Eski Dodge Yeni Macera - Off Road Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karademir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 196
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,175
Hayalim hep unimog idi. Bi tane buldum tam benlik. Motoru filan yok. Böyle macerayı severim zaten.

Dodge'yi malum siteye satılığa koydum. Satılırsa o aracı alacağım.

Burdanda duyuruyorum. Almak isteyen olursa zaten bir iki haftalık işi kaldı tamamlayıp teslim ederim. Veya bu haliyle almak isteyen olursa fiyattan düşürüp veririm. İç tasarımı alan kendi keyfine göre yapar.

Numaram profilimde var.
Link verebilir misiniz?

Etiketler

Satmaya niyetli olsam dahi yarım bırakamam. İşlere kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bayram öncesinde eksoz taktırmıştım. Elimde kamyondan kalan bi susturucu vardı onu taktırdım. Gayet güzel oldu. Hatta fazla sessiz oldu.

Crvctbz

Bugün işi bitirince sanayiye gittim. Sıfır distürbütör ve buji kablosu almıştım. Onlarıda taktık. Ateşleme sistemindeki sorun bitti. Çok güzel bi avans ayarı yapıldı. Tekleme patlama vs kalmadı.

Araç şu an çok sessiz çalışıyor. Hatta rölantide çalışırken bazen stop etmiş sanıyorum araca elimle dokunuyorum titreşimden anlıyorum çalıştığını. Yolda gidişi filanda çok güzel oldu.

LPG'de performans kaybı var tabi ki. Benzindeki gibi asılıp gitmiyor. Ama bu devirde benzinde binmekde zor iş. Karbüratörde iyi çalışıyor. Arazide zorda kalınca benzine çekilebilir araç. Zaten benzinde çalışmayınca muayeneden geçmiyor malum.

Araçta lastik ve jant çok önemli. Bu lastiklerle hoş durmuyor. Diğer tarafların güzelliğini dahi gölgeliyor. Muayene sonrasında o konuya bi çözüm lazım.

Bugünlük işler böyle. Cumartesi devam edeceğim inşallah. Şimdilik bi dursun.

8kabv6a

Unimog maceranızı bekliyoruz, gerçi bu projede bitmiş olsa iyiydi ama nedenini yazmışsınız,
Ktm toplarken aceleye gelmedi İnşaallah :smiley: güzel makinadır.
Allah kaza bela vermesin.
Amin cümlemize.

Bitmedi ama bitecek inşallah. Satılsa dahi bitecek çünkü bitirmeden teslim edemem zaten. Bi an gaza geldim satılığa koydum ama yarım projeye girişmek her kişinin harcı değil. Bitirilince satılır ama bu haliyle zor.

Altı sene önce aldım KTM 640'ı. Sadece 950 almak için satabilirim. Öyle bi aşk var aramızda. Elektrik tesisatını komple yenileyecektim ama zaman olmayınca eski tesisatı düzeltip taktım. Sticker filan işleri var ama onlar bi dursun. Dodge öncelikli yine. :D

Şu son fotoda önde bir vinç olsaydı çok güzel dururdu sanki
Kamyonda kullandığım bi manuel vinç vardı. Sırf süs olsun diye önüne takmayı düşünüyorum. Motorlu vinçler bayağı pahalı. Aslında vakit bulsam komple yeni baştan tampon yapacağım. Ama bi yandanda düşünüyorum kendi tamponunu U demirinden yapmışlar. Allah korusun bi kaza durumunda karşı tarafı mahveder ama Doç'a bişey olmaz. Sağlamlığı için bu tamponada kıyamıyorum.

Arkayı açıkken kapalı kasa yapıyorsunuz ya, Buna muayenede nasıl izin veriyorlar mı? Veya bu işin de bir prosedürü var mı?
Benim AS 250 ler oldum olası hoşuma gitmiştir. Bir tanesini karavan yapsak nasıl ruhsat işlerinin altından kalkabilir miyiz acaba?

Bence araba kendini göstermeye başladı. Çok şık duruyor.
Bugün sanayiden çıkarıp LPG almaya gittim. Plakasız kaçak şekilde tabi. Uzun yoldada deneme şansım oldu. Petrolde dikkat çekti. Yolda baya bakan oldu. Kendi gösteriyor artık.

500 liralık gaz isteyince pompacı "alır mı" diye sordu. Para olsa 1500de alacak halbu ki. :D

Arkayı açıkken kapalı kasa yapıyorsunuz ya, Buna muayenede nasıl izin veriyorlar mı? Veya bu işin de bir prosedürü var mı?
Benim AS 250 ler oldum olası hoşuma gitmiştir. Bir tanesini karavan yapsak nasıl ruhsat işlerinin altından kalkabilir miyiz acaba?
Proje çizilerek oluyor.

Daha önceden kamyonlarda yaptım bu işlemi. Kapalı saç kasadan açık ahşap kasaya çevirdim. Ahşap kasayıda tenteli kapalı kasaya çevirdim. Dikkat edilmesi gereken şeyler var. Kamyon için konuşayım. Bisikletlik yapılacak yanlarda lamba ve ayrıca reflektif bant olacak. Tampon yere belli bi cm olacak. Stop lambalarında E yazılı olacak vs vs.

Aslında ben bu aracı kapalı saç kasa diye ruhsata işletecektim. İçindekiler sök taklı olup korsan karavan olarak kullanacaktım. Sonra bi mühendis buldum karavan projesi çizen başka şehirde. (kamyona çizdirdiğim Aksaray'daydı ama motokaravan yapmamış hiç.) Ondan olması gereken şeyleri öğrendim. Ona göre yapıp sonrasında proje ve tse onayına geçeceğiz inşallah.

Stop lambası almıştım boşa gitti mesela. Sırf arkası 45 derecelik kesimli diye traktör stobu almıştım. Üstünde E onayı olmadığı için işe yaramadı. Şimdi kamyonlarda kullanılan E onaylı stop aldım. E olunca pahalıda oluyor tanesi 450 mi neydi. Ona yeniden yuva yapıp takacağım TSE için. Takınca kalır zaten sökmem bu daha kaliteli.

Elektirikçi ile konuştuğumda oda traktör stobunun işe yaramayacağını sürekli ampül patlatacağını söyledi. Kalitelisini almak lazımmış.

Ben karavan olması için illa ABS şartı arıyorlar sanıyordum. Demek ki yanlış biliyorum. Siz bir yaptırın bakalım. Sorun yaşamazsanız belki biz de aynı yoldan gideriz. Belki de aynı kişiyle biz de çalışırız. Tabii eğer paylaşırsanız kim olduğunu...

Ben karavan olması için illa ABS şartı arıyorlar sanıyordum. Demek ki yanlış biliyorum. Siz bir yaptırın bakalım. Sorun yaşamazsanız belki biz de aynı yoldan gideriz. Belki de aynı kişiyle biz de çalışırız. Tabii eğer paylaşırsanız kim olduğunu...
Projeyi çizecek kişiye 77 model olduğunu söyledim. ABS konusu hiç geçmedi. Öyle bi şart varsada kapalı kasa kamyonet olarak plaka çıkarıp kullanırım. Zaten wc filan olmayacağı için problem olmaz. Dolap muayenede sıkıntı değil. Kasa içindeki koltuğun minderini evde bırakıp muayeneye giderim. :D

Dün işim bitince yine soluğu sanayide aldım. Ben Kayseri Aksaray nakliye işi yapıyorum. Kayseri'de olduğum günler akşam ancak geliyorum eve. Aksaray'da olduğum günler öğleden sonra iş bitiyor. Sanayiye zaman ayırabiliyorum.

Sonunda arabayı sanayi dışına çıkardım. Petrole gidip LPG aldım. Hemde bi deneme fırsatım oldu.

Normal bi insan binse sürse hiç bişey farketmez. Gayet güzel aracın gidişi çalışması vs. Ama ben biraz hassasım bu konularda. Arabayı dinlerim. Dayımın yanında yetiştim şoförlükte. Teyp bile açtırmazdı motoru dinle diye. Belkide o zamanlardan kalma alışkanlık. Hala radyo vs dinlemem kamyon sürerken. Arkadaşların arabasına bile bindiğimde şu bozuk şunu değiştir vs arıza sayarım.

Yolda giderken çok az bi ritim bozukluğu oluyor bazen. Petrole yanımda iki arkadaşla gitmiştim biri tırcı biri kamyoncu. Onlarda farketmedi. Hatta tırcı olan Abdullah altı silindirin çalışmasını çok beğendi. Frene basınca sola çekiyor onu farketti. O zaten belliydi fren ayarı yapılacak biraz alıştıktan sonra çalışmaya.

Üst kapak sökülüp sibopların elden geçmesi gerekebilir. Çalışmasının mükemmel olmasını istiyorum. Birde yüksek hızlara çıktığımda bi titreme farkettim. Şafta balans olabilir. Onlar zaman içinde hallolacak artık.

Bazen böyle olmamın yanlış olduğunu düşünüyorum. Otomobil kamyon vs ne kullanırsam çok para harcıyorum. Satarken ise zarar ediyorum bindiğime sayıyorum. Bu kadar titizlik iyi bişey değil günümüz şartlarında. Vurgeç yapmak lazım, idare edecek şekilde yapmak lazımmış.

Petroldeki yakışıklı pozunuda şuraya bırakayım.

A89a0jk

Vites körüklerini bulamayacağımı düşündüğüm için döşemeciye yaptırmıştım. Sonradan Artvin'deki parçacıdan buldum körükleri. Kumaştan yapılanı söküp onları taktım dün.

6wlz27t

Takılan yerler bozuktu. Biraz çekiç levye vs işlemi oldu. Herkes ustalığa soyununca böyle şeylerle uğraşılıyor sonradan. Bişeyle vurarak ordaki sacı yamultmuşlar. Tek tek düzelttim yerlerine oturtmak için. Yağmur yağarken araç içinde bikaç saat uğraştım. Sonucu güzel oldu. Ben beğendim.

Gup18nz

Vites başlığıda almıştım 1 2 3 4 R olan. Arazi içinde istedim aynısının üzerine reklam bandı ile 4x4 yazıp göndermişler. Onu geri iade edeceğim. Orjinal 2H 4L 4H yazanı bulursam alacağım. Bulamazsam reklamcı arkadaşa onu yaptırıp takacağım artık.

Pazartesi 1 mayıs. Fabrikalar kapalı. Çarşambaya kadar boşum. İnşallah biraz doç ile uğraşacağım.

Yük getirdiğim bi yapı malzemesi firması var. Ordanda taş yünü aldım. Mantoloma köpüğü alacaktım ama en iyi yalıtım taşyünü dediler onu aldım. 5 cm kalınlığında yalıtım yapacağım kasa içine.

Dün işim bitince yine soluğu sanayide aldım. Ben Kayseri Aksaray nakliye işi yapıyorum. Kayseri'de olduğum günler akşam ancak geliyorum eve. Aksaray'da olduğum günler öğleden sonra iş bitiyor. Sanayiye zaman ayırabiliyorum.

Sonunda arabayı sanayi dışına çıkardım. Petrole gidip LPG aldım. Hemde bi deneme fırsatım oldu.

Normal bi insan binse sürse hiç bişey farketmez. Gayet güzel aracın gidişi çalışması vs. Ama ben biraz hassasım bu konularda. Arabayı dinlerim. Dayımın yanında yetiştim şoförlükte. Teyp bile açtırmazdı motoru dinle diye. Belkide o zamanlardan kalma alışkanlık. Hala radyo vs dinlemem kamyon sürerken. Arkadaşların arabasına bile bindiğimde şu bozuk şunu değiştir vs arıza sayarım.

Yolda giderken çok az bi ritim bozukluğu oluyor bazen. Petrole yanımda iki arkadaşla gitmiştim biri tırcı biri kamyoncu. Onlarda farketmedi. Hatta tırcı olan Abdullah altı silindirin çalışmasını çok beğendi. Frene basınca sola çekiyor onu farketti. O zaten belliydi fren ayarı yapılacak biraz alıştıktan sonra çalışmaya.

Üst kapak sökülüp sibopların elden geçmesi gerekebilir. Çalışmasının mükemmel olmasını istiyorum. Birde yüksek hızlara çıktığımda bi titreme farkettim. Şafta balans olabilir. Onlar zaman içinde hallolacak artık.

Bazen böyle olmamın yanlış olduğunu düşünüyorum. Otomobil kamyon vs ne kullanırsam çok para harcıyorum. Satarken ise zarar ediyorum bindiğime sayıyorum. Bu kadar titizlik iyi bişey değil günümüz şartlarında. Vurgeç yapmak lazım, idare edecek şekilde yapmak lazımmış.

Petroldeki yakışıklı pozunuda şuraya bırakayım.

Ekli dosyayı görüntüle 641938

Vites körüklerini bulamayacağımı düşündüğüm için döşemeciye yaptırmıştım. Sonradan Artvin'deki parçacıdan buldum körükleri. Kumaştan yapılanı söküp onları taktım dün.

Ekli dosyayı görüntüle 641939

Takılan yerler bozuktu. Biraz çekiç levye vs işlemi oldu. Herkes ustalığa soyununca böyle şeylerle uğraşılıyor sonradan. Bişeyle vurarak ordaki sacı yamultmuşlar. Tek tek düzelttim yerlerine oturtmak için. Yağmur yağarken araç içinde bikaç saat uğraştım. Sonucu güzel oldu. Ben beğendim.

Ekli dosyayı görüntüle 641940

Vites başlığıda almıştım 1 2 3 4 R olan. Arazi içinde istedim aynısının üzerine reklam bandı ile 4x4 yazıp göndermişler. Onu geri iade edeceğim. Orjinal 2H 4L 4H yazanı bulursam alacağım. Bulamazsam reklamcı arkadaşa onu yaptırıp takacağım artık.

Pazartesi 1 mayıs. Fabrikalar kapalı. Çarşambaya kadar boşum. İnşallah biraz doç ile uğraşacağım.

Yük getirdiğim bi yapı malzemesi firması var. Ordanda taş yünü aldım. Mantoloma köpüğü alacaktım ama en iyi yalıtım taşyünü dediler onu aldım. 5 cm kalınlığında yalıtım yapacağım kasa içine.
Yalıtımda taşyününü tekrar düşünün bence. Tozlaşmasından ve su aldığında kokması vb. şikayetler okudum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.