Down Sendromlu Çocuklara Ağırlıklı Battaniye Nasıl Fayda Sağlar

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sinedahome Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 0
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 393

sinedahome

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Down sendromlu çocuklarda sık sık ortaya çıkan durumlar dikkat sorunları, uyku zorlukları, inatçılık ve öfke nöbeti gibi durumlardır. Özellikle de uykuya dalma konusunda oldukça zorluk yaşayan down sendromlu çocukların hayat standartlarında düşüşler meydana gelmektedir. Ağırlıklı battaniye down sendromunun belirtilerine etki ederek bu sorunu yaşayan çocukların hayat kalitesini arttırır. Peki, bunu nasıl başarır?

Ağırlıklı Battaniye Down Sendromu Belirtilerini Nasıl Azaltır?​

Ağırlıklı battaniyenin içi cam küreciklerle dolu olduğu için normal yorganlara göre daha ağırdır. Bu ağırlık down sendromunun etkilerini azaltma konusunda etkili bir ağırlıktır. Vücuda derin bası simülasyonu uygulayan ağırlıklı battaniye aslında vücuda bir terapi uygular. Böylece vücuttaki alarm sistemlerinden biri olan sempatik sistemi devre dışı bırakır. Sempatik sinir sistemi öfke, kaygı ve dikkatsizlik gibi olumsuz durumlara neden olan bir sistemdir. Down sendromlu çocuklar buna çok sık maruz kaldıkları için sempatik sinir sistemini kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Vücudun sempatik sistemi ağırlıklı battaniye yardımıyla kapanırken parasempatik sinir sistemi de yine ağırlıklı battaniye sayesinde açılır. Parasempatik sinir sistemi vücudun melatonin, serotonin ve dopamin salgılamasını sağlayan bir sistemdir. Kalp ritmi düzene girer, kaslar gevşer ve vücut rahatlar. Böylece down sendromlu kişi rahatça uykuya dalabilir. Sarılma hissi veren ağırlıklı battaniye ayrıca çocukların güven içinde uyumasını sağlar. Pek çok araştırmaya göre ağırlıklı battaniye down sendromlu çocuklar tarafından sevilmektedir.

Ağırlıklı Battaniyenin Down Sendromu Etkilerini Azaltması İçin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?​

Ağırlıklı battaniyenin etkili olması için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Ağırlıklı battaniyenin etkili olması için sahip olması gereken özellikler için şunları söyleyebiliriz;

 • Ağırlık battaniyenin her yerine eşit olarak dağılmalıdır ki tüm vücuda eşit ağırlık uygulayabilsin.
 • Ağırlıklı battaniyenin ağırlığı vücut ağırlığı ile uygun orantıda olmalıdır.
 • Ağırlıklı battaniyede bulunan cam kürecikler uyku esnasında bir noktada toplanmamalıdır.
 • Ağırlıklı battaniyenin içinde sağlıklı olan cam kürecikler kullanılmalıdır. Bu sayede yorgan makinede yıpranmadan yıkanabilir ve çabuk kuruduğu için koku yapmaz.
 • Deri altında bulunan hipodermis tabakada algılayıcılar bulunur. Ağırlıklı battaniyenin bu algılayıcıları aktif hale gelmesini sağlayacak ağırlığa sahip olmalıdır. Fakat çok ağır olmamalıdır. Kişi altında rahatça hareket edebilmelidir.
 • Down Sendromlu Çocuğum için Hangi Ağırlıklı Battaniyeyi Seçmeliyim?​

  Çocuğunuz için seçeceğiniz ağırlıklı battaniyeyi çocuklara özel ağırlıklı battaniyeler arasından seçmelisiniz. Çocuğunuz için seçtiğiniz ağırlıklı battaniye çocuğunuzun Ortalama vücut ağırlığının %7-12’si kadar olmalıdır. Aksi halde ağırlıklı battaniye çocuğunuza ağır gelebilir.

  Hangi Durumlarda Çocuğum için Ağırlıklı Battaniye Kullanmam Uygun Değil?​

  Çocuğunuzun solunum problemi varsa, kan dolaşım problemi varsa, ameliyat olduysa ve iyileşme sürecindeyse kullanmak için doktora danışmalısınız. Bunun yanı sıra epilepsi, kalp ritim bozukluğu ve hipertansiyon gibi problemleri varsa yine doktorunuza danışarak kullanmalısınız.  Sinada ağırlıklı battaniyeler cam kürecikler ile yapılmış olan sağlıklı battaniyelerdir. Çocuğunuz için kilo seçimi yapabileceğiniz çeşitlere sahiptir. 5x5 ve 7x7 karecikler arasına elyafla sabitlenmiş cam kürecikleri sayesinde vücudun her yerine eşit ağırlık sağlar. Ayrıca uyku esnasında çocuğunuz ne kadar dönerse dönsün tek bir noktada toplanmaz. Çocuklar için ağırlıklı battaniye çeşitlerini incelemek için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Down Sendromlu Çocuğum için Hangi Ağırlıklı Battaniyeyi Seçmeliyim?​

Çocuğunuz için seçeceğiniz ağırlıklı battaniyeyi çocuklara özel ağırlıklı battaniyeler arasından seçmelisiniz. Çocuğunuz için seçtiğiniz ağırlıklı battaniye çocuğunuzun Ortalama vücut ağırlığının %7-12’si kadar olmalıdır. Aksi halde ağırlıklı battaniye çocuğunuza ağır gelebilir.

Hangi Durumlarda Çocuğum için Ağırlıklı Battaniye Kullanmam Uygun Değil?​

Çocuğunuzun solunum problemi varsa, kan dolaşım problemi varsa, ameliyat olduysa ve iyileşme sürecindeyse kullanmak için doktora danışmalısınız. Bunun yanı sıra epilepsi, kalp ritim bozukluğu ve hipertansiyon gibi problemleri varsa yine doktorunuza danışarak kullanmalısınız.Sinada ağırlıklı battaniyeler cam kürecikler ile yapılmış olan sağlıklı battaniyelerdir. Çocuğunuz için kilo seçimi yapabileceğiniz çeşitlere sahiptir. 5x5 ve 7x7 karecikler arasına elyafla sabitlenmiş cam kürecikleri sayesinde vücudun her yerine eşit ağırlık sağlar. Ayrıca uyku esnasında çocuğunuz ne kadar dönerse dönsün tek bir noktada toplanmaz. Çocuklar için ağırlıklı battaniye çeşitlerini incelemek için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

kaynak:Down Sendromlu Çocuklara Ağırlıklı Battaniye Nasıl Etki Eder?
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,343
Mesajlar
1,491,512
Kayıtlı Üye Sayımız
169,696
Kaydolan Son Üyemiz
Surpa

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst