grand vitara xl-7 td 'de kullanmak için asvalt lastiği secimi..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguz1134 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,843

oguz1134

Zirve
Yer
İSTANBUL/büyükcekmece
2006 suzuki grand vitara xl-7 td 'de kullanmak için (boş agırlığı 1850 kg gezerken 2200 kg civarı olacak tahminim) 3inç yükselttim büyük ebat kullanacam ama abartmadan ayna mahrutiye ihtiyac duymayacak büyüklükde olsun istedim ..bazende jandarmaya polise yakalanınca zincirini tak dediğinde zincirede takmaya payı olacak ebat olarak 245/70/16 tespit ettim..

arkadaşlar bu konuda yardıma ihtiyacım var ..! tavsiye gerekiyor başım cok karışık.

205/80/16 mt federal lastiğim var jantla beraber takım .gerek görürsem takar kullanırım onun için > at < tipi lastikle asvaltta tırıltı yaşamak istemiyorum,, güvenli sürat yapacagım ..+ yaylada derede tepede rezil etmeyecek bir asvalt lastiği secemedim..

kış lastiği seneye zorunlu olacak fiyatıda uçar gider yakalayamam gibi geliyor..zaten şu an kış ,sakarya kartepe,,,bursa oylat ,uludag,Boğazova,,bolu abant,yedigöller gibi yerlerde kar üstünde gezmeyi istediğimden ilk kar lastiği alacam ..sanırım..

gectiğimiz senelerde..205/80/16 mt federal ile bolu kartalkayaya problemsiz çıkıp indim yukarıda donduk duramadık anında geri vites tabii..

şu an gözüme bunu kestirdim kışlık..>>
Dunlop 4x4 Kış Lastiği 245/70R16 107Q Grandtrek Sj6

yaz içinde bunlardan birini secemedim..? desen olarak karar veremedim.!

Bridgestone 245/70R16 111S HT689
Bridgestone 245/70R16 111T XL HT684
Bridgestone 245/70R16 107S HT689
Bridgestone 245/70R16 107H HP680

yazlık zorda kalırsam at almaya bunlardan biri ama hangisi bf nin bile 3 ceşidi var sürate uygununu bilen varmı.?

Bridgestone 245/70R16 111S AT693
BF GOODRICH 245-70 R16 113S ALL-TERRAIN
BF GOODRICH 245 75 R16 116S ALL TERRAIN
BF GOODRICH 245 75 R16 120S ALL TERRAIN

bu Bridgestone lardan kullana varmı..?

Etiketler
Ynt: grand vitara xl-7 td 'de kullanmak için asvalt lastiği secimi..

Yokohoma geolandar a/t lastiklerinin asfalt da sessiz olduğunu okumuştum ne derece doğru bilmiyorum kullanmadım.

Yazınızda dikkatimi çeken bişey oldu, polis veya jandarma neden zincir takın desinki? 4x4 araçlarda bu zorunluluk yok bildiğim kadarıyla.

Oğuz bey o bridgestoneların biri yüksek performans lastiğine benziyor (sadece yazın kullanılabilen kışın aracın üzerinde bulunması hiç düşünülmemiş yazlık lastiklere yüksek performans lastiği deniyor, performans tipi olmayanlar bizim memlekette 4 mevsimlik diye geçiyor ama M+S yazısı olmayanların hepsi aslında sadece yazlık), biri aşırı ağır araçlar için tasarlanan (minibüs vs) tarzı bir desene sahip, o deseni genelde yük taşıyan araçlarda görüyorum ama yanılıyor da olabilirim, biri de AT. Zaten kışlık lastik alacaksanız ve araç çamura vs girmeyecekse yüksek performans tipi alabilirsiniz, yok biraz girecekse zaten seçenek belli: AT. O performans tipi lastikler ile hafif bir çamur birikintisi bile başa bela olmaya yeter, başıma geldi ondan biliyorum :smiley: Araç bir şekilde çekiyor, ama direksiyon hakimiyeti yok. Bu şartlarda ben olsam bir takım AT, bir takım da kışlık lastik bakardım. AT tipi lastiğin asfaltta dez avantajı ıslak zeminde fren mesafesinin biraz uzun olması, viraj hakimiyeti de biraz zayıflar. Artık tercih meselesi. %100 asfalt lastiği arıyorsanız bridgestone dueler HP daha uygun, ama gel gelelim bu lastiği alacak adam aracı zaten yükseltmez. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu olur olay... Yerden 3 inç yükseltilmiş araç zaten iyi bir asfalt aracı değildir.

Uzun lafın kısası konunun özeti şu:

AT: hafif arazi+durumu idare eden asfalt lastiği
Yüksek performans (HP vs) : Sadece yazlık ve sadece asfalt.
M+S: 4 mevsim asfalt lastiği. (Kışlık lastiği şart koşan yasal düzenlemelerden geçmez)
M+S+kartanesi logosu: kışlık lasik. Yazın kullanılmaz, hemen aşınır.

mossin nagant' Alıntı:
Yokohoma geolandar a/t lastiklerinin asfalt da sessiz olduğunu okumuştum ne derece doğru bilmiyorum kullanmadım.

Yazınızda dikkatimi çeken bişey oldu, polis veya jandarma neden zincir takın desinki? 4x4 araçlarda bu zorunluluk yok bildiğim kadarıyla.

uludag /bursa'da bileti alıp 50m. yürümeden sarıalan bölgesi sanırım adı..jandarma el edip durduruyor ya zinçirinizi takıyorsunuz..yada orada kiralik zinçirçilerden 1 takım emanet alıyorsunuz..kiralık zincirciler ile kollektif bir çalışmada olabilir her hangi yorumda bulunmayayım. ;)
yada jandarma erleri ile ben anlamaz merkez anlar muhabbetlerine başlayıp aracın 4 cekeri filan olduğunu jandarmaya anlatmaya başlayayıp ikna meselesi var becerebilene..ben beceremem sanki.. ;D

eski yoldan bolu dagına bazı zaman zincirsiz müsade yok.bildigim..bazen yolu bile kapatıyorlar duruma görede paletli dozer olsan yola salmıyorlar..diye biliyorum..o bölgelerde karlı durumlarda fazla dolaşmadım bilgim bununla sınırlı..kar lastiğim olursa gezmeye niyetim var.. :smiley:

http://toyotires.com/tires-101/load-and-inflation-tables

Burda da hangi ebat+yük indeksindeki lastiğin hangi basınçta en fazla ne kadar yükü kaldırabileceğine dair tablolar var. Başında P ile başlayan lastik kodlarında ebata bakmadan sadece yük indeksine ve basınca bakarak ne kadar yük taşıyabileceğini anlayamıyorsunuz tablolardan öyle anlaşılıyor.

Yerden 3 inç yükseltilmiş araç zaten iyi bir asfalt aracı değildir. = 10numara dogru bir tespit şapkamı cıkarırım. ;) :smiley:

fazla detay vermedim..7,5 cm süspansiyon yükseltme + 3 cm de takacagım 245/70/16 lastiğin cap farkı = 10,5 cm yükselmiş olacak..

eski aracım v6 2.0 vitarada işin ehli insanlara gittim bana kit kilit vs taktılar parasını ödedim aslanlar gibi bindim..hiç altına bakıp ne taktılar ne yaptılar merak bile etmedim.. ;) suzuki buluşmalarına gidipde jlx lerle yan yana gelince benimkinin güdük kaldığını fark ettim ;) sonrasıda altından cıkmaz ken di işini kendi gören kurt oldum birden bire.. ;) şaft + aks flanşı takılmamış onları taktım..v6 2.0 vitara'da defransiyel askı kolu kit için de olmadığından az yükseltılirmiş..hiç bir yerde olmayan kolu yaptırıp tekrardan aracı yükselttim.

vitarayla tanışalı 7-8 yıl oldu köprü altından da cok sular gecti..

xl-7 nin de kitinde dif askı kolları yok..ne yaptım kendi kitimi kendim yaptım..a dan z yede ben yükselttim..hesapladım kitapladım..şu an da tezgahta..tezgahlanması bitmek üzere. dif askı kollarını benden başkasınında ugraşıp becerebilcegini sanmıyorum..

235/60/16 lastik yerine >245/70/16 lastik takıcam yere basan taban farki 1 cm buda her iki lastikde 0,5+0,5 iz genişliği demek ..!

0,5+0,5 lastik taban farkı + 3+3 de spacer kullandım = 7 cm iz genişliği arrtırımı yaptım.

yani 10,5 cm yükselen aracın 7 cm de iz genişlemesi yapıldı..

aracın orjinal yaylarını kullandım kendi amortisörlerinide %25 sertleştirip gazlıya cevirdim..tamirli amortisörüde max 2 sene den fazla kullanamayacagımı bile bile bu işe girdim netiçeyi göreyim..2sene sonrasınıda yeri gelince cözerim artık..
offroad 'cılar viraj demirinide söker cöpe atar..salınıma fazla müsade etsin diye ön takım..ben sökmem..yerinde durur..

aracım agır ve o na az gelen bir motora sahip turboda kanat büyütme + remap yaptırdım. + oldukca uzun arazide uzaklaşma acısı berbat..en arka alt kısımda depoyu hemen yere degdiriveriyor..depo muhafazasını benden önceki sahipleri haşat etmiş..yükseltme zorunluydu.. ;)

arazi şanzımanlı + şaseli aracımın ruhsatında arazi aracıda yazıyor (bmw x5 de porche'de yazıyor) ben bunu kapasitesini bilip cok hafif arazi şartlarında kullanacam ;) camurdan uzak durmam gerekiyor her türlüsünden..arka difime göre ne lsd nede %100 lock righ çinsi kiliti mevcut degil..>şapkasız cıkmam hesabı..bende kilitsiz camura cıkmam anlatabildiysem 2 küsür tonluk aracla.. :smiley:

1998<>2005 grand vitara ile aynı alt yürüyene sahip..dif oranları ve ön dif yapısı degşik sadece salıncagı amortisörü dingli vs tıtatıp 1/1 aynı yalnız bu arac uzun yolda tarifi mümkün olmayan bir konfora sahip kadillak yanında halt etmiş desem cok da yalan olmaz.. ;D

motoru güçsüzdü ..el attım,,uzun ve altı degiyordu..onuda yükselterek çözdüm..off road da kullanmayacam ..her yükselen arac offroad aracı offroadda kullanılır..benimki hariç olacak.. ;) offroad görünümlü suv olarak asvalttaki yerimi alıçam.. :smiley:

lastik önerilerinize teşekkür ederim.. :smiley:

10 numara tespit

:smiley: Neyse mazur görün fazla açık sözlü olmuş.
XL7 lere ben de bir ara bakmıştım. Benim baktığım aracın 2700 cc benzinli motordu sanırım. LPG taktırılmış. LPG'ye rağmen fazla yakar deyip vazgeçtim ama modeline göre iyi bir fiyatı vardı. 2006 model 32000 ytl. gözüm kaldı desem yerdir :D

sakyuz' Alıntı:
10 numara tespit

:smiley: Neyse mazur görün fazla açık sözlü olmuş.
XL7 lere ben de bir ara bakmıştım. Benim baktığım aracın 2700 cc benzinli motordu sanırım. LPG taktırılmış. LPG'ye rağmen fazla yakar deyip vazgeçtim ama modeline göre iyi bir fiyatı vardı. 2006 model 32000 ytl. gözüm kaldı desem yerdir :D

satıcı ile bir deneme sürüşü yapsaydınız 15-20 km gibi düz yolda..şu an üstündeydiniz derim tek kelime.. ;)

bazı şeyler yanlış biliniyor veya yanlış tahmin ediliyor..1,3 jimy cok yakar..2,5 v6 grand az yakar mesela..bildiğim.. ;) 2,7 de agırlık fazla ama cok ürkülecek rakam cıkmaz.. + cok fazlacada eşek güçü.. ;)
2.0v6 vitara jlx den fazla yakar ama en fazla performansı onda alınır (kilo beygir orantısı) bedelinide pompada ödersiniz.. ;D

bu yük endeksi muhabbetine pek aklım basmadı.. ::smiley: netiçede yük taşıyan kamyonet degilim. yüke dayanıklı olanın ne farkı var cakamadım mesela..

bildiğim 220km. üstü sürate dayanıklı lastiklerde taban hamuru sert ve süratte erimesin amaclı konforsuz olup yüksek yol tutuş özellikli..ama o lastiği cıkarıp 170<>190 km sürate dayanıklı lastik takıncada pamuk gibi bir taban tıkırtıları içeri almayan bir lastiğe sahip olunuyor ..yani H ve v-w kodlu lastiklerin farkı bu bizzat yaşayarak ögrendim..

içinin telimi hamurumu neyi farklı hiç bir yerde detaylı acıklamıyor ..olmadı gogıl translater'den yardım alıçaz.. :smiley:

bu yük endeksi muhabbetine pek aklım basmadı.. netiçede yük taşıyan kamyonet degilim. yüke dayanıklı olanın ne farkı var cakamadım mesela..

Tablodan kullandığınız ebat lastiğin hangi basınçta en fazla ne kadar yük çekebileceğine bakıp sizin araçta tekerlek başına düşen yükle kıyaslayacaksınız hepsi bu. Genelde ön lastiklere biraz fazla yük düşer. Lastik ebat kodunun önünde P ya da LT yazmıyorsa yük indeksi ve basınç parametreleri yeterli yük indeksinin anlamı ebattan bağımsız oluyor o durumda. Beklenmedik bir sonuç çıkacağını sanmam zaten aracın ihtiyacından büyük lastik takmışsınız onun yük indeksi de fazlasıyla yeterlidir ama ne olur ne olmaz bir bakmakta fayda var.

içinin telimi hamurumu neyi farklı hiç bir yerde detaylı acıklamıyor ..olmadı gogıl translater'den yardım alıçaz..

O kadarı lastiği yapanı ilgilendirir sadece. O yaptıkları işin sonunda lastiğin üzerine bir yük indeksi yazıyorlar nasıl okunacağı konusu da o listedeki tablolarla hallediliyor. Yük indeksi 99 olan lastik şu kadar kilo çeker diye sabit bir formül yok. Lastik ebat kodunun başında P ya da LT yazmıyorsa sizin kullanacağınız A12 nolu sayfadaki tablo (LoadInflationTable.pdf, sayfa A12). Ağırlıklar pound cinsindenmiş. 1 pound = 0.4536 küsür kg.

Aracın ağırlığından bahsettiğiniz için yazdım bunları, belki onunla ilgili bir soru işareti vardır kafanızda diye. Bu tablolar sadece aracın orjinal ebatından farklı ebatta lastik kullananları ilgilendirir çünkü lastik ebatı orjinalse onun yük indeksinin ne olması gerektiği de kullanma klavuzunda yazıyordur.

Lastiğin taşıması gereken yükün ne olduğunu orjinal lastiklerin yük indeksini ve orjinal lastikler için tavsiye edilen basıncı referans alarak değerlendirebilirsiniz böylece boş ağırlık şu kadar gezerken bu kadar acaba hangisini referans almalıyım şeklinde bir soru işareti kalmaz. Orjinal lasik tavsiye edilen basınçta ne kadar yük çekebiliyorsa ihtiyaç o kadardır. Bir diğer konu da aracın kullanma klavuzunda ön ve arka lastikler için farklı basınç belirtilmişse aradaki farkı koruyun yazıyor. (91. sayfa). Aynı sayfadaki bir başka uyarı ise kullanma klavuzunda yazan basınçtan daha düşük bir basıncı asla kullanmayın şeklinde. Yani tabloya baktık şu kadar basınçta bu lastik durumu idare eder gibi görünüyor diyelim. Kullanma klavuzu farklı ebattaki bir lastik için bile olsa sizin bulduğunuzdan daha fazlasını tavsiye ediyorsa sizin lastik ebatı farklı olsa bile o zaman klavuzda yazan geçerlidir. Benim anladığım hepsi bu kadar, ama yine de google translate ile kendiniz bakmak isterseniz açıklamalar 91. sayfada.

insanın beyni bi sulanmaya görsün.. ??? ::smiley:

orjinal lastikden kopye cekmek hiç aklıma gelmedi..? ;) onu kafamdan tamamen sildim yeni takacagıma odaklandım.!

şimdi iş çözüldü.. ;) eskisi yük endeksi 100 süratle ilğilide t yada h gösteriyor .. neticede suv ;) ;D

yinede yüke yönelik lastikden kacmalı..teli fazla yada hamuru sert olabilir diye tahmin edebiliyorum..cok yüke müsait lastik dayanıklı olur ama sürat işinede gelmez gibi düşünüyorum..max 160<>170 km. yi gecemem zaten motorum yetmiyor o süratlede gidecegim 10 dakkadır lastiği tutuşturup yakacak kadar yol da memlekette yok zatii.

Dunlop 4x4 Kış Lastiği 245/70R16 107Q Grandtrek Sj6 >>> Yük indeksi > 975 kg lastik başına>>hız limiti 160km/h
Bridgestone 245/70R16 107H HP680 >>> Yük indeksi > 975 kg lastik başına>>hız limiti 210km/h
_____________________________________________________________________________________________________
Bridgestone 245/70R16 111S AT693 >>> Yük indeksi >1090 kg lastik başına>>hız limiti 180km/h
BF GOODRICH 245-70 R16 113S ALL-TERRAIN >>> Yük indeksi >1150 kg lastik başına>>hız limiti 170km/h
BF GOODRICH 245 75 R16 116S ALL TERRAIN >>> Yük indeksi >1250 kg lastik başına>>hız limiti 170km/h
BF GOODRICH 245 75 R16 120S ALL TERRAIN >>> Yük indeksi >1400 kg lastik başına>>hız limiti 170km/h

1245 kg 3 kapı 1,6 grand vitara benzinli
1395 kg 5 kapı 2.0 grand vitara benzinli
1425 kg 5 kapı 2.5 grand vitara benzinli
1495 kg 5 kapı 2.0 grand vitara mazotlu (bizde bu model yok)
1690 kg 5 kapı 2..7 grand vitara benzinli xl-7
1735 kg 5 kapı 2.0 grand vitara mazotlu xl-7 (ruhsatta 1850 yazıyor sankim bakmam lazım.. ;))

bu listelediğim tüm suzilerde 235/60/16 lastik kullanılmış..bu listeye neresinden bakarsan bak benimki listede agırlıkta nambıırr van.. ;D

Yük indeksi >> 100 Lastik başına yük (kg) >> 800 KG = Suzuki'mi hesap bilmiyor yoksam benmi cok kılım.. ;D ;D ;D

imalatta her araca aynı tekeri gecirmiş gitmiş benim anladığım bu işin hesabı mesabı yok ..ne koysan oluyo..demekki..!.. :smiley:

Hmm, sanırım yanlış anlaşılan bir konu var. Yük indeksi 100=şu kadar kilo çeker diye bir direk düz mantık hesap yok. Ebata, basınca ve yük indeksine göre tablodan bakılması gereken bir değer var. Lastik kodlarının başında P ya da LT yazmadığı için yük indeksi ve tavsiye edilen basınç kullanılarak tablodan (A12) orjinal lastiğin taşıma kapasitesine bakılacak.

Araç üreticisi bolca bir emniyet payı koyarak bir lastik seçimi yapıyor, aynı mühendislik becerisine sahip olmayan bizim yapabileceğimiz iş, hesabı karıştırmadan kopya çekmeye çalışmak. Bunun en emniyetli yolu da orjinal lastikleri referans alıp ordan yola çıkmak. Yoksa aracın boş ağırlığını mı yoksa gezerkenki ağırlığını mı referans alalım, süratin buna etkisi vs şeylerle uğraşmamız gerekir, sanırım o işin içinden çıkamayız.

yinede yüke yönelik lastikden kacmalı..teli fazla yada hamuru sert olabilir diye tahmin edebiliyorum

Doğrudur sırf ebatı uydu diye suv araca minibüs lastiği takmamak lazım mesela. Ayrıca lastik ağırlığı büyüdükçe de aracın süspansiyon altındaki ağırlığı artar, bu da yol tutuşu bozar. Gerçi aracı yükseltmek te bozar ama siz zaten o konudaki kararınızı vermişsiniz. Her ne kadar kurcalamamak lazım desem de boş olur bu saatten sonra, geri kalanı doğru yapalım dedim :D

Kaçınılması gereken şeylerden söz açılmışken kışlık lastiklerin tabanı fazla geniş olmasın derler genelde, lastik temas yüzeyi vs ile ilgili bir konu olsa gerek. Bu iddiayı kontrol etmek istiyorsanız bununla ilgili tablolar da burda: http://www.performancesimulations.com/fact-or-fiction-tires-1.htm
Tabi yine google translate lazım olacak. Kanımca doğrudur ama önem derecesine bakmak lazım. Link direk bu konu ile ilgili olmadığı için biraz dolanbaçlı yoldan cevap aramak gerekiyor, ama benim anladığım temas alanında çok büyük bir fark olmayacağı. Başka sebeplerden dolayı yine de doğru olabilir. Temas yüzeyinin şekli vs... Dar taban lastik en azınndan derin karda daha kolay yol açar o kadarı malum. Yine benzer sebeplerle geniş taban lastiklerin viraj hakimiyetini arttırıp fren mesafesini uzattığı söylenir. Temas alanına geri dönersek orta basınç değerlerinde lastik tabanına göre çok ta fazla bir fark olmamakla beraber bundan düşük ve yüksek basınç değerlerinde durumun öyle olmadığı görülüyor.

Neyse bu günlük bu kadar lastik mubabbeti yeter. Bir lastik bile bu kadar iş çıkarıyorsa bir de yükseltilmiş süspansiyonu kontrol edebilseydik neler yazıyor olurduk bilmiyorum... Mümkün olmadığı için herkes kendi tecrübesi çerçevesinde aracını kullanıyor olacak doğal olarak, bazen de hoş olmayan durumlar kazalar vs olabilecek. Başka yolu yok.

Hal böyle iken ben aracımı orjinal lastik ebatıyla modifiye etmeden kullanırım, aksini yapan arkadaşlarla da arada bir muhabbet ediyorum böyle. Yılların tecrübesiyle işini bildiği gibi yapana karışmaya niyetim yok, ama bu işlere yeni başlayanlara okuyup düşünecek malzeme çıkar en azından.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR