DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul Arkeoloji Müzesi

'TARİH KÜLTÜR VE SANAT' forumunda ufuk tarafından 2 Şubat 2008 tarihinde açılan konu 64057 kişi tarafından okunmuş, 19 cevap yazılmıştır

 1. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL
  İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. 19. yy.ın sonlarında ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından İmparatorluk Müzesi olarak kurulmuştur ve 13 Haziran 1891 tarihinde ziyarete açılmıştır.

  Müzenin koleksiyonunda, Balkanlar'dan Afrika'ya, Anadolu ve Mezopotamya'dan Arap Yarımadası'na ve Afganistan'a kadar, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır.

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç müzeden oluşmaktadır.  Arkeoloji Müzesi
  Ana bina ve ek bina olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Ana binanın yapımına 1881 yılında Osman Hamdi Bey tarafından başlanmış, 1902 ve 1908 yılında yapılan ilavelerle bugünkü durumuna gelmiştir.

  Neoklasik bir yapı olan binanın cephesi, mimarı Alexandre Vallaury tarafından, İskender Lahti ve Ağlayan Kadınlar Lahti'nden esinlenerek yapılmıştır.

  Binanın alt katında İskender, Ağlayan Kadınlar, Satrap, Lykia ve Tabnit Lahti gibi Sayda kral mezarlarında bulunan lahitler ile antik kentlerden getirilen heykel ve kabartmalar sergilenmektedir.

  Arkaik Dönem'den Bizans Dönemi'ne kadar olan heykel sanatının gelişimi, kronolojik sıralama içerisinde görülebilir.

  Ana binanın üst katında ise küçük taş eserler, çanak çömlekler, pişmiş toprak heykelcikler, hazine bölümü, 80.000 sikke, mühür, nişan ve madalya bulunmaktadır.

  Altı katlı olan ek binanın dört katı sergi salonu olarak düzenlenmiştir. Binanın giriş katında Çocuk Müzesi ile mimari eserler sergisi, birinci katında Çağlarboyu İstanbul, ikinci katında Çağlarboyu Anadolu ve Truva, en üst katında Anadolu'nun Çevre Kültürleri: Kıbrıs, Suriye, Filistin sergi salonları bulunmaktadır.  Bölümleri

  Eski Şark Eserleri Müzesi
  1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Güzel Sanatlar Okulu olarak yaptırılmış, 1917-1919 ve 1932-1935 yıllarında müze olarak düzenlenmiştir.

  Anadolu, Mezopotamya, Mısır ve Arap eserlerinin, Kadeş Antlaşması'nın, Zincirli Heykel'in sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi'nde 75.000 çivi yazılı belgenin bulunduğu Tablet Arşivi ve 20.000'e yakın arkeolojik eser bulunmaktadır.


  Çinili Köşk Müzesi
  1472 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1875-1891 yılları arasında İmparatorluk Müzesi olarak kullanılmış, 1953 yılında Türk ve İslam eserleri sergilenmeye başlanmış, 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne dahil olmuştur.

  Ön cephesi tek, arka cephesi ise iki katlı olan Çinili Köşk Müzesi'nde Selçuklu ve Osmanlı Dönemi çini ve seramikleri sergilenmekte, depolarında 2.000 eser bulunmaktadır.


  Çocuk Müzesi
  Ek binanın zemin katında bulunan Çocuk Müzesinde Tunç Çağı'ndan Bizans dönemine kadar yazının îcâdı, çanak-çömlek yapımı ve kullanımı, paranın îcâdı gibi târihte yaşanan ilkleri vurgulayan eserler ve canlandırmalar yer almaktadır.


  İstanbul'un çevre kültürleri
  Ek binanın zemin salonunda yer alan sergide, Trakya ve Bitinya bölgesinde yapılan çeşitli kazılardan gelen buluntular ile Bizans dönemi eserleri sergilenmektedir.


  Çağlar boyu İstanbul
  Bu salonda, İstanbul'un prehistorik dönemden Osmanlı dönemine kadar geçirdiği, sanatsal siyasal, ve kültürel değişimi yansıtan eserler sergilenmektedir.


  Çağlar boyu Anadolu ve Truva
  Truva'nın 9 yerleşim katında bulunanların yer aldığı vitrinlere paralel olarak, Anadolu ve Trakya'da Paleolitik Çağ ile Demir Çağ'ın sonuna kadar uzanan sürece ait buluntular sergilenmektedir.


  Arkadaşlar giriş ücreti 5TL. bugün tam 5,5 saat gezdim. ve halen gezilecek yerler kaldı. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.  1.jpg

  11.jpg

  12.jpg

  13.jpg

  14.jpg

  15.jpg

  16.jpg

  17.jpg

  18.jpg

  19.jpg
   
  Etiketler:

 2. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 3. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 4. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 5. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 6. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 7. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL

 8. ufuk

  ufuk Cache or not...

  Mesaj:
  1.471
  Alınan Beğeni:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  169.jpg

  170.jpg

  171.jpg

  172.jpg

  173.jpg

  174.jpg

  175.jpg

  bitti :smiley:
   

 9. caner

  caner Ayinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz.

  Mesaj:
  332
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  İşte benim en beğendiğim ve bir türlü sonuna kadar gezemediğim müze. Yorgun argın çıkıyorum oraya girince. Senede en az 1 kere gitmeye çalışıyorum artık.

  Hiç görmemiş olanlara fena halde tavsiye ederim.

  Giriş kapısı:
  P1090994.jpg

  Kadeş Anlaşması:
  P1090834.jpg

  Dünyanın en eski aşk şiiridir, detaylar için http://www.flickr.com/photos/caner/314998602/
  P1090836.jpg

  İskender Lahti:
  P1090931.jpg

  Ağlayan Kadınlar Lahti:
  P1090923.jpg

  Mumya:
  P1090908.jpg

  P1090907.jpg

  Ve yüzlerce heykel ve başka başka eserler var içerde
   

 10. caner

  caner Ayinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz.

  Mesaj:
  332
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  Ben yakın dönemde yeniden gittim. Tamamen Sidamara Salonunu görmek içindi bu gidiş. O arada bir kısım bölümlerini de yeniden gezmiş oldum ama tamamını gezmek için hayli zaman ve enerji istiyor.

  Sidamara Lahdi

  Karaman-Ayrancı Ambararası Köyü Ambar Höyük'te 1898 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkan ve dünyanın en büyük lahti (25 ton) olarak bilinen Sidamara Lahdi İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Sidamara salonunda sergilenmektedir.

  1901 yılında Ambar köyünden Halil Ethem Bey tarafından İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürülen lahit, bulunduğu antik şehrin ismi olan Sidamara adıyla tanınıyor.

  Bu mermer lahdin boyutları: Yükseklik: 313 cm, Uzunluk: 381 cm, En.200 cm

  Lahdin fotoğrafları:

  s4.jpg

  s3.jpg

  s2.jpg

  s1.jpg

  Ayrıca yine Sidamara tipi lahitler ile birlikte pek çok tipte lahit bu devasa salonda sergilenmektedir. Onlardan da bir parça fotoğraf ekleyeyim. Halen acilen müzeye gitme arzusu oluşmadı mı? :smiley: Yüklerim bakın diğer fotoğrafları :smiley:

  DSC_0164.jpg

  DSC_0156.jpg

  DSC_0137.jpg

  DSC_0109.jpg

  DSC_0105.jpg

  DSC_0095.jpg
   

 11. behicefe

  behicefe Zirve

  Mesaj:
  1.395
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  aydın-koçarlı
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  merhaba ;
  caner haklı bende sık sık gidiyorum. takriben ayda 1 kez yolum düşüyor. ve her seferinde başka bahanelerle gittiğimi fark ettim. bu arada belkide biliyorsunuzdur ben yinede hatırlatayım her ayın ilk pazartesi günü müzeler ilk salı günü saraylar bedava eşe dosta hatırlatın imkanı olan değerlendirsin. osman hamdi bey ilk müzeci değildir. ama yaptıkları ile çağdaş ilk müzeci olarak adlandırılabilir. doğrudur. bildiğim kadarıyla bir ara merkez belediye reisliğide yapmıştı. (istanbul 14 belediyeye bölünmüştü beyoğlu belediyesi 6. belediye olarak merkez belediye olmuştu) yine onun teşvikiyle oğlu ve kardeşide büyük hizmetler yapmıştı. yanı zamanda ressam olan osman hamdi bey 1840 daki yabacıların kazıdan çıkardıkları eserler için 1884'te galiba yeni bir yasa çıkartmıştı. kadeş anlaşması ise bildiğim kadarıyla her iki dilde de yazılmıştı ve yine bildiğim kadarıyla bizde ki mısırdan gelen olması lazım. diğerinin bir eşi BM girişinde diye biliyorum. ama esasen benim gittiğimde izlenimlerimin bir kısmı yaşanmışlıklar la ilgili ilk yapıldığında topkapı sarayının bünyesinde olan arkoloji müzesinin şimdiki çinili köşkünü bilirsiniz. pencereleri gülhaneye bakar. ama aslında gülhanede sarayın iç bahçesi olmasına rağmen kafes altında yaşamaya mahkum birçok şehzadenin o bahçeye sadece pencere sofasından bakabildiğini ve o bahçede hiç koşamadığını bilirmiydiniz. neyseki gidenler bilir pencerelerin sofası hayli geniş. siz o genişliğe genç şehzadenin birde düş gücünü ekleyin. aynen Cahit Külebi'nin şiirinde dediği gibi ''bir leğende denizi gören ben'' yapmadan dönmeyin diyeceğim ise meydanda heykeller arasında gezinin yorgunluğunu yine heykellere ve çektiklerinize bakarak çay içmek olsun. ufuk giriş ücretini yazmış bende çay ücretin yazayım. 50 krş. sevgiyle kalın
   

 12. sagalosos

  sagalosos Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ANKARA
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  Ankara da yaşamaktayım.ama İsstanbulda olsam yalnızca İskander Lahdi için bile her fısatta giderim.Mükemmel bir zenginlik.
   

 13. umudayaşam

  umudayaşam Ana Kamp

  Mesaj:
  35
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  izmir
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  bir sanat tarihçisi olarak bu müzeyi hala gezmemiş olduğum için utanıyorum :( ama en kısa zamanda ,ilk fırsatta gezeceğim...güzel fotoğraflar....
   

 14. *dolunay*

  *dolunay* Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  kesinlikle görülmesi gereken bir yer.iki sene önce arkeoloji hocamızla sınıfça bir dersi müzede işledik.sadece arkeoloji müzesi ve eski şark eserleri müzesini gezebildik.zaman o kadar çabuk geçti ki çinili köşkü çok merak etmeme rağmen gezemedik.tarihi ve kültürel derslerin müze ve saray gibi yerlerde görülmesi,öğrenilenlerin kalıcı hale gelmesi açısından çok önemli bence.öğretmenler buna dikkat etmeli.
   

 15. ßaL

  ßaL Ziyaretçi

  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  resimler gözükmüyor :(yenilenebilirmi bide banaa resimlerin açıklamaları lazm ödevim var yardımcı olabilirmsiniz ?
   

 16. caner

  caner Ayinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz.

  Mesaj:
  332
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: İstanbul Arkeoloji Müzesi

  Şİmdi görünür sanıyorum. Photobucket 90 gün içinde en az 1 kez giriş yapmazsan linkleri durduruyormuş, ben de giriş yaptım ve düzeldi.

  Ödev konusunda ise biraz kitap karıştırın derim; öyle internetten birşeyler bulmak pek mümkün değil.

  Daha fazla fotoğrafı şuraya eklemiştim: http://www.flickr.com/photos/caner/sets/72157604217947155/
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. istanbul arkeoloji müzesi eserleri

Yükleniyor...