Kamyon Karavanlar Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasvedev Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,147

yasvedev

Yeni Üye
Merhaba, genç sayılabilecek bir emekliyim. Haftasonu veya tatil için değilde artık içinde yaşayacağım ve dünyayı gezebilecek bir ev istiyorum. Özellikle expedition karavanlar çok hoşuma gidiyor, görseldeki gibi:
01d867006afebbeebfd941ac02618e84

Cravler firmasının ki çok ama çok pahalı..

Sizlerden bu işe adım atmadan önce edinmem gereken cevaplar var. İnternet'te çok aradım ama doyurucu bilgiye ulaşamadım fazla..

1)Arka kabine geçiş olmayan böyle bir karavana ruhsat çıkarabilir miyim?
2)Ağırlık sınırlaması var mıdır? Ne kadar büyük olursa benim için çok daha iyi. Motor filanda taşıyacak bir de 3 kedi ve 1 köpeği..
3)B ehliyet ile kullanabilir miyim? Yoksa C almam şart mı?

Pandemi süresince 2 yıl TR de kalacağım ve eğer her şey yolunda giderse çok uzun bir ortaasya turu (3-5 sene) sonrasında Afrika ve Güney Amerika turu düşünüyorum. Yani en az 10 senelik evim olacak bu araç, yakıt problem değil.

Not: Şu an oturduğum dublex evin sadece yatak odası ve mutfağını kullanıyorum :smiley:

Etiketler

yucel hocam bugun ulasan dan bu tarz bir araca ait resim paylasmis belki yarin daha detayli resim ve yorumlarini ekler.

Merhaba,
Bu akşam bir kamyon karavan komşum var. Adı Michael. Sanırım Luxenburg'dan geliyorlar. Eşiyle seyahat ediyor. Bu araçların Türkiye'de yasal durumunu ben de çok merak ediyorum. Herhalde ağır vasıta ehliyeti de gerekir diye düşünüyorum. Epey heybetli bir araç. Kimsenin karavanının içine bakmak adetim değil. İzinli dahi olsa bunu yapmam. Ama izin alıp dışından çektim fotoğraflarını.

konu ile ilgili de sunlari soylemek isterim. bilindigi gibi ulkemizde guzel bir sey yapmaya calisan insani dogduguna pisman etmek devlet gelenegidir. babanizin federasyonun baskani annenizin hakem heyetinde oldugu wushu turnuvasinda hem hakem hem sporcu olarak katilip birinci olabilirsiniz ancak bireysel olarak alkovenli karavan yapamazsiniz. motokaravan icin de belli sinirlar dahilinde hareket edebilirsiniz. sansinizi zorlayip kasa kismina yapacaginiz imalati yuk olarak kabul ettirmeyi deneyebilirsiniz. pikap ustu karavan diye ilk satilan crawler ler ile ilgili cok hos hikayeler var. ben okurken saclarimin agardigini hissetmistim . bulunabilirse 4x4 iveco daily minibusten donusum yapmak belki daha kolay olur.

Son düzenleme:

konu ile ilgili de sunlari soylemek isterim. bilindigi gibi ulkemizde guzel bir sey yapmaya calisan insani dogduguna pisman etmek devlet gelenegidir. babanizin federasyonun baskani annenizin hakem heyetinde oldugu wushu turnuvasinda hem hakem hem sporcu olarak katilip birinci olabilirsiniz ancak bireysel olarak alkovenli karavan yapamazsiniz. motokaravan icin de belli sinirlar dahilinde hareket edebilirsiniz. sansinizi zorlayip kasa kismina yapacaginiz imalati yuk olarak kabul ettirmeyi deneyebilirsiniz. pikap ustu karavan diye ilk satilan crawler ler ile ilgili cok hos hikayeler var. ben okurken saclarimin agardigini hissetmistim . bulunabilirse 4x4 iveco daily minibusten donusum yapmak belki daha kolay olur.
yaz kış içinde olacağım ve arazide süreceğim, çöller gibi. Dolayısı ile 6x6 düşünüyorum. Alkoven olmayacak, önden geçiş olmayacak, yük olarak küçük ev gibi düşünebilirsiniz, slide-out (Türkçesini bilmiyorum maalesef) kesinlikle olacak.

merhabalar
böyle bir araç için bende çok niyetliyim fakat dediğiniz gibi net bir bilgi yok hep kulaktan dolma bilgiler mevcut
şu an herhangi bir 4x4 kamyon için 5,5 x 2,5 kabin tasarımım ve malzeme listem hazır fakat şu ruhsat ve yasal durumlar hakkında bir bilgi edinemediğim için başlamakta tereddütlüyüm. Öğrendiğim kadarıyla bazı karavan firmaları şantiye ofisi yada şantiyede yatakhane maksatlı kullanmak için bu tarz kamyon üstü araçlar yapmakta. Ama bir kamyonu alıp hususi araç olarak kullanmak nasıl mümkün bilemiyorum yada kamyonet minibüsler gibi prje yardımı ile karavan ruhsatına nasıl dönüyor umarım net bir bilgi veren arkadaş çıkar

96378288 10157859704804821 6568902847142821888 o

96426960 10157859703749821 4671159817849536512 o

96591673 10157859705799821 412836070422478848 o

94880099 10157845465684821 8932150499449241600 o

95599272 10157845465664821 9023579529863495680 o

96358627 10157848861569821 1629089616587915264 o

şöför kabini yaşam alanına dahil olursa alkovenli olarak değerlendiriliyor ve bireysel yapmak için izin verilmiyor, yetkili firma yapacak deniyor. şöför kabini ayrı olursa kasa üzerine yapılacak yaşam alanını yük olarak taşımak mümkün görünüyor. ancak, maalesef ülkemizde kanun ve yönetmelikler uygulayan veya denetleyen görevlinin o anki ruh haline göre yorumlamasına açık bir şekilde yuvarlak cümlelerle hazırlandığı için ters tepme olasılığı yüksek. farklı bir araç olarak tescil ettirip kullanmak Allah korusun kaza olursa başımızı çok ağırtabilir, buna itiraz edip hiç bir şey olmaz ben senelerdir kamyonet ruhsatıyla geziyorum vb. şeyler diyenler olacaktır zamanında çernobil felaketinden sonra tarım bakanı da bakın ben içiyorum bir şey olmuyor diye kameralar önünde çay içip konuşma yapmıştı şu an karadeniz ve trakya da kanser vakalarının ne kadar arttığı ortada, gerçekler değişmiyor sadece henüz başınıza gelmemiş oluyor. benim anladığım, ya birimiz kendini feda edip böyle bir dönüşüme başlayıp başına gelenleri ve sonucu paylaşacak ya da para biriktirip hazır alacağız. üçüncü ihtimal en kabullenmesi zor olsa da vazgeçip eldekilerle yetinmek.

Son düzenleme:

şöför kabini yaşam alanına dahil olursa alkovenli olarak değerlendiriliyor ve bireysel yapmak için izin verilmiyor, yetkili firma yapacak deniyor. şöför kabini ayrı olursa kasa üzerine yapılacak yaşam alanını yük olarak taşımak mümkün görünüyor. ancak, maalesef ülkemizde kanun ve yönetmelikler uygulayan veya denetleyen görevlinin o anki ruh haline göre yorumlamasına açık bir şekilde yuvarlak cümlelerle hazırlandığı için ters tepme olasılığı yüksek. farklı bir araç olarak tescil ettirip kullanmak Allah korusun kaza olursa başımızı çok ağırtabilir, buna itiraz edip hiç bir şey olmaz ben senelerdir kamyonet ruhsatıyla geziyorum vb. şeyler diyenler olacaktır zamanında çernobil felaketinden sonra tarım bakanı da bakın ben içiyorum bir şey olmuyor diye kameralar önünde çay içip konuşma yapmıştı şu an karadeniz ve trakya da kanser vakalarının ne kadar arttığı ortada, gerçekler değişmiyor sadece henüz başınıza gelmemiş oluyor. benim anladığım, ya birimiz kendini feda edip böyle bir dönüşüme başlayıp başına gelenleri ve sonucu paylaşacak ya da para biriktirip hazır alacağız. üçüncü ihtimal en kabullenmesi zor olsa da vazgeçip eldekilerle yetinmek.

Biz burada yapabilirmiyiz diye mevzuatı tartışıyoruz, Avrupa’da bu araçların sayısı gittikçe çoğalıyor. Almanya’da yaşadığım 6 bin nüfuslu yerde bu araçlardan bir kaç tane var.

Expeditionsfahrzeuge, Reisemobile, 4x4 Allrad-Expeditionsmobile, Sonderfahrzeuge

1000 sayfanın üzerindeki Reimo kataloğunda 20 binden fazla kamp ve karavan ürünü satılıyor. Bunların büyük bir kısmını Türkiye‘ de üretmek münkün ama bu mevzuatla bu iş yürümüyor.

https://www.reimo.com/downloads/katalog/Reimo-Katalog_Zubehoer-Profi_2020.pdf

merhaba , kamyondan karavana dönüştürmek Ankara da yapıldığını biliyorum, kabinden içeriye geçmeme şartı ile yapıldığını biliyorum , biraz meşakkatli bir uğraş kendi unimogum için düşünüyorum.
Karavana dönüştüğü zaman karavan ne ehliyetle sürülüyorsa onla sürülür, ben unimog alınca kamyon ehliyeti aldım ehliyet en basit iş gerisi yanında

Bu araçları Türkiye de herkes hayal ediyor ama bu topa giren az en büyük sebebi expedition olmaya uygun 4x4 kamyonun piyasada çok kıt olması ve tuzlu olmaları

.
@yasvedev böyle ciddi bir girişim için foruma sorular soruyor ve 24 Hazirandan beri yani 15 gündür yazılanlara verdiği tek bir cevap bile yok. :confused:

Olur da foruma uğrarsa umarım herşeyden önce bize bu güne kadar yapmış olduğu karavan tecrübesinden bize biraz bahsederdi ?

Böyle bir işe "hoşuma gidiyor" ile başlamak bilmem ne kadar ciddi ?
.
Sanırım bizim Brezilyalılar yine topsuz maça daldılar..:yum:
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri