Erba 5.25 Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,017

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,

Erba 5.25 Karavanların artı ve eksilerini özellikle de kullanıcı görüşlerini merak ediyorum.
Bu karavanları kapline takarken tek kişinin hareket ettirmesi mümkün olmakta mıdır?
Değilse tek kişinin bu karavanları akuple etmesi çok zor olmaz mı?

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
1 yılı bir süre geçkin bir zamandır kullanıcısıyım. Artıları şu şekilde;

- İhtiyaç halinde yedek parçaları sürekli erba'da var ve ucuz.
- Efsane bir tüplüğü var. Çok kullanışlı.
- Piyasası çok hızlı. Rahatça satılabiliyor fiyatta biraz esnek olursanız.
- Dolap ve saklama alanı açısından daha genişi var mıdır bilmiyorum. Küçük bir evin eşyalarını alabilecek saklama alanı var.
- Eskiden yaptıkları hatalardan ders çıkartmışlar. Örneğin eski modellerde standart lastik kullanırken şimdilerde C sınıfı standart.
- Üreticinin satış sonrası desteği de çok iyi. Çoğu yerli firma gibi satana kadar değil ilişkisi.

Tek eksisini de siz yazmışsınız zaten. Tek kişi bu karavanı hareket ettirmek zor iş. Ettirmesine ettirirsiniz de adamda bel bırakmaz. En az 2 kişi şart. Ben kamplara gittiğimde kaplini ortada kalacak şekilde bırakıyorum ki itmek zorunda kalmadan araçla yanaşıp takabileyim. Tartmadım ama topuza da tahminen 80 kilo civarında basıyordur. Yani kapline sağ sol yaptırmak oldukça kolay. Ancak karavanı itmek gerçekten zor.

Ben sırf bu iş için şu aleti araştırıp bulmuştum ancak pahalı. Türkiye'de bulmak ta mümkün değil. Yaklaşık 500$ civarı. Bir de dewalt anahtarı veriyorlar. Bu şekilde şarjlı matkap ile hiç güç kullanmadan mover haline getiriyorsun jokey tekerleğini.

Video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=134&v=VHtXMXV3vAg

Esasında ne basit bir ürün. Mekanik aksamı motosiklet zinciri ve 2 farklı boy dişliden ibaret. Türkiye'de de uygun maliyetli olarak üreten birisi olsa hem iç pazarda hem dış pazarda satar. Hem de iyi satar.

ALKO'nun da power mover diye bir ürünü daha var ancak o milim milim ilerlettiği için çok efektif gelmedi bana. Ancak fiyatı daha ekonomik tabi ki. Bu ürün de jokey tekerleğini mekanik mover'a çeviriyor.

https://www.alko.com.au/wp-content/...-Power-Mover-operating-instructions2018HR.pdf

Son düzenleme:

Takılıyor takılmaz olur mu. Ancak erba wap marka alman şase kullanıyor. O nedenle biraz işçilik istiyor. Fakat ben elektronik cihaz yerine mekanikten yanayım genel olarak yaklaşımım bu şekilde.Uydu antenim bile elektroniklerden değil. İçerden kontrollü mekanik uydu anteni. Çok da memnunum. Arıza yapma ihtimali yok.

E tabi işin ekonomik boyutu da var. Ranger S21 bu karavanı yumuşak zeminde hareket ettirebilir mi uzmanına zormak lazım ki o bile bugün itibariyle 8 bin lira işçilik hariç. Mammut takalım deseniz tek başına 17 bin lira işçilik hariç.

Ben vakti zamanında araştırmıştım. Bir de resimdeki gibi mover var, gönderim maliyeti ve gümrük tutarını da dikkate almak gerekir.5000LB ye kadar hareket ettirdiği farklı birkaç ilanda yazıyor. 350 watt motor ile ne kadar doğru bilmiyorum ama dakikada 6-7 metre hareket hızı olduğuna göre dişli oranları düşük motor gücü sıkıntı olmuyor sanırım.
Trailer mover

Ben vakti zamanında araştırmıştım. Bir de resimdeki gibi mover var, gönderim maliyeti ve gümrük tutarını da dikkate almak gerekir.5000LB ye kadar hareket ettirdiği farklı birkaç ilanda yazıyor. 350 watt motor ile ne kadar doğru bilmiyorum ama dakikada 6-7 metre hareket hızı olduğuna göre dişli oranları düşük motor gücü sıkıntı olmuyor sanırım.
Ekli dosyayı görüntüle 517009

Benim araştırdıklarım içinde bu da vardı. Vevor bunun markası. Ekonomik bir fiyatı var diğerlerine kıyasla. Türkiye'ye getirme maliyeti vergisi, nakliyesi vs. yaklaşık 3 bin lirayı buluyor. Bir de harici akü ihtiyacı var. Hareket ettireceğin zaman akü bağlantısını yapıp o şekilde kullanılıyor. Tüplükte bunun için 40~60ah küçük bir akü daha bulundurmak ve her kullanımdan sonra şarj etmek gerekli. Tam yukarı aldıktan sonra bile aşağı yukarı 25 cm'lik bir tekerlek kısmı var. Bu da tam tepeye çıkartsak bile yere sürtme ihtimalinin hep olması anlamına geliyor. O nedenle aküple sonrasında sökülüp bagajda taşımanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Tüm bunları düşündüğümüzde çok uğraştırıcı gelmişti ve radarımı az önce bahsettiğim ürünlere kaydırmıştım.

Uygulanmış örneği şu şekilde;
Ue72b35c541cd46a2b3b3500bfb93c120O

Son düzenleme:

Yücel bey ben karavanı hareket ettirme gereği hiç hissetmedim plakamın altında kamera var topuzu görüyor her seferinde yanaşıp direk takıyorum böyle pahalı sisteme gerek yok

Anladığım kadarıyla kaplini sağa ve sola hareket ettirebiliyorsunuz, Ancak karavanı ileri geri hareket ettirmek mümkün olmuyor. Ben böyle anladım. Doğru mudur? (Çakıllı zeminde)

Yücel bey ben karavanı hareket ettirme gereği hiç hissetmedim plakamın altında kamera var topuzu görüyor her seferinde yanaşıp direk takıyorum böyle pahalı sisteme gerek yok
------------------------------------------------------------------

Vallahi tebrik etmek lazım..
Sıfıra sıfır onu denk getirmek iyi beceri.
Arka kameranın yeri de çok uygun herhalde..

------------------------------------------------------------------

Vallahi tebrik etmek lazım..
Sıfıra sıfır onu denk getirmek iyi beceri.
Arka kameranın yeri de çok uygun herhalde..
Kamera Ortada plakalıkta her yanaştığımda denk getiriyorum bazen 2cm hata olabiliyor karavan takılıyken düz şekilde geri gidebiliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri