İç Kaplama Kontraplak Boyası Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Berkt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,620

Berkt

Yeni Üye
Merhabalar herkese karavan için iç kaplamalarda ve dolaplarda kontraplak kullanmayı düşünüyorum, ancak kontraplak üzerine ne yapacağıma karar veremedim. Lake boya kullanayım dedim ancak mobilyacı bir arkadaşıma sordum genelde ham mdf kulanıyorum dedi, bende bir yede kontraplak üzerine komple macun üzerine astar+boya yapıldığını söyledim, macuna zaten güvenmem karavan gibi hareketli bir yerde çatlamalar oluşur dedi, yarın bir parça kontraplak götürüp boyaya bakacağız ancak, sizler nasıl yaptınız kontraplak boyası konusunda ? Kapaklarda her türlü 18mm ham mdf kullanmam lazım dedi menteşeler için ded,. çok kararsız kaldım kıymetli tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkürler şimdiden.

Etiketler
kontraplak
Ustanın işine karışmak istemem ama, lake attığınızda ağşap görünümlü damarlar sorun olmayacaksa, dolgu verniği atıp lake uygulaması yapabilirsiniz. Kapaklar içinde menteşenin geldiği yere ilave parça koyup menteşeyi takabilirsiniz. Kolay gelsin.

kontraplak macun cekılmeden boya olmaz macun cekılırsede cok cok pahalı bır sey olur nıye vernı ıstemıyorsunuz daha uygun olur dolgu ve vernık hepsı bu kadar

Macunu ileride çatlama riskinden dolayı istemiyordum. O zaman dolgu verniği üzerine zımpara üzerine boya şekilde olacak doğrumu ? Birde cadence'nin boyaları var onlarla direk verniksiz bir şeyler yapilabilir mi bilginiz var mı ?

Macunu ileride çatlama riskinden dolayı istemiyordum. O zaman dolgu verniği üzerine zımpara üzerine boya şekilde olacak doğrumu ?
Doğru.
Dolgu verniğinin amacı ahşap malzemenin emilimini tolere etmektir. Aynı zamanda maliyet olarak uygun olmasıdır. Son kat boya işleminden önce, güzel bir zımpara ile, iyi sonuç alırsınız.

.
Neden marka karavan üreticileri gibi mobilyalarınınızı kendinden yapışkanlı folyo ile kaplamıyorsunuz ?

Biraz pahalı olabilir ama özellikle çeşit ve sonucu baştan görme avantajınız var ! Üstelik dış etkenlere karşı da daha dayanıklı olmalılar.

Yapım tekniği için YouTube’a bakabilirsiniz.

A17A566E C485 4D96 A9F8 DDA7D5507F30

Son düzenleme:

Macunu ileride çatlama riskinden dolayı istemiyordum. O zaman dolgu verniği üzerine zımpara üzerine boya şekilde olacak doğrumu ? Birde cadence'nin boyaları var onlarla direk verniksiz bir şeyler yapilabilir mi bilginiz var mı ?
Hem kontraplak kullanmak hemde yüzeyin düz, ağaç damarlarının gözükmesini istemiyorsanız tek çareniz var,
kontraplak üzerine arkalı önlü kahverengi ambalaj kağıdı presletmek,
bu sayede yüzey ham mdf gibi düz olur,
lake boyamak için yapmanız gereken astar-son kat boya veya dolgu verniği-son kat boya işlemini rahatça yapabilirsiniz.
Bu presletme işini ahşap sıcak pres yapan firmalara kolayca ücreti karşılığı yaptırabilirsiniz.
Kahverengi ambalaj kağıtlarını hem internetten hemde ambalaj malzemesini satan firmalardan temin edebilirsiniz.

Dolgu verniği veya astar boya ağaç gözeneklerini doldurmaz.

Kolay tamir edilebilecek bir uygulama lazım.Karavan dar alan,mutlaka duvarlar darbe alacaktır.Hatta kontraplağı estetik kaygısı ile tek parça uygulamak bile sonrasın da sıkıntı çıkarabiliyor.Küçük bir tamirat için komple duvar kaplamasını sökmek gerekebiliyor.Ben 10 mm kontra yı 14 cm lik tahtalar şeklinde kesip o şekilde kaplama yapacağım, sonrasında darbe alan kısmı tamir de basit sökmek de🙂

mobilyacı karavan yapamaz, mobilyacı arkadaşınızı bu işin dışında tutun, mobilya başka, bir şey karavan yapmak başka bir şey. en basit sebep : kapak için standart menteşe dışında malzeme bilmiyor, yaprak menteşe diye bir şey var ( mobilyacılar bilmez :smiley: ) kapakta oyuk açmak gerekmiyor sadece vida ile sabitleniyor.

bir de küçük hatırlatma karavan mobilyası köşeli olmaz, köşeler yuvarlatılır.

inşallah gönlünüze göre bir karavan sahibi olur güzel günlerde güle güle kullanırsınız, selamlar...

.
Neden marka karavan üreticileri gibi mobilyalarınınızı kendinden yapışkanlı folyo ile kaplamıyorsunuz ?

Biraz pahalı olabilir ama özellikle çeşit ve sonucu baştan görme avantajınız var ! Üstelik dış etkenlere karşı da daha dayanıklı olmalılar.

Yapım tekniği için YouTube’a bakabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 637946
Ama folyo cıla gormemıs agac veya sunta medfe kontra plak yapıstıramazsınız parlak cısım ıster

Folyo kaplamayı düşünmedim ama dekopan ile kaplamayı düşündüm nasıl olur bilemedim, aslında suni deri aklıma yattı ancak onuda eşim istemiyor. Mobilyacıya bugun bir parça kontrplak bıraktım 3 e bölüp farklı türlerde boya yapacağız. yarında evdeki boyalardan götüreceğim eşimin daha önceden aldığı boyalar vardı ufak miktarlarda onlara bakacağız uygun olan varsa onları uygulayacağız. hem bu sayede test etmiş oluruz. Aslında niyetim dolaplarına kadar komple kendim yapmak istiyorum ancak zaman sıkıntımdan dolayı verebilirim başkasına. Yazarkende biraz araştırdım dekopan iyidir ya yarın firmalarla görüşeyim bi olursa direk onlarla yaparım uygulamasıda kolay

Ama folyo cıla gormemıs agac veya sunta medfe kontra plak yapıstıramazsınız parlak cısım ıster

Haklısınız, mobilya folyoları ham ahşap gibi pürüzlü yüzeyler için pek uygun değil. Yüzeyin sadece pürüzsüz değil, mutlaka temiz ve yağsız olması da istenmekte.
Bu özelliklere sahip bir yüzeyin parlak veya mat olması ise farketmemeli.
Daha kolay uygulabileceğini düşündüğümden, folyodan bahsetmiştim.

Bizim için söylemek gerekirse;
Folyo, tamamen kuruyup sertleşmiş vernikli bir yüzeye uygulanabiliyor.
Karavan soğuklarda oldukça nemli bir ortama dönmekte. Ağırlık açısından ince ahşap kullanılacaksa, deforme olmasını önlemek için zaten verniklenmesi de yerinde olurdu diye düşünüyorum.
Asıl mesleği marangozluk olan Levent, ilgilenenler için belki açıklayabilirdi ? Gerçi hatırladığım kadarıyla, kendisine yaptığı iki karavanda da folyo kullanmamıştı. Sinan beyin bahsettiği yaprak menteşeleri de tanıdığını adım gibi biliyorum. 😉😊
(Levent’in bu konularda forumda efsanevi iki başlığı olduğunu da hatırlatayım)

Biz de forumda zaten, dönüp dönüp, bina okuyoruz..
Maksat geyik olsun. 😋

...
@bayar28 🙂
Kullandığınız klavye ilginç.
Muhterem nedense bütün noktaları, virgülleri ve ünlem işaretlerini biryerlerde kaybetmiş olmalı. 🥴

Son düzenleme:

Asıl mesleği marangozluk olan Levent, ilgilenenler için belki açıklayabilirdi ? Gerçi hatırladığım kadarıyla, kendisine yaptığı iki karavanda da folyo kullanmamıştı. Sinan beyin bahsettiği yaprak menteşeleri de tanıdığını adım gibi biliyorum. 😉😊
(Levent’in bu konularda forumda efsanevi iki başlığı olduğunu da hatırlatayım)

Biz de forumda zaten, dönüp dönüp, bina okuyoruz..
Maksat geyik olsun. 😋

Eğer ''Berkt '' arkadaşımız düzgün bir şey istiyorsa yukarıda nasıl yapması gerektiğini izah ettim, yok ben kafamdakini uygulamak istiyorum derse de Allah kolaylıklar versin demek gerekiyor,

Folyo uygulaması ilk etap da başarılı gibi gözükse de zamanla kenarlardan başlayarak soyuluyor, iyi bir seçenek değil, zaten yukarıda arkadaşlar da bahsettiler yüzeyin düz ve pürüzsüz olması gerekiyor, kontraplak yüzeyini folyo ya hazır hale getirene kadar harcanan emeğe-masrafa yazık zaten.

Yaprak menteşelerini herkes bilir, fakat uygulamak kimsenin işine gelmiyor. Eskiden mobilyacı diye bir tabir yoktu, marangoz atölyeleri vardı, buraya gider kimi yatak odası takımı, kimi mutfak dolabını, kimi kapı penceresini yaptırırdı, ustalık mesleği artık montajcı mesleği olunca, doğal olarak yaprak menteşe istediğinizde size bilmiyorum yanıtını veriyor. Bir mutfak yapmasını öğrenen dükkan açıp sadece mutfak yapıyor, bir sehpa takımı isteseniz yapamaz, bırakın sehpa takımını farklı bir dizayn mutfak dolabı isteseniz bile size olumsuz yanıt verir, sizi fikrinizden caydırıp kendi yapabileceği mutfak dolabı modeline yönlendirmeye çalışır. Artık piyasa ne yazık ki böyle.

Yaprak menteşelerini herkes bilir, fakat uygulamak kimsenin işine gelmiyor. Eskiden mobilyacı diye bir tabir yoktu, marangoz atölyeleri vardı, buraya gider kimi yatak odası takımı, kimi mutfak dolabını, kimi kapı penceresini yaptırırdı, ustalık mesleği artık montajcı mesleği olunca, doğal olarak yaprak menteşe istediğinizde size bilmiyorum yanıtını veriyor. Bir mutfak yapmasını öğrenen dükkan açıp sadece mutfak yapıyor, bir sehpa takımı isteseniz yapamaz, bırakın sehpa takımını farklı bir dizayn mutfak dolabı isteseniz bile size olumsuz yanıt verir, sizi fikrinizden caydırıp kendi yapabileceği mutfak dolabı modeline yönlendirmeye çalışır. Artık piyasa ne yazık ki böyle.

tam da bu nedenle, özellikle bilerek isteyerek mobilyacı yazdım. artık bir çok alanda ustalık ön planda değil, değişim veya montaj yapabilmek yetiyor, zaten ustalıktan anlayan müşteride pek kalmadı...

bir de sorum olacak kontraplak üstüne bezir yağı veya pinoteks uygulanabilir mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri