Grand Cherokee Yeni Heves Ve Yonlendirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hazardeus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,870

Hazardeus

Yeni Üye
Arkadaslar oncelikle merhaba,

Ben hep spor araba kullanan biriydim normalde ancak uzun zamandir yuksek arazi canavari arabalar ilgili cekmekte sik sik kamping alanlarina gitmeye daga tasa doga yuruyuslerine gitmeyi seven biriyim.

Ve kara kasa cherokee cocukluk kahramanim benim her gordugumde sanki dunyanin en pahali arabasini gormus gibi ozenirdim. Kismetse arabami sattim ve artik bu hayalimi gerceklestirmek istiyorum.

Sizin gibi tecrubeli kisilerin yardimina ihtiyacim var bazi konularda. Bana destek olursaniz cok sevinecegim cunku cevremde bu araclar hakkin bilgi sahibi olan kisi yok ve forumu alt ust edip okudugm kadariyla bu araclari satin alirken cok dikkatli ve ozenli almak gerekiyor.

1) ben 4.0 secenegini dusunuyorum vergi diliminden dolayi ve yakit icin ancak bazi yazilarda israrla 5.2 yi onerenler var ikisi arasindaki fark nedir?

1.1) 4.0 da lpg tuketimi guncel olarak yaklasik ne kadar?

2) bu arabalari alirken en cok dikkat etmem gereken durum nedir? Yani en masrafli arizalari ne oluyor?

3) bu araclarin yerdn yukseltilmis olanlarinda makbul yukseklik nedir sehir ici kullanimdada konforu ve hiz yapildignda risk az olsun diye?

4) bana onerebileceginiz satilik arac varmidir? Ben ilanlarda buldum linkleri kopyaliyorum yardimci olabilirseniz cok sevinirim, en buyuk hayalim bu araca binmek.

4X4 4X2 ASKERİ MAT YEŞİL FULL PAKETİlan No: 578350154 1993 Jeep Grand Cherokee 4.0 40.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 578350154

1998 JEEP GRAND CHEROKEE 4.0 LİMİTED HATASIZZ ORJİNAL 230.000KMİlan No: 577681669 1998 Jeep Grand Cherokee 4.0 46.000 TL Galeriden satılık ikinci el - 577681669

-CARVENTO- JEEP CHEROKEE 4.0 OTOMATİK 185BG 4x4 ARAZİ DONANIMLIİlan No: 579011682 1996 Jeep Cherokee 4.0 45.500 TL Galeriden satılık ikinci el - 579011682

Etiketler
merhaba,

öncelikle yakıtı hesaplayacaksan bence bu araçlara hiç girme, 4,0 motor ile 5,2 arası %20 anca oynar ki yükseltme ya da aracın durumu da yakıtı çok etkiler

bu araçlarla ilgili olarak forumda çok fazla bilgi mevcut, okuduktan sonra aklına takılan bir konu olur ise yardımcı olmaya çalışırız.

misal bu konuyu okumadıysan zaten başlamamışsındır..

93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

45 bin bandına ZJ kasada çıkmam, üzerine 3-5 daha koyar 02-05 KJ ya da 00-01 WJ bakarım.
son olarak total bütçen max ne ise en az kenara 5000 TL ayır sonrasında çıkacak masraflar için, en bakımlı aracın bile sahibinin bilmediği masrafı çıkabilir / çıkar.

bir de olduğun şehirde insaflı ve işten anlayan bir Jeep ustası yoksa bence bir daha düşün.

Merhaba ,
Kare kasalar 2.5 ve 4.0 motor olan ve 4x2 / 4x4 high - low kullanım özelliği vardır.Makbul olanı manüel vites olanıdır. GC sürekli 4x4 oldugundan karekasalar dan daha fazla yakar. ( sanırım GC lerde Laredolarin bazılarında 4x2 kullanım mevcut )
@mauvais e katıliyorum , son zaman USD artışından dolayı 5000tl daha arttırıp kenarda aracın yürümesi için 10.000 TL olmasında fayda var diyorum ve kesinlikle tanıdığın guvendigin bir ustan yoksa alma sonu hüsran olur.

Selamlar saygılar

not; yeni baslayanlar icin sert arazi yapmayacaklar icin , 2003/2006 5 silindir 2.7 crd veya 2002/2008 3.7 v6 bana gore daha mantıklı.

Öncelikle hoş geldiniz ve alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun. Ben de 3 hafta önce jeep almış yeni bir kullanıcı olarak araç ararken ve alırken nelere dikkat ettim yazayım dedim. Öncelikle Jeep almaya niyetlendiğimde internette oldukça uzun ve detaylı araştırma yaptım. Bir çok yorum okudum. Okuduğum yorumlarda önce çıkan bir yorum dikkatimi çekti ve ben de kabul ettim. O yorum şu şekilde idi ; "Aslan besleyen yemine katlanır." Bu cümleden hareketle Jeep alacaksanız yakıt ve vergisini birinci öncelikle dikkate almayacaksınız. Ya da nispeten uygun olan motor gücü ve yıl üzerinde duracaksınız. Benim ilk dikkat ettiğim konu alacağım aracın bakımlı ve en az masraf çıkartacak bir araç olması idi. Sanırım oldukça şanslıydım ki aldığım aracın bakımları yapılmıştı ve ufak tefek sıkıntıları haricinde bir problemi yoktu. Daha sonra da yakıtıma dikkat ederek kullanımıma en uygun motor gücü olan 2.8 motoru seçtim. Şimdiden hayırlı olsun.

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim öncelikle,

Biraz fikirlerim değişti benimde 2002 2.7 crd yada 2003 2.8 crd tarzında birşeyler almayı düşünmeye başladım. Ancak hem şehiriçinde hemde doğada kamp için ( ağır offroad olmayacak) şekilde kullanacağım araba ne olmalı onu bilemiyorum.

Fikirlerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim

öncelikle amaç "Ancak hem şehiriçinde hemde doğada kamp için ( ağır offroad olmayacak) şekilde kullanacağım araba ne olmalı onu bilemiyorum. " bunları yapabilecek bir araç bulmak mı yoksa bir Jeep almak mı?

araç ise türlü alternatif marka var, ama Jeep almak ise ikisi de senin isteklerine uygun. gidip yerinde araçları incele hangisi gönlüne yatıyor ona bak, asıl önemli konu hatta en önemli konu aracın temiz ve yıpratılmadan kullanılmış olması..

1 yıl öncesine kadar aynı düşüncelere sahip biriydim. 14 sene boyunca (200.000 km) 106 GTI modeli araca sahiptim. Hız ve spor araç olarak zamanının en iyi otomobiliydi. Artık bir değişim vakti geldiğine inandırdım kendimi. Ve bir Grand Cherokee araç sahbi olmak istedim. Amcamda ABD yapımı 4.7 V6 vardı. Bir çok kez kullandım. hiç tüp takılmamıştı. O günden beri bu araçlara hep sahip olmak istemişimdir. Allah'a şükürler olsun 1 yıl önce 2005 model 2.7 crd satın aldım. O günden beri keyif ile sürmekteyim. Ve emin ol ki bu keyfi bir spor otomobilde bulamazsın. O yüzden motor hacmine bakma WJ kasa olanından bir tane sahip ol. Ben 4.7 çok istiyordum ancak eşim tüplü araç istemediğinden dizel olanını seçtim. Senin için tüp sorun değil ise bir tane 4.7 almalısın. Konfor güvenlik hepsi bir arada. KEsinlikle pişman olmayacağın bir araç. Biraz özen göstermen lazım. Masraflı bir araç gibi görünse de bakımları ihmal etmediğin ürece seni çok fazla üzmez. Arazi şartlarına hiç girmeyeceğim. Zaten Jeep ismi yeterli herşey için. Temiz bulmak için biraz araştırma yapmalısın. Eninde sonunda bütçene uygun bir araç bulursun.

1 yıl öncesine kadar aynı düşüncelere sahip biriydim. 14 sene boyunca (200.000 km) 106 GTI modeli araca sahiptim. Hız ve spor araç olarak zamanının en iyi otomobiliydi. Artık bir değişim vakti geldiğine inandırdım kendimi. Ve bir Grand Cherokee araç sahbi olmak istedim. Amcamda ABD yapımı 4.7 V6 vardı. Bir çok kez kullandım. hiç tüp takılmamıştı. O günden beri bu araçlara hep sahip olmak istemişimdir. Allah'a şükürler olsun 1 yıl önce 2005 model 2.7 crd satın aldım. O günden beri keyif ile sürmekteyim. Ve emin ol ki bu keyfi bir spor otomobilde bulamazsın. O yüzden motor hacmine bakma WJ kasa olanından bir tane sahip ol. Ben 4.7 çok istiyordum ancak eşim tüplü araç istemediğinden dizel olanını seçtim. Senin için tüp sorun değil ise bir tane 4.7 almalısın. Konfor güvenlik hepsi bir arada. KEsinlikle pişman olmayacağın bir araç. Biraz özen göstermen lazım. Masraflı bir araç gibi görünse de bakımları ihmal etmediğin ürece seni çok fazla üzmez. Arazi şartlarına hiç girmeyeceğim. Zaten Jeep ismi yeterli herşey için. Temiz bulmak için biraz araştırma yapmalısın. Eninde sonunda bütçene uygun bir araç bulursun.

Oncelikle tesvik edici yorumlariniz icin tesekkur ederim.
Neden 2.7 crd motor yerine 4.7 benzin lpg onerdiniz ozellikle. Ben ikisi motor arasinda kaldim cunku ve ne artisi eksisi var bilemedigim icin kafam karisik acikcasi.
Tabiki aslan besleyen yemine katlanir, ancak yinede dizel daha ekonomik olabilir diye 2.7 motoru bir adim one almistim. Eger yaniliyorsam beni yonlndirebilirsiniz tabikide.

4.7 de güç ve kudret var. Motor sesinin kükremesi bir harika beni etkileyen sadece buydu. Biri 163 hp diğeri 200 hp.. Yakıtını hiç düşünmedim açıkçası. Tabi tüplü kullanımda eksileri de çok. Her 200-250 km de tüp doldurma sıkıntın.. Bagajından feragat etmek zorunda oluşun. Zamanı geldiğinde kaçak yapma ihtimali. Her ne kadar teknoloji ilerlemiş olsa da tüpün motora verdiği bir zarar var. Kaza anında tehlikeli durumun ortaya çıkması. Ben 2 çocuklu bir aile taşıdığım için 2.7 crd almak zorunda kaldım. 2.7 crd motor ile 4.7 nin tüplü yakıt sarfiyatı hemen hemen aynıdır. Vergi konusuna gelirsek. 2003 model 2.7 nin bu yıl ki vergisi 2.100 TL. Ancak seneye yaş haddinden dolayı 1760 TL.. 4.7 nin yaş haddi ve kasko değer listesine göre emin olmamak ile bildiğim kadarı ile yıllık 1.629 TL..

Bakım konusuna gelirsek.. 4.7 nin bakım masrafı 2.7 den daha düşüktür. En basit örneği 2.7 nin sadece enjektör temizliği ve bakımı 3.000 TL.. Ben temizletmedim yenisini taktırdım.. Şu an 5 tanesi 1.000 euro + işçilik. Yani bu da güncel kur ile 6.000 TL değerinde bir meblağ tutar. Çünkü alacağın dizel araç 200 bin üstünde olacaktır. 250 bin de enjektör bakımı ya da yenisini değiştirmek isteyecek. Bu sadece bir örnek. Ama dediğin gibi yemini düşünmeyeceksin. Her zaman kenarında bir miktar para bulundurman gerekir. Mesela en son yağ ve periyodfik bakımını yaptırdım komple filtre ve yağlar değişti işçilik dahil 1.500 tl mi ne tuttu..

Sonuç olarak kardeşim her iki araç da seni memnun eder. Dizeller %15 daha phalıdır. O yüzden son kararı kendin vermelisin. Yıllık ortalamaya vurduğun zaman dizel bir miktar daha masraflı görünüyor. Çok iyi araştırman lazım acele etmemen lazım. Mümkün ise donanımsız olsun.

Mesela en son yağ ve periyodfik bakımını yaptırdım komple filtre ve yağlar değişti işçilik dahil 1.500 tl mi ne tuttu..

merhaba,

bişi merak ettim, periyodik bakım mı 1500 tuttu yoksa bakım sırasında aracın bütün sıvıları değişti de 1500 mü tuttu?

çünkü bu rakam bütün sıvılar değişse bile biraz pahalı geldi bana 2.7 için..

Periyodik bakımı değil.. Sıvı bakımı (yağlar filtreler contalar dahil) 16.02.2018 tarihinde Bostancı Jeep Garage tarafından yaptırdığım Fiyat Listesi aşağıdadır. Sadece İşçilik faturası kesildi. Onun da KDV si 108 TL..

Motor yağı (8 lt.) : 250
Diferansiyel Yağı : 250
Şanzuman Filtre Seti : 100
Şanzuman Yağı (5 Lt.) : 180
Şanzuman Yağ Kapağı : 45
Şanzuman Yağ Kapak Pimi : 10
Yağ Filtresi : 35
Hava Filtresi : 50
Polen Filtresi : 45
Mazot Filtresi : 100
Cam Suyu :10
Temizlik Spreyi : 65
Arka alt oval burc (4Ad.) : 320
Arka Üst Travers Burc (2 Ad.) : 260
Diferansiyel Rotili : 200
Tapa Pulu : 5
Egzost Kelepçesi : 250
Egzost Boğaz Contası : 100
Radyatör Termostadı : 50

Toplam : 2.325
İşçilik (600 + KDV) : 708
İskonto : -200

Genel Toplam : 2.833

periyodik bakım ve sıvı için yaklaşık 1100 parça tutmuş + işçilik, normal fiyat.
servisim diye geçinenler bile neredeyse bu fiyatı yazıyor.

ben de uzun zamandır jeep garage a giderim, şu an ki aracımın bakımları da orada yapılıyor, periyodik standart bakım 600 / 650+ kdv

2,7 için de 550-600+kdv tutar
tabi bu fiyatlara yakın zamanda zam gelebilir (artan döviz ve vergiler vs)

bunu açıklığa kavuşturmak istedim ki zaten bu araçlar hakkında bakımı vs si çok pahalı diye bir imaj var, 1500 tl yi de normal bakım diye algılanıp herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın.

ayrıca size ek bir tavsiye, yaz geldi malum, eğer daha önceki sahibinde radyatör ve soğutma sıvısı geçen hortumlar değişmemiş ise kesinlikle çok iyi bir baktırın, radyatör yaş itibarı ile ömrünü tamamlamak üzere. ayrıca su bittiğinde motor uyarı vermiyor diye biliyorum, hararet göstergesi de gözden kaçabilir, bir sorun yaşamayın. ülkemizde bu motorların rektifiye edilmesinin ana nedeni hararet ve yağ kaçakları sonucu motor yakmak.

Aynen öyle.. Aslanlar gibi Jeep e biniyorsun periyodik ve yağ bakımı 1.500 TL tutuyor. Şu an ucuz binek bir aracın bile bakımları serviste bu fiyatlarda.. Evet radyatörü değiştirmek mantıklı. Peteklerde tıkanıklık olabilir zaman geçtikçe ki benden önce ki sahibinin de değiştirmediğine eminim. Neyse 5.000 km sonra periyodik bakıma gireceğim o zaman kontrol ettiririm. Gerçi kışa girmeden önce de radyatör sıvısını komple değiştirmiştim. borulardan herhangi bir pislik çıkmadı. İşte sende ki rahtsızlık bende de var. pimpirikli olmak.. =) Ama tavsiyene uyacağım. Tşk.

20 yaşına yakın bir araca bindiğinizde bakıma dair olması gereken yaklaşım; sorun oluşmadan teşhis koyup gerekli değişimlerin yapılmasıdır.

Parça değişimi için illa arıza vermesi beklenmemelidir. Zaman içinde araç elden geçirilerek bütçe çerçevesinde yenilemeler yapılmalıdır.Bu durumda kümülatifte bakım masrafını arttırır.

Yaklaşık dört senedir WJ kullanıcısıyım. Fiyat-fayda yaklaşımıyla araç düşünülüyorsa bu araç liste dışıdır. V8 bir tutkudur, aidiyettir. Bu araçların dizeli konfor sunar ama performansda bir adım geride kalır.

Ortalama bakımlar ve parça fiyatları muadil araçlara göre ne azdır ne çoktur. Aradaki farkı oluşturan araca yapılacak bakımların sürekliliği, kullanıcının titizliğidir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.