Hasan Dağı Solo Tırmanış Raporum (21 - 23 Eylül 2012)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan skydiver26 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,424

skydiver26

Kamp I
Yer
Bursa
ETKİNLİK RAPORU

ETKİNLİĞİN ADI: Hasandağı (3268m) Solo Tırmanışı

ETKİNLİĞİN BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21.09.2012 Cuma

ETKİNLİĞİN BİTİŞ TARİHİ: 23.09.2012 Pazar

ETKİNLİĞİN SORUMLUSU: Murat AKSU

KATILIMCI LİSTESİ: Murat AKSU (SOLO)

ULAŞIM BİLGİLERİ:

Gidiş
Bursa- Aksaray ulaşımı Aksaray Birlik firmasına ait otobüsle sağlandı.Otobüs yolculuğu 9 Saat
Aksaray otogardan Karbeyaz oteli kamp alanına bir arkadaşıma ait özel araçla geçildi..1 Saat

Dönüş
Kamp alanından Aksaray’ a bir arkadaşıma ait özel araçla geçildi..1 Saat
Aksaray - Bursa ulaşımı Seç firmasına ait otobüsle sağlandı.Otobüs yolculuğu 9 Saat

Ulaşım İçin Gerekli Telefonlar
Aksaray Birlik Tel: 444 68 68

KAMP BİLGİLERİ(SU):
Karbeyaz Otelin yanındaki düzlükte kamp kuruldu.Su maalesef yok.Kamp alanına kadar araç ulaşımı olması nedeniyle bol miktarda su almakta fayda var. Öte yandan kamp kurmak için ideal bir alan var.Kamp alanından ayrıca Aksaray ovası muhteşem bir manzara sunuyor.Kamp alanının yakınlarındaki kilise kalıntıları ve çevreside görülmeye değer yerlerden…

HAVA DURUMU:

C.tesi – Sabah , parçalı bulutlu, ve dağın üzerinde sis vardı. Öğleden sonra akşam saatlerine doğru ve gece açıktı..Ancak gece saatlerinde ısı oldukça düştü.
Pazar – sabah ve öğle – açık ve rüzgarlı…Yukarıda rüzgar şiddeti oldukça yüksekti..

TIRMANIŞ BİLGİLERİ( başlama saati, tırmanış düzeni, mola yer ve saati, hava değişimi, zirve saati, dönüşe başlama saati, molalar, kampa dönüş,

21 EYLÜL 2012 - CUMA

Tüm hazırlıklarımı tamamlayarak evden çıktım ve Saat:19.30 da daha önce yer ayırttığım Aksaray Birlik yazıhanesine gittiğimde Aksaray Birlik firmasının seferlerini durdurduğunu ve Lider Adana firması üzerinden bilet kestiklerini öğrendim.Lider Adana firması ile 20.30 Bursa Terminalinden hareket ettim. Otobüsümüz Sivrihisar ve Aksaray’a 8.km kala iki defa mola verdi.

22 EYLÜL 2012 CUMARTESİ

Otobüsümüz 05.30’ da Aksaray Terminaline geldi.Burada beni Cuma isminde bir arkadaşım karşıladı.Kendisiyle birlikte yaptığımız kahvaltının ardında kamp için ufak tefek alışverişimi (Su, yiyecek-içecek v.s) yaptıktan sonra Cuma beyin özel aracıyla önce Helvadere’ ye daha sonra da kamp alanı olan Karbeyaz Otelin yanına gittik. Helvadere ile Karbeyaz oteli arası yol oldukça bozuk,Saat: 11.00 sıralarında Cuma bey beni kamp alanında bırakarak ayrıldı.Çadır kurmak için uygun bol yer olunca rüzgar almayan bir yere çadırımı kurdum.Karbeyaz otelin bekçisi olan Yavuz(kendisinden özür diliyorum soyadını sormak aklıma gelmedi) beni kahve içmeye davet etti. Bana Hasandağı hakkında o kadar çok bilgi verdi ki, bununla yetinmeyip çevrede belki çok dağcı arkadaşımızın gidipte görmediği kamp alanına çok yakın olan kilise kalıntıları arasında gezintiye bile çıkardı. Akşam saatlerinde Aksaray ovasının ışıklarını seyrettikten sonra tırmanış için küçük sırt çantamı hazırlayarak, yol yorgunluğu ve ertesi günkü tırmanış için dinlenebilmek amacıyla 21.00’ de yemeğimi yiyerek yattım.

23 EYLÜL 2012 PAZAR

Gece oldukça soğuk olmasına rağmen malzemelerime güvendiğim için herhangi bir sorun yaşamadım. Sabah saat 03.45’ te kurmuş olduğum Alarmın sesiyle uyandım.Sıcak tulumun içinde biraz daha tembellik yaptıktan sonra kahvaltımı yaptım ve Saat:04.45 ile 05.00 arası (saate bakmadım tahmini yazıyorum) kafa fenerimin yardımıyla yola koyuldum. Yanımda ayrıca çoban köpeklerine karşı Dazer bulundurdum. Su deposunu soluma alarak Hasandağını karşıma aldım ve direk yükselmeye başladım. Burada eğim ilk başlarda tatlı iken kayalık alana gelince biraz artıyor. Kayalık alana girmeden önce çoban köpekleri çobanın uzakta olmasını fırsat bilerek bana kısa bir ziyarette bulundular ama Dazer işe yaradığını bir kere daha gösterdi. Kayalıktan sonra sola doğru kıvrıldım ve iki dağın arasına girdim. Burada rota hakkında küçük bir hata yaptım. Kayalık alandan tırmanmaya karar verdim ve bu karar bana yaklaşık bir saat kaybettirdi. Sonra yan geçişle normal planladığım rotaya döndüm. Zirve çanağına(İsmini bilmiyorum ben uydurdum belki de öyledir) girdiğimde çok sert rüzgarla karşılaştım. Saat 10:45’ te Zirveye ulaştım ve uzaktan havanın bulutlandığını görerek bilmediğim bir dağda sis altında kalmayı göze alamayarak hemen dönüşe geçtim. Saat 15.00 sıralarında çadırımın yanına ulaştım ve kampımı topladım. Cuma bey saat:17.30 sıralarında yine özel aracıyla yanıma geldi ve Aksaray’ a döndük. Burada Aksaray’ ın Meşhur Etli Ekmeğinden yiyerek kendimi ödüllendirdikten sonra 21.30 da Ağaçlı tesislerinden Seç turizme ait otobüsle Bursa’ ya döndüm.
BU FAALİYET BURSA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN “AİLELER PARÇALANMASIN,ÇOCUKLAR AĞLAMASIN” PROJESİNE DESTEK VERMEK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

ZİRVE YAPAN SPORCULAR:
MURAT AKSU (SOLO)

SANY0030

SANY0033

SANY0104

SANY0111

SANY0112

Etiketler
Sizi tebrik ediyorum, ama tek başına çıkmanın biraz riskli olduğunu düşünüyorum zira o kayalık alanı geçmek 1,5 - 2 saat sürüyor (grupla çıkıldığında) zemin oldukça kaygan, bir anlık dalgınlık veya yorgunluktan kaynaklanan dikkat eksikliği sakatlanmaya yol açabilir. Ükelalık olarak algılamayın lütfen söylediklerimi sadece sonrasında tek olarak tırmanacak arkadaşlarımıza küçük bir uyarı maksatlı. Ayrıca tırmanışınızın sosyal bir yaraya dikkat çekmesi çok manalı.

mesut kose' Alıntı:
Sizi tebrik ediyorum, ama tek başına çıkmanın biraz riskli olduğunu düşünüyorum zira o kayalık alanı geçmek 1,5 - 2 saat sürüyor (grupla çıkıldığında) zemin oldukça kaygan, bir anlık dalgınlık veya yorgunluktan kaynaklanan dikkat eksikliği sakatlanmaya yol açabilir. Ükelalık olarak algılamayın lütfen söylediklerimi sadece sonrasında tek olarak tırmanacak arkadaşlarımıza küçük bir uyarı maksatlı. Ayrıca tırmanışınızın sosyal bir yaraya dikkat çekmesi çok manalı.

Tebrikleriniz ve uyarılarınız için teşekkür ederim Mesut bey..

Bütün tehlikeleri bir yana, yalnız başına bir şey başarmanın verdiği haz eşsiz bir şey. Eminim ki bütün olasılıkların farkında olarak bu tür faaliyetlere girişiyorsunuzdur. Haddim olmayaraktan tebrik ederim Murat Bey, başarılarınızın devamını dilerim...

janissary' Alıntı:
Bütün tehlikeleri bir yana, yalnız başına bir şey başarmanın verdiği haz eşsiz bir şey. Eminim ki bütün olasılıkların farkında olarak bu tür faaliyetlere girişiyorsunuzdur. Haddim olmayaraktan tebrik ederim Murat Bey, başarılarınızın devamını dilerim...

Çok doğru söylüyorsunuz ;) ...Teşekkür ederim..

Hani foto seni Tembel adaş seni.
:smiley:

Soluklanma molalarında basacaksın deklanşöre.
Kuş bakışı Aksaray Ovasını görelim. Ihlara Vadisinde gezelim.

Tebrikler.

Darısı başıma.

Ynt: Hasan Dağı Solo Tırmanış Raporum (21 - 23 Eylül 2012)

TezzMertek' Alıntı:
Hani foto seni Tembel adaş seni.
:smiley:

Soluklanma molalarında basacaksın deklanşöre.
Kuş bakışı Aksaray Ovasını görelim. Ihlara Vadisinde gezelim.

Tebrikler.

Darısı başıma.

Teşekkür ederim adaşım...En kısa sürede denemelisin, çok güzel bir dağ...Evet itiraf ediyorum ser'de tembellik biraz var.. ;D ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri