İlk Araç Defender Mantıklı Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Poba Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,349

Poba

Yeni Üye
Yer
Trabzon
Herkese selamlar arkadaşlar.. Bu genç kardeşiniz de her genç gibi LR DEFENDER a aşık oldu. Alırsam ilk aracım olucak 1 aydır siteyi takip ediyorum bu arada site için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim çok güzel bir oluşum.
Abiler ilk aracımı almayı planlıyorum. İşle uğraşmayı alet tutmayı severim zamanımı harcamaktan gocunmam fakat arabadan çok anlayan biri değilim. Ben tek araç olarak kullanmayı düşünüyorum. Yayla, dağ , bayır vb yerlerde kafa dağıtmak arada kamp için bunu bir yaşam şekline getirmeye çalışıyorum. Fakat araç mekaniğinden çok anlamadığım için ustalarla problem yaşamamak için direkt olarak Defender’dan başlamak mantıklı mı? Yoksa biraz daha modeli yüksek günümüz araçlarıyla başlayıp mı Defender’a dönmek mantıklı yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
kesinlikle 2. seçenek...defender bir hevesle köpek alıp eve getirip sonra sokağa bırakmak zorunda kalan yurdum insanı gibi olursunuz. yüksek model bir araç alıp öyle başlayıp zaman içinde uzun vadede defender alıp almamaya karar vermelisiniz bence.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim sağ olun.. Bir araç öneriniz var mı dır ? 4x4 almayı düşünüyorum dizel neye dikkat edeyim ?

Son düzenleme:

sayın poba defender bir hevesle alınacak araç değil,hazır olmanız ve çok sevmeniz gerekir.bütçenizi yazarsanız amacınıza yönelik bir çok araç öneren çıkar.

Defender ilk araç olabilir ama dikkat etmek lazım son aracınız da olabilir. Yani öyle bir soğursunuz ki bir daha araç almazsınız.

Suzuki Vitara serilerini önerebilirim ya da Defender parasına artık Discovery ler var.

Bol şanslar.

Şoförlük tecrübeniz nasıl? Acemiyseniz kesinlikle uzak durun. Görüş açıları kötüdür (özellikle arka). Fren vs sistemleri eski teknolojidir. Her an beklenmedik bir sıkıntı yaşanabilir (mesela rampadayken vites geçmez, arazi vitesi atar). Kaza yaptığınızda karşı tarafta hasar ağır olur. Üstelik kasko da yaptıramazsanız büyük ihtimale

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Şöförlüğüm var yok değil ama araç dilinden anlayacak kadar olduğunu zannetmiyorum. Suzuki G.V. Ve Disco 1 lere bakıyorum. Aldığım yeni bir kararla 4x2 Ranger ile devam edeceğim. Araç mekaniğini biraz daha öğrendikten sonra bir Defender bakarım artık.

Değerli kardeşim defenderi gördün mü şimdi onun tam tersi yönüne doğru koşmaya başla git birazda git git hah orası daha güvenli bir bölge ve akil sağlığını yerinde tutan bir yer olacaktır saygılar sevgiler

4x4 yakıt fazladır binek araca göre şehir içi 1 liraya yaklaşır bütçeni zorlamamalı ve dar sokaklarda büyük sorun oluyor park. Bende sorento var ona göre konuşuyorum defenderde aynı grand vitarada maddi gücüm yetse mutlaka ikinci araç şart uno gibi
Ben sürati sevmem küçük 4x4 olsun dersen suzuki 1.3 jlx bakabilirsin modeli yüksek 150 bin km yi gecmemiş

Sadece arazide binilecekse müthiş makine. Geri kalan hiçbirşeye uygun değil ne yazıkki. Lada niva al onun yerine.

Defender istiyorsan defender almalısın.

Hayalini ertelemene gerek yok.

Karmaşık yollardan gitmeye de gerek yok.

Önce başka araçları deneyip sonra defender alırım demek bence gereksiz zaman ve para kayıbı olur.
Bir aracın kullanımını , özelliklerini ve motorunu anlamak için ortalama 1-2 yıl gerekir. İki farklı araç denedikten sonra ilk karar verdiğin araca geçmek sana en az 3- 4 yıl kaybettirir. Harcayacağın paralar da ayrıca gereksiz kayıplar olur. Bu yolda gidersen Defender hayalinde sadece eski bir anı olarak kalır.

Defender en iyi değer kazanan bir araç oldu, Olmaya da devem ediyor. Satmak ,istediğinde zarar etmez hatta kazanman bile mümkün olabilir. Aşırı aksesuarlara , ekipmanlara paranı bağlamazsan. Güvenlik barları olmazsa olmaz.Alır almaz kullanmadan hemen yaptırmak gerekir.

Defenderde 4x4 için gerekli olanlar sadeleşmiş olarak var. Ön takımlar, arka sistem oldukça başarılı çözümlenmiş sadeleştirilmiştir.

Motorda, sistemde sensör, elektronik ekipman, beyin gibi arazide gerekli olmayan hatta zararlı olan ekipmanlar yokur. Sensör kirlendi, tozlandı, ıslandı , beyine su kaçtı kaldık gibi problemleriniz olmaz.

Mazot yada benzin de çok kalite aramaz seçmez ne verirsen hayır demez.
Burayı yanlış algılayıp Dizele benzin, benzinliye de dizel koymamalı.

Bir ara benzin yerine mazot doldurdular çata-pata seslari ile yine gideceğimiz yere kadar gittik.Depoda biraz benzin vardı.Mazot bezin kokteyli ile yola devam ettik.Arada bir benzin ekleyerek benzin oranını yükseltip.
Yeni araçlarda bu hata motoru yenilemeye kadar götürürmüş.
Biz sadece sesli çalışma algıladık motorada birşey olmadı. Tamirciye bile gitmedik. Depo alatındaki vidayı açıp boşalttık o kadar.

Ön takımlar bozuldu arka takımlarla, veya arkalar bozuldu ön tekerlerle yüzlerce km yol yapabilirsiniz.
Bir ara sadece önlerle 400 km yol gittik.

Bu araçların dünyanın her yerinde hem ustaları hemde parçaları kolayca bulunur. Servis falan da istemez.
Sokakta , kapı önünde, dağ başında çoğu parçasını değiştirmek mümkün. İşi bilen ustasının elinde pırıl pırıl, canavar gibi olurlar.

Tasarımda insan anatomisi için rahatlık da ekleyelim gibi birşey akıllarına gelmemiş. Defender kullanıcılarının genelde aşırı kilolu olmalarının sebebi araçta bulamadıkları rahatlığı yağ dokularının esnekliği ve ağırlıkları ile sağlamaktır denilebilir. 120 kiloluk 3 defenderci aracın istediğini, beklentisini karşılayacak yükü sağlarlar. Yağ dokularıda kendilerine rahat koltuk esnekliği verir. Çamura saplanınca çıkmadada kilolar işe yarar.

Şimdi çözüm seçenekleri daha fazla esnek rahat,amortisörlü koltuklar taktırmak kilo almaktan daha kolay bir çözüm. Araçta yaylanma, esneme rahat olsun derseniz arkaya birkaç kum torbası işinizi görür. Daha az dirençli yaylarda seçilebilir.

Kasası sanki hiç ters dönmeyecekmiş gibi tasarlanmış. Ters dönünce koltuk seviyesi motorla aynı hizaya gelir.

Bu araçlar uzaktan kumanda ile çalışıyormuş gibi tasarlanmış. İnsanların kullandığı unutulmuş.

Koruma barları yaptırmadan kullanmak akıllıca değil. Hem arazide hemde asfaltta. Ters dönünce sağ kalma şansı çok zayıf. Birde üst sacları alüminyum ise yok farzetmek gerekir. Tez elden Koruma barları yaptırmak gerekli.

Diğer araçların üst sacları daha mı kuvvetli derseniz. Onlar içinde koruma barları gerekli. Arazide iseniz ters dönme, yan yatma her an mümkün deyip önlem almak gerekli. Yoksa yoldan çıkmamalı.Hatta yola bile çıkmamalı....Barsız... Arazi girişlerine Barsız girilmez tabelası koyulsa yeridir.

Defenderin babası yada dedesi seri 3 tecrübesi ile yazıldı.

eğer karavan vs çekmeyeceksen güncel bir adaptif 4x4 araç almanı öneririm. suv yani jip türü aracada bu sayede ihtiyacın kalmaz. tahminimce %70 şehir içi %30 arazide kullanacaksın. Köy piknik kamp gibi. niye bunu önerdin dersen birincisi az yakar ikincisi zor yollarda 4x4 oluşu hayatını kolaylaştırır üçüncüsü de 4x4 olduğu için araziye uygunlardır. sudan geçerim kaya taş parçalarının üzerinden geçerim vs gibi extreme durumlar varsa o zaman suv tercih etmelisin. şehir içi kullanımda suv türü araçların güvenlik ve insanlara tepeden bakma dışında bence bir artıları yok. az yakması sorun değilse o zamanda güncel bir suv alıp geçmeni öneririm.

Abi defender almak mantıklı olmaz mı? Artıları eksileri var. Defender bir sevda bence. Forum sitelerinde en çok yorum alan atıfta bulunulan konu tek başına DEFENDER açık ara öndedir. Abi alırsın defender ını. Binersin, beğenmezsen üzerine para kazanmış olarak satarsın. Bu kadar basit. Hangi off road aracın alım satımı bu kadar rahat acaba? Keyfine bakmani ve hayalindeki defender ını almanı oneriyorum. Saygı ve sevgiler....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR