Ev Ti̇pi̇ Tuvalet İle Yurtdişina Çikma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kadir Bekil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,344

Kadir Bekil

Yeni Üye
Merhaba. Minibus karacanimiz icin pis su depolari icin yer dusunuyoruz fakat bir konuda takıldık. Kasetli tuvalet yerine seramik ev tipi tuvalet kullanmak istiyoruz. Ancak yurtdisinda pis su ile tuvalet suyu birlesmesine izin vermiyorlar sadece kasetli tuvalete izin veriyorlar diye bir duyum aldık tecrubesi olan varmi? Yurtdisina sadece kasetli tuvaletmi kullanmak zorundayız?

.
“Yurtdisinda pis su ile tuvalet suyu birlesmesine izin vermiyorlar sadece kasetli tuvalete izin veriyorlar” şeklinde bir durum söz konusu değil Kadir bey. Bağlantılarınızı istediğiniz gibi yapabilir, hatta teoride alaturka tuvalet bile kullanabilirsiniz. Sorun bunları nasıl boşaltıcağınızla ilgili.

Önce gri suyu siyah su deposuna gönderince hepsini siyah su yapmış olacak dolayısıyla da kullanım kolaylığı yüzünden çoğu yerden yüksek ve yoldan uzak boşaltım yerlerini kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda en az 150 litrelik böyle kombine bir depoyu en fazla 15 litrelik bidonlarla nasıl boşaltıcağınızı hesaplamalısınız.
Çıkış yeri araç altı olan depolar için bu ancak bazı yerlerde elektrikli pompa ile aşılabilir olsa da diğer zemin konumlu mangallı olasılıklarda boşaltırken duyulan kokunun çevrede oldukça yakışıksız kaçacağını düşünmelisiniz. Zaten zeminde yer alan bu yerler sadece gri su için kullanılmaya müsadeliler ! Buna uyulmadığı bir durum için İtalyada zabıta çağrıldığına şahit olmuştum.

Diğer taraftan kendi açınızdan da seramik tuvaletin ağırlığını ve onu kullanımda gereken litrelerce suyun temin ve ağırlığını düşünmeniz yanlış olmazdı.

Son düzenleme:

.
“Yurtdisinda pis su ile tuvalet suyu birlesmesine izin vermiyorlar sadece kasetli tuvalete izin veriyorlar” şeklinde bir durum söz konusu değil Kadir bey. Bağlantılarınızı istediğiniz gibi yapabilir, hatta teoride alaturka tuvalet bile kullanabilirsiniz. Sorun bunları nasıl boşaltıcağınızla ilgili.

Önce gri suyu siyah su deposuna gönderince hepsini siyah su yapmış dolayısıyla kullanım kolaylığı yüzünden çoğu yerden yüksek ve yoldan uzak boşaltım yerlerini kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda en az 150 litrelik böyle kombine bir depoyu en fazla 15 litrelik bidonlarla nasıl boşaltıcağınızı hesaplamalısınız.
Çıkış yeri araç altı olan depolar için bu ancak bazı yerlerde elektrikli pompa ile aşılabilir olsa da diğer zemin konumlu mangallı olasılıklarda boşaltırken duyulan kokunun çevrede oldukça yakışıksız kaçacağını düşünmelisiniz. Zaten zeminde yer alan bu yerler sadece gri su için kullanılmaya müsadeliler ! Buna uyulmadığı bir durum için İtalyada zabıta çağrıldığına şahit olmuştum.

Diğer taraftan kendi açınızdan da seramik tuvaletin ağırlığını ve onu kullanımda gereken litrelerce suyun temin ve ağırlığını düşünmeniz yanlış olmazdı.
Cevabiniz icin gercekten cok tesekkur ederim usenmeyip uzun uzun yazmissiniz cok tesekkur ederim aracim minibus oldugundan 600 lt temiz 500 litre tek depo kullanip macerator ve 30 metre bir hortum ile bosaltim yapmayi dusunuyorum. Hortumu bosaltacagim tuvaletlere cekip oradan ayrilip dugmeye basip bosaltirken ben uzaktan izleyerek koku sorunundan uzak olurum diye dusunuyordum maceratorsuz bosaltmak cok zor olur gercekten

.
Kadir bey aracınız kamyon bile olsaydı, depo büyüklükleriniz karavan için duyulmamış büyüklükte. Maceratör ise bir karavan aygıtı değil.
Forumu anahtar kelimeleri kullanarak tararsanız, kolaylıkla karavana yakışır bilgilere ulaşırsınız. Yeni başlayanlar için karavanı yeniden keşfetmeye çalışmanın sorunlara yol açması kaçınılmaz oluyor.
Herşey, inanın daha evvelce bulunmuş, denenmiş ve uygulanmakta.

Avrupa’da tuvaletleri size asla düşündüğünüz şekilde kullandırtmadıkları gibi, kokunun sizi rahatsız etmemesini değil, aslında herkesi rahatsız etmesini önemsemelisiniz.

Son düzenleme:

Samimi düşüncem bir celladına aşık olanlar, bir de maceratörlü tuvalet sevdalıları vaz geçmiyorlar.
Kasetli tuvalet ya da porta potti. Yoksa video çekip hakkınızda gıybet yapanlar çok olur.

Avrupa’da kamping ve karavan parklarda gri ve siyah atık boṣaltma konusunda farklı uygulamalar var.

Bazılarında her ikisini de aynı yere boṣlatmak mümkün, bazılarında ise farklı yerlere boṣaltmak gerekir.

Yasak olan yerlerde ikisini aynı yere boṣalatırsanız sorun yaṣayabilirisiniz.

Ayrıca her kamping ve karavan parkta depo boṣaltacak yer de yok.

Hangi kamping ve karavan parkta durumun nasıl olduğunu önceden öğrenmek te kolay değil. Önceden telefon ederek sormak kampingler için düṣünülebilir ama bir çok karavan parkta telefonla sormak ta mümkün değil.

Kamping veya karavan parkta durumun nasıl olduğunu öğrendikten sonra kalmaya karar vermeniz lazım.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri