Gezenev

tanerer

Kamp II
Mesajlar
451
Tepkime puanı
0
Konum
Almanya
Web sitesi
www.facebook.com
Ynt: Gezenev

gezmen' Alıntı:
Panelvandan dönüştürülen gezenev.

*Bir iki örnek vereyim; uçak (tayyare-aslında havaalanı sözcüğü yerine türetilmiş ama halk arasında tayyare anlamında kullanılmıştır yani yanlış tutmuştur), ayrıt (dıl'-ı mücessem), olasılık (ihtimal), yıldırımsavar (paratoner), olanak (imkan), eşgüdüm (koordinasyon), bilgisayar (computer), sayın (muhterem), saygı (hürmet)...vb Türkçe köklerden uydurulmuş(!) sözcüklerdir. ;) Cumhuriyet'in dilde arılaşma politikası olmasaydı neler olabileceğini yukarıdaki matematik kitabı vermektedir; Arapça+Farsça+Batı dilleri+Türkçe'den oluşan bir ucube!...

*Karavan sözcüğü, Türkçe değildir, yanılıyorsunuz. :smiley: ;)

*Bizim derdimiz de aynen Almanların, Amerikalıların, Fransızların, İngilizlerin ...yaptığını yapabilmek ve yabancı karavancılık terimlerine Türkçe uygun karşılıklar bulabilmek; "computer"e "bilgisayar" dediğimiz gibi!... :smiley: ;)

*Dilbilimci değilim; konuya meraklı birisiyim. ::smiley:

Cavid Sezen
Evet haklısınız. Bu arada ben İstanbul Teknik Üniversitesinde okudum. Bilgisayar dersimize rahmetli Prof. Dr. Necmettin Ongar gelirdi. 1924 doğumlu olduğuna göre belki de Türkiye'nin ilk bilgisayarcılarından olmalı. Kompüter mi kullanırdı başka bir kelime mi tam hatırlamıyorum ancak bilgisayar kelimesine müthiş karşı çıkardı. Bu cihazlara bilgi saymak gibi yanlış bir anlam yüklediğini söylerdi. Gene de bilgisayar dediğiniz gibi dilimize yerleşti.
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
10,049
Tepkime puanı
2,089
Konum
Ankara
Web sitesi
www.yucelgunduz.com
Ben ''Gezenev'' kelimesini seviyorum. Kendi dilimde mümkün olduğunca bu kelimeyi kullanmaya çalışıyorum. Ne denmek istendiği de gayet güzel anlaşılıyor.
Gezenev
Gezenevci...

''Bir gezenev sahibi olduğum için mutluyum''
 


Forum istatistikleri

Konular
100,027
Mesajlar
1,476,903
Kullanıcılar
167,892
Son üye
Kilgharah

SON KONULAR

Üst