İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,950
Doğan bey bende Parelel bağlı 105+60a iki adet akü var.650 w invertöre bağlı.Dolabım saatte 15 w çeken mini Beko buzdolabı.Çalıştıramadım.Kalkış kondansatörü invertör ile buzdolabı arasına mı koymak gerekiyor..Tşk ederim şimdiden
Merhaba,

Kalkış kondansatörü buzdolabı motoruna bağlanan bir parça. Elektrik bilginiz varsa kendiniz takabilirsiniz. Yoksa bir buzdolabı tamircisine ya da servise başvurun.

Buzdolabı ya da başka cihazların kalkışta ve düzenli çalışmada ne kadar akım ve güç çektiğini ölçen küçük ekipmanlar var. Bunu kullanarak durumu daha doğru analiz edebilirsiniz.

Buzdolabının saatte 15 watt guc harcadığını belirtmişsiniz. Bu değeri nasıl buldunuz bilmiyorum. Kalkış gücü(anlık) 500 - 1500 watt arasında olması normal. invertör seçimini de buna göre belirlemek lazım.

Son olarak birbirine eşit kapasite ve özellikte (ve hatta üretim tarihinde) akülerin paralel bağlanması önerilir. Aksi takdirde şarj ve kullanım performansı daha düşük olabiliyor.

Selamlar

Doğan Böncü

Etiketler

Merhabalar, Konuyu hortlatmak olacak ama malumunuz yaz geldi ve iki köpek, bir çocuk, hanım, ben derken buzdolabı ihtiyacımız çıktı ortaya.
Elimde motoru çalışan ama hem dışı hem de içi kullanılacak durumda olmayan (en azında benim için) ATOM ELEKTRİK ELEKTRONİK İMALAT TAMİR İLETİŞİM İÇ VE DIŞ TİCARET tarzda bir buz dolabı geçti.
Tecrübeli abi, abla, yaşdaş ve kardeşlerime sormak istediğim; bir minibar buzdolabı alıp, direkt bu cihazdaki motor, kompresör vs ile değişim yapabilir miyim, yaptırabilir miyim yoksa yükseklerde mi uçuyoru?

m
Merhabalar, Konuyu hortlatmak olacak ama malumunuz yaz geldi ve iki köpek, bir çocuk, hanım, ben derken buzdolabı ihtiyacımız çıktı ortaya.
Elimde motoru çalışan ama hem dışı hem de içi kullanılacak durumda olmayan (en azında benim için) ATOM ELEKTRİK ELEKTRONİK İMALAT TAMİR İLETİŞİM İÇ VE DIŞ TİCARET tarzda bir buz dolabı geçti.
Tecrübeli abi, abla, yaşdaş ve kardeşlerime sormak istediğim; bir minibar buzdolabı alıp, direkt bu cihazdaki motor, kompresör vs ile değişim yapabilir miyim, yaptırabilir miyim yoksa yükseklerde mi uçuyoru?

Merhaba 12v kompresörü başka bir 220 v kompresörlü buzdolabına monte ettirebilirsiniz.

220 volt A+mini buzdolabı anlık çalışma yaklaşık 60 watt çeker
günlük 300-600 watt harçar (kullanım a göre )
buzdolabını çalıştırmak için en az 1000 watt lık invertör gerekir.ilk kalkış için anlık max 1-2 sn enerji çeker .

modifiye sinus invertörler randımanlı değil ,tam sinus invertör daha iyi oda en az 800 tl ,invertörin yoksa 220 volt buzdolabını 12 volt a dönüştürmek daha mantıklı
geçen yıl mersinde bir usta bulmuştum 12 volta dönüşüm için 1350 tl istemişti
tel:0 324 5151104

Çok teşekkürler yanıt için, o zaman Antalya'da iyi bir usta arayayım ben en iyisi :smiley:

Antalya da Tuncer abi var yanlış hatırlamıyorsam forumdaki nick i Vtuncer idi beden eğitimi öğretmeni İst dan 12 v kompresör almasına yardımcı olmuştum. onun montaj yaptırdığı yeri öğrenebilirsem bilgi veririm size.

Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım halihazırda kullandığım bir motokaravanım var ve 3 sistem amonyaklı buzdolabı kullanıyorum ama sanki kan emici gibi mübarek gaz sistemi duruyor ama kullanmıyorum bir kez yakıyordu karavanı az kalsın neyse ben bunu atıp yerine 220 volt altus al 305 koymayı düşünüyorum arkada 3 adet yaşam aküm var 150+95+90 ve 2000 w invertörüm mevcut ve genelde bir yere çıkacağım zaman akşamdan dolabı 220 ye takıp sabaha kadar soğutuyorum ve yola çıkınca 12 den devam ediyordum tabi artık invertör ve 220 ile devam etmek gerekecek acaba bu şartlarda elimdeki sistem bana yetermi? Bu arada üstte 165 watt panel ve giderken araçtan şarj imkanımda mevcut fikri olan varsa yazabilirse sevinirim şimdiden teşekkürler..

Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım halihazırda kullandığım bir motokaravanım var ve 3 sistem amonyaklı buzdolabı kullanıyorum ama sanki kan emici gibi mübarek gaz sistemi duruyor ama kullanmıyorum bir kez yakıyordu karavanı az kalsın neyse ben bunu atıp yerine 220 volt altus al 305 koymayı düşünüyorum arkada 3 adet yaşam aküm var 150+95+90 ve 2000 w invertörüm mevcut ve genelde bir yere çıkacağım zaman akşamdan dolabı 220 ye takıp sabaha kadar soğutuyorum ve yola çıkınca 12 den devam ediyordum tabi artık invertör ve 220 ile devam etmek gerekecek acaba bu şartlarda elimdeki sistem bana yetermi? Bu arada üstte 165 watt panel ve giderken araçtan şarj imkanımda mevcut fikri olan varsa yazabilirse sevinirim şimdiden teşekkürler..
bende 400 watt güneş paneli ve buzdolabı buro tipi a++ buzdolabı 220 volt kullanıyorum.geçen yıl 140 amper aku ile hiç kapatmadan beni idare etti .sıkıntı yaşamadım.panel ler yetersiz olabilir .araçın akulumatör ile şarz imkanınız varsa sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum akulerin yeterli

Merhaba lütfen düşündüğünüz "altus al 305" buzdolabının kendi üstündeki etiket bilgisinden motorunun kaç watt olduğunu yazarmısınız.Bu değere göre elektrik tüketimini hesaplıyalım,hesaba bakıp panellerinizin yetme konusuna yorum yapalım.

Cevaplar için çok teşekkürler ama 220 den vazgeçip uygun bir fiyata altus al 1090 buldum ve 12 volta çevirtiyorum ve sanırım böylesi çok daha uygun olacak yarın inşallah bir aksilik olmazsa dönüşümü yapılacak dolapla birlikte bana 1250 ye mal oldu bu arada dönüşüm yapan usta kızılcahamam da fahri usta arama motoruna oto buzdolapcı fahri usta yazarsanız bir sürü videosu ve telefon numarası çıkıyor gayet iyi niyetli ve yardımsever birisi her türlü soruma sıkılmadan cevap verdi ve yardımcı olmaya çalıştı sağolsun lazım olursa tavsiye ederim çünkü bu tür usta bulmak zor gerçekten bu arada unutmadan sattığı dolaplara ya da yaptığı dönüşümlere 2 yıl garanti veriyor malımın işçiliğimin arkasındayım diyor...

Son düzenleme:

An itibarıyla dolabımızı 12 ye çevirmiş bulunmaktayız ilk kalkışta 6 amper çekiyor yaklaşık ama daha sonra 4 hatta 3.5 ampere kadar düşüyor soğutması süper buzluk kısmı -18 alt kısım 5 dereceye kadar düştü dolap 5 kademe ve bu değerleri 3. Kademede gördük ve şimdi doğru kararı vermişim diyorum ilk kampta uzun süreli kullanım tecrübemide yazacağım...

Cevaplar için çok teşekkürler ama 220 den vazgeçip uygun bir fiyata altus al 1090 buldum ve 12 volta çevirtiyorum ve sanırım böylesi çok daha uygun olacak yarın inşallah bir aksilik olmazsa dönüşümü yapılacak dolapla birlikte bana 1250 ye mal oldu bu arada dönüşüm yapan usta kızılcahamam da fahri usta arama motoruna oto buzdolapcı fahri usta yazarsanız bir sürü videosu ve telefon numarası çıkıyor gayet iyi niyetli ve yardımsever birisi her türlü soruma sıkılmadan cevap verdi ve yardımcı olmaya çalıştı sağolsun lazım olursa tavsiye ederim çünkü bu tür usta bulmak zor gerçekten bu arada unutmadan sattığı dolaplara ya da yaptığı dönüşümlere 2 yıl garanti veriyor malımın işçiliğimin arkasındayım diyor...
Altus AL 1090 buzdolabı 650 lira , siz 1250 liraya yaptırdığınıza göre , usta motor ve işçilik olarak 600 TL almış oluyor , halbuki sadece danfos kompresör 1200 TL ye satılıyor , ustanın işçilik ve sizin aldığınız altus buzdolabının ücreti nerede ? hesapta bir yanlışlık olmasın , bu kadar ucuza mal olmaması lazım.

Danfos 1200
İşçilik 200
Sıfır Altus 650
TOPLAM 2.050 olması gerekiyor

Siz 1250 TL ye mal etmişsiniz 800 TL kar etmişsiniz tebrikler , güle güle kullanın .

Altus AL 1090 buzdolabı 650 lira , siz 1250 liraya yaptırdığınıza göre , usta motor ve işçilik olarak 600 TL almış oluyor , halbuki sadece danfos kompresör 1200 TL ye satılıyor , ustanın işçilik ve sizin aldığınız altus buzdolabının ücreti nerede ? hesapta bir yanlışlık olmasın , bu kadar ucuza mal olmaması lazım.

Danfos 1200
İşçilik 200
Sıfır Altus 650
TOPLAM 2.050 olması gerekiyor

Siz 1250 TL ye mal etmişsiniz 800 TL kar etmişsiniz tebrikler , güle güle kullanın .
Dolabı 400 e buldum ve daha kutusu açılmamıştı usta motor işçilik için 850 aldı üstüne tek masrafım yakıt oldu kızılcahamam gidiş geliş bu arada motorun markası danfoss değil wento yazıyor üstünde yaklaşık 24 saattir çalışıyor ve şimdilik sorun bugün saat 2 gibi baktım akülerim hala full görünüyor ve dolap benim istediğimden bile soğuk umarım uzun vadede bir sorun çıkarmaz

Dolabı 400 e buldum ve daha kutusu açılmamıştı usta motor işçilik için 850 aldı üstüne tek masrafım yakıt oldu kızılcahamam gidiş geliş bu arada motorun markası danfoss değil wento yazıyor üstünde yaklaşık 24 saattir çalışıyor ve şimdilik sorun bugün saat 2 gibi baktım akülerim hala full görünüyor ve dolap benim istediğimden bile soğuk umarım uzun vadede bir sorun çıkarmaz

Danfoss kompresör olarak kendini kanıtlamış bir marka ama olmazsa olmaz değil.
Ben kendi dolabıma Cubigel taktım bence Danfoss tan bile daha iyi üzerinde devir ayarı için soket yeri var
1500 d/dak ile 3500 d/dak aralığında ayarlayabiliyorsunuz 50 litrelik dolabada 400 litrelik dolabada takılabiliyor ama danfoss tan pahalı.
Son yıllarda 12V kompresörler teknoloji olarak ta, ürün çeşitliliği olarak ta epey yol katetti.
Satıcı güven veriyorsa, işinin ehli bir usta montaj yaparsa markaya çok takılmamak gerekir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Evet arkadaşlar dolap 48 saattir çalışıyor ve bu sürede aküleri harici hiç şarj etmedim sadece güneş paneli ile idare ediyorlar ve hala full gösteriyor dolaba gelince buzluk yerine koyduğum küçük su donmuş doğrusu bu kadar beklemiyordum eğer düşünüyorsanız hiç düşünmeyin hemen böyle bir şey yaptırın derim ben...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri