Jeep Wj Açik Hava Fİltresİ Ve Yükseltme Takozu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ömerağa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,333

Ömerağa

Yeni Üye
Herkese merhaba gezenbilir üyeleri wj kasa 2.7 crd sahibiyim aracımın performansını artırmak için açık hava filtresi taktırmayı düşünüyorum
avantajı ve dezavantajı nelerdir aracımı şehir içi kullanıyorum
ayrıca yükseltme takozlarının araca ve sürüşe herhangi bir yan etkisi varmıdır?

Etiketler
Herkese merhaba gezenbilir üyeleri wj kasa 2.7 crd sahibiyim aracımın performansını artırmak için açık hava filtresi taktırmayı düşünüyorum
avantajı ve dezavantajı nelerdir aracımı şehir içi kullanıyorum
ayrıca yükseltme takozlarının araca ve sürüşe herhangi bir yan etkisi varmıdır?
Selam..

Filitreyi bilmem ama takozların kesinlikle negatif etkisi var.

İş sadece takoz ile kalmıyor. Kupayı da yükseltmen gerekir yoksa araç V gibi yamulur önü ve arkası daha kalkık ama ortası basık kalır gözle çok anlaşılmaz bu fakat zamanla arabaya çok zarar verir. Amortisörleri de değiştirmek lazım. Direksiyon amartisörünüde. Bir de araç kullanırken sallanır sağa sola. Rahat edemezsin. Güven vermez.

Bu iş yapılacaksa kesinlike en iyi yükseltme kiti ve bu işi defalarca yapmış bir usta ile yapmak lazım.

Takozu takarız iş biter diyen ustadan arkanı dön ve kaç.

Cevabınız için çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıcağım
Araştırmalarıma göre eğer off roada girmiceksen açık hava filtresinin sakıncası yokmuş daha fazla hava aldığı için daha iyi güç üretiyormuş

Cevabınız için çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıcağım
Araştırmalarıma göre eğer off roada girmiceksen açık hava filtresinin sakıncası yokmuş daha fazla hava aldığı için daha iyi güç üretiyormuş
Bu arada aklıma geldi akşam, ekleme yapayım.

Aracı az da olsa yükselttiğinde, aynı oranda tekerleri de dışa almak lazım. Bunun için ya ofsetli jant yada spacer denen ara adaptörü kullanmak gerekiyor. Kişisel fikrim spacera güven olmayacağı yönünde. Birçok spacer kırılması kaynaklı kaza vs yazısı var yabancı forumlarda. Olacaksa ofset jant olmalı. E bunu yaptınmı dodik te şart. Yoksa lastikler sırıtır.

Lastikleri dışa doğru almak için iki önemli sebep var. Öncelikle güvenlik açısından, aracı yükselttiğin zaman denge yapısı bozulacak, bu sebeple oransal olarak bastığı genişliği de yükseltmek gerekecek. Diğer taraftan araç sadece yükseltince kule gibi gözüküyor. Kötü bir görüntüsü oluyor. O kötü görüntüyü de ortadan kaldırmak gerekir.

E bu şekildeyken ince teker varsa kötü gözükür, minimum 245 yada 255 tabanlı lastik almak lazım. Lastik taban genişliği fazla olursa da bu araçlara çok zarar veriyor çünkü wj ler şasesiz araba. Kaldırmıyor çok kalın lastiği. Habire ayar bozuyor.

Sadece 400 - 500 liraya mal olacak takoz ile iş bitecek sanıyorken nerelere geliyor iş, maliyet neye geliyor bir bakmak lazım. :smiley:

hava filtresi ile hissedilir bir güç etkisi alamayacaksınız. performans artışı istiyorsanız;
egsozu komple değiştirin çapını büyütün,
turbo çıkışına downpipe yaptırın (turbonun egsoz manifoldunu da yaptırdığınız daha geniş egsoza göre büyütün),
dpf yi ve susturucuları iptal edin sadece birtane dizeller için olan sanayi tipi performans egsoz takın( geri basıncı sağlamak için yeterli olur ayrıca kötü seside engeller)
emme manifoldunuzu söktürüp kurumları temizletin
egr valfini iptal ettirin
ve sonunda aracın yazılımını değiştirin dpf ve egr iptalini yazılımdan da kapatın ki arıza ışığı yakmasın.
bu işlemler içinde map sensörü hava debimetresi vs gibi sensörleride temizleyin veya yenileyin duruma göre.
bu işlemlerden sonra aracınızın karakteri ve sesi sizi fazlasıyla tatmin eder diye düşünüyorum.

şayet aracın km si yüksekse ve turboda sıkıntı var ise turboyu revize için hazır sökülmüşken revize esnasında emme palini birkaç mm daha büyüterek daha büyük bir turbo elde etmiş olursunuz. pal büyüttükten sonra yazılımı tekrar güncelletmek iyi olur performans açısından.

Anladığım kadarıyla bunları yaptırmak oldukça maliyetli ve zaman isteyen şeyler sadece takoz alıp açık hava filtresi takmakla olmuyormuş
ustamla görüştüm oda aynısını söyledi.bunlarla uğraşmaktansa satıp hazır yapılmışını almak daha mantıklı gibi görünüyor

Anladığım kadarıyla bunları yaptırmak oldukça maliyetli ve zaman isteyen şeyler sadece takoz alıp açık hava filtresi takmakla olmuyormuş
ustamla görüştüm oda aynısını söyledi.bunlarla uğraşmaktansa satıp hazır yapılmışını almak daha mantıklı gibi görünüyor
Bütçe ve zevk meselesi. Gerekli bütçeyi ve zamanı ayırdıktan sonra yapılmayack hiçbirşey yok bu araçlar ile.

Kare kasa diye tabir edilen Jeep XJ modelleri inceler misin. Uygun bütçeye yapılı birşeyler bulabilirsin rahatlıkla. Bir de tavsiye alım işini yeni MTV den önce hallet bence. Kuvvetle muhtemel ikinci el fiyatları tavan yapar çünkü.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR