Google Map: Türkiye Topo Haritası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,381

OR

Kamp I
Merhaba Arkadaşlar

Uzun süredir Türkiye topografik haritasını arıyorum. Buradaki tüm yazıları okudum ve dosyaları indirdim. Ancak bulabildiğin hiç bir topografik haritadan memnun kalmadım. En son 10m'lik bir Türkiye topo haritasını buldum (sanırım 2007 tarihli). Mapsource ile kullandım ve ayrıca Garmin 62s cihazıma da yükledim. Ancak bu harita gerçek bir topomap'den ziyade, daha çok bir kağıt üzerine kaba bir teknikle çizilen eşyükselti eğrilerinden oluşan bir karalama sayfası gibi. Bu nedenle pratikte çok da (bana göre hiç) işe yaramıyor.

Şöyle açıklayayım:

1) Bu harita 10m'lik eşyükselti (izohips mi diyorsunuz bunlara) eğrilerine sahip. Ancak çizgiler çok kalın ve kaba. Küçük bir bölgeye kadar zoom yapmazsanız ekrandaki karartıdan başka bir şey görme şansınız yok. Ancak maksimum zoomda ekran biraz netleşiyor ve iki cizgi arasını ayırt etme şansınız oluyor. Bu durum da istediğiniz yerleri görmek için sürekli haritayı kaydırmanız gerekiyor. Çünkü aktif pencerenize giren alan küçük bir bölgeyi gösteriyor ve etrafınzıdaki arazi yapısını tek bir ekrandan görmeniz mümkün değil. Türkiye haritasının tümünü birden ekrana getirirseniz koyu noktalarla dolu bir Türkiye haritasından başka bir şey görmüyorsunuz. Ben harita işlerinden çok anlamam ama bu şekli ile bence ham verilerle dolu bir dokümatasyon belgesinden öteye geçmez. Bunun yerine daha açık ve iyi bir teknikle yapılmış 20-50m'lik bir haritayı kesinlikle tercih ederim.
2) Garmin cihazımın internal kapasitesi 1.7 GB, ayrıca üzerindeki kart 4GB (class 6). Buna rağmen ekranda bir yere geçtiğinizde harita güncellenmekte oldukça zorlanıyor. Yani bu harita ne bilgisayarda ne de cihazda bana yük olmaktan başka bir işe yaramıyor.
3) Bu amaçla çok arama yaptım ama daha iyi bir topo harita bulamadım. Ancak daha sonra google map'te bir şeyi farkettim. Belki sizler biliyorsunuzdur. Aslında google map'in topo/terrain kısmı varmış (ben yeni öğreniyorum). Üstelik 20m'lik çizgileri var ve çok iyi bir teknikle yapılmış. Aşağıda bir örnek verdim. Gördüğünüz gibi oldukça kaliteli. İstediğiniz düzeyde zoom yapın görüntü otomatik olarak ona göre değişiyor ve hiçbir zoom düzeyinde ekranda bir karmaşa, çizgi çöplüğü yok. Ayrıca burada kullanılan gölgelemeler ile arazinin 3 boyutlu yapısı çok güzel bir şekilde seçilebiliyor.

Sonuç olarak:

Bu veriler bize Türkiye'nin çok iyi yapılmış bir topo/terrain haritasının olduğunu gösteriyor (tüm Türkiye'yi kapsayan). Durum böyleyse bunu nereden bulabiliriz? Bu amaçla epey bir arama yaptım, ancak şimdiilik pek bir yol alamadım. Google map'teki gibi bir Türkiye topografik haritasını satın almaya hazırım ama bulamıyorum. Muhtemelen Başarsoft yapımı, onlara bir e-mail yazıp durumu öğrenmeye çalışacağım. Diğer bir çözüm acaba google map'ten bu topo/terrain haritasını indirebilir miyiz? Bu mümkün müdür? Ben bu konularla uğraşmaya devam edeceğim. Bu konuda önerisi veya bilgisi olan arkadaşlar bunu bizimle paylaşabilir mi?

Orhan

[attachment=1]

Google Topo

Etiketler
Ynt: Google Topo Map

Selamlar
yorumlarınızda cok haklısınız. Bu nedenden dolayı satınalmış olmama rağmen hiç kullanamadım. Araştuımanızın sonuclarını bizimle paylaşabilirseniz çok sevinirim . reha

Ynt: Google Map: Türkiye Topo Haritası

Merhaba Reha Bey

Öncelikle Amerikadan garmin ürünlerine baktım. Türkiye için şehir haritası var ama topo yok. Bazı forum ve sitelerden indirdiğim topo haritaları da tam bir fiyasko. Amerikadaki topo haritalarını kullanan biri olarak bunları çok ilkel buldum. Ancak google terrain map cidden çok iyi. Yani haritayı buldum diyebilirim. Sonraki işim bu haritaya satın almak olacak. Başarabilirsem burada sizlerle paylaşacağım.

Orhan

Birkaç resim ile bahsettiğim iki topomap arasındaki görsellik farkını göstermek istedim. Sırasıyla verdiğim resimlerden ilki şu anda elimde olan ve benim çok da işe yaramadığını söylediğim topomap, ikincisi Google Terrain Map. Hangisi daha iyi siz karar verin. Her iki haritada da birebir aynı zoom düzeylerini tuturmam mümkün olmadı ama zoom düzeyleri birbirine oldukça yakın sanırım.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Dier topomap 1

Google terrain 1

Dier topomap 2

Google terrain 2

Devam...

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

Dier topomap 3

Google terrain 3

Dier topomap 4

Google terrain 4

Devam

[attachment=1]
[attachment=2]

Dier topomap 5

Google terrain 5

Update 1:

İki gün önce Baytekin ve Başarsoft firmalarına e-mail yazıp durumu özetledim. Kişisel kullanım için ürttikleri bir topomap olup olmadığını sordum. Henüz bir yanıt yok.

Orhan

Başarsoft ve Baytekin firmalarına yazdığım e-mail'e halen yanıt yok. Sanırım cok da umursamadılar. Biraz daha bekleyelim ve görelim diyorum. Bu arada başka bir şeyi farkettim.
Aslında iPhone kullanıcılarının topo haritaları download etme ve offline kullanma imkanı var. Bu programlardan birini birkaç gündür kullanıyorum. Outdoor navigasyonun teknik detaylarına çok vakıf değilim ama, iPhone'da pil derdi olmazsa bu programın Garmin GPS cihazlarına gerek duymayacağınız kadar iyi olduğunu söyleyebilirim. Belki çoğunuz bunları biliyorsunuzdur ama yine de isteyen olursa bilgi verebilirim.

Orhan

Garmin'in bazı cihazlarında "Custom Map" ekleme özelliği var. Bu özellik ister kağıt olsun ister elektronik olsun herhangi bir bölgenin haritasını cihazınıza atmanızı sağlıyor. Kağıt veya elektronik bir haritayı jpeg formatına çevirip GE'de (Google Earth) "image overlay" yapıyorsunuz ve "kmz" formatında cihazınıza atıyorsunuz (/Garmin/CustomMaps/ directory). Sanırım 100 kadar böyle "custum map" yapabilirsiniz". Hatta aynı "kmz" dosyası içine birden fazla harita görüntüsü koyabilirsiniz sanırım. Bugün bunu denedim karşıma hoş bir manzara çıktı. Bu işin nasıl yapılacağı şu linkte çok güzel anlatılıyor (http://www.garmin.com/garmin/cms/cache/offonce/us/onthetrail/custommaps#fragment-2). Ben deneme amaçlı "Google Terrain Map" kullanarak Kaçkar Dağ'ının bir görüntüsünü jpeg formatında kaydettim ve GE'de overlay ettim. Deneme amaçlı yaptığım bu çalışmanın resimlerini aşağıda veriyorum. Oldukça işe yarar bir özellik gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

Orhan

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

1

2

3

4

5

Update 2:

Halen Başarsoft ve Baytekin firmalarından bir yanıt alamdım. Buradan umudu kestim diyebilirim. Zaten iyi bir topomap olsaydı buradaki arkadaşların (özellikle Reha Bey'in) mutlaka haberi olurdu diye düşünüyorum. Ben bu soruna alternatif bir çözüm öneriyorum. Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=60162.0

Orhan

Bu arada ''Google Terrain Map'' te oldukça büyük bir alanı bilgisayarıma indirmeyi becerdim (maximum zoom'da 6000x6000). Dosyanın büyüklüğü yaklaşık 60 MB. Offline olarak kullanabiliyorsunuz ancak bir işe yarar mı bilmiyorum. Google Map Saver denen program aynı şeyi yapıyor sanırım. Ben şu şekilde yaptım: http://www.dq.winsila.com/tips-tricks/how-to-capture-large-maps-from-google-maps.html. Belki ilgilenen olur. Şimdilik bu tarafta başka bir gelişme yok.

Orhan

Merhaba Arkadaşlar

Bu sıralar topo haritalar üzerinde yoğun olarak çalışıyorum. Hali hazırda Türkiyenin tamamını kapsayan iki tane iyi topomap var. Biri "Gooogle Terrain Map" diğeri "Open Cycle Map". Bunlarla biraz uğraşınca ikisi arasında benim anlam veremediğim önemli bir farklılık dikkatimi çekti. Haritalardan çok iyi anlayan biri değilim. Bu nedenle gözlemlediğim bu farklılık önemli mi? Yoksa ben mi haritayı yanlış okuyorum karar veremedim. Durumu şöyle anlatayım: Aşağıdaki resimlerde Ağrı Dağını görüntüledim. Ancak "Open Cycle" haritasında 4100- 4800 metre arasında yüksekliğin çok hızlı bir şekilde 4800 metreden 2600 metre civarına indiği çukur veya uçurum benzeri bir görüntü var. Aynı görüntü Google haritasında yok. Google Earth ile bakmak istedim ama o bölge bulutlu ve karlı olduğu için iyi değerlendiremedim. Bu farklılığın bir açıklaması var mı? Yoksa OSM haritasında hata mı var? Bilen bir arkadaş yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

Orhan

Bu "Google Terrain Map"
[attachment=1]

Bu "Open Cycle Map"
[attachment=2]

Biraz zoomlayınca durum daha net görünüyür.
[attachment=3]

Ar Da 1

Ar Da 2

Ar Da 3

Yukarıdaki konuya açılık getirebilecek bir arkadaş yok mu?

Orhan

Orhan bey merhaba, öncelikle araştırmanızın bir çok kullanıcı için yol haritası olacağından eminim. Tebrik ediyorum.

Yukarıda bahsettiğiniz konu ise, topoğrafik haritaların hazırlandığı programların kullanmış olduğu enterpolasyon yöntemlerinden ve kullanılan verilerin (noktanın) çokluğundan ileri geliyor.

Kısaca anlatmaya çalışacak olursam; topoğrafik eğrilerin oluşturulması aşamasında sadece x-y (yatay-dikey) koordinatları ve z kotu (yükseklik) bilinen noktalar kullanılmaktadır. Bu noktalar ne kadar çoksa elde edeceğiniz topoğrafik harita o kadar detaylı ve doğru olur. Yukarıdaki iki haritanın farkıda bu sebepten kaynaklanmaktadır.

Selamlar.

KanyaK' Alıntı:
Orhan bey merhaba, öncelikle araştırmanızın bir çok kullanıcı için yol haritası olacağından eminim. Tebrik ediyorum.

Yukarıda bahsettiğiniz konu ise, topoğrafik haritaların hazırlandığı programların kullanmış olduğu enterpolasyon yöntemlerinden ve kullanılan verilerin (noktanın) çokluğundan ileri geliyor.

Kısaca anlatmaya çalışacak olursam; topoğrafik eğrilerin oluşturulması aşamasında sadece x-y (yatay-dikey) koordinatları ve z kotu (yükseklik) bilinen noktalar kullanılmaktadır. Bu noktalar ne kadar çoksa elde edeceğiniz topoğrafik harita o kadar detaylı ve doğru olur. Yukarıdaki iki haritanın farkıda bu sebepten kaynaklanmaktadır.

Selamlar.

Açıklamalar için teşekkürler. Yine de anlamadığım şey Ağrı Dağı'nda gerçekte böyle bir oyuk/çukur/uçurum olup olmadığı.

Orhan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.