DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Fırtına Vadisinin Çöplüğe Çevrilmesine Tepki

'EKOLOJİ' forumunda Maestro tarafından 14 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu 2285 kişi tarafından okunmuş, 4 cevap yazılmıştır

?

Bu siteye kayitli 8168 doga tutkunundan biri olarak, ulkemizin essiz guzellikteki dogasindan bir par

 1. Evet birlik olup buna dur demeliyiz

  19 oy
  100,0%
 2. Ben bir duyarsizim ugrasamam

  0 oy
  0,0%
 3. Ben de dogayi kirletiyorum ne var bunda !

  0 oy
  0,0%
 4. Evet ama biz aciziz birsey yapamayiz

  0 oy
  0,0%
 1. Maestro

  Maestro Yeni Üye

  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  Istanbul
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/9432807.asp?gid=229&sz=4677

  Fırtına Vadisi'nde, çöp fırtınası 14 Temmuz 2008

  Muhammet KAÇAR/ÇAMLIHEMŞİN(Rize),(DHA)

  Dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisi yeniden çöplük oldu. Daha önce gelen tepkiler üzerine çöp dökümünü durduran Rize’nin Çamlıhemşin belediyesi, vadiye yine çöp döküp yakmaya başladı. Yöre halkı, vadiyi saran çöp kokusuna tepki gösterdi.

  Üzerinde yetişen 2 bin 460 ayrı bitki türü nedeniyle Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından ‘korunması öncelikli’ yer olarak belirlenen Fırtına Vadisi, yeniden çöp tehdidi altına girdi. Bir süre önce gelen şikayetler üzerine, Çevre ve Orman Bakanlığı ekiplerinin incelemesinin ardından Aşağı Şimşirli köyü sınırlarında Fırtına Deresi kenarına çöp dökmeyi durduran Çamlıhemşin'in AKP’li belediyesi, vadiye yeniden çöp dökmeye başladı. İlkel şartlarda vadi kenarına dökülen çöplerin çevreye yaydığı kokudan rahatsız olan yöre halkı, belediyenin sorumsuzluğuna isyan etti. Vatandaşlar, “Tepkilerden sonra çöp dökümü durmuştu. Ancak 10 gün geçmeden yeniden çöp dökmeye başladılar. Çevreyi yine koku ve duman sardı. Belediye başkanına gittik. Bize, valinin izniyle çöp döküldüğünü söylediler. ‘Valinin üstünde Başbakan, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı var. Gidin onlara şikayet edin’ dediler. Ancak biz valinin böyle bir izin vermeyeceğini düşünüyoruz. Bir an önce bu çöp dökümü durdurulmalı” diye konuştu. Çamlıhemşin Belediyesi yetkilileri ise, çöp dökümü konusunda açıklama yapmaktan kaçındı.

  Vadiye çöp dökümü konusunda belediyeye her hangi bir iznin verilmesinin söz konusu olmadığını bildiren Rize Valiliği ise inceleme başlattı.

  FIRTINA VADİSİ

  Fırtına Vadisi, Fırtına Deresi’nin Karadeniz kıyı çizgisinden başlayıp iç kısımlara doğru birden çok kola ayrılarak Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarına kadar uzanmasıyla oluşuyor. Yıl boyunca sıkça yağmur alan vadinin yüksek kesimleri sürekli sis altındadır. Alüviyal akarsu ormanları, geniş yapraklı ılıman ormanlar, iğne yapraklı doğu ladini ormanları, yapraklı ve karışık ormanlar, geniş alpin çayırlıklar ve kayalık habitatlar, nadir şimşir ormanları gibi Doğu Karadeniz’e özgü bütün habitatları burada bulmak mümkündür. Bu değerlerinden ötürü, Fırtına Vadisi ormanları, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’da acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak ilan edilmiştir. Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağları ile birlikte 537 odunsu bitki, 136 kuş, 30 memeli, 21 sürüngen ve 116 endemik bitki türüne ev sahipliği yapar.

  Vadide yapılmak istenen Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı da çevrecilerin tepkisi üzerine iptal edilmişti. Vadi bir süredir de taş ocaklarının tehdidi altında bulunuyordu.

  [attachment=1]
  [attachment=2]
  [attachment=3]
  [attachment=4]
  [attachment=5]
   
  sonAZERİ bunu beğendi.
  Etiketler:

 2. jasmın

  jasmın Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  1
  Ynt: Fırtına Vadisinin Çöplüğe Çevrilmesine Tepki


  Fırtına vadısı bır donem bolgede yapılacak olan Hıdroelektrık santralıyla yıne gundeme gelmıs medyadada genıs yer almıstı.Cevrecılerın mudahalesıyle en azından bır surelıgınede olsa engellendı.Aynı duyarlılıgı su anda Fırtına vadısının cop olmaması ıcınde gostermelıyız...Anladıgım kadarıyla yerel yonetımle ılgılı sorunlar var..Bence herkes ıs basına....
   
  sonAZERİ bunu beğendi.

 3. ceranus

  ceranus Tabanvay-Offroad Grubu

  Mesaj:
  11.960
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  ANKARA
  Ynt: Fırtına Vadisinin Çöplüğe Çevrilmesine Tepki

  Fırtına Deresi ve Çamlıhemşin ülkemizin en güzel ve nadide köşelerinden biri, oraya ilk gittiğim zaman aşık olmuştum.

  Kesinlikle her türlü olumsuz koşula karşı korunması gereken bu güzel beldemizi koruyalım ve korunması için destek olalım .
   
  sonAZERİ bunu beğendi.

 4. marmaris cj7

  marmaris cj7 Kamp II

  Mesaj:
  325
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  BODRUM
  Ynt: Fırtına Vadisinin Çöplüğe Çevrilmesine Tepki

  Böyle güzel yerlerin her zaman korunmaya ihtiyacı var bizler elele vererek birbirimize destek vererek sorunların üstesinden gelmesini bilmeliyiz her elimizi attığımız yeri böyle çöplüğe döndürürsek bize geride yaşayacak bir alan kalmayacaktır onun için çevremıze sahip çıkalım.
   
  sonAZERİ bunu beğendi.

 5. sonAZERİ

  sonAZERİ Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ankara
  bu dünya/evren ve yeryüzünde ki bütün doğal varlıklar çocuklarımızdan bize emanettir...sahip çıkmalıyız;vesselam....
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
Yükleniyor...