Jel Akü Marka Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan carvegan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,175

carvegan

Yeni Üye
Selamlar,
Biz mevcut karavanımızda 2 adet 12v Everexceed 180ah > 360ah akü kullanıyorduk. 3 seneyi geçti artık eski performansları olmadığı için akülerimizi yenilemeyi düşünüyoruz. Akülerden yana bir sorun yaşamadığımız için aynı markayı alayım dedim fakat piyasada şu an yok nisan da gelecekmiş ama bizim de pek vaktimiz yok.

Piyasada orbus lexron gibi markalar var fakat çok güvenemedim araştırtığım kadarıyla çok şikayet gördüm belki çok fazla kişi kullandığından dolayı normal olabilir ama yine de güvenemedim. ihtiyacımız olan 400ah civarı 12v akü. Biz 2 akü için ortalama 20.000 civarı bütçe ayırmıştık. Bu bütçeye uygun güvenilir bir marka tavsiyeniz var mı?

Alman markası olduğu için güvenilir olduğunu varsayarak Varta a1 200ah AGM akü buldum fiyatı da istediğim aralıkta fakat AGM ve bazıları deepcycle yazsada sorduğum kadarıyla deep cycle özelliği yok. Varta'nın LAD diye geçen akülerini buldum (Varta Lad260 Agm Deep Cycle Akü 260Ah) onlar sanırım segment olarak daha yüksekmiş yani fiyatları da ona göre çok daha fazla.

Bu arada mevcut tesisatım hakkında ufak bilgi vereyim:
3 adet 200watt güneş paneli var
2000watt solartronics marka tam sinüs inverter
Epever marka MPPT şarj cihazı var.

Teşekkürler.

.
Ne sıklıkla kullandığınızı bilmiyorum ama 3 sene VRLA akü grubu için oldukça kısa bir zaman aralığı. Benim Exide jel aküm 12. yaşına giriyor ve toplamda 24 ay üzeri kullanılmışlığı var. Fakat bunda sıklıkla kampinglere girerek şebekeye bağlanmamla beraber her ay iki gün boyunca yine şebeke üzerinden tam dolum yapmamın rolü bulunmakta.
Bütün jel ve AGM aküler bildiğiniz gibi zaten çok çevirim özellikli akü cinsleri demek. Fakat inverter kullanımı için aslında AGM aküler, jel akülere göre daha yüksek akım çekmeye olanak verdiklerinden doğru tercih sayılmaktalar. LiFePo4 akü ise bu açıdan en uygun akü cinsi olsa da tam zamanlı yaşam dışında hala uygun fiyat/payda oranına erişemediğini düşünüyorum.

Exide, Varta güvenilir markalar. Türkiye’deki fiyatlarını ise bilmiyorum.
Dediğiniz gibi pek ucuz olmamalılar. Galiba Everexceed de Çin malıydı ?

600 Watt kapasiteli panel grubunuzla Mayıs-Ağustos arası günlük ortalama 2,5-3 KW elektriğinizin hangi tüketicilerinizi beslediğini merak ettim açıkçası.

Foruma hoş geldiniz. 🙂

Son düzenleme:

.
Ne sıklıkla kullandığınızı bilmiyorum ama 3 sene VRLA akü grubu için oldukça kısa bir zaman aralığı. Benim Exide jel aküm 12. yaşına giriyor ve toplamda 24 ay üzeri kullanılmışlığı var. Fakat bunda sıklıkla kampinglere girerek şebekeye bağlanmamla beraber her ay iki gün boyunca yine şebeke üzerinden tam dolum yapmamın rolü bulunmakta.
Bütün jel ve AGM aküler bildiğiniz gibi zaten çok çevirimle akü cinsleri demek. Fakat inverter kullanımı için aslında AGM aküler daha yüksek akım çekmeye olanak verdiklerinden doğru tercih sayılmaktalar. LiFePo4 aküler bu açıdan en uygun akü olsalar da tam zamanlı yaşam dışında hala uygun fiyat/payda oranına erişemediklerini düşünüyorum.

600 Watt kapasiteli panel grubunuzla Mayıs-Ağustos arası günlük ortalama 2,5-3 KW elektriğinizin hangi tüketicilerinizi beslediğini merak ettim açıkçası.

Exide, Varta güvenilir markalar. Türkiye’deki fiyatlarını ise bilmiyorum.
Dediğiniz gibi pek ucuz olmamalılar.

Foruma hoş geldiniz. 🙂
Cevabınız için teşekkürler. Exide markasını ilk defa duyuyorum araştıracağım.

Kullanım olarak biz tam zamanlı karavanda yaşadık 2.5-3 yıl yani her gün kullandık ve geçen sene özellikle kış çok kötü geçti yani bir hafta güneş açmadığı oldu. Ve şebekeden takviye etme şansımızda olmadığı için aküleri çok sağlıklı kullanmadığımızı düşünüyorum. Çoğu zaman %50 nin altına düştü maalesef. Ek olarak 1200 watt elektrikli su ısıtıcımız var (Ariston Andris Lux 10 Lt Tezgahaltı Termosifon) çok sık kullanmasakta o da baya yordu diye düşünüyorum. Yani aküleri hiç suçlamıyorum aslında bizim hatamızdan olduğunu düşünüyorum.
Karavanımızda kullandığımız cihazlardan kısaca bahsedeyim ;
Uğur UES 273 D2K 204 LT 220v (7/24 çalışıyor)
Ariston Andris Lux 10 Lt Tezgahaltı Termosifon(1200watt)
aslında bunların dışındaki şeyler klasik ihtiyaçlar yani seaflo hidrofor, 12v dometic fan, 12v led lambalar, telefon şarjları, webasto.
Birde ekstra ben şöyle bir cihaz kurmuştum araç akümden sürekli yaşam akümü takviye yapıyordum acaba onun da bi zararı olmuş mudur diye düşünmüyor değilim. Bu cihazı seçmemin sebebi de hem yaşama akümüzü şarj etmek hem de yolda kaldığımızda takviye ile uğraşmadan switch ile değiştirip aracı yaşama aküsünün desteği ile çalıştırabiliyor olmamız.
WirthCo 1213.1241 20092 Battery Doctor 125 Amp/150 Amp Battery Isolator

Tekrar teşekkürler, hoşbulduk ☺️

.
Haklısınız.
LFP cinsi hariç hangi aküyü alsanız dahi, yazdığınız sistem bileşenleri ve kullanım tarzıyla ayni zaman aralığını pek geçemeyeceğinizi tahmin ediyorum.
Üstelik bu bileşenleriyle sisteminizin kışları, en uygun kullanımla bile randımanlı bir çözüme ulaşması zor. Değiştirmesi de fazladan başlangıç yatırımı gerektirmekte.

Tam zamanlı karavan yaşamınızda geçirdiğiniz süre için kocaman bir bravo. 🏆
Bu herkesin başarabileceği bir şey değil..

Son düzenleme:

Bu konunun çağrıştırdığı bir şey sormak istiyorum. Konuyla direkt ilgili değil ama içeriğinin kaçınılmaz parçası. Biz bu akülerle ne yapacağız?

Bende seri bağlı iki adet 12V 100A jel akü var, sürekli akıllı şarj cihazına, dolayısıyla güneş panellerine bağlı. Karavan, kullanılmadığı zamanlarda senenin büyük bölümünde güneş altında olduğu yerde duruyor. Yani yaz, kış şarjda aküler. Gerçi şarj cihazı 27V civarında şarjı kesiyor ama, hiç deşarj olmadan aylarca bu şartlarda durmaları aküler için iyi midir? Değilse, nasıl bir bakım ve saklama koşulu sağlamak gerekir?

.
Haklısınız.
LFP cinsi hariç hangi aküyü alsanız dahi, yazdığınız sistem bileşenleri ve kullanım tarzıyla ayni zaman aralığını pek geçemeyeceğinizi tahmin ediyorum.
Üstelik bu bileşenleriyle sisteminizin kışları, en uygun kullanımla bile randımanlı bir çözüme ulaşması zor. Değiştirmesi de fazladan başlangıç yatırımı gerektirmekte.

Tam zamanlı karavan yaşamınızda geçirdiğiniz süre için kocaman bir bravo. 🏆
Bu herkesin başarabileceği bir şey değil..

Çok teşekkürler, ya biz işten dolayı son 1 sene için eve taşınmak zorunda kaldık. Bir sene dayanabildik evde, şimdi işten ayrıldım ve aldığımız tüm eşyaları satıp eşimle birlikte tekrar karavanın bakımlarını yapıp karavana geçme kararı aldık. Evde yaşarken iş ev iş ev olunca ruhumuz söndü tekrardan. Alışmışız hareketli hayata bu bir sene nasıl geçti anlatamam :smiley: Şimdi yine ilk karavana taşındığımız zamanki gibi heyecanlıyız :smiley:

Ben bu arada exide markayı araştırdım dediğiniz gibi kaliteli fakat fiyat aralığı bizim için biraz yüksek geldi yani victron aküler ile kafa kafaya gidiyor fiyatları. Biz aküler için 20k civarı ayırmıştık exide alırsak sanırım 30-35 bin tl civarı bir şey tutacak. Şimdi araştırırken bir marka keşfettim alman firması ama bunlarda çinde üretiyormuş. Bu markayı biraz daha araştırıp eğer iyiyse bunlardan almayı düşünüyorum.

Kraftvoll 12V 220Ah (8.778TL)

Bu konunun çağrıştırdığı bir şey sormak istiyorum. Konuyla direkt ilgili değil ama içeriğinin kaçınılmaz parçası. Biz bu akülerle ne yapacağız?

Bende seri bağlı iki adet 12V 100A jel akü var, sürekli akıllı şarj cihazına, dolayısıyla güneş panellerine bağlı. Karavan, kullanılmadığı zamanlarda senenin büyük bölümünde güneş altında olduğu yerde duruyor. Yani yaz, kış şarjda aküler. Gerçi şarj cihazı 27V civarında şarjı kesiyor ama, hiç deşarj olmadan aylarca bu şartlarda durmaları aküler için iyi midir? Değilse, nasıl bir bakım ve saklama koşulu sağlamak gerekir?

Merhabalar,
Karavanda tam zamanlı yaşarken zaten öyle bir ihtiyaç olmadı. Son bir sene ise karavanı kışında olsa arada sırada kullandığım için hiç bozmadım sistemi. Yani bazıları aküleri söküyor eve götürüyor, bazıları deşarj-şarj ediyor hangisi en mantıklısı bilmiyorum. Ben kullanmadığım zamanda bile sadece buz dolabı bağlı bıraktım. Sonuçta sürekli kullanım oluyor ömrü kısalıyordur yani muhtemelen sağlıklı değildir o konu da benim de çok bilgim yok. Ben bu arada zaten yenilemeyi düşündüğüm için çok umursamadım.

Şimdi araştırırken Ufuk karavanın facebookta şöyle bir paylaşımına denk geldim ne kadarı doğru bilmiyorum ama paylaşayım belki faydası olur;
Video: https://www.facebook.com/ufukkaravan/posts/1826913860689242/?locale=tr_TR

1- Öncelikle her gün akü voltajlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.Havanın kapalı olduğu günlerde bu daha'da önem arz etmektedir.
2-Akü voltajları mümkün mertebe 11-11.7 volt altına düşürülmemeli.Eyer düşerse ve ertesi gün hava kapalı ise her zamankinden daha az enerji tüketerek akülerin dolması beklenmeli.
3-İnvertör cihazınız gündüz yada gece kullanılmadığı zamanlarda kapalı olmalıdır.Kışın komple kapatın.
4-Sistemde daima A sınıfı cihazlar kullanılmalı
5-invertör kapasitesini aşacak cihazlar asla kullanmayın.
6-Elektrik aksamına asla çıplak elle dokunulmamalı.Kullanıcı tarafından ihtiyaç durumunda sigortadan açılıp kapatılmalıdır.
7-Karavan dönemsel kullanılıyorsa bile sistem gözlemlenmeli.
8-Ayrıca karavan kapalı garajda yada panellerin üzeri kapatılacaksa aküler tam şarjlı olarak (12.8 volt) bırakılmalı ve bulundukları ortamın yada depolandıkları alanın aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmeli.(40 derece ve üzeri aküler için ciddi tehlikedir ve ömürlerinin yüksek oranda kısalmasına sebep olacaktır)
9-Kullanılmayan şarjlı aküye soğuk hiç bir zaman zarar vermez.
10-Ayrıca Karavanınızın kullanılmadığı dönemde aküler faal bırakılabilir.Güneş paneline bağlı olarak sürekli şarjda bırakılabilirler.Sadece 1-2 ayda bir kezde olsa içeride bir cihazın çalıştırılması iyi olacaktır.Ama güneş panelleri kaldırılacak yada sökülecekse mutlaka tam şarjlı ve bir birine bağlı olmamalıdır....
11-Jel akülerinizi asla araç altörnötörüne bağlamayınız şarj döngülerinin farklı olması nedeni ile 8-10 yıllık jel akü ömrü 1 yılın altına inecektir.
12- Elektrik sisteminizde 12v kullanıyorsanız asla evlerde kullanılan kabloları kullanmayın kullandırmayın mutlaka nikel kaplı marin kablo kullanınız.
ev tipi kablolarda nikel kaplama olmaması nedeni işle yük sek amper'den dolayı karbonlaşma oluşur buda kablo üzerinde direnç oluşturup ısınmasına ve yanmasına sebebiyet verir.
220v ac akımda 3x2.5-2x2.5 kablo kullanın.
13-elektrik sisteminizde tüm cihaz-fiş-priz hatlarının ayrı ayrı sigortalanmasına ve sigorta değerinin kullanılan cihaz ile orantılı olmasına özen gösteriniz.

Şimdi araştırırken Ufuk karavanın facebookta şöyle bir paylaşımına denk geldim ne kadarı doğru bilmiyorum ama paylaşayım belki faydası olur;
Video: https://www.facebook.com/ufukkaravan/posts/1826913860689242/?locale=tr_TR

1- Öncelikle her gün akü voltajlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.Havanın kapalı olduğu günlerde bu daha'da önem arz etmektedir.
2-Akü voltajları mümkün mertebe 11-11.7 volt altına düşürülmemeli.Eyer düşerse ve ertesi gün hava kapalı ise her zamankinden daha az enerji tüketerek akülerin dolması beklenmeli.
3-İnvertör cihazınız gündüz yada gece kullanılmadığı zamanlarda kapalı olmalıdır.Kışın komple kapatın.
4-Sistemde daima A sınıfı cihazlar kullanılmalı
5-invertör kapasitesini aşacak cihazlar asla kullanmayın.
6-Elektrik aksamına asla çıplak elle dokunulmamalı.Kullanıcı tarafından ihtiyaç durumunda sigortadan açılıp kapatılmalıdır.
7-Karavan dönemsel kullanılıyorsa bile sistem gözlemlenmeli.
8-Ayrıca karavan kapalı garajda yada panellerin üzeri kapatılacaksa aküler tam şarjlı olarak (12.8 volt) bırakılmalı ve bulundukları ortamın yada depolandıkları alanın aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmeli.(40 derece ve üzeri aküler için ciddi tehlikedir ve ömürlerinin yüksek oranda kısalmasına sebep olacaktır)
9-Kullanılmayan şarjlı aküye soğuk hiç bir zaman zarar vermez.
10-Ayrıca Karavanınızın kullanılmadığı dönemde aküler faal bırakılabilir.Güneş paneline bağlı olarak sürekli şarjda bırakılabilirler.Sadece 1-2 ayda bir kezde olsa içeride bir cihazın çalıştırılması iyi olacaktır.Ama güneş panelleri kaldırılacak yada sökülecekse mutlaka tam şarjlı ve bir birine bağlı olmamalıdır....
11-Jel akülerinizi asla araç altörnötörüne bağlamayınız şarj döngülerinin farklı olması nedeni ile 8-10 yıllık jel akü ömrü 1 yılın altına inecektir.
12- Elektrik sisteminizde 12v kullanıyorsanız asla evlerde kullanılan kabloları kullanmayın kullandırmayın mutlaka nikel kaplı marin kablo kullanınız.
ev tipi kablolarda nikel kaplama olmaması nedeni işle yük sek amper'den dolayı karbonlaşma oluşur buda kablo üzerinde direnç oluşturup ısınmasına ve yanmasına sebebiyet verir.
220v ac akımda 3x2.5-2x2.5 kablo kullanın.
13-elektrik sisteminizde tüm cihaz-fiş-priz hatlarının ayrı ayrı sigortalanmasına ve sigorta değerinin kullanılan cihaz ile orantılı olmasına özen gösteriniz.

Bilgiler için teşekkürler.
Benim şartlarımda sanırım sistemin sürekli kurulu olarak durması en iyisi.

Merhaba ,
Şarj cihazınız uygunsa neden Lifepo4 akü düşünmüyorsunuz ? 200 amperlik lifopo4 akünün 400 amperlik jel aküye bedel olduğu yazılıyor forumlarda. Outdo 200 amper fiyatları 15 000 civarlarında , yerli megacell 200 amperde sanırım 14 750 civarında. Bende aküyle ilgili garanti problemi yaşıyorum çözemezsem bu iki markadan birini düşünüyorum. Garantiden yeni akü alırsam jele devam.

Merhaba ,
Şarj cihazınız uygunsa neden Lifepo4 akü düşünmüyorsunuz ? 200 amperlik lifopo4 akünün 400 amperlik jel aküye bedel olduğu yazılıyor forumlarda. Outdo 200 amper fiyatları 15 000 civarlarında , yerli megacell 200 amperde sanırım 14 750 civarında. Bende aküyle ilgili garanti problemi yaşıyorum çözemezsem bu iki markadan birini düşünüyorum. Garantiden yeni akü alırsam jele devam.

Biraz maddiyattan dolayı. Yani şu an diğer bileşenleri değiştirmek istemediğimden dolayı Lifepo4 akü düşünmedim. Yani düşük kalitede bir Lifepo4 akü almak istemiyorum açıkcası. Bazılarının fiyatı çok uygun ama bana mantıklı gelmedi yani bu fiyata olan üründen çok hayır geleceğine inanamadım. Yani ona bu aldığım aküler bittikten sonra para ayırmayı düşünüyorum. O zamana güzel marka bi lifepo4 düşünüyorum.

Teşekkürler 🙏

Biraz maddiyattan dolayı. Yani şu an diğer bileşenleri değiştirmek istemediğimden dolayı Lifepo4 akü düşünmedim. Yani düşük kalitede bir Lifepo4 akü almak istemiyorum açıkcası. Bazılarının fiyatı çok uygun ama bana mantıklı gelmedi yani bu fiyata olan üründen çok hayır geleceğine inanamadım. Yani ona bu aldığım aküler bittikten sonra para ayırmayı düşünüyorum. O zamana güzel marka bi lifepo4 düşünüyorum.

Teşekkürler 🙏
Bu konuyu biraz daha araştırın isterseniz. Çünkü 1 adet 200 amper alacaksınız ve iki aküden alacağınız verimi alacaksınız diyorlar. Hafif olmalarıda cabası

.
Banner, Bosch ve Optima da kaliteli akü markaları olarak kabul görmekteler.
İthal mallarının yaza doğru daha da pahalılaşması bence sürpriz olmaz. 🤔😋

“Ben yerinizde olsam ne yaparım” a ilginiz varsa yazın, başınızı ağrıtayım.. 😊

Konuları açılmışken:
Sadece iyi değil, hatta gereklidir de. Tabii devamlı tam dolu olarak.
Akülerin karavanın kullanılmadığı zamanlar sistemden ayrılmasına gerek olmadığı gibi panellere de bağlı olarak kalabilirler, yeter ki tüketicilerinin sigortaları çıkarılmış olsun. Yalnız solar regülatörünün mutlaka en az üç fazlı dolum özelliğinin olması ve mümkünse akülerin hücreleri arası dengeleme yapabilmesi, temel olarak da akü cinsine uyumlu veya ayarlı olması gerekmekte. Diğer faydalı bir aygıt da ısı sensörü.
Yine de ayda iki gün boyunca zaten elde olması beklenen çok fazlı bir dolum cihazı ile tam dolum amacıyla şebekeye bağlamak, durumu daha da garantiye alırdı. (Güvensiz Türk Kuralı 😉)

Bu arada dolum cihazının 1Amperlik olsa bile araç aküsünü de dolduruyor olabilmesinin çok yararlı bir özellik olduğunu eklemeliyim. Fakat akıllı inverter adıyla başka kullanım amaçlı aletlerden böyle karavan gereksinimlerinin karşılanması beklenmemeli.

Kısaca ana amaç; VRLA akülerin devamlı dolu olarak kalmaları, sülfatlaşmayı önleyerek beklenen ömürlerini yaşamalarını olanaklı kılmakta.

En fazla 14,2 V ile doldurulan jel akülerin, 14,4V gerilim veren alternatör veya solar regülatörden sahada sorunsuzca doldurulmalarının sebebi bağlantı ve kablolarda yaşanan gerilim kaybıyla* ilgilidir. İçiniz rahat olsun, yapısal olarak bütün sistemlerde durum ayni. Yoksa tanınmış markalar jel akülü karavanları piyasaya sürmezdi. Hatta çoğu kez gerilim dolum için yetersiz değerlerde gezmekte. İsteyenler durumu bir voltmetre ile açıklığa kavuşturabilir..
Sonuçta dolum güçlendiriciye bile gerek olabildiği unutulmamalı. Üstelik bir de 14,8V bekleyen AGM aküleri düşünün. Böylelikle doğru cihazla neden ayda bir şebekeye gereksinim olduğu anlaşılabilir. Gerçi 11. madde döngüden bahsediyor ama bu değerlere ulaşamıyan gerilimin uygun dolum aleti olmadan yeterli dolum yapması olanaksız.

Ben Westfalia karavanımı 11 senedir ayni jel aküyle sorunsuzca böyle kullanmakta ve böyle de kış uykusuna yatırmaktayım.
Bilgilerinize.. 🤓

*
4CF1FC40 8401 458C B688 0ACEDEA82451

Son düzenleme:

.
Dikkat; elektro bisikletlerde büyük çoğunlukla Lityum iyon (Lityum Kobaltdioksit) aküler, gayet ender olarak da güvenli olarak bilinen elektro otolardaki LFP aküler kullanılmakta.
Kanımca videolardakiler LiFePO4 aküler değil, LiCoO2 aküler olmalı..

Lityum iyon akülerin enerji yoğunluğunun LFP akülere göre daha yüksek olması, riskine rağmen bisiklette tercih edilmesine sebep olmakta.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR