Eski İstanbul Fotoğrafları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CemInJar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 82,034
Ynt: Eski İstanbul Fotoğrafları

Valens ( Bozdoğan ) su kemeri - Fatih

360276

Yeni Cami

360280

Etiketler

Boğazköprüsü 1970 - 2000

Bogaz 1970

1970

Bogaz 2000

2000

Tarihsel gelişmeyi saptamak açısından belgesel niteliğinde 2 resim.Benim dikkatimi hemen köprü ve üzerindeki trafik durumundan ziyade , Çengelköy-Beylerbeyi-Kuzguncuk ve Kandilli tepelerindeki yapılaşma dikkatimi çekti.
O günü çok iyi hatırlıyorum.Açılış günü yaya olarak bir yakadan öbür yakaya geçmiştik.
640703

Nadir Bey

Valla siz hepimizi cebinizden çıkartırsınız... ;)

697838

697864

Istanbuldan aynı yere ait 2 hava fotosu.Sadece 60 yıl ara ile. :smiley:
Yer Aksaray Vatan Caddesi.1.ci resimde anacaddeyi görüyoruz.Gidiş yönü Topkapı istikameti.Sağ tarafta yeni Emniyet binasını , Fatih Kaymakamlığını ve Sur dibinde mavi çatılı İGDAŞ binasını görebiliyoruz.
2.ci foto 1946 yılına ait.Özellikle yolun bize göre sağ tarafının bomboş olduğunu görüyoruz.Ben buraların Aksaray'a kadar bostanlık olduğunu çok iyi hatırlıyorum.Istanbulun en güzel kıvırcık salata , marul ve taze soğanlarının yetiştirildiği yerlerdi.Bugün iptidai örnekleri Topkapı-Yedikule yolu arasında sur diplerinde kalmıştır.

BUNLARDA BENDEN YIL 1954 İSTANBUL BOĞAZI DONMUŞ

istanbuldakar.jpg

Bogazbuz

bogaz5iu.jpg

24 Şubat 1954'te Boğaz buz kütleleri yüzünden tıkanmış, Poyrazköy- Rumeli Kavağı arasında yürüyerek karşı karşıya geçenler olmuş.
Sabahın ilk ışıklarıyla uyananlar Boğaz'da küçük buz tepelerini gördüklerinde gözlerine inanamamışlar. Tuna'dan Karadeniz'e ve Boğaz'a yönelen kütleler öğlene doğru tamamen kaplamış denizi...
Büyükdere, Kanlıca, Çengelköy sahillerinde deniz donmuş... Tabii vapur seferlerine olmuş olan. Ve bir hafta devam etmiş

Topkapı Sarayı girişindeki 3. Ahmet çeşmesi önü

IstesultanahmetIII1920

Eski serapa kahvelerden 1920 ( bu kahveler gündüz kahvehane olarak işletildikleri gibi dönemine göre mesela ramazanlarda müziklli gösterilerin türlü aktivitelerinde yapıldığı yerlerdi. ve bu dönemlerde kimisine giriş biletli idi.

Isteturkcafesi1920

Taksim 1920

Istetaksimsularidaresi1920

Tünel 1925

Istetunelmeydani1925

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR