Jeep Grand Cherokee 5.2(zj) Almayı Düşünüyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iisakara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,240

iisakara

Yeni Üye
Selam Arkadaşlar Abiler,

1996-1998 arası Grand Cherokee 5.2 (ZJ) almayı düşünüyorum. Arac hakkında kronik sorunları, parça durumu ve parça fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz. Araca günlük binmeyi düşünüyorum ve arada sırada Off-Road yapmak istiyorum. Sizce bu istekler doğrultusunda ZJ kasa uygun olur mu ?

Şimdiden vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Etiketler
ZJ kasa bu dediklerinize uygundur tabi günde kaç km yapacaksınız o önemli.

asıl sorun ise temiz araç bulmakta..

diğer soruların cevaplarını ise forumda detaylıca bulabilirsiniz

Günlük değilde haftada 50-100 km arası yapıyorum. Aslında önemli olan aracın kronik sorunları var mı aldığımızda bize sorun yaratır mı? Genel bakımlarını yapıp uzun süre masraf yapmadan kullanabilir miyiz. İnsanlar 5.2 motor ve otomatik dediğinde gözleri korkuyor sürekli masraf açar diye

97 zj sahibiyim. 274.000 milde aracım. bu araçlarda önceki sahiplerinin iyi bakması önemli. her parçası bulunuyor, sıkıntı yok. yeter ki alacağınız aracın önceki sahipleri bu araçlara değer veren biri olmuş olsun.
ben ilk aldığımda ankara'da çok övülen bir yere götürdüm. diferansiyel yağını 75w-140 koymadıklarını gördüm, hatta diferansiyel katkısı bu modellere koyulmaz demişlerdi, bir daha gitmedim.
hangi şehirdesiniz? en önemli şey anlayan usta..

97 zj sahibiyim. 274.000 milde aracım. bu araçlarda önceki sahiplerinin iyi bakması önemli. her parçası bulunuyor, sıkıntı yok. yeter ki alacağınız aracın önceki sahipleri bu araçlara değer veren biri olmuş olsun.
ben ilk aldığımda ankara'da çok övülen bir yere götürdüm. diferansiyel yağını 75w-140 koymadıklarını gördüm, hatta diferansiyel katkısı bu modellere koyulmaz demişlerdi, bir daha gitmedim.
hangi şehirdesiniz? en önemli şey anlayan usta..
Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Ankarada yaşıyorum. Bu işte önemli olan temiz bir araç bulmak her araçta olduğu gibi , benim en çok merak ettiğim masraflı bir araç mı? (hafif arazide ayda yılda bir kullanırsak)

yakıt, vergi dışında çok masraflı değiller. dediğim gibi bakımları muntazam yapılmış olsun. bende stock bineceğim diye aldım ama şimdi yükseltme işine giriyorum. kit, hd rot, hd direksiyon amortisörü, hd pitman arm için 13.000 lira civarı harcadım. daha jant lastik yok.
masraflı kısmı bu =

kronik bir sorunu yok, sonuçta eski araba ve her zaman masrafa açık, 20 yıllık bir araçta sıfır masraf çıkması zor.

ama haftalık 100 km yaparken bişi çıkarma olasılığı düşük tabi.

en önemli konu eski sahibinin/lerinin araca nasıl baktığı, bakımsız araç daima masraf çıkartır

kronik bir sorunu yok, sonuçta eski araba ve her zaman masrafa açık, 20 yıllık bir araçta sıfır masraf çıkması zor.

ama haftalık 100 km yaparken bişi çıkarma olasılığı düşük tabi.

en önemli konu eski sahibinin/lerinin araca nasıl baktığı, bakımsız araç daima masraf çıkartır
yakıt, vergi dışında çok masraflı değiller. dediğim gibi bakımları muntazam yapılmış olsun. bende stock bineceğim diye aldım ama şimdi yükseltme işine giriyorum. kit, hd rot, hd direksiyon amortisörü, hd pitman arm için 13.000 lira civarı harcadım. daha jant lastik yok.
masraflı kısmı bu =
çok teşekküler. şuan vergisi ne kadar acaba. bir arkadaş dilekçe verip verginin düştüğünü söyledi ama doğrumu bilmiyorum.

çok teşekküler. şuan vergisi ne kadar acaba. bir arkadaş dilekçe verip verginin düştüğünü söyledi ama doğrumu bilmiyorum.
Bu araçların kasko değerleri olmadığından, Türkiye sigortalar birliğine Ocak ayında email veya fax ile başvurup, kasko değerini öğreniyorsunuz. Ocak sonuna doğru cevap veriyorlar. Gelen cevaba göre vergi dairesine gidince bir seviye alttan vergi borcunuz hesaplanıyor. Her yıl aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Ben bu şekilde yaptım 2017 yılı için.

sigortalar birliğine gerek yok. sigorta yaptırdığınız sigortacınıza söyleyin kasko bedeli şu kadardır diye yazı veriyor. o yazı ile vergi dairesine dilekçe ile başvurup bir alt kademeye düşürüyorsunuz.
sigortacınıza söylerseniz onlar biliyor zaten süreci

Arkadaşlarımızn dediği gibi sigortacınız o işi hallediyor siz maliyeye o kağıdı götürüp 650 tl vergi ödüyorsunuz 6 aylık gelelim ZJ ye Bende sizin gibi tek araç ve sürekli onu kullanmak için aldım 1 yıldır kullanıyorum öncek isahibi araca baktığı ve titiz olduğu için sorun yaşamadım yaşadığım ufak tefek sorunlarıda işi anlayan ustalarla çözdüm bende aracıma temiz baktığım için fazla zorlamadığm için sıkıntısız olarak gülerek kullanıyorum 5.2 deyince herkesin gözü korkuyor ama şu gun arabam lpg de 60 kuruş yakıyor şehir içi hemen hemen benzinli sıfır arabalarla aynı yakıyor yani gözünüz korkmasın yedek parçası var parçalar biraz pahalı olsada sıkıntı şu noktada başlıyor siz dağ gezisi kır gezisi yaparsınız sorun çıkmaz ama off road olayına girerseniz elbette bi taraftan patlak verecektir en başta direksiyon kutusu şanzuman difransiyel buralarda sorun gelmesi mıuhtemel bende şimdi yükseltme kiti flanş direksiyon amorsütör bi sürü ekstra yaptım 10 bin civarına geldi ama tadından yenmiyor birde bu arabaların şöyle bi kronik sorunu var eğer bu arabaya binerseniz gerek rahatlık konfor gerek gaza yüklendiğinizde o kükremesi başka arabaya binmenize izin vermiyor bu da gerçekten büyük bi sorun :smiley: bu arabadan sonra bineceğin araba en az bi X5 olması gerek :smiley:

2 senedir hem gündelik hem haftasonları piknikçi işi offroad gezi yapıyorum vakit buldukça. uzun yola çıkıyorum. aracı aldıktan sonra ateşleme sistemi soğutma sistemi şanzıman difransiyel bakımları depo temizliği benzin pompası yeniledim vs aracı yolda bırakma ihtimali olan ne varsa hepsini yeniledim bakımını yaptırdım. son 1,5 senedir sadece yağ bakımı yaptırarak biniyorum.

alacağınız aracın mekaniği sağlamsa sadece incik boncuk her eski arabanın açabileceği masrafları açar. parçası bol fiyatlar makul. orjinali yan sanayisi, revizyonlusu, çıkması her türlü parçasına kolayca ulaşabilirsiniz. büyük şehirlerde usta sorunu yaşamazsınız.vergisi 0-3 yaş 1,4 motor hacimli arabalarla neredeyse aynı.

yakıt basarsan çok basmazsan standart değerlerinde yakar. 31" m/t lastik 3,5" yükseltme 2 kişi + kamp malzemeleri ve eşyalarımız ile otoban kullanımında 90 km/h hızı geçmemek kaydıyla en az 15 litre lpg yaktırdım.

fakat 130 üstü hızlarda kullanırsanız 30 litre civarında lpg yakıyor :confused:

zj' nin müptelası ; wh kasanın hayranıyım saygılar...

2 senedir hem gündelik hem haftasonları piknikçi işi offroad gezi yapıyorum vakit buldukça. uzun yola çıkıyorum. aracı aldıktan sonra ateşleme sistemi soğutma sistemi şanzıman difransiyel bakımları depo temizliği benzin pompası yeniledim vs aracı yolda bırakma ihtimali olan ne varsa hepsini yeniledim bakımını yaptırdım. son 1,5 senedir sadece yağ bakımı yaptırarak biniyorum.

alacağınız aracın mekaniği sağlamsa sadece incik boncuk her eski arabanın açabileceği masrafları açar. parçası bol fiyatlar makul. orjinali yan sanayisi, revizyonlusu, çıkması her türlü parçasına kolayca ulaşabilirsiniz. büyük şehirlerde usta sorunu yaşamazsınız.vergisi 0-3 yaş 1,4 motor hacimli arabalarla neredeyse aynı.

yakıt basarsan çok basmazsan standart değerlerinde yakar. 31" m/t lastik 3,5" yükseltme 2 kişi + kamp malzemeleri ve eşyalarımız ile otoban kullanımında 90 km/h hızı geçmemek kaydıyla en az 15 litre lpg yaktırdım.

fakat 130 üstü hızlarda kullanırsanız 30 litre civarında lpg yakıyor :confused:

zj' nin müptelası ; wh kasanın hayranıyım saygılar...
Necip bey teşekkür ederim
“ ateşleme sistemi soğutma sistemi şanzıman difransiyel bakımları depo temizliği benzin pompası yeniledim” demişsiniz bu işlemler için ne kadar bi para ödediniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.