Far Açıkken Benzin Tüketir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,862

SERKANEFE

Zirve
Yer
Aydın
Merhaba arkadaşlar babamla iddaya girdim bir hususta, babam : far açıkken yakıttan yer dedi, hatta arabadaki bastığın her düğme benzinden yer dedi, bende olur mu aküsü var bunun, aküde kendini şarj eder, benzinden yemez dedim, buna bir açıklık getirecek olan arkadaşlar olursa çok sevinirim :smiley:

Kolay Gelsin..

Etiketler
Ynt: Far Açıkken Benzin Tüketir mi?

Uzmanı değilim ama bildiğim kadarı ile çalıştırılan her elektrikli ekipman motordan güç alan şarj dinamosuna yük bindirir. Siz bir elektrikli donanım çalıştırmasanız da dinamo motora bir kayışla bağlı olduğu için motordan güç çalar. Araç üzerindeki tüm donanımlar tam kapasite çalıştırılsa bile standart olarak bu donanımları karşılayabilecek güçte bir dinamo ve akü seçildiği için tüketime sizin görebileceğiniz ölçüde etkisi olmaz. Far açıkken vaya kapalıyken aracın tüketimi sizin farkedeceğiniz ölçüde değişmez.

Baba dogru söylemiş araçda çaliştirdiginiz her alet benzin tuketiminiziattirir. Arka cam resistansi 100 litrede 4 litre mesela ama farlar o kadardegil tabiki sigorta kususundaki 30 amperlik olan ekipmanlardan korkun derim. Tez olarak baba hakli ama harcanan benzin tl olarak çok çok kuçuk bir rakam kalacaktir.

Draglara girdigimiz günlerde bütünaraçlarda şarj dinamosunu kesen dugmeler vardi.
hatta o işi belli bir devire gelince otomatik kesen aletlerde vardi.

Arka cam rezistansı o kadar yakıt a etki yaparmı ben yanlış okumadım dimi 100 km gitçez 4 LT yakıt artacak ???

100 km gitcez dememiş yanlış okumuşsunuz 100 lt de 4 litre demiş arkadaş izleyelim bakalım ne cıkacak :smiley:)

RedlinE' Alıntı:
Baba dogru söylemiş araçda çaliştirdiginiz her alet benzin tuketiminiziattirir. Arka cam resistansi 100 litrede 4 litre mesela ama farlar o kadardegil tabiki sigorta kususundaki 30 amperlik olan ekipmanlardan korkun derim. Tez olarak baba hakli ama harcanan benzin tl olarak çok çok kuçuk bir rakam kalacaktir.

Draglara girdigimiz günlerde bütünaraçlarda şarj dinamosunu kesen dugmeler vardi.
hatta o işi belli bir devire gelince otomatik kesen aletlerde vardi.

Aynen katılıyorum, sonuç olarak madde vardan yok yokdan var olmaz, farın enerjisi birşekilde biryerlerden karşılanacak, ancak bu far açmıyım az yaksın manasında bir rakam değildir çok küçük rakamlara tekabül eder.

Özünde tez doğru ve arkadaşların yazdığına katılıyorum ama bazı istisnalarıda var.
aracınız rölantide çalışırken yüksek amper çeken cam rezistansı , koltuk ısıtmalar veya klimayı ( zaten ciddi güç çeken bir kompresörü vardır.. ) çalıştırırsanız çekilen güç nedeniyle motor devrinin önce düştüğünü hemen sonrada otomatik olarak motor devrinin yani rölantinin yükseldiğini görürsünüz.
Dolayısıylada yakıt tüketimi göreceli olarakta olsa artar.Ancak uzun yolda motor 3.000 ve üzerinde bir devirde yol alırken bu Ek tüketim sıfıra yakındır çünkü sarj dinamosu özel bir arızası yok ise zaten aracın anlık olarak tüketemeyeceği kadar elektrik üretiyordur :smiley:

100 litrede 4 litre bu veri meşhurdur.
nette bulabilirsiniz tasarrufla ilgili yazilarda

yuksek devirlerdede şarj motordan çaliyor.
Ama bizim araçlarda (büyük motor yüksek tork) dugme koysanizda pek birşey fark etmiyebilir.

SERKANEFE' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar babamla iddaya girdim bir hususta, babam : far açıkken yakıttan yer dedi, hatta arabadaki bastığın her düğme benzinden yer dedi, bende olur mu aküsü var bunun, aküde kendini şarj eder, benzinden yemez dedim, buna bir açıklık getirecek olan arkadaşlar olursa çok sevinirim :smiley:

Kolay Gelsin..

yorumlara katılmakla birlikte,, serkan bence baban aracın sağıyla soluyla çok oynama diye böyle bir beyanda bulundu. :D :D

şarz dinamosu v kayışlarından aldığı güç ile dönerek elektrik üretir ... elektrik donanımları ister açık ister kapalı olsun o şarz dinamosu aynı kuvvetle DÖNECEKTİR ...
bu yüzden yakıtı etkilemeyecektir ...
dinamoya ister 1 ister 1000 ampül bağlayın motordan aldığı güç değişmez ...

Bu arada donme kuvvetine kimse birşey demiyor.
Donmek için harcadigi kuvvet onemli bunuda motordan çaliyor.
1,6 vteclerde neden adam bir kasnaga dunya para veriyor. sadece alişim farkli

bütün araçlar farları açtığında devir düşürürken benim 93 vitara devir yukseltiyor. Çok şasırtıcı ama bildim bileli böyle. Arızamı var yoksa araça ait bir özellikmi bilemiyorum. (böyle bir özellik ne işe yararsa )

nasıl olsa birgün arazide yolda karşılaşırız ...

bu birrr

uslubuna dikkat et ... varsa bir sıkıntın yüz yüze görüşelim ne dersin ? buradan anlaşamıyoruz seninle ...

buda ikiii

Yaptigin araçlar beni ilgilendirmiyor.

tarzin yanliş

Araçda kullanilan elektirikle çalişan ekipmanlar yakit tuketimini attirir.

ama bu tuketim artişi sizin hesapliyabileceginiz bir boyutta degildir.

işin ozü baba hakli burda deger beliltirmemiş.

Arttirirmi evet artirir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR