Ilk Offroad Aracım Olarak Xj Düşünüyorum Sizce

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zfrtigerman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,299

XJ mi, ZJ mi, WJ mi.

• XJ

Kullanılan: 9 60.0%
  • ZJ

Kullanılan: 2 13.3%
  • WJ

Kullanılan: 3 20.0%
  • DİĞERLERİ

Kullanılan: 1 6.7%

• Kullanılan toplam oy
    15

zfrtigerman

JEEP CHEROKEE 4.0L XJ
XJ mi, ZJ mi, WJ mi.​
merhaba,
gezenbilir forumunu uzun süredir takip etmekteyim fakat daha yeni üye oldum. paylaşılan bilgiler çok güzel, insanların karşılıksız olarak (istisnalar hariç) birine yardım ettiği bir forum sayfası. kurucularına yöneticilerine ve en önemlisi burada bilgilerini paylaşan doğa dostu insanlara çok teşekkür ederim ilk aracım olarak jeep cherokee xj kare kasa almayı duşunuyorum çevremdeki bir çok arkadaşım xj lerde hararet sorunu olduğunu bir çoğunun hararet yapmış olduğunu yapmamışın çok nadir olduğu söylemektedirler ve bana 5,2 veya 5,9 tavsiye etmektedir fakat 5,2 ve 5,9 da daha cok hararet sorunu olduğunu izcide 5,9 dan biliyorum ve genel olarak baktığımda çevremdeki v8 motorların genelinde hararet sorunu var kullanıcıların bir çoğu arazide iken gözleri hararet göstergesinde ayırmıyorlar en son bana 5,2 al diyen arkadaşım kendi 5,2 si ile 300-400 metre 30 -35 cm kar üstünde gittiğinde benden bu kadar şanzıman ısındı harareti etkiliyor 5-10 dk dinlendireyim dedi zj lerin genelinde bu bu şekil demidir xj lerde de durum bu mudur.

bir başka arkadaşım da bana 4,7 veya 2,7 wj almamı tavsiye ediyor 1997 model üzeri xjler 45-50 bin vermektense 40bin civarına güzel bir wj alırsın diyor cevremde wj kullanan birisi olmadığından detaylı bilgim yok

fakat benim çocukluğumdan beri en çok beğendiğim araç cherokee xj hep ilk aracımın xj olmasını istedim.

netten baktığım da Türkiye genelinde satılık xj ler 70 ile 80 araç arasında değişiyor ben biraz daha konfor ve özellik istediğimden 1997 model ve üzerine bakıyorum uzun süredir takıp ettiğim bir kaç tane araç var en çok beğendiğim araçın malum sitedeki ilanı 259844986 araç sahibi ile bir çok kez konuştum fakat şimdiye kadar istediği rakam bana yüksek geldiğinden pazarlığı bir türlü bitiremedik kısacası ben bu aracı almak istiyorum.
xjlerin bir çok +'si ve -'si var benim bildiğim
+ 4x2 4x4H 4x4L seçeneğinin olması.
+ şanzıman ve arazi şanzımanının Japon olması.
+ zj ve wj lerden hafif olması diye devam edediyor

sizlerden bu araçlar hakkında yorumlarınızı bekliyorum

XJ mi, ZJ mi, WJ mi.​

Etiketler

-97 üzerinde konfor 92-96 model aralığından en önemli farkı daha modern iç mekanıdır.Donanım ve konfor olarak çok farkı yoktur.O yüzden takılmayın derim çünkü 97-2001 arası XJ'ler ucuz değil,fazladan para vermeye değer mi kendinize sorun.

- Çift sıra dediğimiz çöl radyatörü ve ekstra elektrikli fan ( eğer yoksa ) takarsanız hararet kolay kolay yapmaz.Bu arabalar Mısır'da hala kullanılıyor (üretiliyor da sanırım ) çöl ortamında dahi kullanılan bir araçtır.Amerikan motorları yapısı gereği biraz sıcak çalışırlar,kullanılacak ortama göre soğutma sistemini güçlendirmek gerekir.Normal şartlarda bu araçlar hararet yapmaz.

-30-40 cm karda rampa yukarı özellikle aracı bir süre zorladıktan sonra dinlendirmek zorundasınız. Dizel araçlar da dahildir buna.Araç görünürde hararet yapmasa bile ( motor sıcaklığı yükselmese bile) yağın özelliğini yitirir,ileride başka sorunlara sebep olur. Kısacası böyle ortamlarda hiç durmadan tapa gaz gidemezsiniz.

- WJ aynı işi yapmaz,parça fiyatları daha pahalıdır,daha fazla yakar vs vs kaldı ki bugün temiz bir WJ 40-50 bin bandında offroad donanımı ekleyim deseniz en az 20 binde öyle gider.Aynı hesaptan gidip daha ucuz diye 20 bine alına 5.2 ZJ'ye 70 bin TL üstü para harcandığını çok gördük.Kısacası kazın ayağı çok farklı,ilk alım maliyetine kilitlenmeyin. Jeep firmasında, XJ hariç bu işin başka ekonomik aracı yok.

- İlandaki araç size pahalı geliyorsa 30 bin bandında olan ve üzerinde jant,lastik,dodik ve snorkel türü kısmi görüntü eksiklileri olan araçlara bakın derim. Çünkü bu iş dolarında artması ile çok ucuz değil.40 bin TL 'yi gözünüzde büyütmeyin bugün 3,5" yükseltme kiti,dodik,jant,lastik,snorkel,arka lastik,vinç vs şeklinde klasik bir donanım ekleyim deseniz aldığınız araca 20 bin TL'ye yakın para gider.20 bin TL ye temiz bir XJ de bulamayacağınıza göre ıvır zıvır masrafları ile olur 30 bin yani totalde 50 bin TL para gider.Şu an ilanda olan XJ'lerin çoğu zararına satılıyor diyebilirim,özellikle de üzerinde fazla donanımı olanlar.Kısacası o ilandaki aracı eğer mekanik işlemler de varsa üstünde ( şanzıman revizyonu,arazi şanzımanı zinciri değişimi vs vs ) ne kadara pazarlık son buldu bilmiyorum ama acil satma ihtiyacı yoksa çok da düşmez sahibi.

-Gönlünüze göre araç bulmanız dileğiyle.

Son düzenleme:

1 seneye yakın süredir zj kullanıyorum.
Sesi, gücü, rahatlığı çok güzel. Üstündeki AT lastiklere rağmen aldığımdan beri 1-2 yerde vinç kullandım.
Özel sebeplerden dolayı standart bir araca geçmek için satmak durumundayım. Yoksa kesinlikle çok keyifli ve zevkli bir araba.
ZJ başlangıç için çok güzel bir araç...

Dünyada üzerinde oynanması en basit olan,sağlamlığı ve basit mekanik aksamıyla efsane bir araç,aldıktan 1 ay sonra şanzuman yaptırdım ve 2 yıldır da ufak tefek sorunlar haricinde hiç başımı ağrıtmadı.Parçası da diğerlerine göre daha ucuz ve çeşidi de çoktur.Satacak olsam yine daha üstü modelli bir Xj alırım 97-2001 arası olanlarından

Dünyada üzerinde oynanması en basit olan,sağlamlığı ve basit mekanik aksamıyla efsane bir araç,aldıktan 1 ay sonra şanzuman yaptırdım ve 2 yıldır da ufak tefek sorunlar haricinde hiç başımı ağrıtmadı.Parçası da diğerlerine göre daha ucuz ve çeşidi de çoktur.Satacak olsam yine daha üstü modelli bir Xj alırım 97-2001 arası olanlarından
Aynen katiliyorum

jeepxj35

Yapılı uygun fiyatlı ZJ bulursa elbette alınır.Sizin araç satılık ilanında mevcut,temiz ve bakımlı ise eder,kolay kolayda alanı normal ve bir üstü kullanımda üzmez.Extreme lastik seviyesinde offroad için ZJ'de bir takım daha iyileştirilmeler yapılması şart,sonrasında da XJ'ye göre maliyet biraz daha artar.Amaca göre seçmek lazım kısacası,AT lastik seviyesinde geziler için konforlu,büyük bir araç aranıyorsa ZJ yeter de artar.

herkesın aracı hayırlı olsun.

arkadaslar nıssan pathfınder, kare kasa yada zj arac arayısım devam edıyor... 20-22 bın arası arac arıyorum.. hafıf yapılı araclar tercıhım..

1996 Jeep Grand Cherokee 5.2 24.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 277688217

1994 Jeep Grand Cherokee 5.2 25.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 277899474

1993 Jeep Grand Cherokee 5.2 24.750 TL Galeriden satılık ikinci el - 261691222

valla bu ilanlardakiler benim için yeterli yapılı ve fiyatları 24-25 civarı.. 22-23ede elbet bulunur yani bence...

piyasa aldı başını aldı gidiyor evet ama satılık ilanları aylarda duruyor internette, pıyasa gıdıyo ama araclar bıryere gıtmıyor :smiley:)

1996 Jeep Grand Cherokee 5.2 24.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 277688217

1994 Jeep Grand Cherokee 5.2 25.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 277899474

1993 Jeep Grand Cherokee 5.2 24.750 TL Galeriden satılık ikinci el - 261691222

valla bu ilanlardakiler benim için yeterli yapılı ve fiyatları 24-25 civarı.. 22-23ede elbet bulunur yani bence...

piyasa aldı başını aldı gidiyor evet ama satılık ilanları aylarda duruyor internette, pıyasa gıdıyo ama araclar bıryere gıtmıyor :smiley:)

gitmemesinde fayda var.iyi düşünmek lazım neden gitmiyor ? bu arada bazı araçlar da sitelere girmeden alınıp satılıyor,
aradaki farkı anlamak yada yaşayıp tecrübe edinmek gerekir.

selamlar saygılar

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
xj alırken nelere dikkat etmem gerekiyor aracın nerelerine bakmalıyım aracı motor ve şanzımanı ustama göstereceğim fakat ustaya göstermeden önce kendim nerelerine bakmam da fayda var çünkü her baktığım aracı ustaya gösterme için zaman olarak ve maddi olarak bir gideri var

Xj bakarken, direksiyondaki boşluk, taban sacinda, marspiyelde ve arka camurluk altinda pas ve çürüme, kaput altindaki sularda eksiksizlik, yağ kaçaklari, elektronik kontrollerin saglamligi, arka makaslarin duzlesmemis hatta sarkmamisligi, surucu ayak altindaki taban sacinin rijitligi, klimasi varsa klimasi, kapi alti paslari ve frenleri (ozellikle arka kampanalarinin tutup tutmadigi yokus asagi orta siddetli bir frenle test edilebilir) kontrol edilmesi gereken seylet olarak ilk aklima gelenler. Donanim olursa donanimina gore kontrolleri arttirmak lazim elbette.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

30bin laradan ucuz araclara bakma, cogunda sorun olabılır.. galeriden alma galerıye dusen aractan hayır gelmez... sahıbınden olan araclara bakmaya calıs...

bende aynı soruyu sordugumda bana gelen cevaplar bunlardı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR