Forumda Katılımcılık Sorunu...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,953
Doğru, Gezememek bir imkan meselesi haline geldi. Ama istekli forumcular olsa yine de katılım artar bence...

Sadece videosunun veya kanalının reklamı için siteye girenlere ben de sinir oluyorum. Ama yine de foruma bir hareket kazandırmadıklarını söyleyemem. Çok fazla video izleyen birisi değilim ama birkaç dakika olsun ilgimi çeken şeylere açıp baktığım oluyor.

Bana Forum mecrası biraz geri planda kaldı gibi geliyor. Ama her şeyin bir meraklısı var. Ben kendimi Gezenbilirci olarak kabul edebilirim mesela...

Yine de Facebook'taki guruplarda olduğu miktarda bir ''Kuru'' kalabalık forumda yok allahtan. Bunu sevindirici bulabilirim.
2016 da bir devlet yekilisinin şikayeti sonrası mahkeme yolunu tercih etmesi 1 günde istediği kararı çıkartması karşısında sinirlerine hakim olamayan ben Facebook kullanmama kararı aldım. Hesabı kapatmadım ama zorunlu olmadıkça bakmıyorum bile.

Etiketler
.
Bence başlığa cevap verirken aşağıdaki noktalar atlanmamalı.

* Foruma ilgi, salgın+savaş+enflasyon üçlüsünden çok evvel azalmaya başladı. Yeni bir fenomen değil !

* Türkiye’de basılan kitap sayısı son on senede iki misli arttı. Bütün dünyada olduğu gibi dergi ve gazeteler ise azalmakta.
Yani iddanın tersine, Türkiye’de günümüzdeki kadar çok okunmadı.
Fakat okumak için internette geçirilen zaman dilimi çok uzun. Ne okunduğu ve kalitesi şüpheli..

* Çevremizi kavramada yazı, görsele göre çok daha dolaylı. Yazı bilince girerken zekasal çaba gerektirmekte. Görüntü dolayısıyla daha kestirme bir yol. İnternetin bu yolda videoyu kullanması ise ona rakipsiz büyük avantaj sağlamakta.

* Yazmak için de beceriye, video çekmek için ise yalnızca telefona gereksinim var. (Konuşulduğu gibi yazmak artık nedense saygısızlık sayılmıyor. Olması gerektiği halde forum yönetimi bile konuya ilgisiz)
Yazının video ile desteklenmesine karşı olmak anlamsız. Fakat bir forum için yazısız video, daha da anlamsız hatta o da saygısız sayılmalı ?

* İnternet sosyal yapımızı sandığımızdan daha çok değiştirdi ve daha da değiştirecek. “Forum” bir internet aleti olsa da bu süreçten nasibini almakta. Yani medya olarak internet kendisini de değiştirmekte. (Bütün bunların sonuçta serbest pazar ekonomisiyle bizleri çıkmaza sürüklediğini düşünmemek elde değil) İnstragam nereden nereye geldi.
En azından sosyal medya sanal olduğuna bakılmaksızın “var olma”nın aracı durumunda. Katılımlar derinsel değil. Forum gibi bilgi paylaşımı ve çaba isteyen platformlar yorucu geliyor olmalı ?

* Bir hobi üzerine konuşmak için “ilgi” ana neden. Maddi olanaklar ise daha sonra gelmekte. Karavancı uzak yerlere gidemiyorsa bile yakın yerlerde kamp yapabilir. Neden otomatikman ilgi azalsın ki ? Ekonomik nedenlerle keyfim kalmadığından yazmıyorum diyen yazının kendisi çelişki. 😉
Üstelik sayılar doğru ise günümüzde katılmasa bile foruma “bakıp geçen” çok kişi var.

Karavancılığa ilgi var karavancı sayısı arttı ama bilgiye ulaşımı ciddiye alanın orantısı azaldı.
İlk yaptığını bu böyle yapılır diye sunan ve bir daha da uğramıyanlar var.
İnternet, gördüğünü yapmak isteyen kişiye, bildiğini zannettiriyor galiba ?
Yaşamında karavan tecrübesi olmadan üretime geçen, hatta onlara güvenip bu ürünleri alanlar oldukça da foruma azalan ilgiden yakınmak lüks olmalı ?

Forum, yönetim ve içerik düzeni olarak yabancı ülkelerdeki çağdaşlarına göre oldukça farklılık gösterse de gayet modern bir yazılım yüzüne sahip.
Fakat sadece hangi güzel yüz, bir ilişkiyi sonuna kadar götürebilmiş ki ?

Tabii bir şeyi daha unutmamak lazım.
Karavancılık bir hobi ama foruma yazmak da başka bir hobi.
Aradaki bağ zorunlu değil..
*Foruma olan ilgi azalmışsa insanların foruma olan ihtiyacı azalmıştır. Kendilerine sunulan daha cazip çözümler ile ilgileniyorlardır.Pandemiden önce veya sonra olması hiç bir şeyi değiştirmez. İnsanlar eve kapanınca video seyretti sıkılınca kitaplar içinde hayal dünyasına daldı.Pandemi etkisi işte budur.Biz neden foruma olan ilgi azaldı diyorsak forum bir tercih meselesidir. Buraya 2 satır yazı yazıp tartışınca kendimi tatmin ediyorum. Siyaset tartışmayarak kendimi korumaya alıyorum. ;)
Ayrıca bu aylar tatil ayları insanları hoş görmek lazım. Biraz internetten uzk kalmak isteyebilir insan.

** Gitar çalmak hobim güzel bir gitar beğendim. tam alacaktım parayı borsaya yatırdım. Gitarın parasını çıkarınca o gitarı alacaktım. Gitarın parasının neredeyse 2 katını kazandım ama gidip buzdolabı aldım. :smiley:)
Buraya istediğiniz yorumu yazabilirsiniz.:D

***Karavancı gezideyken genelde yazı yazmaz eğer yazar değilse. Biz karavancıların hepsinden yazar performansı beklenmesin lütfen.:p

**** @Doğrucu Davut ağabey çok güzel yazıyorsun. Gerçekten sizde bir orhan Pamuk havası seziyorum. Yazılarınız bilmece severler için inanılmaz kaliteli.
Yazdıklarınızı gerçekten anlamak için (sanırım normal seviye buydu)iq 90 ve üzeri olması lazım.

En beğendiğim vurucu cümle ;
Yaşamında karavan tecrübesi olmadan üretime geçen, hatta onlara güvenip bu ürünleri alanlar oldukça da foruma azalan ilgiden yakınmak lüks olmalı ?

Tamamen katıldığım cümle:
Karavancılık bir hobi ama foruma yazmak da başka bir hobi.

Hoşça kalın

.....

** Gitar çalmak hobim güzel bir gitar beğendim. tam alacaktım parayı borsaya yatırdım. Gitarın parasını çıkarınca o gitarı alacaktım. Gitarın parasının neredeyse 2 katını kazandım ama gidip buzdolabı aldım. :smiley:)
Buraya istediğiniz yorumu yazabilirsiniz.:D
..

Hobiniz olan gitarı çaldığınızda müziği ruhunuzu doyuracakken,
İhtiyac olan buzdolabını alarak midenizi doyurmayı tercih ettiğinize göre, sizde benim gibi yemeği sevenlerden olmalısınız.;)

Hobiniz olan gitarı çaldığınızda müziği ruhunuzu doyuracakken,
İhtiyac olan buzdolabını alarak midenizi doyurmayı tercih ettiğinize göre, sizde benim gibi yemeği sevenlerden olmalısınız.;)
Konu dışı: Üstat ,2 buzdolabı ve evdeki parago pg20 bile dolu üstat. Burası çok sıcak ve rutubet yüksek herşeyi buzdolabına koymak zorundayız.Yoksa böcekleniyor. 50 tane yöntem denedik bizim böcekler hepsine bağışıklık kazanmış.

Ben şahsen yazacak bir şey bulamıyorum.

Kolayı var.
Eski başlıkları kaşıyın, biz de nasipleniriz icabında..😋

Foruma karavan sevgisinden çok muhabbet amacıyla giriliyor.
Karavan bitse de geyiğin bitmemesi lazım.
En azından benim hesabım böyle..

Bu sene bizim “Sunny” karaya oturdu.
Baharda uygunsuz zamanda gelen uygun misafirler, iki ve üçer haftalık torun bakmalar, bücürün kreşten getirdiği Omikron ve ondan da daha kötü bir grip ile boğuşmalar, yazın iki ay boyunca beş yüz senedir görülmeyen, otuz dokuzlara ulaşıp bütün çimenleri bile kurutan sıcaklarda eve kapanmalar, mazot fiyatı yüzünden Iskandinavya'dan soğumalar bize bu sene topu topu üç gün, o da oğlumuzu ziyaret için karavanımızı kullandırttı.
Bu durumda benim karavandan soğuyup foruma tek kelime bile yazmamam lazımdı..

Bereket acısını başka şekilde çıkartıyoruz.
Sanırım uçak forumuna transfer olsam iyi para ederim.. 😋

Son düzenleme:

Kendi adıma konuşmak gerekirse 2022 yılı beni genel olarak silkeledi ve silkelemeye devam ediyor. Sene içinde çok yakın çevremde birden çok sarsıcı ölüm yaşadık, enflasyonist ortam yüzünden işler sekteye uğradı ve ekonomik stres had safhaya çıktı, sene başında ev sahiplerinin kafayı yemesi nedeniyle bu kadar kira vereceğime ev alırım deyip mortgage belasına bulaştım, yakıt fiyatlarının patlaması, kamping işletmelerinin 5 yıldızlı otellerle yarışan gecelik ve hizmet ücretleri vs. derken; hayaller uçtan uca ege ve güney turu, hayatlar en yakın kumsaldaki kamping oldu. Tüm sene yatan karavanı bu sene temmuz ayında sadece 6 gün saros camping'de kullanabildik.

Forumla bu anlattıklarının ne alakası var derseniz cevabım şu olur: Ben bu forumu önemsiyorum ve boş içerik üretmeyi oldum olası sevmedim. Dolu dolu bir şeyler yazabilmek için ise kaliteli vakit ayırmak gerekiyor ve mevcut şartlarım buna izin vermiyor.

Kendi adıma konuşmak gerekirse 2022 yılı beni genel olarak silkeledi ve silkelemeye devam ediyor. Sene içinde çok yakın çevremde birden çok sarsıcı ölüm yaşadık, enflasyonist ortam yüzünden işler sekteye uğradı ve ekonomik stres had safhaya çıktı, sene başında ev sahiplerinin kafayı yemesi nedeniyle bu kadar kira vereceğime ev alırım deyip mortgage belasına bulaştım, yakıt fiyatlarının patlaması, kamping işletmelerinin 5 yıldızlı otellerle yarışan gecelik ve hizmet ücretleri vs. derken; hayaller uçtan uca ege ve güney turu, hayatlar en yakın kumsaldaki kamping oldu. Tüm sene yatan karavanı bu sene temmuz ayında sadece 6 gün saros camping'de kullanabildik.

Forumla bu anlattıklarının ne alakası var derseniz cevabım şu olur: Ben bu forumu önemsiyorum ve boş içerik üretmeyi oldum olası sevmedim. Dolu dolu bir şeyler yazabilmek için ise kaliteli vakit ayırmak gerekiyor ve mevcut şartlarım buna izin vermiyor.
Tabiki ekşi sözlük , gezenbilir derken tavandan giriş yaptınız kaliteli full içerikle.
Şimdi ne yazsanız eskilerden aşağı kalıyor.
Siz Tarihçi yazarlar gibi yapacaksınız. Hiç bir zaman içerik bitmeyecek 1 kitap 1 konu.
:p
:tearsofjoy::tearsofjoy:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri