Gezilerimizden Trajikomik Anılar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,810

Etiketler

ARAÇ DEĞİŞTİMİ
Merhaba size bende küçük bir navigasyon anımı anlatayım oğlan malum istanbulda öğrenci ben istanbul dan ne kadar kaçmak istesem o bizi son tahlilde yakalattı memur iken doğudan sonra istanbula veriyorlardı o kadar da akrabam var istemedim tüm trakyayı yazdım tercihlerde EDİRNE ye gittik kurtuldum ama oğlan üniversitede bizi yine istanbula ayağımızı yakalattı.neyse babam eşim ve ben oğlan üniversitede okuyalı 5 yıl biz hala küçükçekmece istanbul aydın üniversitesini arıyoruz yine navigasyon açık bayan konuşuyor bizi 3 kere atatürk havalimanına soktu navigasyon ben 3 yu anlar anlamaz azcık fren sıkmamla arkadan bize bir çarptılar babam arka koltuktan ALLAH ALLAH diye bağırmaya başladı neyse arkadan hafif bir çarpma ancak arkadaki araç haşat oda bir hostes kardeşimiz uçağa yetişecekmiş bize verdi küfrü plaka 17 yabancı BİLMİYORSAN SÜRMEYECEN falan diyor sesimiz de çıkmadı neyse kadını gönderdik ben tekrara araca bindim Navigasyon yine konuşmaya başlayınca babam arkadan bağırdı BIRAK ŞU YAVURU BİZİ NE HALE KOYDU dedi bizde hemen bir taksi tuttuk taksi önümüzde biz arkada durumu kurtardık

Aslında Şarköy istikametine devam ederseniz, çok da sıkıntılı değil. Ama Şarköy içerde kalıyor, oraya inmeden gidelim dediğinizde, sizin ve aynı benim bu ayın başında yaptığım gibi duman oluyorsunuz. Belki ben yine iyi zamanlarında geçmişimdir. (Ocak 2) Sadece arabayla olmama rağmen, canımı sıktı.
Bu arada çalışmalar nedeniyle kamyonlar da var yolda. Ezberlemişler, yolu kolay kolay geçemiyorsun da.

Aslında Şarköy.'e yaklaştığınızda içeri girmeden bir yol daha var.
Bulucam onu da bir gün 🤣

Şimdilik nereden gitmeyeceğimi biliyorum 🤣🤣🤣

Merhaba size bende küçük bir navigasyon anımı anlatayım oğlan malum istanbulda öğrenci ben istanbul dan ne kadar kaçmak istesem o bizi son tahlilde yakalattı memur iken doğudan sonra istanbula veriyorlardı o kadar da akrabam var istemedim tüm trakyayı yazdım tercihlerde EDİRNE ye gittik kurtuldum ama oğlan üniversitede bizi yine istanbula ayağımızı yakalattı.neyse babam eşim ve ben oğlan üniversitede okuyalı 5 yıl biz hala küçükçekmece istanbul aydın üniversitesini arıyoruz yine navigasyon açık bayan konuşuyor bizi 3 kere atatürk havalimanına soktu navigasyon ben 3 yu anlar anlamaz azcık fren sıkmamla arkadan bize bir çarptılar babam arka koltuktan ALLAH ALLAH diye bağırmaya başladı neyse arkadan hafif bir çarpma ancak arkadaki araç haşat oda bir hostes kardeşimiz uçağa yetişecekmiş bize verdi küfrü plaka 17 yabancı BİLMİYORSAN SÜRMEYECEN falan diyor sesimiz de çıkmadı neyse kadını gönderdik ben tekrara araca bindim Navigasyon yine konuşmaya başlayınca babam arkadan bağırdı BIRAK ŞU YAVURU BİZİ NE HALE KOYDU dedi bizde hemen bir taksi tuttuk taksi önümüzde biz arkada durumu kurtardık

Eskiden Türkiye’de büyük ṣehirde adres, adresten ziyade bir yol tarifi gibiydi. Bu nedenle ṣehirlerde bir adres yerine Google Maps’ten koordinatlarını bulup navigsyona veriyordum. Türkiye’de en son 2014 yılında bir büyük ṣehre gittiğim iҫin durum değiṣti mi bilmiyorum.

Eskiden Türkiye’de büyük ṣehirde adres, adresten ziyade bir yol tarifi gibiydi. Bu nedenle ṣehirlerde bir adres yerine Google Maps’ten koordinatlarını bulup navigsyona veriyordum. Türkiye’de en son 2014 yılında bir büyük ṣehre gittiğim iҫin durum değiṣti mi bilmiyorum.
tabela konuşlanmada da karayolları ve belediyelerde de yanlış yönlendirmeler var navigasyonu çok iyi kullananlar var(istanbuldaki taksiciler mesela artık istanbula gidince oğlanın evinin öüne aracı park ediyorum gerisi taksi metrobüs ve metro böyle istanbul daha güzel ) hayranım inşallah bir gün bende öğreneceğim

Özellikle İstanbul'da navigasyon A noktasından B noktasına götüren bir yardımcı olmaktan çok öte bir noktaya ulaştı. Trafik durumuna göre en hızlı rotayı çizebilmesi en önemli faydalarından oldu. Ben her gün evime bile navigasyon kullanarak giderim. Özellikle yandex ve google bu konuda şimdilik rakipsiz.

İstanbul da her sabah işe giderken bile bazen hem google, hem yandex acıyordum trafikten kaçmak için . Neyseki mazotu 14 tl yaptı büyüklerimiz de trafik sorunu azaldı.

Ben Şarköy yolunu eskiden kullanmıştım, yine aynı yol zannederek yanıldım. Artık o taraflarda önce Keşan:smiley:

Forde ṣehrinden 2011 ve 2017 yıllarında iki defa geҫtim. 2017 yılında, ṣehrin güneyindeki ҫok güzel bir yerde geceledik.

Google Maps

Burada ҫektiğim bu resim ҫok hoṣuma gider.
Ekli dosyayı görüntüle 638411

Ҫevre ҫok güzeldi.
Ekli dosyayı görüntüle 638412
Ekli dosyayı görüntüle 638413

Yolunuz tekrar o tarafa düṣerse burada geceleyebilirsiniz.

Bugün Bavyera televizyonunda Norveҫ’le ilgili bu belgesel film vardı.

Norwegen - Zwischen Fjorden und Fjells

Forde ṣehrinden 2011 ve 2017 yıllarında iki defa geҫtim. 2017 yılında, ṣehrin güneyindeki ҫok güzel bir yerde geceledik.

Google Maps

Burada ҫektiğim bu resim ҫok hoṣuma gider.
Ekli dosyayı görüntüle 638411

Ҫevre ҫok güzeldi.
Ekli dosyayı görüntüle 638412
Ekli dosyayı görüntüle 638413

Yolunuz tekrar o tarafa düṣerse burada geceleyebilirsiniz.

Bugün Bavyera televizyonunda Norveҫ’le ilgili bu belgesel film vardı.

Norwegen - Zwischen Fjorden und Fjells
Bu gölün kenarında şirin bir kulübe bulmuştum her gün oraya gidip üç dört saat uzaklara dalıp acaba biz buradan nasıl döneceğiz diye kara kara düşünüyordum.göl belkide çok daha güzeldi biz sıkıntıdan anlayamadık.

3BFAC792 4871 4362 BD99 ED31FE979415

Özellikle İstanbul'da navigasyon A noktasından B noktasına götüren bir yardımcı olmaktan çok öte bir noktaya ulaştı. Trafik durumuna göre en hızlı rotayı çizebilmesi en önemli faydalarından oldu. Ben her gün evime bile navigasyon kullanarak giderim. Özellikle yandex ve google bu konuda şimdilik rakipsiz.
size hayranım ancak çok çalışmam lazım sanırım bilindik rotalarda kullanmanın inceliklerini öğrenerek yol almak lazım neyse zate benzin pahalandı belki hiç gerek olmayacak:yum:

Bu gölün kenarında şirin bir kulübe bulmuştum her gün oraya gidip üç dört saat uzaklara dalıp acaba biz buradan nasıl döneceğiz diye kara kara düşünüyordum.göl belkide çok daha güzeldi biz sıkıntıdan anlayamadık.

2018 yılında Isveҫ gezi hazırlığı yaparken internette Avusturyalı bir karavancının Norveҫ‘te yaṣadığı sorunları okumuṣtum. Ona sigortası yardım etmiṣ. Kendisinin ve ailesinin Avusturya‘ya uҫakla dönüṣ ücretini ödeyen sigorta, eve döndükten sonra da 7 gün kiralık araba finanse etmiṣ.Ayrıca karavanı da Avusturya’ya getirmiṣler. Anı hala internette duruyor.

Daha önce arıza sigortası durumunu galiba forumda konuṣmuṣtuk. Bende 2011 yılında Norveҫ’te motor ҫalıṣmayınca sigortayı aradım. Polar ҫemberinde fazla bekletmeden yardım geldi. Sorun aküde ҫıktı. Aynı yerde bir benzinciden aldığım akü hala karavanın motorunu ҫalıṣtırır. Haziranda 11 yaṣını dolduracak.

Böyle bir sigorta yurt dıṣı gezilerde ҫok önemli.

Size geҫmiṣ olsun diyeyim. Türkiye’deki usta sayesinde büyük bir sorundan kurtuldunuz. Ne mutlu böyle ustalara.

11 yıl önce kuzenimle kışın, Güney Maxi çekme karavan ve Peugeot 307 ile Eskişehir civarında bir göl kenarına gittik
Gündüz hava 3-4 derece idi.
Göle balık tutmak için ağ attık
Karavana geçip vebastoyu çalıştırıp rakı açtık, yemek yedik.
Arada dışarı çıkıyorduk
Gece bir baktım hava sıcaklığı -20 dereceye düşmüş
Birden vebasto durdu,ne ettiysek çalışmadı,
Kafalar iyi, uyku bastırdı,sızmak üzereyiz,bu arada karavanı içi de çok soğudu,donmak üzereyiz,ikili ocağın iki gözünü de yaktım, azıcık soğuğu kırdı
Ama ya Ocak gece söner de tüpten zehirlenip ölürüz korkusuyla uyuyamıyoruz da
Derken Ocak açık, ikimizde uykuya yenik düştük
Allah'tan sönmemiş, eski ilkel Ocak,gaz emniyeti falan yok
Sabah kalktık,göl tamamen buz tutmuş,bizim balık ağı da içerde donmuş, çıkmıyor
Akşama doğru hava biraz yumuşayınca,taş atarak ağın oradaki buzu biraz kırıp ağı çıkardık,3 tane gariban balık çıktı içinden
Vebasto da öğlenden sonra kendiliğinden çalışmaya başladı
Meğerse gece mazot donup katılaşmış, pompa mazotu çekemediği için durmuş vebasto

11 yıl önce kuzenimle kışın, Güney Maxi çekme karavan ve Peugeot 307 ile Eskişehir civarında bir göl kenarına gittik
Arada dışarı çıkıyorduk
Kafalar iyi, uyku bastırdı,sızmak üzereyiz,bu arada karavanı içi de çok soğudu,donmak üzereyiz,ikili ocağın iki gözünü de yaktım, azıcık soğuğu kırdı
Akşama doğru hava biraz yumuşayınca,taş atarak ağın oradaki buzu biraz kırıp ağı çıkardık,3 tane gariban balık çıktı içinden
Meğerse gece mazot donup katılaşmış, pompa mazotu çekemediği için durmuş vebasto
Çok soğuk yerlerde vebasto kullanırken ya biraz depoya gaz yağı eklemek,ya da depoya çok iyi izolasyon yapmak gerekiyor
Yada depo karavanın içinde olacak

Arada dışarı çıkıyorduk
Güney karavan nasılsa her yerden hava alıyor... :smiley: İyi zehirlenmediniz.

Ben de bugün eski teknoloji olan ama daha güvenilir olan bir yün battaniye sipariş ettim arabaya koymak için, ne olur ne olmaz diyerekten.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri