Hasanboğuldu Şelalesi Hikayesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,380
Ynt: Hasanboğuldu Şelalesi Hikayesi

Arkadaşlar mutlaka bilirsiniz. Hasanboğuldu diye Yalçın Dümer'le Hülya Avşar'ın oynadığı bir film var, bu hikayenin anlatıldığı. Uzun zamandır bu filmi bulmaya çalışıyorum. Zira filmde oynayanların neredeyse tamamı benim köylüm. Hatta dedem, rahmetli babaannem bi sürü akrabam filmde rol almıştı. Hatta dedemin atı bile... :smiley: Filmin kaseti, cdsi vs. hani olur ya belki eşinizde, dostunuzda vardır. Eğer varsa veya bir yerlerde görür de haber verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Değerinin üzerinde bir fiyata da alabilirim.

Etiketler

focus' Alıntı:
Arkadaşlar mutlaka bilirsiniz. Hasanboğuldu diye Yalçın Dümer'le Hülya Avşar'ın oynadığı bir film var, bu hikayenin anlatıldığı. Uzun zamandır bu filmi bulmaya çalışıyorum. Zira filmde oynayanların neredeyse tamamı benim köylüm. Hatta dedem, rahmetli babaannem bi sürü akrabam filmde rol almıştı. Hatta dedemin atı bile... :smiley: Filmin kaseti, cdsi vs. hani olur ya belki eşinizde, dostunuzda vardır. Eğer varsa veya bir yerlerde görür de haber verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Değerinin üzerinde bir fiyata da alabilirim.
yüce google a sordum şöyle buyurdu; ama maalesef geç kalınmış
http://urun.gittigidiyor.com/hulya-avsar-hasan-boguldu_W0QQidZZ6739936
alan kişiyle irtibata geçerseniz belki kopyasını yada aslını alabilirsiniz ::smiley:

yazınızı dikkat ile okudum ancak kafama takılan bir kaç soru oluştu
şimdi 5 saatlik yoldan gelip buluşuyorlar. peki süt ile peynir bu yolculukta nasıl bozulmuyordu.

kültürümüzün zenginliği mantılıklı yada tersi bu tür binlerce öykü ile bugüne ulaşmıştır ki bu zenginlik bizi biz ve yarını var kılar
şaka yada değil öykülerle dalga geçmek yerine zaman\mekan bağlamında verilmeye çalışılan mesajı bulmaya çalışmak daha yapıcı olacaktır

konfüçyüs'ten:
konuşmaya değer olanlarla konuşmazsan, insanları yitirirsin
konuşmaya değer olmayanlarla konuşursan, sözcükleri yitirirsin.

öykü'nün bir versiyonu'da şöyledir:

Hasan Boğuldu Hikayesi...

Her Çarşamba, güzeller güzeli obalı Emine, Kazdağı'nın zirvelerine kurulu köyünde yetiştirdiği bal, peynir, süt gibi ürünlerini yaklaşık 5 saatlik bir inişten sonra ovaya kurulu Edremit Pazarı'na getirir ve satmak için sergi açar, geçimini sağlar. Yine böyle bir Çarşamba günü, taptaze ürünlerinin başında beklerken, yakışıklı ova köylüsü, bıçkın delikanlı Hasan ile gözgöze gelir ve birbirlerine tutulurlar. Hasan, Emine'ye her gelişinde sattığı sebze-meyvenin arasından karpuz ikramında bulunur. Ancak pazarın kurulduğu gün görüşebildikleri böyle geçen hasret dolu haftalar sonunda sevdalarını evlilik ile tüllendirmeye karar verirler. Fakat Emine'nin ailesi, bu evlilik fikrinden pek de hoşnut olmazlar; zira Hasan ovalıdır, kızları ise obalı. Ovalı Hasan'ın, kendi zor yörük obası hayat şartlarına dayanamayacağını düşünürler ve Hasan'ı bir imtihana tabi tutmaya karar verirler. Hasan'ın Emine ile evlenebilmesi için kırk okkalık bir tuz çuvalını ovadan obaya kadar sırtında çıkarması gerekmektedir. Emineyle ovadan sırtında tuz çuvalıyla yola koyulan Hasan'ın, yaklaşık 5-6 kilometrelik bu yolun sonlarına doğru, dizlerinin bağı çözülmeye başlamıştır, zira nazik yetişmiş bedeni bu yüke dayanamamaktadır. Bu işi başaramayacağını anlayan Hasan, Emine'ye başka diyarlara kaçmayı orda evlenmeyi teklif eder, Emine bunu kabul etmez, devam etmesini ister. O, erkeğinin başaracağına ve köye başları dik varacaklarına inanmıştır bir kere. Yalvarışlarına kulak asmayan Emine'nin arkasında çabalayan Hasan, terleyen sırtına nüfuz eden tuzun da yakıcı etkisiyle artık dayanamaz hale gelir ve gökbüvetin buz gibi sularına sesizce yuvarlanır ve boğulur. Bunu farketmeden köye kadar çıkan Emine, arkasında Hasan'ın olmadığını görünce deliye döner ve Hasan'ı aramaya başlar, fakat bulamaz. En sonunda Hasan'ın boğulduğu gölete gelince Hasan'a hediye etmiş olduğu yazmanın yüzmekte olduğunu görür. Bu acıya dayanamayan Emine de yazma ile kendini göletin yanındaki ulu bir çınara asar. O günden sonra dalları gölete uzanan bu çınara Emine Çınarı, gölete de Hasan Boğuldu Göleti denmeye başlanır

Bülentciğim O civarın hiç bir popüleritasi kalmamış.
Ortalık mangal dumanlarından geçilmiyor.

Hele dönüş tarihimiz olan 5 Ekim de Pazara geldiği için ortalık mangalcı kaynayacak.
:(

Hasan boğuldu göletine de gideriz sen hiç görmediysen.
Ömer in arabada benzine hepimiz ortak olacağız nasılsa ,
;D

eğer dediğin gibiyse gitmeye değmez. :-\ Fakat hangi yasal düzenleme ve kimler böyle bir yerde böyle mangal yapılabilir olurunu vermiş acaba? :mad:

GHasan Boğuldu göleti , Kaz Dağı Milli parkı - orman içi dinlenme yerinde kalıyor ama. :(

biz yasak olmasına rağmen orada kamp ta yapmıştık. Candarma gece devriye geziyor. söktürür dediler. mangalı Gökçetepe köyünde yaptık. gece kamp yerinde iken karşıda gördüğümüz her araba farından tırstık ;D

Sorma adrenalin had safhadaydı. Kampçılar dağcı çoğunluktaydı. Ertesi gün keşif gezisi yapalım dediler ben hevesle muadil oldum. ormandan yürürken sahile indik yol bitti tırmanalım dediler. Tırmandık ama inan kamp boyunca harcadığımın iki misli enerji sarfiyatımın olduğu konusunda yemin edebilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR