Grand Cherooke 4.7 Mi,5.2 Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 87
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,226

erolkan

Zirve
Yer
Fethiye
Arkadaşlar bende şu anda arazi merakım yüzünden 2009 Subaru forester aracımı satıp grandherokee almayı düşünüyorum ama aklımdaki sorular ise,
Öncelıklı olarak bu araçlarda km hesabında biraz sıkıntılı gibi.Km mi mil mi oldugu konusunda sıkıntılar var
Daha sonra ise bütçeme uygun olarak 1999 ve 2000 model 4.7 ve 1997-1999 arası 5.2 lere bakıyorum.Yakış ve çekiş sistemi konusunda bu 2 model arasında belirgin farklar varmı?
Bu araçları alırken offroad donanımlısını almak istiyorum o yüzden 5.2 ler bıraz daha agır basıyor gıbı.Offroad donanımlısınımı almak iyi yoksa daha sonra kendım bu donanımlarımı yapsam mı iyi olur?
bu araçların kronık sıkıntıları varmı?
Subaruyla sanayı yolunu bilmem acaba bu araclardan alırsam sanayi yolunu aşındırırmıyım :smiley:

Etiketler
Ynt: Grand Cherooke 4.7 Mi,5.2 Mi?

bu araçların kronık sıkıntıları varmı?

Motor büyük olunca iki dez avantajı oluyor:

- umursamaz kullanıcıların elinde şanzımanın canına okuyor
- yaşlandıkça (ve bakımları da ihmal edildiyse) büyük motorun daha büyük olan soğutma ihtiyacı ihmal sonucu kireçlenmekte ve paslanmakta olan soğutma sistemi tarafından karşılanamayabiliyor

Subaruyla sanayı yolunu bilmem acaba bu araclardan alırsam sanayi yolunu aşındırırmıyım :smiley:

Çok iyi dostlarınız olur hatta. Ankara-İstanbul gibi yerlerde bu iyi doslar genelde sorun çözebilme kabiliyetine de sahip olur ama Fethiye'de nasıl olur onu sizin değerlendirmeniz lazım.

Tecrübeli bir üyesiniz, o yüzden konuya cevap yazayım.Bazı sebeplerden dolayı araç tavsiyesi etmeyi bırakmıştım. Subaru asfaltın hakimi ise Jeepte offroadun hakimi bir araçtır ama bir şart ile gerekli bakım ve donanımları yükledikten sonra. Daha önceki konularda da bahsedildiği gibi piyasadaki çoğu Jeep artık yenilenme ihtiyacı duyuyor.Yaşa ve kmye bağlı parçaların artık değiştirilmesi lazım. Elbette bu ihtiyaçlar çoğu zaman erteleniyor o yüzden aracın temiz olması kadar araç ne kadar sıfırlanmış buda önemli.

4.7 ve 5.2 oldukça yetenekli araçlardır ama offroad amacıyla kullanmak biraz bütçe ister.2 çeker modu olmadığı için yaktı tüketimi, motor hacmi ve daha yeni model yılı olduğu içinde MTV gibi giderleri yüksektir. Bunlar az miktarlar demeyin örneğin bir bakım boyunca ki 6 bin mil ( 10 bin km yani) kullanılan bir XJ ile ZJ arasında yakıt,sigorta,MTV gibi giderlerden dolay 10 bin TLye yakın fark oluştuğunu bile gördük.Yani iki araç ile aynı offroad yapıyorsunuz ama bütçe olarak ondan daha fazla yapıyorsunuz.

Şunu diyebilir arkadaşlar bu iş zevk meselesi doğru, sonuçta ZJ daha büyük,daha konforlu biraz daha zevk veriyor bu konularda ama para işte. 4.7 ise bunlardan biraz daha maliyetlidir yürütmesi.

Offroad donanımlı mı derseniz tam offroad donanımlı olmasa bile çelik tampon,arka çeki demiri,tavan sepeti,farlar vs gibi en azından belli donanımları olan araçları almaya çalışın. Çünkü satarken genelde bu donanımlara yatırdığınız parayı alamıyorsunuz. Özet olarak;

Eğer standart kullanacaksanız aracı 4.7 lt WJ tavsiye ederim.

4.7 lt gibi en azından konforlu olsun ama offroadda da kullanayım parçası da daha bol olsun derseniz 5.2 ZJ

Eğer ben konfordan biraz ödün veririm f/p benim için daha önemli ama 4.7 ve 5.2 nin yapabildiği herşeyi yapsın yine de offroad becerisi olarak derseniz XJ 4.0 lt almanızı tavsiye ederim. Örneğin aşağıdaki gibi birçok offroad donanımına sahip bir aracı 36 bin TL gibi fiyata alırsınız, bu paraya ancak temiz standart WJ alınır. Kısacası bu iş bütçe işi, araçların yetenekleri üç aşağı beş yukarı aynı aralarında pek fark yok, gerisi sadece bütçeye bakıyor. Benim Jeep kategorisindeki aracım her zaman XJ olmuştur, gönlüm Rubicondan yana ama onu ne alacak alsam bile yürütecek bütçem maalesef mevcut değil. Ama Rubicon XJ den daha başarılı mı? Standart hali evet ama yüklediğiniz anda ikisi de eşit arazide.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-jeep-cherokee-1996-sport-highotput-149585326/detay/

Mil veya km olması da birşey değiştirmez ayrıca.

Jeep bölümündeki Konular okudukça kafam iyice karıştı :smiley:
Öncelıklı olarak km konusunda tramere atmış oldugum mesajlar sonucunda çoğu araın km si oynanmış..Bu olayı düşürmek bu kadar kolay mı?
Birde sanki biraz masraflıymış gibime geldi.Subaruyla sanayinin yolunu bilmezdim..
Burada Fethiyeoffroad grubu kurduk.Bu haftada dernek olmak için resmi başvuruyu yaptık.3 üyemıze kare kasa 4.0 aldık lpg li.Benım bu aracta şikayetçi oldugum kısım özellıkle arka koltuk mesafesının darlığı ve arka tarafa oturup inme zorlugu.Ama homurtusuna hasta oldum :smiley: .Benım 2 tane çocugum var.Çocuk koltugu koydugumda yada arkaya oturdugumda oturma pozisyonu bana rahat gelmedıgı için 5,2 ve 4,7 ye yöneldım..
işin aslı 4,7 nın tıpı ve iç mekanının görüntüsü hoşuma gidiyor ama 5,2 nınde arazi kabılıyetı sankı 4.7 ye göre biraz daha fazla gibi..Ama 5,2 lerın bakmış oldugum 1997 cıvarı modellerınde de quadrıve özellığı yok herhalde..

offroad donanımı olan ılanların çoğunluğunun altında "offroad donanımlı fakat arazıde kullanılmamıştır "diye notlar var.Bana işin aslı pek samımı gelmıyor.O kadar masraf yapıp offroad aracı yapıp arazıye girmemek bu araçların ruhuna ters bence..
O yüzden offroad donanımlısını alırsam nelere dikkat etmem gerekır?

Subaruyla sanayinin yolunu bilmezdim..

Bilindik japon grubunda arabanın bakımları çok ihmal edilmemişse sanayi yolları 15 yaşından önce aşındırılmaya başlamıyor. O durumda bile diğer araçlara göre problemleri ufak tefek şeyler olur, ama biz o kadarına bile alışık olmadığımız için arabayı o noktada satarız zaten yaşı da gelmiştir. Bir sonraki sahibinin elinde de biraz masrafla 20 yaşını rahat görür. Subaru'da tek tük istisna duymuşluğum var birzamanlar çok muhabbeti dönen suzuki jlx kapak contası muhabbeti gibi conta yakan arabalar ama onlar bu muhabbetleri okuduğum sırada türkiyeye ihtal edilmemiş 1-2 modellerdi. Toyota'da bile duymuştum vakti zamanında arabanın birine olması gerektiğinden daha küçük motor takmışlar onda da aynı durum, o da türkiye'de satılmayan bir modeldi. Durumdan anlaşılması gereken şey ise önemli bir gerekçeniz yoksa sınırları zorlamaya gerek olmadığı. Motorun fazla büyüğü de fazla küçüğü de zarar. Bir araba bütün dünyada satılmak üzere tasarlandıysa genelde iyidir, yok amerikalılar sadece kendileri için yapmışsa ya da japonlar parası bol amerikalılara ya da hiç parası olmayan üçüncü dünya ülkelerine satmak için yapmışsa durup biraz düşünmek lazım. Hani araba kalitesiz yapılmış olmayabilir kaliteli olmasına kalitelidir ama bilindik her tür saçma sapan şarta meydan okuyabilen japon kalitesinde yapılmamış olabilir, genel kaideyi bozup bakımlarını adam gibi yaptırmanız gerekebilir yani. Aldığınız araç zaten 15 küsür yaşında ise zaten öyle bir şansınız olmayacak o yaşta sizin yapabileceğiniz birşey kalmamış oluyor tamirden başka. Hele üstünde bi de made-in-japan bile yazmıyorsa, ayrıca memleketin coşkulu gençliğinin elinde şanzımanı dağıtabilecek motor gücü de varsa, internette arabayla suya girdim 3-4 tane sensör yüzünden 10bin lira tamir parası ödedim türünden hikayeler okuyorsanız, forumlarda okuduğunuz şanzımanı dağıtan araba muhabbetlerinin en az yarısı jeep konu başlığı altında açılıyorsa, vergisi benzini derken hiçbir açıdan ekonomik değilse, ben olsam uzak dururum, eski bir japoncuyu üzer bunlar, alışık değilsinizdir :D

Anladıgım kadarıyl 4,7 veya 5,2 şehirçinde en az yakacagım lpg 100 km de 20litre civarları..
4,7 nın vergi avantajı ve motorunun 5,2 ye göre düşük olmasına ragmen hemen hemen aynı gücü elde ediyor olması..
Arazıde veya asfaltta 4,7 ve 5,2 arasında hızlanma ve çekiş konusunda belirgin fark varmı?

Tramare veya km olayına çok takılmayın artık bu yaştaki araçlarda.Önemli olan sahibinin araca ne yaptığıdır. Ciddi satıcıların elinde bir liste olur veya çevresinde araç referanslıdır.

Her arabanın bir kusuru vardır, evet XJ nin arkası biraz dar ama sığılmayacak kadar da değil. Bence ihmal edilebilir bir ayrıntı. Doğa gezisi yapmayı düşünüyorsanız ayrı bir konu tabi, o zaman zaten hiç bu araçlara bulaşmayın Subaru ile devam edin.

Subaru ile sanayiye uğramadım diyorsunuz ama modeli ve yaşı kaçtı? Ayrıca ne kadar zorladınız? Bugün bir Jeep alın, yaklaşık 10 bin TL de masraf edin ki 30-40 bin TL bandına gelir fiyatı ve Subaru gibi kullanın bir 10 sene sanayiye bakımdan bakıma gidersiniz. Tabi 2,7 dizel gibi daha yeni versiyonları alırsanız 40-50 bin TL gibi fiyatlara para bile harcamadan uzun süre sanayi görmezsiniz.

Japon,Amerikan tartışması çok yapılır, Japon araçlarının bir çoğu ağır hizmet ( heavy duty) alt yapı ile ülkemize gelir. Amerikan veya Land Rover gibi İngiliz arabaları ise böyle gelmez. Eğer bu araçların da alt yapısını ağır hizmet türüne çevirirseniz bu araçları da kıramazsınız.Örneğin orjinali çok basit şekilde aks kesen ve arazi yetenekleri nispeten zayıf kalan Defender, ön-arka dif kilit, ön arka ağır hizmet aksları ve 35 lastik takın ki ortalama sanırım 20 bin TL bütçe gider, o zaman bakın kırılıyor mu?

Ortalama offroad donanımlı ( 31 inç lastik vs) bir XJ LPGde 15 lt ile 35 lt arasında yakar ( krş hesabı 35 krş ile 1 TL arası diyelim LPG 2,6 TLden), şehir içi 20-25 lt dir genelde. Bu araç Jeepler arasında en az yakandır. Yani 5.2 veya 4.7 ile şehir içinde 30-35 lt leri görürsünüz yani 80krş-1 TLye yakın, şehirler arası yolda sabit hız ile 20 lt civarı diyelim yani 40-50 krş en sakin kullanım bu da. Yani 4.7 ve 5.2 lt yakar benden demesi, ben XJ kullanıcısına ort 50 krş, V8 kullananlara 4.7 ve 5.2 alacak olanlara ort. 1 TL olarak hesap edin derim. Artı eksi olur ama ortalama bu değerlerde tüketiyormuş gibi bütçenizi ayarlayın anlamında. Yukarıda yazdım 1 bakım süresi boyunca ki yılda bu kadar km yaparsınız zaten 10 bin TLye yakın farkın çıktığı bile oluyor, özellikle low+tam gaz yüklemelerde V8ler sağlam yakıyor, ama sağlam da ses çıkartıyor tabi ;D Fazla yakmasının sebebi 2 silindir fazla olması ilk akla gelse bile 5.2 ve 4.7 Grand kasadır yani daha büyük ve dağa ağırdır, ayrıca sürekli 4 çekerdir bu araçlar. Bu ikisi en büyük etmen.

O, offroad donanımlı ama girmemiştir araçların birçoğu gerçekten girmemiş olabiliyor,nedeni bütçe.Alan kişi bir bakıyor ki ipin ucu kaçmaya başladı. Sağma yükseltilmiş, 35 lastikli bir V8 yukarıdaki değerlerin iki katını yakar. Bir gezi bir depo diyelim, az değil yani. Dediğim gibi bu iş bütçe işi, bazı şeylerden gerekiyorsa feragat edeceksiniz.

Japon araçlarının bir çoğu ağır hizmet ( heavy duty) alt yapı ile ülkemize gelir.

Eh adam memleketin eğitim düzeyini biliyor, dolayısı ile arabaya adam gibi bakım yapılmayacağını da biliyor neden kendini rezil etsin.

Cevaplarınız için teşekkkürler..
Okuduklarım doğrultusunda 5,2 ye doğru kayıyor gibiyim.Km olayında elımde kalma ıhtımali olmasın diye takılıyorum..
2004 Forester aracımı biraz zorlamıştım ama tabıkı jeeplerın zorlama ölçüsünde değil çünkü safkan arazi aracı değildi.
2009 Forester aracımıda biraz zorluyorum ama agır arazı vitesi olmaması ve motorun 2.0 (150 hp)oldugu ve şartların biraz zorlaştıgı yerlerde motorgücüne ve torka ihtiyaç duyuyorsunuz :smiley:
Yakıt konusunda şuandaki aracımla şehiriçi 12-13lt lpg yakıyorum.Eger 5,2 alırsam bu rakam 2,5 katına çıkacak gibi..Ama tabi herşeyın bi bedeli oluyor..
Fıyatlar konusunda ise çok değişkenlk var.Takıp ettıgım 2 tane 5,2 araç var aynı model km lerı bırbırıne yakın..
Biri full offroad donanımlı (vınç,çeki demiri,lastıklar vs..),diğeri ise standart 5,2..Ama fıyatlarıda aynı..Offoad donanımlının daha pahalı olması gerekmezmı?hesaplarıma göre standart aracı alıp o donanımlara sahip olabılmem için ortalama 7000Tl harcamam gerekıyor.Bu tezatlık niye?

Safkan arazi arazı derken bakın onlar şunlar:

Land rover defender
Jeep rubicon
Lada niva
.. hadi bir iki tane daha vardır ama liste çok uzamaz.

Bir de köyde kullanılan traktörler var ya onlar da baya safkan sayılır :D

Yani almayı düşündüğünüz araçlar safkan arazi aracı falan değil, ha forestera kıyasla arazi kabiliyetleri daha fazladır tabi, ama bence kendinize gereksiz iş çıkarıyorsunuz.

sakyuz' Alıntı:
Safkan arazi arazı derken bakın onlar şunlar:

Land rover defender
Jeep rubicon
Lada niva
.. hadi bir iki tane daha vardır ama liste çok uzamaz.

Bir de köyde kullanılan traktörler var ya onlar da baya safkan sayılır :D

Yani almayı düşündüğünüz araçlar safkan arazi aracı falan değil, ha forestera kıyasla arazi kabiliyetleri daha fazladır tabi, ama bence kendinize gereksiz iş çıkarıyorsunuz.
liste guzel de ordan rubi yi cikartip suziki samurai eklenebilir. Hafifligi ve makanik olusu sebebi ile.

Sent from my iPhone using Tapatalk

İşin aslı baktıgım araçlar;
Toyota landcruıser vx100 -bütçemi aşıyor
Nissan pathfınder- -kaba gelıyor
Landrover dıscovery 2 -çok sorunlu diye bahsedılıyor
Grandcherokee -yakıt ve eger problemlısıne denk gelırsem memur maaşıma haciz gelebilir korkusu :smiley:

liste guzel de ordan rubi yi cikartip suziki samurai eklenebilir. Hafifligi ve makanik olusu sebebi ile.

yani genel bir fikir vermiştir yine de. rubi zaten bizim bütçeyi fazlasıyla aşıyor o yüzden kafadan elenir.

Arazi aracı satmak şans işidir, bugün ilana koyarsınız satarsınız yeri gelir aylar alır. Sebebi de sizin cümlenizde gizli, bu fiyat farkı niye, alır 7 bin TL harcar yaparım zaten gibi.

5 tane lastik 2500 TL
Offsetli Cant 1000 TL
Vinç 2000 TL
Yükseltme 2500 TL
Çelik Tampon 1000 TL

vs vs ki yukarıdaki fiyatlar uygun bile yazdım. Örneğin lastik olarak eğer offroad yapacağım derseniz bir takım Extreme, bir takımda AT almanız lazım Fethiye koşulları için derim. Tek takım MT yine kurtarmaz bir sezonda bitirirsiniz özellikle yazın. Vinç en mütevazisi diyelim 1000 TL ye de vinç var ama hiç bulaşmayın derim. Bir de bunlara işçilik ücretleri de var, aşırı uydur kaydır birşey yapmayacaksanız 10-20 bin TL arası bütçe derim sıfırdan offroad donanımlarına. Uydur kaydır yaparsanız her araziye gidişte kırar bir yerleri gelirsiniz zaten.Harcadığınız para da çöpe gider.

Bunun harici aracın temizliğine göre ve değişen parçalara göre fiyat farkı var. Arazi şanzımanının zincirini değiştirmiş,soğutma sistemini elden geçirmiştir belki o kişinin aracı ondan 2-3 bin daha pahalıdır.

Safkan arazi aracı meselesine gelince, nispeten az elektronik olması derseniz evet ama standart donanımlı Defender'da dahil olmak üzere offroadda iş yapmaz. Jeep Safari türü kullanacaksanız ayrı bir konu tabi.Camel Trophy tarzı Defenderlar normalinden farklıdır, en azından arka diferansiyel kilidi,ön hd aks, 33 lastik gibi olmazsa olmazları vardır. Lada Niva köy yolu aracı, Jeepin, Defenderın arkasından hele ki bu 33 lastikli araçlar olursa yanına bile yaklaşamaz. Niva köy ve yayla yolları için yapılmış bir araç.Çok iddialaşan Nivacılar oldu, tamam yetenekli araç ama offroad aracı değil. Offroad aracı haline geliyor mu geliyor ama bu seferde standart Nivalıktan çıkıyor ayrıca bu işin hastası usta bulmanız lazım ki onlarda pek yok,yani ekonomik değil işçlik çok gidiyor al bir Toyota tek kabin pickup çok daha ucuza gelir derler,madem köyde de kullanacaksın hem de offroad yapacaksın.

Örneğin sağlam yapılı ZJ 5.2, daha düne kadar 2 tane daha vardı aynı ilçede satılık ki sağlam yapılmış araçlardı onlarda. Satıldılar. Bu fiyat fazla gibi gelebilir ama bu araçları hazırlayanlar bu sektörden, siz dışarıdan böyle araç hazırlayım derseniz 50 bini bulur. Sanayide kaybettiğiniz zamanda cabası tabi.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-offroad-tam-donanim-lpg.isli-hata-boya-yok-2016-muayeneli-179951838/detay

Edit memurum demişsiniz

Defender, Toyota Hilux olmadı Jeep XJ. Benden tavsiye ister dikkate alın ister almayın,diğerleri ocağınıza incir ağacı eker benden demesi.

Görüldüğü üzere zor işler bunlar.
Bir de siz de benim gibi temkinli adamsanız kışın ortasında AT ya da MT lastikle asfalttan hiçbiryere gitmezsiniz, eh arazide de kışlık lastiklerle çamurlu yerlere giremeyeceğiniz için bir de bagaja 4 adet MT lastik atmanız gerekir (baya büyük bir bagaj lazım olur buna), jantları üzerinde... zor iş benim uğraşasım gelmiyor şahsen sırf bu yüzden. Bir de donanımlı araçların maliyetleri de malum, ne gerek var diyorum bu kadarına standart bir araç ve kışlık lastiklerle varabildiğim yerler zaten yeterince güzel...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR