Kamplı Etkinlikler için Balta Tercihi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ishak77 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 87
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,665

ishak77

sınırlardaki yaşamlar
Yer
başakşehir
kampta kullanabilceğimiz küçük veya orta boyutlarda balta nerden temin edilir(kalite şart)

+iyi balta nasıl olur özellikleri nelerdir

Etiketler
Ynt: Kamplı Etkinlikler için Balta Tercihi

İyi baltanın yakışıklı bir şey olmasına gerek yok. Ağzı iyi ise, kafasının formu amacına uygunsa, yeteri kadar ağır ancak taşınabilecek kadar hafifse, sapının boyu kampa ulaşım koşullarına uygun ise tamamdır.

Ağzının iyi olması derken çeliğin fazla yumuşak olmamasını yani ağzının kolay yamulmamasını, çok sert olmamasını dolayısıyla ağzında kırıklar oluşmamasını kast ediyorum. Yani su verilmiş ve kararınca menevişlenmiş (temperlenmiş) olmalı. Keskinlik zaten operatör tarafından sağlaması gereken şeydir. Yani Türkçesi bilemeyi bilmelisiniz.

Form derken aslında alışılageldik, ya Türk ya da Frenk köylüsünün kullanıp işini görebildiği bir tip ile fazla yanılmazsınız demeye getiriyorum. Hangisine daha aşina iseniz onu seçin.

Ağırlık konusu taşıma yönteminize, süreye ve gücünüze bağlı...

Boy olarak nacak boyu dışında bir alternatif düşünemiyorum. İki elle tutulan uzunlardan değil de tek elle tutulanlardan...

Bu çerçevede zamanında çok kullandığım sakallı balta tipinde uygun boyda bir balta kullanırdım. Bunları demircilerde bulmak kolay. Örneğin İstanbul'da Tahtakale tahtacılarda bu tipte bir balta bulmanız işten değil.

Not: Balta ile çok odun kesmiş biri olarak yazdım. İşin kamp boyutunda ise otorite olmadığımı söyleyeyim.

Bu balta konusu uzun zamandır benim de aklımda..Hala iyi bir tane edinebilmiş değilim..Düzce civarında kamyon makaslarından dövülerek yapanlar olduğunu duymuştum ama kimse net bilgi veremedi..Açıkçası Praktiker gibi yerlerde satılanlara da çok güvenemedim..

Umarım tecrübeli arkadaşlar bu konuda bizlere yardımcı olur...

Ben geçenlerde Mudurnu'dan bir tane balta başı almıştım. Fırsat olunca ona bir sap yapacağım.

Hafta sonu, almış olduğumu söylediğim balta başına idareten bir sap yaptım. Haliyle balta başını da sarılı olduğu gazete kağıdından çıkarıp, sağına soluna bakmış bulundum. Sakallı baltanın daraldığı yerde büyükçe bir çatlak (yada kaynak hatası) gördüm. Baltanın buna rağmen iş görebileceğini düşünüyorum ancak dersimi aldım. Bir daha böyle bir şey satın alırsam aldığım nesneyi çatlaklar ve diğer üretim hatalarına karşı enine boyuna inceleyeceğim.

deserteagle' Alıntı:
Hafta sonu, almış olduğumu söylediğim balta başına idareten bir sap yaptım. Haliyle balta başını da sarılı olduğu gazete kağıdından çıkarıp, sağına soluna bakmış bulundum. Sakallı baltanın daraldığı yerde büyükçe bir çatlak (yada kaynak hatası) gördüm. Baltanın buna rağmen iş görebileceğini düşünüyorum ancak dersimi aldım. Bir daha böyle bir şey satın alırsam aldığım nesneyi çatlaklar ve diğer üretim hatalarına karşı enine boyuna inceleyeceğim.

Haklısınız..Enine boyuna incelemek şart..Ne alırsak alalım bu böyle malesef..Umarış işinizi görür..Ben hala o araba makasından balta döven arkadaşın izindeyim :smiley: Bulursam burada paylaşıcam..

Selam,

Makas çeliği kullanmak demircinin fena bir tercih yapmadığını gösterir, ancak hurda olsun olmasın bunun gibi iyi performans alınabilecek başka çelikler de mevcuttur.(*) İş, geleneksel yöntemler seçtiğinden dolayı öncelikle ustanın tecrübesine bakar. Usta, su verme ve ardından menevişlemede iyiyse sıra kullandığı çeliğe gelir. Yoksa balta olmak için yaratılmış bir çeliğin cam gibi kırıldığını ya da her darbede ağzının eğilip büküldüğünü görmek işten değildir. Maalesef bizde bir çok usta kalitesi ile aranan ürünler üretmekten ziyade az zamanda çok iş çıkarmaya odaklanmış; yıllar boyunca sürüp alışkanlığa dönüşen bu davranış, fabrikasyon ürünler yüzünden talebin azaldığı günümüzde de değişmemiştir. O nedenle bir çok usta bizim profilimizdeki, ne aradığını bilen, tatmin edici ürüne iyi para vermeye razı müşteriye hitap edememektedir.

Müşteri tiyosuyla ustaya ulaşmak en doğrusu...

-----------------------------------------------------------------------
*: Makas, popüler yay çeliklerinden biri kullanılarak yapıldığından 1060, 1070, 5160 vb. çelikten yapılmış olmasını bekleyebiliriz.

Bakılacak bir kriter daha geldi aklıma:

Baltanın ağzının sağa sola dalgalanmamasına da bakmalı.

Hani derler ya bir baltaya sap olamamışsın diye. Balta olmak da zormuş. :smiley: Teşekkürler bilgiler için. Bende naçizane bir deneyimimi paylaşayım. Anne tarafım Giresun - Görele'li. Fındık bahçelerinde bir orak kullanırlar birde "girebi" dedikleri çeliği 10-15 cm boyunda alt kısmı düz ucu kartal gagası gibi kısa ve kıvrık olan bir balta - nacak- çeşidi var. Sapı yaklaşık 50cm oluyor. Toplam ağırlık 1,5 kg gibi. Kampta bilmem işe yarar mı ama bahçede çalışırken taşıması kolay ve kalın ağaçlar dışında çok işe yarıyor.

girebi dediğiniz şeyi bende biliyorum bizde baba tarafından orduluyuz aynen bizde onu fındık tarlalarında kullanırız ancak o ucundaki gaga gibi çıkıntının ne işe yaradığını çözemedim ??? ;D

bide baltanın ağzının sağa sola dalgalanması demiş eylem abi tam anlayamadım ağızın düzlüğündenmi bahsediyorsunuz?

ishak77' Alıntı:
girebi dediğiniz şeyi bende biliyorum bizde baba tarafından orduluyuz aynen bizde onu fındık tarlalarında kullanırız ancak o ucundaki gaga gibi çıkıntının ne işe yaradığını çözemedim ??? ;D

bide baltanın ağzının sağa sola dalgalanması demiş eylem abi tam anlayamadım ağızın düzlüğündenmi bahsediyorsunuz?

O çıkıntı sayesinde diyelim ağaçta üzüm topluyorsunuz ( Evet ağaçta. Şaşırmayın. Görelede bahçeye üzüm ekince yanına birde kavak ağacı ekiyorlar. Üzüm kavağa sarılsın diye. Hasadıda ağaca çıkıp yapıyorsunuz) uzaktaki bir dala uzanıp yakalamak belinizdeki girebi ile rahat oluyor. Sanırım bu yüzden çıkıntı yapıyorlar.

ishak77' Alıntı:
...

Bu aman da aman bir kriter değil ama gözünüze çarparsa kaçının. Resimdeki kadar değilse bile balzanın ağzı eğik, dalgalı olabilir. Su vermenin yan etkisi olarak biraz eğilme yaşanabilen bir şeydir.
ax01.JPG

(Ref.)

deserteagle' Alıntı:
Bu aman da aman bir kriter değil ama gözünüze çarparsa kaçının. Resimdeki kadar değilse bile balzanın ağzı eğik, dalgalı olabilir. Su vermenin yan etkisi olarak biraz eğilme yaşanabilen bir şeydir.
ax01.JPG

(Ref.)

Bu da çok eğilmiş yahu ;D ;D

Bu eğilme cidden normal bir hadise mi oluyor yani ??

hahaha çok doğru söylediniz kırdığı ağaçlar sanki içi boş gibi acaip bi ağaç

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR