İsli / Sarı Alevli Yanan Ocaklar, Çözüm Önerileri Ve Önemli̇ Bi̇r Uyari

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,878

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Orijinal mesajı bulamadım. Sarı alevli yandığı için isli yanan ocaklarla ilgili bir mesajlaşma vardı. Bunun temel sebebi olarak ocağın doğal gaz için yapılmış olması öngörülmüştü. Çözüm için de ocak kafalarının altında (iç tarafta) yer alan memelerin LPG için olanlarla değişmesi gerektiği söylenmişti.

Bir arkadaşımız daha pratik bir çözüm olarak, Aygaz'ın 1,3kg/h debili dedantörü yerine Altınboğa'nın 1 kg/h debili dedantörü ile sorunu çözdüğünü yazmıştı. (Şekil 1)

Detantr

Aynı sorunu yaşayanlardan olduğum için hemen aynı yolu izledim ve bir tane alıp taktım. Ama kullanım kılavuzundaki bir uyarı aklıma takıldı. (Şekil 2).

Klavuz 001

Burada dedantör takıldıktan sonra tüpün hareket ettirilmemesi, karavan ve motokaravanlar için uygun olmadığı yazıyordu. Önce bir anlam veremedim. Sonra sebebini buldum. Orijinal Aygaz dedantöründe gaz açma/kapama mandalının arkasında ayrı bir kilitleme mandalı var. (Şekil 3)

Aygaz

Altınboğa'nınkinde ayrı bir mekanizma yok. Tek mandal iki işi birden görüyor. Bu durumda araç hareket halindeyken ya tüpü gaz çıkışına imkan verecek şekilde açık bırakacaksınız, ya da kapalı konumdayken dedantörün titreşim ve sarsıntıyla yerinden oynayıp gaz kaçağı yapmasına imkan vereceksiniz.

Gönüllü itfaiyeci olarak pek çok eğitim aldım. Gaz yangınlarıyla ilgili öğrendiğim temel bilgiler içinde en önemli gördüğüm konu şuydu: LPG havadan ağır bir gazdır; aşağıya çöker. Siz gaz kokusunu aldığınızda hava ile karışım oranı, patlamaya hazır bir seviyeye gelmiş demektir. Bu yüzden ASLA güvenlik önlemlerini ihmal etmemek gerekir.

Bu durumda karavanda Altınboğa marka dedantör kullanmak isteyenler için tek bir çözüm yolu kalıyor: HER SEFERİNDE DEDANTÖRÜ TÜPTEN TAMAMEN AYIRIN!

DAHA İYİSİ, başta önerildiği üzere OCAK İÇİNDEKİ MEMELERİ LPG İÇİN OLANLARLA DEĞİŞTİRMEYİ TERCİH EDİN.

Genel bir önlem olarak da GAZ HORTUMUNU EN GEÇ 3 YILDA BİR MUTLAKA DEĞİŞTİRİN. Çünkü tüpteki gaz basınç altındadır. Dedantörden geçtiği anda normal hava basıncına uğrar. Bu da ani olarak soğumasına sebep olur. Bu durumda gaz borusu sürekli olarak soğuk ve sıcak değişimine uğrayacağı için bir süre sonra kılcal çatlaklar oluşur. Uzun süre hortumları değiştirilmeyen LPG ocaklarında gaz kokusu duyulmasının sebebi budur. Sonra da gelsin tüp (aslında gaz) patlamaları.

Son düzenleme:

Bekir hocam, bu faydalı paylaşım için teşekkürler. Sonuç olarak sizin sarı alev sorununuz çözüldü mü?

Güvenlik önlemi olarak; karavanlarda tüpler yaşam alanından izole edilmiş bir yerde ve alt tarafında genişçe bir havalandırma deliği ile bulunduruluyor.

Geçende başka bir grupta, bir karavancı başka bir arkadaşı için karavan tavsiyesi istiyordu. Bir ilan paylaşmış. Bir yerli karavan üreticisi küçük tüpü banyoya koymuş. Oradan da plastik hortumla yine banyonun içindeki şofbene bağlantı yapmış. Ben de dedim; arkadaş karavan değil, saatli bomba yapmış. o_O

Bekir hocam, bu faydalı paylaşım için teşekkürler. Sonuç olarak sizin sarı alev sorununuz çözüldü mü?

Güvenlik önlemi olarak; karavanlarda tüpler yaşam alanından izole edilmiş bir yerde ve alt tarafında genişçe bir havalandırma deliği ile bulunduruluyor.

Şu an için çözülmüş görünüyor. Ama bilahare ocak enjektörlerini değiştirmeye niyetliyim. Şu anda yapamıyorum. Çünkü başlıklar ses yapmasın diye civata ile sabitlemiştim. Onlar sıkışmış, çıkaramadım. Dolayısıyla enjektörlere ulaşamadım. Biraz uğraş gerektiriyor.

Benim tüpüm ev tipi ve mutfak tezgahının altında maalesef. Dolabın yan tarafında kapı otomatiği için büyükçe bir açıklık var. Oradan havalandırması var ama sonuçta aracın içine açılıyor.

Kolay bulunabileceğine inansam karavan tipi tüpe geçeceğim. Ama Aygaz'ın kendi sitesinden baktığımda Yalova'da hiç bir bayide görünmüyor. Gittiğim yerlerde bulmak ciddi sorun olacak gibi duruyor. Ev tipi tüpün bitmesi halinde yedek olarak bir tane piknik tüpüm var. Koku yapacak kızartmalar vb. için bazen dışarıda kullandığımız da oluyor. Mini karavan tüpünü bu şekilde kullanmak mümkün değil sanırım.

Mavi karavan tüpü ne yazık ki kelaynak kuşu gibi nadir bulunan bir ürün. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da var. O da bazı bayilerde. Belki başka kentlerde de olabilir ama dediğim gibi uğraşmak gerekiyor. Karavan tüpünün şöyle avantajları var:
  • Tüpler yeni olduğu için içinde kalıntıları az, sisteme sızıp cihazları bozma ihtimali daha düşük. (Sisteme filtre takılarak bu sorun çözülebilir)
  • En önemli avantajı yazın ve kışın farklı propan/bütan oranlarında dolduruluyor. Yazın bütan oranı çok oluyor. Bütanın sıfırın altında buharlaşması iyice yavaşladığı için kış karavancılığında kullanılamıyor. Kışın da propan oranı çok oluyor. Sanırım benzin istasyonlarındaki lpg'lerde de benzer yaz-kış ayarlaması yapılıyor. Bunu bilmeyenler yazın aldığı karavan tüpünü kışın kullanınca bu da donuyor diyorlar. Dışardan bakınca yaz ve kış modu arasında tek bir farkı var, o da ilk alındığında vananın üstünde olan yırtılabilir mühürde kar işareti olması. Onun dışında dışardan bakınca anlaşılmıyor. Aygaz'ın sitesinde de bu fark hiç belirtilmiyor.
Bende iki tane mavi tüp var. Bir tane de yaz için normal gri tüpten var. Onu her yerde kolayca bulabiliyorum. Yaz seyahatlerinde griyi kullanıyorum. Bir tane maviyi yedek taşıyorum.

Geçen gün şu yeni yeşil 2 kg'lık tüplerden alayım dedim. Üstündeki ocağa 700 TL, depozitosuna 250 TL vs deyince vazgeçtim, eski gri ile devam ederiz dedim. :rolleyes:
1675624039260

Ev tipi tüpün bitmesi halinde yedek olarak bir tane piknik tüpüm var. Koku yapacak kızartmalar vb. için bazen dışarıda kullandığımız da oluyor. Mini karavan tüpünü bu şekilde kullanmak mümkün değil sanırım.
Dedantörü de farklı mavi karavan tüplerinin. O yüzden diğer tüplerin yerine kullanamazsınız. Zaten sizin için gerek de yok mavi tüpe. Çünkü sadece ocak için kullanıyorsunuz.

Bizim tüpler hep dışarda olduğu için ve her işte tüp kullandığımız için mavi karavan tüplerinin soğukta faydası oluyor.

Mavi karavan tüpü ne yazık ki kelaynak kuşu gibi nadir bulunan bir ürün. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da var. O da bazı bayilerde. Belki başka kentlerde de olabilir ama dediğim gibi uğraşmak gerekiyor. Karavan tüpünün şöyle avantajları var:
  • Tüpler yeni olduğu için içinde kalıntıları az, sisteme sızıp cihazları bozma ihtimali daha düşük. (Sisteme filtre takılarak bu sorun çözülebilir)
  • En önemli avantajı yazın ve kışın farklı propan/bütan oranlarında dolduruluyor. Yazın bütan oranı çok oluyor. Bütanın sıfırın altında buharlaşması iyice yavaşladığı için kış karavancılığında kullanılamıyor. Kışın da propan oranı çok oluyor. Sanırım benzin istasyonlarındaki lpg'lerde de benzer yaz-kış ayarlaması yapılıyor. Bunu bilmeyenler yazın aldığı karavan tüpünü kışın kullanınca bu da donuyor diyorlar. Dışardan bakınca yaz ve kış modu arasında tek bir farkı var, o da ilk alındığında vananın üstünde olan yırtılabilir mühürde kar işareti olması. Onun dışında dışardan bakınca anlaşılmıyor. Aygaz'ın sitesinde de bu fark hiç belirtilmiyor.
Bende iki tane mavi tüp var. Bir tane de yaz için normal gri tüpten var. Onu her yerde kolayca bulabiliyorum. Yaz seyahatlerinde griyi kullanıyorum. Bir tane maviyi yedek taşıyorum.

Geçen gün şu yeni yeşil 2 kg'lık tüplerden alayım dedim. Üstündeki ocağa 700 TL, depozitosuna 250 TL vs deyince vazgeçtim, eski gri ile devam ederiz dedim. :rolleyes:
Ekli dosyayı görüntüle 640987

Dedantörü de farklı mavi karavan tüplerinin. O yüzden diğer tüplerin yerine kullanamazsınız. Zaten sizin için gerek de yok mavi tüpe. Çünkü sadece ocak için kullanıyorsunuz.

Bizim tüpler hep dışarda olduğu için ve her işte tüp kullandığımız için mavi karavan tüplerinin soğukta faydası oluyor.
gecen sene depozıto vermedım yerıne eskı grı tupu verdım aldım yanlız tupun ıcının parasını verdım

En önemli avantajı yazın ve kışın farklı propan/bütan oranlarında dolduruluyor. Yazın bütan oranı çok oluyor. Bütanın sıfırın altında buharlaşması iyice yavaşladığı için kış karavancılığında kullanılamıyor. Kışın da propan oranı çok oluyor. Sanırım benzin istasyonlarındaki lpg'lerde de benzer yaz-kış ayarlaması yapılıyor. Bunu bilmeyenler yazın aldığı karavan tüpünü kışın kullanınca bu da donuyor diyorlar. Dışardan bakınca yaz ve kış modu arasında tek bir farkı var, o da ilk alındığında vananın üstünde olan yırtılabilir mühürde kar işareti olması. Onun dışında dışardan bakınca anlaşılmıyor. Aygaz'ın sitesinde de bu fark hiç belirtilmiyor.

Mavi tüpleri düşünmemin temel sebebi vanalı olması idi. Vanayı az açarak debiyi düşük tutmak, dolayısıyla sarı alevi maviye çevirmek mümkün olur diye varsayıyorum. Doğru mu düşünüyorum?

Yaz kış bütan propan oranlarının farklılığı çok önemli bir bilgi. Teşekkürler. Ben bir tüpü uzuuunca bir süre kullanıyorum. Kış için olan mavi tüpü yazın kullanınca ne tür sorun yaratıyor?

Bir de, yazın gri tüp, kışın mavi tüp kullanırken dedantör işini nasıl hallediyorsunuz?

Son düzenleme:

.
Bakın şimdi, Avrupa Türkiye’yi gerçekten kıskanıyor olmalı.

A63B422D 554D 4201 B7BA 547C79B0B050

~1800
Bereket bu indirimli fiyatı. Bizim Aygaz hem 0,2 kg daha fazla dolu, hem de tüpün yapı ve kalitesi çok daha işlevsel ve çağdaş. Üstüne üstlük de kendinden dedantörlü..

Fakat bu boy tüp zaten karavan içinde depo edildiğinden yaz-kış farklı gaz dolumunda abartmışlar. Gereği yoktu. Campinggas’da da farklı tüp yok.
İleve edeyim bu Campinggas tüpünü doldurmasının hediyesi de 29,80 €
(Ben bu fiyatların virgül sonrası küsüratlarını anlayamıyorum)

Yalnız yine de haklarını yemiyelim. Çünkü bu tüplerle et kızarttığınızda kendinizi Nusret’te hissetme avantajınız oluyor. 😋

Son düzenleme:

Bugün ocak için sipariş verdiğim LPG enjektörler geldi. Altınboğa'nın dedantörüne verdiğim 120TL yerine, 12TL+Kargo=32TL ile halledebilirmişim. Neyse, yedek bir dedantörüm oldu.

Ocak kafalarını ses yapmaması için civata ile sabitlediğimi ve sıkıştıkları için sökemediğimi yazmıştım. WD40'ı icat edenlerden Allah razı olsun, kolayca sökülmelerini sağladı. Enjektörler de 7mm lokma ile kolayca çıktı. Küçük ocaktaki 70'lik doğalgaz enjektörü 54'lük LPG enjektörü ile değiştirdim. Büyük ocaktaki 98'lik enjektörü de diğer taraftan söktüğüm 70'lik enjektör ile değiştirdim. Böylece 4'lü set halinde gelen enjektörlerin 3 tanesi bana yedek kaldı.

Küçük olanın yuvası dar ve derinde. Bu yüzden ilk dişi tutturmak için karga burunla yerine oturtmak gerekti. Sonrası lokmanın işi.

Aygaz dedantörü de tekrar hortuma takınca iş bitti. Sonuç güzel. (Fotoğrafta görünen sarı alev sürekli değil. Arada bir görünüp kayboluyor.)

20230208 162121

Merhaba
Lpg tanklı sistemi ocakta kullandigimizda ocak isli dumanlı yaniyormus sanirim bu sorun icin 1kg/h bir dedantor kullanmamiz tum sorunu cozuyormu tecrubeleriniz nedir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.