İl/ilçe Sınırları Içerisinde Kamusal Alanda Park Etme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,564

melihbozkurt

Karavan Yönetim
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,

Uzun bir aradan sonra bir google araması beni siteye yönlendirdi. Fakat geçen senelerde bulduğum bir bilgiyi bu sefer tüm gün uğraşmama rağmen ne arama yaparak ne de manuel olarak kendim arayarak bulamadım.

Konuyu şöyle özetleyeyim. Hepimizin bildiği gibi özellikle son bir kaç senede Türkiye'deki karavan sayısının artması ile bir çok il/ilçe kaymakamlıkları ve belediyeler sınırları içerisinde kamp yapmayı yasaklamaya başladı. Geçen sene okuduğum bir yazıda jandarmanın böyle bir taleple gelmesi halinde öncelikle kararın yazılı olarak tebliğ edilmesini istememizi ve sonrasında da anayasaya göre seyahat etme özgürlüğüne ve şu an adını hatırlayamadığım bir yönetmeliğe göre kolluk kuvvetlerinin il/ilçe sınırları içerisinde kamp yapılabilecek bir yer göstermesi gerektiğini söylemekteydi. Yani aslında yazıda hiç bir kolluk kuvvetinin kafasına göre burdan git deme yetkisi olmadığı, bunun yerine şuraya gidebilirsin diyebileceğini belirtiyordu. Gelin görün ki ne bu yazıyı ne de bahsi geçen kanun / yönetmelik ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu sene bu bilgilere çok ihtiyacımız olacak gibi duruyor. Bu yüzden bildiklerimizi paylaşırsak ve bu dediğim maddelere ulaşırsal hiç değilse net bir şekilde kendimizi savunma şansımız olabilir. Bu arada başlığı il/ilçe sınırları içerisinda kamusal alana park etme olarak açtım çünkü bazı zamanlarda kolluk kuvvetleri park etmeye bile izin vermiyor. Halbuki karavan vergisini verdiğimiz sıradan bir motorlu araç. Normal araçların park ettiği herhangi bir alana park etme hakkına sahip (kamp yapmadığınız, dışarı tente, masa, sandalye, açmadığınız sürece). Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
.
Konunun çetrefilli noktaları olsa gerek Melih bey.

* Jandarmanın kamp yeri gösterme zorunluluğu ?
Bence bu görevlerinden olmamalı. Hatta olsa da paralı, uzak bir kampingi göstermek bile jandarmayı sorumluluktan kurtarabilir.

* Karavanla kamp yapılmasa da içinde gecelenebilmesiyle diğer araçlarla olan farkı. Avrupa’nın bazı ülke ve yerlerinde kamu alanlarında gecelemek yasak. Yasaklar belediye veya eyaletlerce sorunsuzca alınıp, uygulanmakta. Park etmek için olmasa da gecelemek için bizde de böyle bir yasağın konulması beklenebilir ve sanırım yasalarca da bir engeli olmamalı ?

* Karavana sırf park kısıtlaması bile limitli araç boyutu ile kolayca yapılabilir ve Avrupa’da yapılmakta. Bu durumda karavan adının geçmesi bile gerekmez.

1652888696412.png

Hatta bu kısıtlama Konyaaltı'nda olduğu gibi sadece levha ile bile yapılabilir.

Ben Türkiye’nin bahsettiğiniz yazıdan aklınızda kaldığı şekilde karavancılara yer göstererek liberal bir açıdan bakacağını sanmıyorum. Zaten devlet baktığı halde karavanı hiç bir açıdan hala göremiyor biliyorsunuz.

Bir de kamusal alan kavramına pek bel bağlamamak lazım.
Kamusal alan hepimizin kullanacağı bir alan ama herkezin istediği şekilde kullanacağı bir alan anlamına gelmiyor. Böyle yerlerdeki yaşam kabul etmeliyiz ki düzenlenmek zorunda. Zaten diğer taşıtların park edebileceği yer ve koşulları her gün yaşamaktayız.

Son düzenleme:

Herkese merhaba,

Uzun bir aradan sonra bir google araması beni siteye yönlendirdi. Fakat geçen senelerde bulduğum bir bilgiyi bu sefer tüm gün uğraşmama rağmen ne arama yaparak ne de manuel olarak kendim arayarak bulamadım.

Konuyu şöyle özetleyeyim. Hepimizin bildiği gibi özellikle son bir kaç senede Türkiye'deki karavan sayısının artması ile bir çok il/ilçe kaymakamlıkları ve belediyeler sınırları içerisinde kamp yapmayı yasaklamaya başladı. Geçen sene okuduğum bir yazıda jandarmanın böyle bir taleple gelmesi halinde öncelikle kararın yazılı olarak tebliğ edilmesini istememizi ve sonrasında da anayasaya göre seyahat etme özgürlüğüne ve şu an adını hatırlayamadığım bir yönetmeliğe göre kolluk kuvvetlerinin il/ilçe sınırları içerisinde kamp yapılabilecek bir yer göstermesi gerektiğini söylemekteydi. Yani aslında yazıda hiç bir kolluk kuvvetinin kafasına göre burdan git deme yetkisi olmadığı, bunun yerine şuraya gidebilirsin diyebileceğini belirtiyordu. Gelin görün ki ne bu yazıyı ne de bahsi geçen kanun / yönetmelik ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu sene bu bilgilere çok ihtiyacımız olacak gibi duruyor. Bu yüzden bildiklerimizi paylaşırsak ve bu dediğim maddelere ulaşırsal hiç değilse net bir şekilde kendimizi savunma şansımız olabilir. Bu arada başlığı il/ilçe sınırları içerisinda kamusal alana park etme olarak açtım çünkü bazı zamanlarda kolluk kuvvetleri park etmeye bile izin vermiyor. Halbuki karavan vergisini verdiğimiz sıradan bir motorlu araç. Normal araçların park ettiği herhangi bir alana park etme hakkına sahip (kamp yapmadığınız, dışarı tente, masa, sandalye, açmadığınız sürece). Şimdiden teşekkürler.

Melih Bey hoṣgeldiniz

Kamusal alanda park etmekten konaklamayı mı kastediyorsunuz?

Eğer öyleyse baṣlığı değiṣtirelim isterseniz.

Herkese merhaba,

Mevzuat bilgi sistemine internetten başvuru yapıp, gelen cevabı beklemek mantıklı olabilir

Aslında burada amacım hem konaklama hem de normal bir araç gibi park etme ihtimallerinde haklarımızın neler olduğunu tam olarak bilen birileri varsa öğrenmek.

Türkiye'de ortaya çıkan bu kamp/ karavan düşmanı tabloda olan yine bizlere oluyor. Bazı yerlerde işi ileri boyuta götürüp aracı o bölgeye park etmenizi bile yasaklamaya çalışanlar olduğunu duyuyorum. Sonuçta bu vergisini verdiğimiz bir motorlu taşıt ve diğer motorlu taşıtlar ile aynı muameliyi görmeli. İl/ilçe merkezlerindeki kamusal alanda araç modundan çıkıp kamp moduna geçmeye dışarı eşya, kamp malzemesi atmaya, tente açıp bir çok kişini kullanacağı alanı işgal etmeye bende karşıyım. Fakat aracı bir yere park ettiğimde. Araç dışına hiç bir malzeme atmadığım takdirde. Normal bir araçtan tek farkı içerisinde uyunabilmesi. Kimseye rahatsızlık vermediğiniz, normal bir otopark yada diğer arabaların park edebildiği bir alana park ettiğiniz sürece sorun olmamalı.

Herkese merhaba,

8x8 karavanınız olursa zabıtanın gelemeyeceği yerlerde kamp yapabilirsiniz

Açmış olduğunuz konu ve haklarımıza kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde yaklaşımınız elbette son derece uygar ve haklı bir isteği dile getirmesi ve haklarımıza sahip çıkılması açısından çok önemli.

Ancak, ülkemizde şu anda bir çok anayasal hakkımızın kullandırılmamasına, ya da yasalara göre değil, keyfe ve çıkarlara göre kullandırtılan haklarımıza bakınca, şu yasa ya da bu yönetmelik uyarınca jandarmanın bize nasıl davranacağı konusundaki umut ve yaklaşımınız bana oldukça ütopik geldi.

Özet, memleketimde kanun, güçlünün dediğidir. Anayasa dahil, hangi kağıdın üstünde ne yazdığı önemli değildir. Tavsiyem, "git" dedilerse gidin.

….memleketimde kanun, güçlünün dediğidir.

Ben de konuya daha masum hukuksal bir açıdan yaklaşayım.
Bizde yürütme, bazen kendini yasama yerine koymanın cazibesine dayanamıyor. Sanırım bazıları da hala farkı sindirememiş durumda.
Bundan 7-8 sene kadar evvel Bodrum Gümüşlükte boş bulunup jandarmaya karavanımı oralara biryere park edip edemeyeceğimizi sormuştum.
Cevap “Komutanım müsaade etmiyor” olmuştu.
“Yahu bunun amirle değil, yasa veya yönetmeliklerle ilişkisi var” deyip, yurttaşlık dersine başlamak yerine lafı uzatmamıştım. Ne de olsa bu kafayla komutanın yargıya bile geçme ihtimali vardı. 😊

Ama gelin isterseniz konuyu daha fazla derinleştirmeyelim.. 😉

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR