Gri Su Gider Bağlantılı Karavan Alanları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pembepanter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,033

pembepanter

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese selamlar.
2 senedir çekme karavanım ile Bursa çıkışlı olarak seyahat ve konaklamalar yapıyorum.
Bildiğiniz gibi bizim için en önemli noktalar biri de konaklama yapılan alanda gri su gider bağlantısı bulunması. Bu yaz kuşadası adacampingde deneyimim oldu. Çok memnum kaldım.

Ege bölgesinde bu şekilde gri su gider bağlantısı olan kamp alanlarını bu başlık altında toplarsak hepimiz için yararlı olacağını düşünüyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Bu karavana kadar gri su bağlantısı kamp yerinde erişkin ağaçların olduğu kampingler için çok mümkün değildir. Nedeni ağaç kökleri. Bana bir kampçı olarak gölge mi daha önemli? Karavana kadar gri su bağlantısı mı önemli dense kesinlikle gölge ve ağaçlar derim.

Bu karavana kadar gri su bağlantısı kamp yerinde erişkin ağaçların olduğu kampingler için çok mümkün değildir. Nedeni ağaç kökleri. Bana bir kampçı olarak gölge mi daha önemli? Karavana kadar gri su bağlantısı mı önemli dense kesinlikle gölge ve ağaçlar derim.
Yücel bey size kesinlikle katılıyorum. Karavancılıkta en önemli konu ağaç altı gölge alanlar.
Konuda bahsettiğim gibi Kuşadası Adacamping de agaçlık alanda gölge ile birlikte gri su bağlantısı hizmeti de düşünülmüş. Ciddi bir rahatlık ve konfor hissettiriyor.
Yanlış anlamayın ama buradaki amacım öncelik sıralaması değil, sadece gri su bağlantı hizmeti olan kamp alanlarına ulaşabilmek ve diğer arkadaşlara da rehber olmasını sağlamak.
İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Yücel bey size kesinlikle katılıyorum. Karavancılıkta en önemli konu ağaç altı gölge alanlar.
Konuda bahsettiğim gibi Kuşadası Adacamping de agaçlık alanda gölge ile birlikte gri su bağlantısı hizmeti de düşünülmüş. Ciddi bir rahatlık ve konfor hissettiriyor.
Yanlış anlamayın ama buradaki amacım öncelik sıralaması değil, sadece gri su bağlantı hizmeti olan kamp alanlarına ulaşabilmek ve diğer arkadaşlara da rehber olmasını sağlamak.
İyi forumlar dilerim.
Ağaç köklerine zarar vermeden her karavana gri su bağlantısı yapılabiliyor demek ki. Ne güzel.

Bildiğiniz gibi bizim için en önemli noktalar biri de konaklama yapılan alanda gri su gider bağlantısı bulunması.
Böyle bir bağlantı ABD’den farklı olarak Avrupa kampinglerinde bile çok ender bir olanak. Ben bol kampine giren biri olarak, son on sene içinde Avrupa’da ancak iki tane yerde gördüğümü hatırlıyorum.

Son düzenleme:

Bence de kendine karavan kampı diyenlerde olmazsa olmaz bir özellik; her parselde gri su boşaltım borusu olmasıdır. Yoksa sadece kamp alanı desinler, bir bakışta farkını görelim.

Ege olarak değil de genel olarak benim gördüklerim:
1) Kuşadası Antique Lodge
2) Kaş Gizli Vadi Kamping (Borular yerin üstündeydi. Duvar dibinde yeşilliklerin arasında olduğu için yürürken kimse takılmıyordu)
3) Samsun karavan kampı (Önde mazgal var, borudan veya gri su deposunu oraya boşaltabiliyorsunuz)
4) Kemer Minta kamp alanı

.
Belki yeni bir başlık gerektiriyor ama lafı açıldığı için izninizle burada Westfalia firmasının 1986 dan beri 15000 üzerinde ürettiği duş kabini olmayan karavanımızda uyguladığımız gri su oluşum ve boşaltım tarzından kısaca bahsetmek istiyorum.

Son onbir senede toplamda iki sene kadar yollarda olduğumuz zaman boyunca karavanımızın temiz ve gri su depoları kırkar litrelik olduğu halde bu güne kadar bir kere bile olsa, ne temiz suyumuzun bitmesini, ne de gri su depomuzun taşma durumunu yaşadık. Tabii bunda genellikle en geç üçüncü günün sonunda kampinge girmemizin etkisi olsa da, asıl temel rol temiz suyu kullanma tarzımızda.

Çoğu kampingde bulaşık yıkama olanağını kullansak da özellikle yollarda ön temizliği ıslak kağıt peçete ile yapılan iki kişilik bulaşıkları kapağı delikli yarım litrelik en fazla iki pet şişesiyle yapmaktayız. Gereksiz köpürmeyi daha evvel en az %95 üzeri sulandırılmış birkaç damla deterjanlı karışımı yine benzer bir şişeden kullanarak çözmekteyiz. Bu karışım gözlük temizliği için de çok uygun. Belki yadırganacak ama evimizde bile zaten sabahları tüm yüz yerine sadece gözlerimizi yıkamak ve dişlerimizi de bezelye büyüklüğündeki macunla susuz fırçalamaktayız. (Yanlış anlaşılmasın, bunda sanılacağı üzere egzotik bir tutumluluğun değil sadece sabunsuz cilt sağlığı ile yeterli ve ön koruyucu su seyreltisiz diş temizliğinin rolü var) Duşu kampinglerde almamıza traşı da ekleyince sarfiyat, bu büyüklükdeki depolar için bile asla sorun yaratmamakta.
Tabii bu noktada içme ve yemek yapmakta kullandığımız suyu çoğumuz gibi ayrı depolayıp kullandığımızı ilave etmeliyim.

Gri su boşaltımını ise kampinglarde yer mazgalları yerine zaten her gün tam dolmayan tuvalet kaseti ile yapmaktayız. Eğer kampinglerde boşaltım sonrası kaset, bir gün evvelki sabunlu gri su ile doldurularak kullanılırsa, gaitanın parçalanmasına da faydası olmakta. Böylelikle gri su ile bile ancak yarısına kadar dolan kaseti her gün boşaltarak, kimyasal kullanımdan da tasarruf etmiş oluyoruz.
(Yollarda sadece gri su deposunun dolumu ise üçüncü günü kolaylıkla geçmekte)

Görüldüğü üzere başlığın konusu bir yapı, her karavancı için ayni gereksinimde değil.
Umarım yazdıklarım da öneri olarak değil, sadece alternatif olarak anlaşılır ? 😉

Forumun müdavimleri konuyu sıklıkla tekrar etmemi ise yaşıma verebilir.. 😊
Üstelik tekrardan başka konuşacak ne kaldı ki ?..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri