi ne kadarsa, ancak o kadarı tamamen dolmuşdur. Ama biliyorsunuz bu kapasite zamanla azalıyor. Böylelikle ayni voltaj değeri zamanla farklı gerçek Amper/saat değerini göstermiş oluyor.
Ferhat beyden sağlamasını duyarız sanırım.
Ben amatör kümede oynuyorum da.
;)

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Söylemek istediğim ayni olduğuydu. Yani aktuel dolma kapasitesi ne kadarsa, ancak o kadarı tamamen dolmuşdur. Ama biliyorsunuz bu kapasite zamanla azalıyor.
Ferhat beyden sağlamasını duyarız sanırım.
Ben amatör kümede oynuyorum da.
;)
Akü uzmanı değilim tabiki. Bildiğimiz kadarıyla cevaplamaya gayret edelim.
Dediğiniz gibi kapasitesinin üzerinde dolum mümkün değildir. Akülerin kapasitesi ne kadar akımla deşarj ettiğinize göre değişir. Standart verilen kapasite 10 saat veya 20 saat değerine göre hesaplanıyor. 10 saat için 100Ah olan bir akü 20 saat için 105 veya 110Ah verebilir. Ya da diğer bir şekilde, siz aküden daha büyük akımlar çektiğinizde de akü kapasitesi daha düşük gibi davranır. Kullanıldıkça yavaş yavaş kapasitesi düşer. Soğuk ortamlarda kapasite düşer, aşırı sıcak ortamlarda da ömürden gider. ;D

Daha önce jel akü kullanmıştım,almadan önce uzun süre araştırmıştım ve bu tip deep cycle akülerinbelli bir şarj-deşarj sayısı kadar ömrü olduğunu biliyorum,bu aküler adı üstünde derin deşarjdan çok fazla etkilenmiyorlar,bence %50 deşarj ile sık çevrim yapmanız asıl akünün ömrünü kısaltacaktır,tam tersi ne kadar az çevrim yaparsanız yani % 10-20 boşalana kadar şarj etmezseniz,akünüz daha uzun süre yaşar,madem ki derin deşarj yapmadan sık çevrim yapacaksanız,klasik akü kullanın,zaten klasik aküler bu amaçla üretiliyor,jel akü ise derin deşarja dayanıklı olması ve kullanılmadan yatsa da boşalmadığı için tercih ediliyor,jel akülerin ömrü de çevrim sayısı kadardır,yanlışım varsa affola

omnitemporal' Alıntı:
Daha önce jel akü kullanmıştım,almadan önce uzun süre araştırmıştım ve bu tip deep cycle akülerinbelli bir şarj-deşarj sayısı kadar ömrü olduğunu biliyorum,bu aküler adı üstünde derin deşarjdan çok fazla etkilenmiyorlar,bence %50 deşarj ile sık çevrim yapmanız asıl akünün ömrünü kısaltacaktır,tam tersi ne kadar az çevrim yaparsanız yani % 10-20 boşalana kadar şarj etmezseniz,akünüz daha uzun süre yaşar,madem ki derin deşarj yapmadan sık çevrim yapacaksanız,klasik akü kullanın,zaten klasik aküler bu amaçla üretiliyor,jel akü ise derin deşarja dayanıklı olması ve kullanılmadan yatsa da boşalmadığı için tercih ediliyor,jel akülerin ömrü de çevrim sayısı kadardır,yanlışım varsa affola

Okuduğum bütün teknik bilgiler, aküyü ne kadar az boşaltırsan ömrü okadar uzun olur diyor. Bende buna uymaya çalışıyorum ama, bir önemli nokta daha var. 90‘ lı yıllarda heryıl 2-4 hafta kayıkla balık tutarken devamlı elektrikli motor kullandım. Hergün iki aküyü -60(gel)ve 80(agm) amperlik- bir defa boşaltıp dolduruyordum. Motor iyice yavaşlayınca (yanımda ölçü aleti yoktu) kıyıya gidip aküyü değiştiriyor ve boşalmış aküyü şarja bağlıyordum. Bu iki akü şimdiye kadar kullandığım en uzun ömürlü aküler oldu. Derin deşarj aküler için iyi değil ama, aküyü hemen şarj edersek, derin deşarjdan fazla zarar görmüyor galiba.

genel olarak akülerin ömrü sıcaklık,derin deşarja maruz kalıp kalmama ve çevrim sayıları ile doğru orantılı olarak değiştiği belirtiliyor
starter klasik bir aküde derin deşarj ve sıcaklık akü ömrü için en önemli faktör,bunu hepimiz araçlarımızdan biliriz
deep cycle gel yada agm akülerde durum biraz farklı olsa gerek,
elektrik elektronik mühendisi kuzenimi dinleyerek aküyü yüzde 10-20 kalana kadar şarj etmedim ,ancak bu değerlere gelince bekletmeden hemen şarj ettim,yıllarca aküyü sorunsuzca kullandım
bir arkadaşım benzer nitelikli bir aküyü her seferinde yüzde 50 ler civarında şarj ettiğini,bu şekilde derin deşarjdan koruduğunu ve aküsünün uzun ömürlü olacağını söylüyordu,az önce aradım akü sizlere ömür...
ben akümü bir süre sonra sattım ve satarkende ölçüm yaptık,voltaj değerleri ilk günkü gibiydi..

satarkende ölçüm yaptık, değerleri ilk günkü gibiydi..
@omnitemporal

Akünüzü satarken anladığım kadarı ile, kapasitesinin yani Amper değerinin ilk günkü gibi olduğunu ima etmek istedi iseniz, müsadenizle yukarıda yazdıklarımı tekrar ederek şöyle formüle edeyim.

Akünüz tamamen iflas etmemiş ise Voltaj değeri onun kapasitesini yani aktuel Amper değerini değil, sadece doluluğu hakkında ortalama bilgi veriyor.
Hepimizin bildiği üzere, kapasite ise zamanla azalıyor.

Sadece bir istisna olarak fabrika çıkışları ardında yani ilk birkaç çevirim sonucu kapasitelerinde bir miktar artma olarak, üzerlerinde yazılan Amper değerlerine ulaşıyorlar.
Bütün bunlar kurşun aküler için geçerli.

Jel, agm, spiral agm(Optima) da araçlarımızda kullandığımız aküler gibi, hepsi bilimsel terimi ile Pb (kurşun) aküler.
Sulu, marin, solar yada klasik akü deyimleri, ticari yada halk terimleri.
Esas olan bu akülerde kurşun(Pb) ve elektrolitin(H2SO4) olması. Bunlarda yapılan fiziksel değişikliklerle, Starter ile Deep-Cycle arasında yerlerini alıyorlar.
Diğer bir sınıflandırma da, bu fiziksel değişikliklerle de bağıntılı olarak, akü muhafazasının dış ortamla irtibatı, daha doğrusu ventillerin olup olmaması ya da çeşitleri üzerine.

Kurşun aküler için kimyasal olarak en dengeli durum, tam dolu olmaları. Bu yüzden biran evvel doldurulmaları gerekli.

Mesut Bey'in yazdıklarına tamamen katılıyorum. Hüseyin Bey'in tekne tecrübesinde akülerin bitene kadar kullanımında (derin deşarjdan kaçınarak) 300 şarj-deşarj çevrimi kullanılabileceği. Akülerin şansı boş olarak beklememesi oluyor. Aküyü asıl öldüren boş olarak beklemesi sonucudur. Bunu da yine Mesut Bey yazmış. Akülerin kısmi kullanımı ise çevrim sayısını arttırır. Ne kadar az deşarj ederseniz çevrim sayısından kazanırsınız. Akünün %100'ünü kullanıyorken 300 çevrim ise %30 kullanımda 1000'lerle ifade edilebilir. Tabiki nasıl şarj ettiğimiz de yani şarj esnasında aküyü üzmüyor olmanız da önemli. Herşeye dikkat etmenize rağmen akü içinde oluşabilecek bir hatadan da akü bozulabilir. ;D

merak edip arayıp sordum
(200 amper eurostar jel akü)
aküyü sattığım kenanyama bey den edindiğim bilgiye göre akü hala sorunsuzca çalışıyor,hafta sonları 2-3 gün karavandaki ihtiyaçları karşılıyormuş,2011 den beri kullanılıyor,yani 4 yıldır sorun yok
benzer akü kullanıcılardan da geri bildirimler alsak güzel olurdu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR