Fas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan moysonse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,077

moysonse

Ana Kamp
Yer
antalya
18 ocakta fasa gittik.
aslında fransaya gidecektik ülke karışık olunca nere gidelim diye düşünürken fas ta karar kıldık.

vize vs yok... uçak biletini moroc havayollarında ladım. thy bay apahalı. airarabiyamı bi havayolu varmış ucuzmu ucuz. onla gidin derim.
moroc havayolu tam bi macaraydı. içeri adım attık . buram buram yemek kokusu. sanki, pilot baharatlı yumurta pişiryo.. bi taraftan klasik arap müzikleri vs. aldık bileti ve ist uçtuk.. 5-6 saat sonra akşam uzeri kazablanka ya vardık...
uçaktan indik gümrük kontrolune gittik. bizi görünce herkesmi istanbul derya :smiley:)
sanki ismim istanbul ... şunu belirtiyim türkleri seviyolar.. ama tedbiri elden bırakmayın
...vize gerekli değil...
pasaportunuzla işlem yapıulıyor. bi kaç dakika sürüyo.. nerde kalcan falan sotıyolar ben her ihtimale karşı 1 günlük otel rezarvasyonu yapmıştım . gösterdim iş bitti ....
uçak ta bi form veriyolar onu doldurun vize polisine verin onlar size bi kağıt vercek önemli bikağıt hangi otelde kalırsanız kalın o kagıdı isiyorlar.....

5. muhammed havalimanına indik... sonra okudum form siteli tecrubesine göre .... en iyi tran leydi şehir merkezine gitmek...
merdivenlerden aşagıya dogru inin. zaten küçük bi havalımanı . hemen aşagıyı bulursunuz::smiley:))

orda tabi size hizmet vermek isteyen baya bi insan göreceksizniz.... kabul etmeyin.... bilet ğişesi açılında 40dirhem den biletleri alın..... arabacı 500 dirhemden başlar açık arttırmaya . siz işi 40 tan bağlayın derim...
casablanka ya gelmel için 30-45 dakika kadar yol sürüyo. ikinci durak olan CASA VOYAGER de inin... sanki yerli halk gibi tren istasyonundan dışarı çıkın....çünkü dışarısa pejo 206 lı sürüsüyle taksiciler var. adam lar sizi almak için yarışacaklar... şehir merkezine ((şheraton otel civarı şehir merkezi)
20 dirhemden fazla vermeyin... biz iki kişi 30 dirhem dedeim adamın birine millet bizi almak için baybaya kavga ettiler. eşimi bırak ben bile korktum kavgadan....
rezarvasyonumuz ATLAS ALMOHADES oteldi.... otel iyi. sadece şehir merkezi için 5dk yürürsün... ama bi daha olsa yine o otelde kalırım.... fas için 50 euro günlük iki kişiyi için gözden çıkarım iyi bi otel için... ucuzları var ama iyi değil.... bu otel fiyatı iyi. konforu ve temizliği güzel... ama kahvaltısız seçin .....
...gece 12 gibi otele geldik...
sabah ilk iş 2,hasan camisine gitmek oldu işi,miz.....

10339585 10153043554992351 3350279336148563565 n

Etiketler
Ynt: Fas

sabah yürüyerek cam,iye doğru gittik 20 dk falan yürüdük.... cami zaten yeri her taaraftan belli. kuş bakışı yeri belirle bi şekilde oraya git mantığınla bulduk.... ama cami çevresi bildiğin res rezil..... çingene mahellesi gibi........
kokuşan sokaklar... çamurlu yolla vs...

camiye geldik... cami
2.hasan cami. Dünyanın en büyük minaresi iste . Afrika ya dünyanın en büyük katedrali yapılımca 2.hasan çılgına dönmüş -nasıl olurda benim olduğum kıtada böle şey olur demiş.... Gece gündüz demeden çalışmış dünyanın en büuük camisini yapmış ... Bayada büyük maşşllah.... İçeri girmek 10€ ama ben namaz kilcam derseniz kapida sehadet kelimesi getirip polisi inandirip ole ucretsiz giroyinuz ;)) gercekten ...
baya büyük cami. okyanusun dibinde geldit belli sabahtan ikindiye kadar bekledik. vs..
başka bişi yok...

bu ülkede camiler namaz vakitleri harici kapalı... ezan ları kısa ve makamsız.....
cuma günleri herkes cumaya gider.....

2 gün yeter. casablanka içn hatta fazla bile.....
yemek çok kötü. uymuyor damak tadı. aç kalan tajin diye bi yemek... bi o eh işte dersiniz.... patatesli -ortası löp gibi dana eti...bezelye vs...

yemek konusunda kesinlikle şunu tavsiye ederim.... sheraton otelin arkasında ki yolda istanbul restaurant var .... oraya gidin abimiz türk... bize baya yardımcı oldu. türk yemekleri. hoş muhabbet. kartını aldım ama bulurdan burdan yazarım....

yine sheraton otelin arakasında doğuya değru giderseniz yol sanki toptancı hali. kumaşçı ot. vs. var . 2-3 saat gezin....

kısaca kazablanka da . 2 hasan cami -ve pis kokulmuş sokaklar- vs bide meşhur casablanka filminin çekildiği restauran varmış...ama biz gitmedik....
1,5 gün yeter.... istanbul restauranta uğrayın. abime slm söyleyin.... iyi niyetli saygın bi abimiz......

sonra yine CASA VOYAGER tren istsyonuna gelin ... marakeş için....

marakeş :
güzel bi yer ...
3 saat faln yolculuk 1.sınıftan bilet almanız tavsiye edilir.

trenle yolda giderken size uardımcı olmak isteyen o kadar çok insan varkı .. hepsinin bi arkadaşı nın orda çok güzel bi oteli var!!!!
bizde tamam dedik takıldık birine .. tanığının oteline gittik. kapı açıldı ama tanıdık değil gibi geldi..:smiley:))
her neyse tipik bi butik otele geldik. ama dar sokakllar ve biraz içerde olduğu için biraz korktuk ama. bi gece kaldık...
sonra el fenna meydanında bi butik otelde kaldık otel çok güzeldi . otelin kartını sonra paylaşırım.
gelelim şu meşhur meydana ...
meydan genişce bi yer. gündüzleri maymun yılan vs oynatıcıları...dövmeci kadınlar falcı kadın. vs akşamları ise kendi aralarında bi çeşit tiyatro gibi bişi.... ssanki ortaçağ filmi gibi.... çok ilginç sanki tüm şehir haklı gece oraya akıyo. oturup söyleşileri pür dikkat dinliyo...

meydanın bi yarısı yeme içme bölümü her çeşit kebab var. meyve tezgahları...acayibime giden millet bildiğn sümüklü böceği suyuyla beraber içiyolar... aslında herşeyi yerim ama kokusu kötüydü.. tiksindimm....
fayton turu aldık... 500 den başlıyo ...ama fiyatı 10da1 fiyatına inidrmek size kalmışşşşş...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri