Güneş Enerjisi Sisteminde Tadilat

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,573
Yer
Ankara
Elektrik konusunda cahillik seviyesinde bilgi sahibiyim, bilenlerden yardım/görüş rica ediyorum.

Karavanımda;

- iki adet 190W ve 24V olduğunu sandığım güneş paneli,
- iki adet 102Ah ve 12V akü (seri bağlanarak 24V yapılmış),
- 12/24V şarj kontrol cihazı,
- 2000W ve 24V invertör mevcut.

İnvertör 24V'u 220V'a çeviriyor. Karavanda sadece 220V kullanıyorum.

Şimdi, merak ettiğim şu: Ben iki tane 12V aküye sahibim. Bunu neden 24V'a çevirerek kullanıyorum? Bir tane 24V ve 102Ah aküm olacağına, bu iki aküyü paralel bağlayarak 12V ve 204Ah iki aküm olsa daha avantajlı olmaz mıyım? Sonuçta her durumda enerjiyi 220V olarak kullanacağım. Eğer daha avantajlı olacaksam, sistemimde hangi değişiklikleri yapmalıyım?

Son düzenleme:

Aküleri 12V kullanmak enerji / güç açısından faydası yok çünkü Enerji=12Vx204AH= 24Vx102AH.
Güç= 12Vx204A=24Vx102A

Son düzenleme:

Güç = volt x amper olduğu 24V da, 12V a göre iki kat az amper gerekir. Sizin sonuç değişmez.
Ileride 220V yerine 12V cihaz kullanmaya başlarsanız, 12V a çevirmek anlamlı olur bence.

.
Solar + akü sisteminiz ancak inverter aradan çıkarılırsa daha randımanlı olurdu.
Fakat bildiğiniz gibi bu, tüketicilerinizi değiştirmeniz anlamına geliyor. 😕

Kamping konaklamalarını hedef alan çekme karavanlar şebeke bazlı tüketicilerini tamamen solarsız ve hatta küçük kapasiteli akü ile bile çözüme kavuşturabilirlerdi.
Fakat nedense Türkiye’de çekme karavana sadece kamping dışı konaklama değil, geniş parkurlu uzun yolun bile yakıştığı düşünülmekte..
Karavan üreticilerin de bu kamping dışı konaklama isteğine üstelik ucuz cevap vermesini, beklenen bir pazar yasası olarak görmek lazım.
Yani baştan ters iliklenmiş ceket durumu..

Sizi hedeflemedim. Konu konuyu açtığı için genel anlamıyla değineyim dedim.. 🙂

Son düzenleme:

.
Solar + akü sisteminiz ancak inverter aradan çıkarılırsa daha randımanlı olurdu.
Fakat bildiğiniz gibi bu, tüketicilerinizi değiştirmeniz anlamına geliyor. 😕

Kamping konaklamalarını hedef alan çekme karavanlar şebeke bazlı tüketicilerini tamamen solarsız ve hatta küçük kapasiteli akü ile bile çözüme kavuşturabilirlerdi.
Fakat nedense Türkiye’de çekme karavana sadece kamping dışı konaklama değil, geniş parkurlu uzun yolun bile yakıştığı düşünülmekte..
Karavan üreticilerin de bu kamping dışı konaklama isteğine üstelik ucuz cevap vermesini, beklenen bir pazar yasası olarak görmek lazım.
Yani baştan ters iliklenmiş ceket durumu..

Sizi hedeflemedim. Konu konuyu açtığı için genel anlamıyla değineyim dedim.. 🙂
Görüşünüz için teşekkürler. Konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz için haklı olarak yargıda bulunuyorsunuz. Keşke uyduruk merdiven altı üreticiler de "usta" yerine ya mühendis, ya da hiç olmazsa sertifikalı bir elektrikçi çalıştırabilseler ve daha sağlıklı sistemler üretebilseler.

Tabii bu, ilave maliyet anlamına geliyor ve ne üreticiler, ne de biz tüketiciler bundan hoşlanmıyoruz. (İronik aslında, çünkü asgari ücretle mühendis çalıştırılabiliyor ülkemizde). Sonradan ilave nice maliyetin kapısını açsa da, başta ucuz etiket görmek çok cazip geliyor. Bu da, sanırım ülke G20'de olsa bile, vatandaşların henüz G120'den yukarı çıkamamış olmalarından kaynaklı.

Kervan yolda düzülür. Kervan düzene girene kadar bakalım kaç nesil düzülür...

Görüşünüz için teşekkürler. Konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz için haklı olarak yargıda bulunuyorsunuz. Keşke uyduruk merdiven altı üreticiler de "usta" yerine ya mühendis, ya da hiç olmazsa sertifikalı bir elektrikçi çalıştırabilseler ve daha sağlıklı sistemler üretebilseler.

Tabii bu, ilave maliyet anlamına geliyor ve ne üreticiler, ne de biz tüketiciler bundan hoşlanmıyoruz. (İronik aslında, çünkü asgari ücretle mühendis çalıştırılabiliyor ülkemizde). Sonradan ilave nice maliyetin kapısını açsa da, başta ucuz etiket görmek çok cazip geliyor. Bu da, sanırım ülke G20'de olsa bile, vatandaşların henüz G120'den yukarı çıkamamış olmalarından kaynaklı.

Kervan yolda düzülür. Kervan düzene girene kadar bakalım kaç nesil düzülür...
Ben sistemi 12V istememe rağmen, sistemi kuran arkadaş eğer iki akü olursa sistemin 24V olarak daha verimli çalışacağı düşüncesindeydi. Ama yine de tek akü olduğu için benim sistemim 12V oldu.

Elektrik konusunda cahillik seviyesinde bilgi sahibiyim, bilenlerden yardım/görüş rica ediyorum.

Karavanımda;

- iki adet 190W ve 24V olduğunu sandığım güneş paneli,
- iki adet 102Ah ve 12V akü (seri bağlanarak 24V yapılmış),
- 12/24V şarj kontrol cihazı,
- 2000W ve 24V invertör mevcut.

İnvertör 24V'u 220V'a çeviriyor. Karavanda sadece 220V kullanıyorum.

Şimdi, merak ettiğim şu: Ben iki tane 12V aküye sahibim. Bunu neden 24V'a çevirerek kullanıyorum? Bir tane 24V ve 102Ah aküm olacağına, bu iki aküyü paralel bağlayarak 12V ve 204Ah iki aküm olsa daha avantajlı olmaz mıyım? Sonuçta her durumda enerjiyi 220V olarak kullanacağım. Eğer daha avantajlı olacaksam, sistemimde hangi değişiklikleri yapmalıyım?
İyi günler,
2000w / 12v = 166,6 A
2000w / 24v = 83,3 A
100 A tesisat yerine 200A tesisat kurulması gerekir.
Bu da ek maliyet gerektirir.
Bu konuda 360rehberCom sitesi katkı sağlayabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri