Evin Alt Katında Çekme Karavan Yapım Denemesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tb1cmr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,873

Etiketler
Ynt: Evin Alt Katında Çekme Karavan Yapım Denemesi

Selam arkadaşlar...Dediğim gibi torsiyon dingilim cumartesi geç vakitte olsa geldi...Öncelikle yaptıklarımla ilgili yazan fikir beyan eden kardeşlerime abilerime teşekkürler...
amortisör takmayı düşünmedim ayrıca bu dingile olurmu bilmiyorum ..varsa bir oluru yazarsanız onuda deneyebilirim.
Yusuf kardeşim saplama kullanmıyorum direk kaynak yapacağım(şuan punta attım) ..Öneri için teşekkürler..Ayarlaması çok zor oldu ama olduktan sonra insan neşeleniyor..
Bu arada planlarda biraz değişiklik yaptım şasiyi uzattım(55cm) ek yaptım..uzunluk 197cm genişlik 192cm bir şasim oldu..Buna bağlı olarak yan paneller iptale bağladı yeniden yapılacak ...pazar günü böyle geçti gitti..
1-şasi için ek parça yaptım
2-anti pas ve boyası yapıldı
3-dingil sabitlendi
4-jant kapakları astarlandı
5-taban kontrasını üstüne alıştırdım 1 günde benden bu kadar

Saygılar sevgiler Hoşça Kalın.... Alp

Fotoraf0809

Fotoraf0812

Fotoraf0815

geçen hafta biraz ekleme daha yaptım ama her an değişiklik olabiliyor.Haftada 1 günde ancak bu kadar olabiliyor birde acemilik hatalar yap boz ..Amaç hobi zaman değerlendirmek..İyi çalışmalar herşey gönlünüzce olsun..

Fotoraf0820

Fotoraf0828

Fotoraf0840

daha büyük bir yerde olası şekil için çalışma yaptım ...Karavanın ölçüleri sınırlı olduğu için oturma grubu ve masa arkada (ayrıca masa aşağı çekilmeden bir kişide arkada yatabilir) girişte wc duşda konabilir(120cmX80cm) , mutfak tezgahı(100cmX55cm) orta kısımlarada dolap (70cmX35cm)olacak...

Fotoraf0852

Fotoraf0877

Fotoraf0872

kriko için uydu çanak motoru...tabi fazla şişman karavanlara olmaz....bizimkinde hiç zorlanmadı bile....

Fotoraf0886

Fotoraf0888

Fotoraf0886

berkutay' Alıntı:
...Karavanın ölçüleri sınırlı olduğu için oturma grubu ve masa arkada (ayrıca masa aşağı çekilmeden bir kişide arkada yatabilir) girişte wc duşda konabilir(120cmX80cm) , mutfak tezgahı(100cmX55cm) orta kısımlarada dolap (70cmX35cm)olacak...
Tüm bunları girişte sağ bölmeye yerleştirmeyi tasarladığınıza göre;çizimle göstermeniz mümkünmü?
Dolap Buzdolabı mı acaba?

Merhaba Seyfettin Bey girişte sağ tarafa mutfak... hemen yanı wc olarak düşündüm tamamen amatörce...doloplar karşılıklı tekerlek üstüne gelecek.yanlış anlatmış olacağım kusuruma bakmayın lütfen..Aslında hala karar veremedim bu kadar küçük bir karavan denemesinde wc kısmı bayağı büyük oldu sanki..dış kaplama işini düzgün bir biçimde yapabilirsem( tamamen malzeme ile ilgili) dışarı çıkarıp montaja başlayabileceğim..
.Şu an kasa 6 adet işkence ile durmakta iç kısma yapılan herşey köşebentlerle emanet biçimde birleşmiş...Görsel ve işlevsel olarak daha iyi kavrıyabiliyorum olmadı boz yeniden yap misali...
Dökme fiber levha yapabilirsem komple dış yüzeyleri kaplıyacağım..aslında yapımı çok zor değil ufak bir parça deneme yapmak lazım.....mdf lam üzerine yapılıyormuş yaklaşık 700 tl gibi fiat verdiler ama herşeyi ile ben yapmak istiyorum.
Birde epoxi ile kapla dediler hatta tekne işi ile uğraşan bir arkadaşım ben yardım ederim kolay dedi ama tekne ile karavan birmidir ,,tekneler karavanlar gibi sert darbelere mağruz kalmıyorlar sanki..Çatlama atma gibi olumsuzluklar olurmu ...
en son çare herhalde aliminyum gibi gözüküyor...

Dış kaplama en can alıcı nokta(görsel ve işlevsel olarak)... Eciş bücüş gece kondu misali olmaması gerekiyor hayırlısı (bir yazıda arkadaş şöyle yazmıştı karavan diye yapıyorlar ama sadece barınaktan öteye geçemiyor.... .keşke şöyle yapsaydım dediğim bir ton hata yanlış tekrar düzelt falan filan
..Bu denemem bana faydalı bir ön çalışma gibi oluyor.Yapılan hatalardan yanlışlardan tecrübe sahibi oldum..bu çalışmadan çok zevk aldım beni mutlu ediyor ....
sevgi saygı ile hepinizi selamlarım...Tşkler Alp

Takipte yarar var.. Kolay gelsin..

İyi dilekler için teşekkürler arkadaşlar..
Sayın Seyfettin Hocam yüz kere düşündüm halada düşünüyorum yapıp yapmamakta wc olayını.... Ayrılan büyük bir kısım daha ufağı olmuyor zaten.Tamam çok haklısınız iç ölçüsü küçük bir karavan.183cm genişlik 325cm uzunluk iç ölçüler bu...Arka kısım resimlerde görüldüğü gibi giderek alçalmakta .Sunulan önerilerle değişiklik yapmak sorun olmayacaktır..Fonksiyonel bir iç yerleşim planı için önerilere açığım..Malüm tamamen amatörce hatta acemice yapılan bir karavan..Bu yüzden boşa geçen günler ve malzeme israfı çok oluyor..
Geçen yazımdada belirttiğim gibi dış kaplama için uygun malzemeyi bulur bulmaz işim çok kolaylaşacak..Herşey işkencelerle birleşmiş vaziyette duruyor...Bir dışarı atabilsem .....Neyse hayırlı işler herşey gönlünüzce olsun.. Bu arada sandviç panel kamyon kasalarının imalatçısı nerdedir...Sadece dış beyaz malzemeyi (straforsuz)temin edemezmiyim ..

İyi çalışmalar.Dış kaplama için 1)Aliminyum gofraj.2)Kompak Plastik 3)Ahşap görünüm.4)Alaucobant çlevha Seçenekleri olabilir.Farklı bir şey olsun derseniz ben ahşap olup üstü verniklenebilir.Çalışmalarınızda başarılar.SEVGİ ve SAYGILAR.

İlgiyle takip ediyorum. Sizi tebrik etmek için bu siteye üye oldum. Umarım güzel sonuçlar alırsınız. Kolay gelsin..

metin0035' Alıntı:
İyi çalışmalar.Dış kaplama için 1)Aliminyum gofraj.2)Kompak Plastik 3)Ahşap görünüm.4)Alaucobant çlevha Seçenekleri olabilir.Farklı bir şey olsun derseniz ben ahşap olup üstü verniklenebilir.Çalışmalarınızda başarılar.SEVGİ ve SAYGILAR.

Kompakt plastik ile ALAUCOBAT tabaka kalınlık ve en boy ölçüleri kaçtır.

Merhaba .Kompak plastik En180 veya 150 cm Boy rulo uzun kalınlık 2 3 mm - Aloucobant ise en 100 veya 120 cm Boy 400 veya 500 cm kalınlık4 veya 5mm olmalı. arası kauçuk iki tarafı aliminyum. ölçülerini bir zamanlar tam olarak almıştım.Hepsinin numunesini bile almıştım.Bu iş için ağırlıklarıda önemli olmalı. SEVGİ ve SAYGILAR.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.