Italya 2022

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,612

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Eskiden depoyu doldurur yola çıkardık. Ṣimdi motorin nerede daha ucuz araṣtırması yaparak yola çıktık.

2018 yılından bu yana ilk defa Almanya dıṣında gezi yapmaya karar verdik. Karar verilince eṣim Sonja yurt dıṣı hastalık sigortası yaptırdı. Yaṣlar yetmiṣi geçtiği için yurt dıṣı sigortasının da pahalandığını gördük.

Hedef Italya’nın kuzeyi. Garda gölünün çevresi. Mesafe 400 km civarında. Son üç yıldır Almanya içinde yaptığımız gezilerde de mesafe benzerdi.
Tenno

Avusturya sınırına yakın olduğumuz için depoya 20 litre motorin koyarak yola çıktık. Internetten edindiğim bilgilere göre Avusturya’da motorin 30 Cent civarında daha ucuz. Nedenini araṣtırdım. Avusturya akaryakıttan daha az vergi alıyor.

Avusturya’ ya girince Alp Dağları üzerinde bir gölün yakınında gecelemeye karar verdik. Zaten gezimiz için Italya‘ da Alp Dağlarındaki göllerin kıyılarında geceleme planımız var. En yakınımızdaki karavan parkın gecele ücreti 12 € yazıyor. Alp Dağları için fazla değil.
Sunnawirt

Google Maps

Bu linkte karavan parkla ilgili çok resim var.

Resimde kuṣbakıṣı görünen karavan park Sunnawirt isimli bir lokantanın park yeri. 2-3 kilometre kadar uzağında Heiterwanger gölü var.

Ilk iṣimiz göle kadar yürümek oldu. Sonja bir kaç dakika gölde yüzdü. Gölün suyunun çok soğuk olduğunu söyledi. Sonja soğuk derse bu 15° civarında demektir.

Gölün kenarında bir kamping var. Göle gitmek için de kampingin içinden geçmek gerekiyor. Aṣağıdaki linkte kampingin resimlerine bakarsanız hemen her karavanın önününde bir çadır görürsünüz. Google Maps

Benim dikkatimi ṣöyle bir çadır çekti. Gezimizde bir kaç tane kampingte konakladık. Kampinglerde gördüğüm (benim için yeni olan) çadırlardan dan ilerde daha detaylı bahsedeceğim.
Teilvorzelt

Ein Leichtgewichtvorzelt kaufen? Natürlich bei Obelink!

Akṣam karavan park sahibine parayı ödemek istedim. Bugün istirahat günüm. Yarın sabah verirsiniz dedi. Sabah parayı öderken 12€ karavan park ücretine, 2x2 € = 4 € duṣ parası (ṣahıs baṣı 2 €) ve 2X3 € = 6 € konaklama vergisi ilave etti. 22 € böyle bir karavan park için biraz fazlaydı.

Etiketler
Durgunlaşan forumumuzda son günlerde peş peşe gelen ;Önce bir Yunanistan gezisi dizisi ile başlayan avrupa gezimiz, Avusturya/ İtalya gibi daha avrupai olan ülke gezileri ile özlendirecek kıvamda devam ediyor.
Detaylı ve akıcı anlatımlarınızla yeni gezi yazısına başladığınız için teşekkür ederim Hüseyin bey.

Eskiden depoyu doldurur yola çıkardık. Ṣimdi motorin nerede daha ucuz araṣtırması yaparak yola çıktık.

2018 yılından bu yana ilk defa Almanya dıṣında gezi yapmaya karar verdik. Karar verilince eṣim Sonja yurt dıṣı hastalık sigortası yaptırdı. Yaṣlar yetmiṣi geçtiği için yurt dıṣı sigortasının da pahalandığını gördük.

Hedef Italya’nın kuzeyi. Garda gölünün çevresi. Mesafe 400 km civarında. Son üç yıldır Almanya içinde yaptığımız gezilerde de mesafe benzerdi.

Ekli dosyayı görüntüle 640138
Avusturya sınırına yakın olduğumuz için depoya 20 litre motorin koyarak yola çıktık. Internetten edindiğim bilgilere göre Avusturya’da motorin 30 Cent civarında daha ucuz. Nedenini araṣtırdım. Avusturya akaryakıttan daha az vergi alıyor.

Avusturya’ ya girince Alp Dağları üzerinde bir gölün yakınında gecelemeye karar verdik. Zaten gezimiz için Italya‘ da Alp Dağlarındaki göllerin kıyılarında geceleme planımız var. En yakınımızdaki karavan parkın gecele ücreti 12 € yazıyor. Alp Dağları için fazla değil.
Ekli dosyayı görüntüle 640139
Google Maps

Bu linkte karavan parkla ilgili çok resim var.

Resimde kuṣbakıṣı görünen karavan park Sunnawirt isimli bir lokantanın park yeri. 2-3 kilometre kadar uzağında Heiterwanger gölü var.

Ilk iṣimiz göle kadar yürümek oldu. Sonja bir kaç dakika gölde yüzdü. Gölün suyunun çok soğuk olduğunu söyledi. Sonja soğuk derse bu 15° civarında demektir.

Gölün kenarında bir kamping var. Göle gitmek için de kampingin içinden geçmek gerekiyor. Aṣağıdaki linkte kampingin resimlerine bakarsanız hemen her karavanın önününde bir çadır görürsünüz. Google Maps

Benim dikkatimi ṣöyle bir çadır çekti. Gezimizde bir kaç tane kampingte konakladık. Kampinglerde gördüğüm (benim için yeni olan) çadırlardan dan ilerde daha detaylı bahsedeceğim.
Ekli dosyayı görüntüle 640140
Ein Leichtgewichtvorzelt kaufen? Natürlich bei Obelink!

Akṣam karavan park sahibine parayı ödemek istedim. Bugün istirahat günüm. Yarın sabah verirsiniz dedi. Sabah parayı öderken 12€ karavan park ücretine, 2x2 € = 4 € duṣ parası (ṣahıs baṣı 2 €) ve 2X3 € = 6 € konaklama vergisi ilave etti. 22 € böyle bir karavan park için biraz fazlaydı.
Birkaç gündür, akşamları yarım kalmış rota çalışmalarıma bakıyordum. Bu paylaşım güzel oldu. Garda gölünün yukarısına ait notlarınızı bekliyorum.
Bir önceki gezimizde farklı bir rota oluşturarak Villach'dan saparak Güney Tirol bölgesinden geçmiş ve Brenner geçidinden İnnsbruck' a inmiştim. Bu kısımda tek başıma yol yaptığım için biraz hızlı olmuştu güzelliklerini kaçırdım. Eşimle tekrar biraz farklı bir rota ile gitmek istiyoruz.
Macaristan - Slovenya - Avusturya - İtalya arasını planlıyorum.
Rotanız da Brenner/ Bolzano / Trento arasında hangi yolu kullandınız?
A22 Otoyol olduğu için karavancılara fazla alternatif sunmuyor.
SS12 için bilgi alabilirmiyim?
SS42 ve SS39 ile Bolzano dan Menaggio Gölüne geçiş için yol tavsiyeleriniz olyr mu?
Sonja'ya selamlar.

🖐️🖐️🖐️

Durgunlaşan forumumuzda son günlerde peş peşe gelen ;Önce bir Yunanistan gezisi dizisi ile başlayan avrupa gezimiz, Avusturya/ İtalya gibi daha avrupai olan ülke gezileri ile özlendirecek kıvamda devam ediyor.
Detaylı ve akıcı anlatımlarınızla yeni gezi yazısına başladığınız için teşekkür ederim Hüseyin bey.
Harika! Yazınızı takipteyim.

Orhan Bey, Yücel Bey,

güzel ve teṣvik edici ifadeleriniz için teṣekkürler.

Birkaç gündür, akşamları yarım kalmış rota çalışmalarıma bakıyordum. Bu paylaşım güzel oldu. Garda gölünün yukarısına ait notlarınızı bekliyorum.
Bir önceki gezimizde farklı bir rota oluşturarak Villach'dan saparak Güney Tirol bölgesinden geçmiş ve Brenner geçidinden İnnsbruck' a inmiştim. Bu kısımda tek başıma yol yaptığım için biraz hızlı olmuştu güzelliklerini kaçırdım. Eşimle tekrar biraz farklı bir rota ile gitmek istiyoruz.
Macaristan - Slovenya - Avusturya - İtalya arasını planlıyorum.
Rotanız da Brenner/ Bolzano / Trento arasında hangi yolu kullandınız?
A22 Otoyol olduğu için karavancılara fazla alternatif sunmuyor.
SS12 için bilgi alabilirmiyim?
SS42 ve SS39 ile Bolzano dan Menaggio Gölüne geçiş için yol tavsiyeleriniz olyr mu?
Sonja'ya selamlar.

🖐️🖐️🖐️

Alpler üzerinden otoban ve tünel kullanmadan bir kaç defa geçtim. SS12 Brenner yolunu en son 20 yıl kadar önce kullandım. 2018 yılında Sicilya’ya kadar gittiğimiz gezimizde otoban dıṣı yollar çok bozuk olduğu için otobanı tercih etmek zorunda kaldığımı hatırlıyorum.

Bu gezimizde gittiğimiz mesafeler kısa oluduğu için ara yolları da kullandık. Brenner’den Trento’ya kadar otobandan gittik. Bilirsiniz, Brenner’den güneye giderken otoban devamlı bir vadiyi takip eder. Sağ ve solunda üzüm bağları ve elma bahçeleri var. Ayrıca vadinin iki tarafında da yüksek dağlar ve sarp kayalar bulunur. Bu vadiyi eṣim ve ben çok severiz. Bu yıl gezimizde otobanın/vadinin sağ ve solundaki yüksek dağların arkasındaki bölgeleri gezdik. Her iki tarafta da çok güzel göller var. Her taraf elma ağaçlarıyla dolu. Eylül baṣında elmalar olgunlaṣıyor. Bir gecemizi bu elmalardan 30 metre uzakta geçirdik.
Elma1

Teṣekkürler ve bizden de ailecek selamlar.

Alpler üzerinden otoban ve tünel kullanmadan bir kaç defa geçtim. SS12 Brenner yolunu en son 20 yıl kadar önce kullandım. 2018 yılında Sicilya’ya kadar gittiğimiz gezimizde otoban dıṣı yollar çok bozuk olduğu için otobanı tercih etmek zorunda kaldığımı hatırlıyorum.

Bu gezimizde gittiğimiz mesafeler kısa oluduğu için ara yolları da kullandık. Brenner’den Trento’ya kadar otobandan gittik. Bilirsiniz, Brenner’den güneye giderken otoban devamlı bir vadiyi takip eder. Sağ ve solunda üzüm bağları ve elma bahçeleri var. Ayrıca vadinin iki tarafında da yüksek dağlar ve sarp kayalar bulunur. Bu vadiyi eṣim ve ben çok severiz. Bu yıl gezimizde otobanın/vadinin sağ ve solundaki yüksek dağların arkasındaki bölgeleri gezdik. Her iki tarafta da çok güzel göller var. Her taraf elma ağaçlarıyla dolu. Eylül baṣında elmalar olgunlaṣıyor. Bir gecemizi bu elmalardan 30 metre uzakta geçirdik.
Ekli dosyayı görüntüle 640179

Teṣekkürler ve bizden de ailecek selamlar.
Paylaşımı görünce devamı gelene kadar 2018 İtalya gezinizi tekrar okudum.
Söylediginiz yol çok güzel, ben Brenner den İnnsbruck'a indiğimde tekrar gelecegimizi eşime anlatmıştım. Fakat bu sefer sizin gibi güneye inip görmek istedim.
Garda yerine Mennangio ve Como göllerine Bolzano dan geçmeyi istiyorum , çok yazı okudum güzel yerler var. Fakat 15 m3 arac kullanmak Otomatik T5 Caravelle gibi degil rampalarda dur- kalk henüz alışamadık. Alpler de bu yollar da zorlanabiliriz.
Yurtiçi benzer yollarda önce aracımızla iyi bir takım olalım , sonra bakacağız.
🖐️

Paylaşımı görünce devamı gelene kadar 2018 İtalya gezinizi tekrar okudum.
Söylediginiz yol çok güzel, ben Brenner den İnnsbruck'a indiğimde tekrar gelecegimizi eşime anlatmıştım. Fakat bu sefer sizin gibi güneye inip görmek istedim.
Garda yerine Mennangio ve Como göllerine Bolzano dan geçmeyi istiyorum , çok yazı okudum güzel yerler var. Fakat 15 m3 arac kullanmak Otomatik T5 Caravelle gibi degil rampalarda dur- kalk henüz alışamadık. Alpler de bu yollar da zorlanabiliriz.
Yurtiçi benzer yollarda önce aracımızla iyi bir takım olalım , sonra bakacağız.
🖐️

Italya’da Alp Dağlarında otoban dıṣındaki yollar çok rampalı ve virajlı olabilir.

Virajlı ve rampalı yollarda çok motosikletli ve bisikletliler var. Motorsikletliler süratli. Bizi sollayıp gidiyorlar. Bisikletlilerde durum farklı. Son yıllarda e-bisikletlilerde böyle yollarda çoğaldı. Ilerisi görünmeyen dar virajlarda karavanla bisikletliyi (bazen gurup halindeler) sollamak kolay değil. Arkalarında bir süre gitmek, bazen durmak zorunda kalıyoruz.

İtalya’yı üç kez gezdim ancak Milano’nun kuzeyine çıkmak bir türlü kısmet olmadı,sizin bu gezi yazınız umarım beni biraz gaza getirir de bir sonraki geziyi bu bölgeye yaparız.

Avusturya’ya girer girmez 10 günlük otoban ücretini ödedik. 9.60 €, 3,5 tona kadar olan araçların otoban ücreti.

Brenner geçidi için de 10,5 € ödeniyor. Italya’ya Garda gölüne gelinceye kadar 13€ civarında otoban ücreti ödedik.

Italya’da ilk kalmak istediğimiz Lago di Tenno gölü yakınındaki kampinge gitmek için otobandan Roverato ṣehri yakınlarında ayrıldık. Aṣağıdaki resimde 27 kilometrelik yol için 1 saat yazıyor ama bizim daha fazla zamana ihtyacımız oldu. Bu linki Tennosee nach Via Stazione Mori, 11a açıp resmi büyütürseniz Garda gölünden sonra yoldaki virajları görebilirsiniz. 25 yaṣını dolduran ve 390 bin kilometreden fazla yol gitmiṣ Sprinter bu dik virajlarda sorun çıkarırmı diye biraz endiṣeliydim ama o hiç sorun çıkarmadı.

Lago die Tenno

Daha önce yer ayırttığımız Camping Lago di Tenno küçük bir kamping. Zaten bu çevrede kamping yapacak daha büyük bir düz arazi yok. Bize ayrılan yer biraz meyilliydi ama çabuk alıṣtık.

Sonja bir an önce göle gitmek istediği için 300 metre uzaktaki göle gittik.
Lagi di Tenno

Lago Di Tenno · Loc. lago di, 38060 Tenno TN, Italien( Verdiğim Goggle Maps linklerindeki resimler benden değil.)

Çok güzel bir göl. Etrafında hiç bina yok. Çevresini yürüyerek dolaṣmak mümkün.

Ben gölün fotoğrafını çekerken Sonja suya girmiṣti. Burada kaldığımız 4 günde sanıyorum altı defa gölü gezmek ve yüzmek için geldik.

Bu çevrede karṣılaṣtığımız ilginç bir durumu aṣağıdaki resimde görmek mümkün. Araç park yeri saat 4-23 arası ücretli. Saat ücreti otomobiller için 2 €, karavanlar için 3 €. Birgün kalan karavanlar 20 € ödüyor. Maltepedeki karavan ücretleri daha insaflı galiba. :smiley:
Tenno park

Kampinge bir kilometre mesafede bir marketten alıṣveriṣ yapmak mümkün. Giderken yokuṣ aṣağı gidildiği için kolay. Gelirken de aldığımız dondurmayı yiyerek yokuṣu çıktık.

Ilkbaharda Italya gezisi yaptığımızda gözüm hep dut ağacı arardı. Ṣimdi eylülde incir ağacı arıyorum. Dalı yolun üzerine sarkan bir ağaçta incirin tadına bakabildim. Bir pazar yerinde de satın alabildik.
Incir

Yollarda çok sayıda ceviz ağacı var ama henüz olgunlaṣmamıṣlar.

Markete hergün gidip gelirken Garda gölünü uzaktan biraz kuṣ bakıṣı gibi görüyoruz. Bu çevredeki evler garda gölünü görebilecek ṣekilde ekilde yapılmıṣlar. Evlerin büyük bir kısmı da zaten kiralık tatil evleri.

Yıllardır gezilerimizde karavan parklarda kaldık. Kamping yaṣamına biraz alıṣmamız lazım.

Gelecek yazıda kampingten bahsedeceğim.

Son düzenleme:

İtalya’yı üç kez gezdim ancak Milano’nun kuzeyine çıkmak bir türlü kısmet olmadı,sizin bu gezi yazınız umarım beni biraz gaza getirir de bir sonraki geziyi bu bölgeye yaparız.

Ṣadan Bey, Garda Gölünün kuzeyinde, özellikle Bozen, Meran ṣehirleri ve çevresinde büyük ölçüde Almanca konuṣulur. Bu çevre, birinci ve ikinci dünya savaṣlarında kaybeden Avusturya’ya değil savaṣlardan kazançlı çıkan Italya’ya verilmiṣ. Bu çevre Italya’nın güneyinden bir çok yönleriyle farklı. Görmeye değer.

İşletmecinin bizimkilerle bir irtibatı olabilir :smiley:. Sektörü nasıl canlı tutarız da öperiz hesabı. 12 Euro diyeceğine 15 Euro de geç, cingen hesabı gib i: )

Balkan ve İtalya turunu bende planlıyorum. Rotalara ekliyorum.

Slovakya'yı TIR'cı youtuberların videosunda görüyorum. Bence doğası müthiş ve daha ekonomik gibi duruyor söylenene göre.

Hüseyin Bey, hiç Slovakya turu da yapmışmıydınız? . Ucuz İsviçre gibi .

Teoman Bey Slovakya’dan sanıyorum 1994 yılnda geçtim. Çek Cumhuryetinden yeni ayrılmıṣlardı. Bratislava’da bir kampingte geceledik. O zamanlar ülke fakirdi. Fakat tabiat çok güzeldi. Bratislava’dan sonra Tuna kıyılarını takibederek Budapeṣte yakınlarında Macaristan’a geçtik. Slovakya’dan Macaristan’a geçerken bir hatıram aklıma geldi.

Hiç unutmam, 1980 yılında arkadaṣımız olan bir Alman aileyle iki transpoter ile Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye geldik. Kapıkule’de Türkiye’ye geçtiğimizde Alman arkadaṣ ṣunları söylemiṣti: „Bulgaristan’da hiç güler yüzlü neṣeli insana rastlamadık, Türkiye’de ise her taraf güler yüzlü insanlarla dolu“

1994 yılında Slovakya’dan Macaristan’a geçtiğimizde eṣimle aynı ṣeyi konuṣmuṣtuk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.